الگوی مثلث، سر و شانه و مستطیل


الگوی مثلث، سر و شانه و مستطیل


الگوهای قیمت نسبت به نمودارهای کندل استیک کاربرد بیشتری دارند. فرق الگوهای قیمت با نمودارهای کندل استیک در این است در الگوهای قیمت بیش از 100 شمع را برای تحلیل تکنیکال قیمت در نظر می گیریم. از این رو این نمودارها به سبب رویکرد قدیمی که دارند زیاد پرکاربرد نیستند. بنابراین علم تحلیل تکنیکال از نمودارهای کندل استیک خارج شده است و نگاه خود را به مجموعه ای حداقل شامل صد الی دویست کندل متوالی معطوف می کند. در الگوهای قیمت نگاه خود را به مجموعه ای از صد الی دویست شمع معطوف می کنیم. در ادامه به معرفی الگوی مثلث، سر و شانه و مستطیل می پردازیم.

الگوی مثلث

الگوی مثلث

الگوی مثلث یک الگوی ادامه دهنده است به این معنی که قیمت بعد از یک استراحت به روند خود ادامه می‌دهد. البته هیچ الزامی در آن نیست و ممکن است خلاف روند پیش برود. به طور کلی سه نوع الگوی مثلث برای انجام تحلیل تکنیکال وجود دارد، مثلث متقارن، مثلث افزایشی و مثلث کاهشی. این الگو زمانی اتفاق می‌افتد که بازار در حالت رنج باشد در واقع بازار بلاتکلیف است و قیمت در حال استراحت است در این زمان خریداران و فروشندگان نمی‌دانند چه اتفاقی میافتد، رفته رفته نوسانات کمتر شده و ارتفاع قله‌ها و یا عمق دره‌ها کمتر می‌شود.

در مثلث متقارن با وصل کردن قله‌ها و دره‌ها به یکدیگر و اضافه کردن یک خط یک مثلث به وجود می‌آید و برای تشکیل هر مثلث، قیمت باید حداقل چهارنقطه‌ی تماس با آن داشته باشد و شیب خط حمایت و مقاومت با یکدیگر برابر هستند. هر دره از دره‌ی قبلی بالاتر و هر قله از قله‌ی قبلی پایین تر است. رفتار قیمت بعد از خروج از مثلث متقارن دو حالت دارد یا به اندازه‌ی حداقل ارتفاع مثلث صعود و یا نزول می‌کند.

مثلث افزایشی معمولا در روندهای صعودی رخ می‌دهد. قیمت در این الگو هر بار به یک خط مقاومت برخورد می‌کند یعنی قله‌ها همسطح هستند و هر دره از دره‌ی قبلی بالاتر قرار می‌گیرد. به تدریج خریداران قدرتمند می‌شوند و قیمت مثلث را به سمت بالا می‌شکند و به اندازه‌ی ارتفاع مثلث صعود کند.

الگوی مثلث کاهشی معمولا در روندهای کاهشی اتفاق می‌افتد. در این الگو قیمت هر بار یه یک خط حمایت برخورد می‌کند در واقع دره‌ها همسطح هستند و هر قله از قله‌ی قبلی پایین تر قرار می‌گیرد. رفته رفته فروشندگان قدرت بازار را به دست می‌گیرند و قیمت مثلث را به سمت پایین می‌شکند و به اندازه‌ی ارتفاع مثلث نزول می‌کند.

الگوی سر و شانه

الگوی سر و شانه

الگوی سر و شانه یک الگوی بازگشتی نزولی است و در انتهای یک روند صعودی تشکیل می‌شود و آن را تبدیل به روند نزولی می‌کند. این الگو دارای سه قله متوالی است که قله‌ی وسطی از دو قله‌ی بیرونی حداقل دو یا سه برابر بلندتر است که به قله‌ی وسطی به اصطلاح سر و به دو قله‌ی بیرونی شانه‌های چپ و راست می‌گویند. در الگوی سر و شانه باید شانه‌های چپ و راست با یکدیگر تقریبا هم اندازه و هم ارتفاع باشند. این الگو دارای یک خط گردن است در واقع به خطی که دره‌ها را بهم وصل می‌کند خط گردن می‌گویند. این خط یک خط تقریبا افقی و مسطح است وجود شیب خیلی تند بر روی خط گردن موجب از بین رفتن اعتبار الگو خواهد شد. اگر قیمت خط گردن را بشکند و به سمت پایین نزول کند روند صعودی تبدیل به روند نزولی خواهد شد و احتمالا قیمت تا ارتفاع سر نزول می‌کند. پس بعد از شکست خط گردن باید دارایی خود را بفروشید اما اگر پس از شکست خط گردن شاهد صعود مجدد قیمت و عبور آن از کنار سر باشیم در این صورت الگوی سر وشانه به طور کامل نقض خواهد شد و تبدیل به الگوی صعودی بسیار قدرتمند می‌شود و به قیمت خیلی خوبی خواهد رسید که باید سریع خرید کنید.

در مقابل الگوی سر و شانه‌ی معکوس یک الگوی بازگشتی صعودی است و در انتهای یک روند نزولی تشکیل می‌شود. بعد از شکست خط گردن در الگو می‌توانید بخرید و اگر نزولی باشد نزول خیلی بدی خواهد داشت در این زمان دارایی خود را بفروشید. درصورت مشاهده الگوی سروشانه معکوس می‌توانیم یک سفارش خرید از نوع Buy Stop اندکی بالاتر از خط گردن ثبت نماییم. حدضرر این معامله را باید زیر شانه راست قرار دهیم و حدسودآن را نیز هم اندازه با فاصله بین سرتا خط گردن انتخاب کنیم. هنگام شکسته شدن خط گردن معمولا حجم معاملات در بازار به شدت افزایش می‌یابد که این می‌تواند نشانه خوبی برای اطمینان از معتبر بودن الگو باشد.

با توجه به اینکه سر به مراتب بزرگتر از اندازه شانه ها است بنابراین ریسک به ریوارد در الگوی سر و شانه همواره بزرگتر از یک می شود. پس الگوی سرو شانه موقعیت نسبتا خوبی برای معامله گری می باشد و به همین دلیل اغلب مورد علاقه معامله گران قرار می گیرد.

اگر مدت زمان تشکیل شانه راست بیش از حد طولانی بشود بازار به حالت رنج فرو می رود و الگوی سروشانه بطور کامل منقضی میگردد.

اگر پس از شکسته شدن خط گردن ، شاهد صعود مجدد قیمت و عبور آن از کنار سَر باشیم درآن صورت الگوی سروشانه بطور کامل نقض Fail خواهد شد و تبدیل به یک الگوی صعودی بسیار قدرتمند می شود. به عبارت دیگر الگوی سروشانه درحالت استاندارد یک الگوی بازگشتی نزولی است، اما درصورتیکه این الگو Fail بشود تبدیل به یک الگوی صعودی و ادامه دهنده روند خواهد شد. قدرت صعودی این الگو به حدی است که حتی می توان از آن برای انجام یک معامله خرید اندکی بالاتر از نقطه انتهای سَر استفاده کرد.

الگوی مستطیل

الگوی مستطیل

الگوی مستطیل یک الگوی ادامه دهنده است و نشان دهنده‌ی یکپارچه شدن قیمت قبل از ادامه در جهت فعلی است در واقع یک توقف قیمت را نشان می‌دهد. قیمت طی یک روند صعودی یا نزولی وارد یک کانال افقی قیمت می‌شود که قیمت حداقل باید چهار نقطه‌ی تماس با کانال داشته باشد. این الگو در روندهای صعودی و نزولی دیده می‌شوند در روندهای صعودی زمانی که قیمت از کانال خارج می‌شود انتظار داریم به اندازه‌ی ارتفاع کانال صعود کند. در این الگو،  قیمت خط بالای کانال را می‌شکند که نشان دهنده‌ی قدرت و شتاب زیاد روند است.  عکس این مطالب برای روند نزولی صحیح است.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.