نحوه خرید، فروش و معامله با بیت‌کوین


نحوه خرید، فروش و معامله با بیت‌کوین


بیت‌کوین یک شبکه و یک تکنولوژی مبتکرانه به خودی خود است. هنگامی که اولین بار وایت‌پیپر بیت‌کوین در سال 2008 توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) معرفی شد، به عنوان روشی برای خرید، فروش و معامله کردن دارایی در محدوده‌ دیجیتال طراحی شد. ناکاموتو نوشت: "آنچه مورد نیاز است، یک سیستم پرداخت الکترونیکی غیرمتمرکز می‌باشد که دو طرف به طور مستقیم و بدون نیاز به یک شخص ثالث با یکدیگر ارتباط برقرار کنند."

 در نتیجه، نوع جدیدی از دارایی‌ مالی به نام "بیت‌کوین" در یک دفترچه کل توزیع شده، غیرمتمرکز و عمومی به نام شبکه بلاک‌چین که پشتیبان بیت‌کوین است، ایجاد شد. با اینکه اطلاعات شخصی در بلاک‌چین خصوصی و محرمانه است، این فناوری منبع باز است و دارای شفافیت است. هر کس در جهان با اتصال به اینترنت می‌تواند بیت‌کوین را خریداری، فروش و معامله کند.

خرید و فروش بیت‌کوین

نحوه‌ خرید بیت‌کوین

اگرچه بیت‌کوین از راه استخراج ایجاد می‌شود و همچنین می‌تواند (مانند هر پول دیگری) در برخی از معاملات در دنیا حقیقی پذیرفته شود اما شاید ساده‌ترین راه برای بدست آوردن بیت‌کوین خرید آن با ارز فیات باشد. خرید بیت‌کوین با ارز فیات یک انتخاب محبوب برای کسانی است که در مورد این فناوری علاقه دارند و برای اولین بار قصد یادگیری این تکنولوژی را دارند و خواهان تبدیل برخی از دارایی‌های فیات خود به بیت‌کوین هستند. شاید خرید بیت‌کوین در نگاه اول، به خصوص در مقایسه با سرمایه گذاری دارایی‌های فیزیکی مانند ارز فیات، پیچیده به نظر برسد اما با برخی از اولین مراحل ابتدایی، هر کس با ابزارهای زیر می‌تواند بیت‌کوینر شود. شما به راحتی می‌توانید هر چقدر که مایل باشید بیت‌کوین بخرید. در واقع برای خرید بیت‌کوین محدودیت ندارید. اما قبل از خرید باید مراحل آن را بدانید. در ابتدا باید پول لازم برای خرید را داشته باشید. در مرحله‌ی بعد نیاز به یک کیف پول دیجیتالی برای نگهداری بیت‌کوین‌ها هستید. یکی دیگر از مراحل مهم خرید بیت‌کوین احراز هویت است که صرافی مطمئن شود شما همان شخصی هستید که بیت‌کوین را خریداری کرده‌اید. در آخر دسترسی به صرافی قابل اعتماد است. در بسیاری از سایت‌های صرافی‌ ایرانی با استفاده از کارت‌ها بانکی شتاب، ارزهای دیجیتال را به راحتی می‌توانید بخرید و یا بفروشید. سایت‌های خارجی نیز برای خرید و فروش بیت‌کوین وجود دارد اما از آنجایی که ایرانی‌ها به حساب‌های بین‌المللی دسترسی ندارند، استفاده از سایت‌های آنلاین خرید و فروش بیت‌کوین در ایران گزینه‌ی راحت‌تری است. Bitex24 صرافی ارز دیجیتال ایرانی برای خرید و فروش بیت‌کوین با پشتیبانی 24 ساعته می‌باشد.

کیف پول بیت کوین

کیف پول بیت‌کوین

بیت‌کوین یک ارز دیجیتالی است، به همین دلیل به شکل فیزیکی وجود ندارد. در واقع نمی‌تواند در یک خزانه‌ی بانکی و یا صندوق امانات نگه‌داری شود. بنابراین برای نگهداری این ارز به رویکردی متفاوت به نام کیف پول دیجیتالی نیاز داریم. هر کیف پول دیجیتالی دارای کلید عمومی و کلید خصوصی است. کلید عمومی، همان آدرس کیف پول شماست و می‌توان آن را با دیگران به اشتراک گذاشت. کلید خصوصی مانند کلید گاو صندوق برای محافظت دارایی کاربر در برابر سرقت و دسترسی‌های غیر مجاز کمک می‌کند و باید محرمانه باقی بماند. این کیف پول‌ها به اشکال مختلفی ارائه می‌شوند: کاغذی، سخت افزاری، نرم افزاری و غیره. بنابراین گام مهم بعدی برای سرمایه‌گذاری و اطمینان از صحت و امنیت این سرمایه‌گذاری ایجاد کیف پول است.

احراز هویت

احراز هویت

مبادلات عمده بیت‌کوین به منظور رعایت قوانین مبارزه با پولشویی (AML) و شناخت مشتری (KYC) در حوزه‌های قضایی، نیاز به احراز هویت دارد. برای احراز هویت علاوه بر نام، نام‌خانوادگی، کد ملی، شماره موبایل، شماره تلفن ثابت، شهر، آدرس محل سکونت و تاریخ تولد ، باید از خود در حالی که برگه‌ای که در آن  توضیح داده‌اید که می‌خواهید از وب‌سایت مذکور استفاده کنید و کارت ملی خود را کنار آن چسبانده‌اید و زیرش را نیز امضا کرده‌اید سلفی بگیرید و در وب‌سایت Bitex24 آپلود کنید.

صرافی ارز دیجیتال

 صرافی بیت‌کوین

صرافی ارزهای دیجیتال‌ متداول‌ترین روش برای خرید بیت‌کوین است. صرافی‌ها پلتفرم‌هایی هستند که به کاربران امکان می‌دهند ارزهای دیجیتالی را با ارز فیات خریداری کنند. صرافی‌ها این کار را از طریق دفترسفارش یا دفترکل انجام می‌دهند. دفتر سفارش ابزاری می باشد که لیست همزمان سفارش‌های یک دارایی ویژه را به نمایش می‌گذارد و نشانگر تمایل خریداران و فروشندگان و همینطور نمایش‌دهنده‌ عرضه و تقاضای آن دارایی‌ است که با دستورالعمل‌های خرید یا فروش مطابقت دارد. این دستورالعمل ها به ترتیب "قیمت پیشنهادی خرید" و "قیمت پیشنهادی فروش" نامیده می‌شوند. دفترفروش معمولا نه تنها برای تبادل‌کننده‌ها مفید واقع می‌شوند بلکه همچنین به افزایش شفافیت بازار کمک می‌کنند، چرا که حاوی اطلاعات مهمی هستند. با توجه به ماهیت غیرمتمرکز بیت‌کوین و پویایی بازار در کشف قیمت، قیمت خرید بیت‌کوین در صرافی‌های مختلف ممکن است در هر لحظه متفاوت باشد. هر زمان که به قیمت بیت‌کوین در ارتباط با ارز فیات اشاره می‌کنید، قیمتی که درآن بحث می‌شود تقریباً به طور متوسط ​​قیمت کل در دفترهای سفارش، مختلف است علاوه بر ارائه بیت‌کوین با قیمت‌های مختلف، امنیت، هزینه پردازش، خدمات ارائه شده، لیست سایر ارزهای دیجیتالی ارائه شده و موارد دیگر متفاوت هستند.

دفتر سفارش شانس تصمیم‌گیری بهتری به معامله کننده به منظور تمایل به خرید و فروش ارز دیجیتال معین اعطا می‌کند .

صرافی ارزهای دیجیتال متعددی در ایران فعالیت می‌کنند. که صرافی Bitex24 یکی از سایت‌های معتبر خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران است.

راه‌های دیگر برای خرید بیت‌کوین

دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین

دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین کیوسک‌هایی هستند که شبیه به دستگاه‌های خودپرداز سنتی هستند اما به جای اتصال به یک حساب بانکی، به اینترنت وصل می‌شوند و معاملات نقدی و اعتباری بیت‌کوین را تسهیل می‌کنند. برخی از دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین عملکردی دو جهته را ارائه می‌دهند که به کاربران امکان می‌دهد بیت‌کوین را خریداری کنند و یا بفروشند. اکثر دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین اکنون قبل از نهایی کردن معامله به تأیید هویت احتیاج دارند، بنابراین کاربران باید برای اسکن شناسه‌های خود در دستگاه آماده باشند. مکان‌های استفاده از دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین شامل فروشگاه های خرده فروشی، مغازه ها، کافه‌ها، رستوران ها و فرودگاه‌ها است.

میزهای OTC

یکی از اهداف اصلی استفاده از میز بدون نسخه (OTC) جلوگیری از تأثیرگذاری بر قیمت بیت‌کوین است. یک میز  OTC به عنوان واسطه‌ای برای خریداران و فروشندگان عمل می‌کند تا معاملات بیت‌کوین را خارج از عملیات دفتر سفارش انجام دهد.

 میزهای OTC به جای استفاده از دفتر سفارش، سفارشات خرید و فروش را مستقیماً بین افراد متصل می‌کنند. میزها معمولاً برای خرید یا فروش مقادیر فوق العاده زیاد بیت‌کوین استفاده می‌شوند که اغلب از ارزش میلیون‌ها دلار نیز فراتر می رود.

خرید بیت‌کوین با پی پال

پی پال یک سیستم پرداخت آنلاین است که انتقال پول دیجیتال را از طریق اینترنت امکان‌پذیر می‌کند. به نوعی شبیه بیت‌کوین است، اما به صورت دیجیتالی ارز فیات را به جای بیت‌کوین انتقال می‌دهد و برای ارسال پرداخت‌ها به کارت اعتباری یا حساب بانکی نیاز دارید.  به دلیل شباهت‌ آن‌ها، بسیاری از کاربران علاقه‌مند به ترکیب پی پال و بیت‌کوین به منظور خرید بیت‌کوین هستند. اصولاً روند خرید بیت‌کوین با پی پال مشابه خرید بیت‌کوین با فیات یا کارت اعتباری است. بدیهی است، شما به یک حساب پی‌ پال نیاز خواهید داشت. سپس باید یک بازار فروش یا مبادله‌ای پیدا کنید که این نوع خرید را فعال کند و همچنین در این پلتفرم حساب کاربری ایجاد کنید. در آخر، شما به کیف پول بیت‌کوین احتیاج دارید تا خرید شما در جایی تضمین شود.

نحوه فروش بیت‌کوین

تا زمانی که دنیای ما به ابر بیت‌کوین شدن واقعی نرسد، بسیاری از بیت‌کوینرها تصمیم می‌گیرند که بخشی از منابع بیت‌کوین خود را بفروشند تا بتوانند در ارزهای فیاتی که بخش اعظم اقتصاد سنتی به آن نیاز دارد، معامله کنند. دیگران ممکن است در ازای ارزهای جایگزین دیگر نیز اقدام به فروش یا تجارت بیت‌کوین کنند. در هر صورت، فروش بیت‌کوین با فروش سایر دارایی های مالی متفاوت است. فروشندگان بیت‌کوین می‌توانند برای فروش بیت‌کوین خود از صرافی‌ها، سکوهای همتا به همتا، بازارهای حضوری و موارد دیگر استفاده کنند.

چگونه بیت‌کوین ارسال و دریافت کنم؟

معاملات بیت‌کوین به صورت دیجیتالی در شبکه بیت‌کوین امضا شده، تأیید و عمومی می‌شوند و به همین ترتیب ارسال و دریافت بیت‌کوین مقداری پیچیده تر از ارسال و دریافت ایمیل است اما در مقایسه با معاملات در سراسر سیستم اقتصادی سنتی، معاملات بیت‌کوین پتانسیل بسیار سریعتر، شفافیت و کاملاً عاری از واسطه ها را دارند.  به طور خلاصه، معاملات بیت‌کوین شامل سابقه آدرس‌های بیت‌کوین است که شخصی از طریق آن بیت‌کوین را ارسال می کند و کلید عمومی یا آدرس بیت‌کوین، که بیت‌کوین به آن ارسال می شود.

 نکته‌ قابل توجه این است که وقتی یک معامله به یک بلاک اختصاص یابد، اصلاح آن تقریبا غیرممکن می‌شود. یک بلاک عبارت است از: یک امضای دیجیتال (ترکیبی از کلید خصوصی و عمومی) و برچسب زمانی  اطلاعات. سپس این بلاک بین تمام اعضای شبکه (نودها) پخش می‌شود. یک بلاک پس از تکمیل شدن به زنجیره‌ای از بلاک‌ها در بلاک‌چین می‌‍پیوندد و اصلاح آن معامله کاملا غیرممکن است. بنابراین همیشه مراقب باشید بیت‌کوین را به کجا می‌فرستید.

منبع : bitcoinmagazine.com

صرافی Bitex24 با پشتیبانی 24 ساعته، پلتفرمی مطمئن برای خرید و فروش بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال