توکن چیست؟


توکن چیست؟


توکن‌ها به دلیل اینکه بلاک‌چین جداگانه ندارند، ارز دیجیتال محسوب نمی‌شوند و مانند ارزهای دیجیتال استخراج نمی‌شوند، در واقع آن‌ها نوعی دارایی دیجیتال هستند. توکن‌ها به اشکال مختلفی وجود دارند و می‌توانند به عنوان ارز برای اکوسیستم‌های خاصی مورد استفاده قرار گیرند یا داده‌های منحصر به فردی را رمزگذاری می‌کنند. علاوه بر این، می‌توانند بیانگر سهم یک شرکت باشند، برای کاربرد در یک اپلیکیشن یا پروژه‌ای خاص استفاده شوند و یا به عنوان دارایی‌های دیجیتال عمل کنند.

توکن‌ها توسط شبکه‌های غیرمتمرکز بلاک‌چین مانند بلاک‌چین اتریوم صادر می‌شوند. برای مثال می‌توان به بسیاری از توکن های ERC-20  (توکن‌های پلتفرم اتریوم)  که از طریق ICOs در سال 2017 صادر و فروخته شده است، اشاره کرد. به بیان دقیق‌تر، توکن‌ها مانند ارزهای دیجیتال بیت‌کوین یا اتریوم نیستند، بلکه دارایی‌های قابل انتقالی هستند که در راس یک بلاک‌چین صادر می‌شوند. با کمی مهارت در زمینه‌ برنامه نویسی در مدت زمان کوتاهی می‌توانید توکن بسازید، البته لازم است توسعه دهنده مقداری کوین مخصوص بلاک‌چینی که توکن بر روی آن ساخته شده را خرج کند. برای مثال، اگر توکن بر روی اتریوم ساخته شده باشد، سازنده باید برای دریافت تاییدیه تراکنش خلق توکن از طرف ماینرهای شبکه کمی اتر خرج کند.

انواع توکن

طبقه بندی مختلفی بر اساس ویژگی‌های مختلف توکن‌ها وجود دارد. در طبقه بندی اساسی می‌توان توکن‌ها را به دو دسته‌ توکن‌های کاربردی و توکن‌های امنیتی تقسیم می‌کند.

توکن‌های کاربردی

توکن‌های کاربردی معمولاً دسترسی به یک سرویس را نشان می‌دهند یا می‌توانند به عنوان واسطه مبادله در یک اکوسیستم عمل کنند. توکن‌های کاربردی، دسترسی به کالاها و خدمات یک پروژه خاص را فراهم می‌کنند. همچنین می‌توان از آن‌ها به عنوان نوعی تخفیف یا دسترسی ویژه به کالا و خدمات یک پروژه استفاده کرد. به عنوان مثال از توکن سودمند BNB  که توکن مخصوص بایننس است در درجه اول به عنوان یک توکن تخفیف برای پرداخت هزینه‌های معاملات در صرافی بایننس استفاده می‌کنند. با این وجود می‌توان از آن برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات نیز استفاده کرد.

توکن‌های امنیتی

توکن‌های امنیتی، بیانگر یک دارایی مانند مشارکت در منابع فیزیکی، شرکت‌ها، جریان‌های درآمدی و یا حق دریافت سود سهام است. به لحاظ عملکرد، این توکن‌ها شبیه به سهام، اوراق ‌قرضه یا مشتقات هستند. به عنوان مثال، یک شرکت می تواند سهام توکنیزه شده را در بازار عرضه اولیه سکه (ICO) صادر کند و به مالک آن حق مالکیت و سود سهام اعطا کند. از نظر حقوقی، این سهام با سهام توزیع شده سنتی متفاوت است. با این توکن‌ها علاوه بر اینکه می‌توان محصولات و خدمات را خریداری کرد، می‌توان با نگهداری آنها انتظار بازده سرمایه‌‌گذاری و منفعت نیز داشت.

یک طبقه‌بندی دیگر توکن‌ها را به دو دسته‌ی توکن‌های قابل تعویض و توکن‌های غیرقابل تعویض تقسیم می‌کند.

توکن‌های قابل تعویض

توکن‌های قابل تعویض دارای این ماهیت هستند که یک قسمت یا کمیت از آن‌ها را می‌توان با یک مقدار یا کمیت مشابه جایگزین کرد، مثلا اگر یک اسکناس یک دلاری بردارید و آن را با یک اسکناس یک دلاری دیگر عوض کنید، همان مقدار ارزش را حفظ خواهید کرد.

توکن‌های غیر قابل تعویض

از طرف دیگر، شما نمی‌توانید یک قطعه هنری منحصر به فرد را با یک قطعه هنری دیگر عوض کنید، همین اصل در مورد توکن‌های غیر قابل تعویض وجود دارد.

به عنوان مثال، BNB یک توکن قابل تعویض است، اما CryptoKitty ویژگی‌های منحصر به فردی دارد و نوعی توکن غیر قابل تعویض است.

منبع:  binance.com

صرافی ارزدیجیتال Bitex24