بیت‌کوین چیست؟


بیت‌کوین چیست؟


بیت کوین نوعی ارز دیجیتال است که هیچ بانک یا دولتی قادر به کنترل آن نیست. در اصل سیستم مالی بیت‌کوین به وسیله هزاران رایانه در سراسر جهان اداره می‌شود و هر کسی می‌تواند در این اکوسیستم شرکت کند. بیت‌کوین اولین رمزارز بود که در سال 2008 معرفی و سپس در سال 2009 راهاندازی شد. بیتکوین امکان ارسال و دریافت ارز دیجیتالی را در اختیار کاربران قرار می‌‌دهد و موضوعی که به آن جذابیت می‌بخشد این است که نمی‌توان آن را ردیابی کرد.

بیت کوین از فناوری peer-to-peer (همتا به همتا) استفاده می کند و به هیچ نهاد مرکزی و یا دولتی وابسته نیست. مدیریت معاملات و صدور بیت کوین بصورت جمعی توسط شبکه انجام می شود. بیت کوین منبع باز است و هیچ کس مالک و یا قادر به کنترل آن نیست و همه می توانند در آن شرکت کنند. از طریق این ویژگی‌های منحصر به فرد، بیت کوین قابلیت های هیجان انگیزی دارد.

بیت کوین برای بهره مندی از این ویژگی های ارزشمند از فناوری بلاک چین استفاده می کند. در واقع بیت کوین مجموعه ای از رایانه ها یا نودها است که همگی کد بیت کوین را اجرا می کنند و بلاک چین آن را ذخیره می کند. یک بلاک چین را می توان مجموعه ای از بلاک ها دانست. در هر بلاک مجموعه ای از معاملات وجود دارد. از آنجا که همه این رایانه ها دارای لیست یکسانی از بلاک ها و تراکنش ها هستند و این بلاک های جدید با معاملات جدید بیت کوین به طور شفاف پر می شوند، هیچ کس نمی تواند سیستم را فریب دهد. هر کسی، چه "نود" بیت کوین را اجرا کند یا نه، می تواند این معاملات را به صورت زنده مشاهده کند. بنابراین هر معامله و همچنین تک تک اطلاعات در مورد آن همیشه در بلاک چین در دسترس است که می تواند در هر لحظه بررسی و استفاده شود. پروتکل بیت کوین رمزگذاری شده است ، از این رو هیچ انسانی یا سازمانی نمی تواند آن را کنترل یا دستکاری کند.

از ویژگی های منفی این ارز دیجیتال می توان به می توان به فراز و نشیب های قیمت آن اشاره کرد که برخی از آنها به عنوان حباب و انفجار یاد می کنند. بیت کوین در طول تاریخ خود، در حال فتح اوج جدید بوده است و بلافاصله بعد از آن دچار افت شدید شده است. قیمت آن قابل‌ پیش‌بینی نیست، به سرعت و زیاد تغییر می‌کند که همین امر می‌تواند خسارات مالی قابل توجهی را به سرمایه گذاران بی‌پروا وارد کند. اما در عین حال همین فراز و نشیب های قیمتی سبب شده بسیاری از سرمایه گذاران به سمت بازارهای ارز دیجیتال جذب شوند و ریسک آن را پذیرفته اند.

در بسیاری از کشورها به رسمیت شناخته شده و کاملاً قانونی است ، با این حال برخی از دولت های جهان هنوز هیچ قانونی در مورد بیت کوین ندارند ، در حالی که برخی دیگر آن را کاملا ممنوع کرده اند. در ایران از سال 98 بیت کوین به رسمیت شناخته شده است و خرید و فروش آن کاملا قانونی است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید بیت کوین مقاله " خرید بیت کوین" و " چگونه بیت کوین بخریم؟" را مطالعه بفرمایید.

 

بیت کوین چیست

مخترع بیت‌کوین کیست؟

هیچکس نمیداند! خالق بیت‌کوین از اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) استفاده کرد اما هویت او ناشناخته مانده است. ساتوشی می‌تواند شخص یا گروهی از توسعه‌ دهندگان در هر نقطه از جهان باشد. این یک نام ژاپنی است اما تسلط او بر زبان انگلیسی باعث شده است که بسیاری او را از یک کشور انگلیسی زبان بدانند. ساتوشی وایت ‌پیپر بیت‌کوین و نرم‌افزار آن ‌‌را منتشر کرد و سپس در سال 2010 ناپدید شد.

بیت‌کوین در چه مواردی استفاده ‌می‌شود؟

مردم از بیت‌کوین با اهداف مختلفی استفاده می‌کنند. بسیاری آن را به این دلیل با ارزش می‌دانند که هرکسی که به اینترنت دسترسی داشته باشد، می‌تواند بیت‌کوین را ارسال و دریافت کند. بیتکوین تقریباً شبیه پول است زیرا هیچ‌کس نمی‌تواند شما را از استفاده از آن منع کند و در عین حال با حضور دیجیتالی خود باعث شده که بتوان آن‌ را در سطح جهانی به راحتی انتقال داد.

 

بیت کوین

 

چه چیزی بیت‌کوین را ارزشمند می‌کند؟

بیت‌کوین غیرمتمرکز، غیرقابل سانسور، امن و بدون مرز است. این ویژگی باعث شده که در موارد مختلف مانند حواله‌های بین‌المللی و پرداخت‌هایی که افراد مایل به شناسایی هویت خود نیستند (همانند کارکرد کارت‌های اعتباری ) برای کاربران جذاب باشد. در عین حال بسیاری بیت‌کوین‌های خود را خرج نمی‌کنند و تصمیم می‌گیرند که آن‌ها را برای مدت طولانی‌‌تری نگه دارند. به دلیل عرضه محدود، این ارز طلای دیجیتال لقب گرفته است. برخی از سرمایه گذاران بیت‌کوین را گنجینه‌‌ای با ارزش می‌دانند. به دلیل فرایند تولید دشوار و کمیابی این ارز به فلزات گران‌‌بها مانند طلا یا نقره تشبیه شده است. دارندگان براین باورند که این صفات همراه با امکان دسترسی در سرتاسر جهان و نقدینگی بالا، آن را به یک روش ایده‌آل برای ذخیره ثروت در دوره‌های طولانی ‌مدت تبدیل کرده است و این ارز دیجیتال در طی زمان به رشد و افزایش ارزش خود ادامه خواهد داد.

بیت کوین‌های جدید چگونه ایجاد می‌شوند؟

بیت کوین عرضه محدودی دارد اما همه واحدها هنوز در گردش نیستند. تنها راه برای ایجاد سکه های جدید از طریق فرآیندی به نام استخراج است که روشی مخصوص برای اضافه کردن اطلاعات به بلاک چین می‌باشد.

استخراج بیت کوین به سخت افزار خاصی نیاز دارد که محاسبات بسیار سریع را برای استخراج بیت‌کوین انجام دهد. نتیجه استخراج بیت کوین دو چیز است، وقتی رایانه‌ها این مسائل پیچیده ریاضی را در شبکه بیت کوین حل می‌کنند، بیت کوین جدید تولید می کنند و دوم اینکه با حل مسائل ریاضی، استخراج کنندگان بیت کوین با تأیید اطلاعات معاملات، شبکه پرداخت بیت کوین را قابل اعتماد و ایمن می کنند.

چند بیت‌کوین وجود دارد؟

زمانی که تعداد بیت‌کوین‌ها به 21 میلیون برسد، فرایند استخراج به پایان خواهد رسید. تا سال 2020، نزدیک به 90 درصد از این تعداد استخراج شده است اما استخراج ده درصد باقی‌مانده صد سال به طول می‌انجامد. این امر به دلیل فرایند هاوینگ می‌باشد که به تدریج تعداد بیت‌کوین در هر بلاک استخراج شده را کاهش می‌دهد.

بیتکس 24 پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال

برای خرید و فروش بیت کوین به صرافی بیتکس 24 مراجعه کنید.