هاوینگ چیست؟


هاوینگ چیست؟


هاوینگ بیت‌کوین رویدادی است که هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد و پاداش استخراج به ماینرها 50 درصد کاهش می‌یابد. در واقع در فرآیند هاوینگ عرضه بیت‌کوین نصف می‌شود و می‌تواند ارزش بیت‌کوین را در طول زمان افزایش دهد. مخترع بیت‌کوین معتقد است که عرضه‌ محدود، ارزش بیت‌کوین را بیشتر می‌کند. آخرین هاوینگ در اردیبهشت 2020 رخ داد. برای درک هاوینگ باید نظریه عرضه بیت‌کوین را تحلیل کنیم. در ادامه این موضوع را بیشتر بررسی می‌کنیم.

عرضه بیت‌کوین

بیت‌کوین انقلابی در ارزهای دیجیتال بود به این دلیل که توانست برای اولین بار یک محصول دیجیتال را کمیاب کند. این عرضه محدود یکی از دلایلی است که قیمت بیت‌کوین همچنان پس از گذشت 10 سال از زمان اولین استخراج روند صعودی خود را ادامه می‌دهد. عرضه بیت‌کوین با عرضه‌ ارز فیات مانند دلار آمریكا متفاوت است. در گذشته برای ایجاد یک دلار آمریکا، دولت آمریکا باید مقدار معینی از طلا را در ذخایر خود ذخیره می‌کرد. با گذشت زمان این قوانین از بین رفتند و اکنون دولت‌ها می‌توانند در هر زمان و به هر مقدار كه بخواهند پول چاپ كنند اما عملکرد بیت‌کوین در عرضه‌کاملا متفاوت است و دارای یک عرضه‌ محدود است.

هاوینگ بیت‌کوین چیست؟

هاوینگ یا نصف شدن بیت‌کوین چیست؟

در داخل کدی که بیت‌کوین روی آن ساخته شده است، قانونی وجود دارد که می‌گوید بیش از 21 میلیون بیت‌کوین هرگز نمی‌تواند تولید شود. بیت‌کوین‌ توسط ماینرها استخراج می‌شوند. در واقع بیت‌کوین‌های جدید از ماینرها تولید شده و در داخل بلاک‌های بلاک‌چین قرار داده می‌شوند. ماینرها کار حفظ و تأمین امنیت بیت‌کوین را بر عهده دارند و با در اختیار قرار دادن قدرت پردازش سخت افزاری و با مصرف برق زیاد در شبکه‌ بلاک‌چین به حل یکسری معادلات می‌پردازند و شبکه به عنوان پاداش استخراج، بیت‌کوین تولید می‌کند و به ماینرها می‌دهد. پاداش استخراج بیت‌کوین هر چهار سال یک بار نصف می‌شود، به این معنا که هر هاوینگ میزان ورود بیت‌کوین جدید به عرضه را کاهش می‌دهد تا زمانی که دیگر در سال 2140 بیت‌کوین جدید ایجاد نشود.

چه کسی هاوینگ را اختراع کرد؟

هاوینگ توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) طراحی شده است. مکانیسم بسیار ساده و کاهش عرضه کل در طول زمان یکی از اصلی ترین دلایلی است که بیت‌کوین را ارزشمندترین ارز دیجیتال جهان کرده است. همانطور که ناکاموتو در وایت پیپر بیت‌کوین نوشت: "این شبکه در عین سادگی ساختار خود بسیار قوی است".

آیا می‌دانستید...

یک میلیون بیت‌کوین 10 سال پیش توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شد. از آن زمان، حدود 85 درصد از کل بیت‌کوین‌ها استخراج شده است و تنها حدود 2/5 میلیون بیت‌کوین دیگر برای استخراج باقی مانده است!

تاریخچه هاوینگ

2009: پاداش استخراج بیت‌کوین از 50 بیت‌کوین در هر بلوک شروع شد.

2012: در اولین هاوینگ، پاداش استخراج به 25 کاهش یافت.

2016: در دومین هاوینگ، پاداش استخراج به 12/5 کاهش یافت.

2020: در سومین هاوینگ، پاداش استخراج به 6/25 کاهش یافت.

2140: شصت و چهارمین و آخرین هاوینگ اتفاق می‌افتد و هیچ بیت‌کوین جدیدی ایجاد نخواهد شد.

نکات مهم در رابطه با بیت‌کوین و هاوینگ

بیت‌کوین بر خلاف ارزهای فیات کاملا غیر متمرکز است. در واقع عرضه بیت‌کوین به شخص، گروه یا دولت كه عرضه‌ آن را تنظیم كند، بر خلاف ارز فیات که دولت‌ها در عرضه‌ پول نقش دارند، وابسته نیست. از آنجا که بیت‌کوین توسط هیچ یک از نهاد‌ها و دولت‌ها کنترل نمی‌شود، باید یکسری قواعد و قوانین در مورد میزان ایجاد بیت‌کوین و چگونگی انتشار آنها تنظیم شود. بیت‌کوین نوعی " پول سخت " است یعنی مانند طلا در عرضه‌ آن محدودیت وجود دارد. همان‌طور که استخراج طلا روزی به پایان می‌رسد، بیت‌کوین نیز دارای یک عرضه‌ محدود است.

بعد از هاوینگ برای ماینرها چه اتفاقی می‌افتد؟

برای ماینرها بعد از هاوینگ چه اتفاقی می‌افتد؟

ماینرها برای حفظ شبکه بیت‌کوین باید از سیستم پردازش قوی و برق زیاد استفاده کنند، اما با کاهش پاداش استخراج به نصف برای ماینرها چه اتفاقی می‌افتد؟ از آنجا که هاوینگ باعث کاهش پاداش استخراج می‌شود، تمایل ماینرها برای کار در شبکه بیت‌کوین نیز با گذشت زمان کاهش می یابد و با کاهش ماینرها امنیت شبکه نیز کاهش می‌یابد. برای جبران این کاهش پاداش استخراج، قیمت بیت‌کوین یا کارمزد معامله باید افزایش یابد تا خواسته‌ ماینرها برآورده شود.

چگونه میتوان از مزیت‌های هاوینگ استفاده کرد؟

طبق قوانین عرضه و تقاضا، کاهش عرضه‌ بیت‌کوین باعث افزایش تقاضا بیت‌کوین می‌شود و احتمالاً قیمت‌ها را بالا میبرد. بهترین راه برای استفاده از مزیت‌های هاوینگ قطعا خرید بیت‌کوین است. به عنوان اصلی‌ترین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال، بیت‌کوین به راحتی و تقریباً در هر مبادله رمزنگاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منیع: Binance.com

برای خرید و فروش ارز دیجیتال بیت کوین به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.