اتریوم چیست؟


اتریوم چیست؟


اتریوم یک بستر محاسباتی غیرمتمرکز و دومین ارز دیجیتال شناخته شده است. می‌توانید آن ‌را مانند یک لپ تاپ یا رایانه شخصی تصور کنید فقط با این تفاوت که در یک دستگاه مجزا اجرا نمی‌شود، درعوض به طور همزمان در هزاران دستگاه در سراسر دنیا اجرا می‌شود و هیچ صاحبی ندارد. اتریوم مانند بیت‌کوین و سایر رمزارزها به شما امکان انتقال ارز دیجیتال را می‌دهد. علاوه بر این با اتریوم، شما می‌توانید کد اختصاصی خود را گسترش دهید و با نرم‌افزارهای ایجاد شده کاربران دیگر ارتباط برقرار کنید. به دلیل قابلیت تغییرپذیری که دارد، انواع برنامه‌های پیشرفته را می‌توانید در اتریوم راه اندازی کنید.

 به عبارت ساده ، ایده اصلی اتریوم این است که توسعه دهندگان می‌توانند کدی را ایجاد و راه‌اندازی کنند که به‌جای یک سرور متمرکز ، در یک شبکه توزیع شده اجرا شود. یعنی در حالت تئوری، این برنامه‌ها نمی‌توانند خاموش یا سانسور شوند. توکن بومی شبکه بلاک چین اتریوم اتر است و نام اختصاری آن ETH است. مهم است که بدانید اتر با اتریوم متقاوت است. اتر تمام عملیات درون بلاک چین و همچنین به روزرسانی های آن را امکان پذیر می کند.   اتر کوین و ارز دیجیتال بومی شبکه اتریوم است که از آن برای خرید و یا دریافت خدمات می‌توانید استفاده کنید ولی اتریوم یک پلتفرم پایه‌ریزی شده بر بستر بلاک چین است که در زمینه‌های بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین اتریوم پلتفرمی است که هر فردی در دنیا می تواند به ایجاد و توسعه برنامه غیرمتمرکز خود بپردازد. درواقع یکی از مزایای اتریوم ساخت توکن است. توکن در واقع ارزهای دیجیتالی هستند که بلاک چین اختصاصی ندارند و از بلاک چین اتریوم استفاده می کنند.

هدف اتریوم ایجاد یک دنیای غیرمتمرکز است که کاربران به‌صورت مستقیم و بدون اینکه نیاز باشد به شخص سوم اعتماد کنند، با برنامه‌های غیرمتمرکز معامله انجام می‌دهند، قرارداد ثبت می‌کنند و از انواع خدمات مالی و غیرمالی استفاده می‌کنند و به توسعه دهندگان و برنامه نویسان اجازه می دهد کد هر برنامه ای را اجرا کنند. اتریوم از فناوری بلاک چین استفاده می کند تا امکان ایجاد برنامه هایی را فراهم کند که می توانند در فضای بلاک چین اجرا شوند و به این ترتیب از دستکاری و موارد دیگر محافظت شوند.

از این رو می توان اتریوم را به عنوان الماس ارزهای دیجیتال ببینیم زیرا هم ارزش ذاتی دارد و هم ارزش صنعتی. در مقایسه با بیت کوین که به عنوان طلای ارزهای دیجیتال شناخته می شود، ارزش صنعتی زیادی ندارد، اما مردم آن را خریداری می کنند. از دیگر تفاوت های اتریوم و بیت کوین این است که بیت کوین محدودیت عرضه دارد و تنها 21 میلیون بیت کوین وجود دارد، اما اتر نامحدود عرضه خواهد شد.

بنابراین به دلیل این ویژگی ها شبکه اتریوم به نسبت بیت کوین بسیار جدیدتر و بسیار قوی تر است. اتریوم به عنوان یک پروژه هنوز بسیار در دست توسعه است. اگر به آنچه سازندگانش قصد دستیابی به آن را دارند، یعنی تبدیل شدن به یک رایانه جهانی، امکان پرداخت و همچنین معاملات کاملاً بدون مرز را فراهم می کند. همچنین با توجه به پروژه ارتقا بلاک چین اتریوم که به عنوان اتریوم2.0 شناخته می شود، نوید پیشرفت های چشمگیری در عملکرد شبکه اتریوم را می دهد.

اتریوم 2.0 به دلایلی، به ویژه در مورد مقیاس پذیری، یک ارتقا مهم در شبکه اتریوم است . بدیهی است که برای سرمایه گذاری در اتریوم خیلی دیر نیست. بنابراین اگر شما هم قصد دارید بخشی از این فناوری بزرگ باشید و ارز دیجیتال اتریوم را خرید و فروش کنید، مقالات "خرید اتریوم"،"چگونه اتریوم بخریم؟" و "فروش اتریوم" را مطالعه بفرمایید. اتریوم  در حال حاضر بسیار ارزان تر از بیت کوین است. قیمت بیت کوین در زمان نگارش این مقاله بیش از 35000 دلار در هر واحد معامله می شود، در حالی که اتریوم فقط در حدود 1000 دلار معامله می شود.

‌شبکه اتریوم

چه چیزی اتریوم را ارزشمند می‌کند؟

تاکنون به اینکه اتریوم می‌تواند کد را در یک سیستم توزیع شده اجرا کند، اشاره کردیم. به همین صورت عوامل خارجی نمی‌توانند در عملکرد برنامه‌‌‌‌ها تداخل ایجاد کنند. این برنامه‌ها به بانک اطلاعاتی اتریوم (همان بلاک چین) اضافه شده‌اند و می‌توانند به گونه‌ای برنامه‌ریزی شوند تا کد قابل ویرایش نباشد. همچنین، بانک اطلاعاتی برای همه قابل مشاهده است، بنابراین کاربران می‌توانند قبل از تعامل با آن، کد را بررسی کنند.

متقابلا  هر فردی در هر کجا می‌تواند نرم افزارهایی را اجرا کند که امکان آفلاین کردنشان وجود ندارد و به دلیل اینکه ارز بومی آن "اتر" ارزش ذخیره می‌کند، این نرم‌افزارها می‌توانند شرایطی را برای نحوه انتقال ارزش تعیین کنند. به برنامه‌های تولید این نرم‌افزارها، قرارداد هوشمند گفته می‌شود که در بیشتر مواقع  می‌توانند بدون دخالت انسان اجرا شوند.

قابل درک است که ایده "پول قابل برنامه‌ریزی" باعث جذب کاربران، توسعه دهندگان و مشاغل مختلف در سراسر جهان شده است و یکی از بزرگ ترین هدف های شبکه بلاک چین اتریوم غیرمتمرکز کردن همه چیز است.

مخترع اتریوم

مخترع اتریوم که بود؟

در سال 2008 ، یک توسعه دهنده ناشناس (یا گروهی از توسعه دهندگان) وایت پیپر بیت کوین را با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو (Satoshi Nakamoto)  منتشر کرد. این امر برای همیشه چشم انداز پول دیجیتال را تغییر داد. چند سال بعد، یک برنامه نویس جوان به نام ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) این ایده را ارتقا داد و راهی برای استفاده از آن در هر نرم‌افزار ایجاد کرد، سرانجام این مفهوم به اتریوم تبدیل شد.

ویتالیک بوترین به عنوان پسر نابغه مخترع اتریوم، دومین پلتفرم ارزهای دیجیتال در جهان پس از بیت کوین شناخته می شود. در اواخر سال 2013 ، ویتالیک بوترین ایده خود را در یک وایت پیپر توصیف کرد که این پروژه در سال 2014 به طور عمومی اعلام شد و در سال 2015 راه اندازی شد.

اتر چگونه توزیع شد؟

اتریوم در سال 2015 با عرضه اولیه 72 میلیون اتر راه‌اندازی شد و بیش از 50 میلیون از این توکن‌ها در بازار عرضه اولیه سکه (ICO) توزیع شد. هم اکنون میتوانید این ارز دیجیتال را در صرافی Bitex24 خریداری کنید.

بیتکس 24 پلتفرم حرفه ای خرید و فروش ارز دیجیتال

برای خرید و فروش اتریوم به صرافی ارز دیجیتال بیتکس 24 مراجعه بفرمایید.