استیبل کوین چیست؟


استیبل کوین چیست؟


استیبل کوین یک نوع ارز دیجیتال است که به منظور کاهش نوسانات بازار اقتصادی طراحی شده و توسط دارایی‌های ذخیره شده مانند دلار و یورو پشتیبانی می‌شود. این ارز این امکان را به کاربران می‌دهد تا ضمن حفظ ثبات قیمت، بتوانند  مبادلات خود را در سراسر جهان انجام دهند. ارزهای دیجیتال از دیدگاه فناوری بسیار عالی هستند. با این حال، نوسانات در بازار آنها زیاد است و به سرمایه‌گذاری‌های پرریسک تبدیل شده‌اند. اما استیبل کوین‌ها یا ارزهای دیجیتال پایدار چنین مشکلی ندارند. این دارایی‌ها، نوسان قیمت را به حداقل رسانده و به یک دارایی پایدار وابسته هستند. این دارایی پایدار می‌تواند هرچیزی باشد، از طلا گرفته تا ارزهای فیزیکی مانند دلار یا دارایی که بتوان ارزش آن را مشخص کرد. به این ترتیب، به عنوان یک دارایی امن و کم خطر در بازارهای خرسی به سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند.

انواع استیبل کوین‌ها

چندین روش وجود دارد که یک استیبل کوین میتواند ثبات خود را حفظ کند. در واقع دسته‌بندی استیبل کوین‌ها بر اساس نوع پشتوانه‌ آنها صورت می‌پذیرد. در ادامه به بررسی انواع استیبل کوین‌ها خواهیم پرداخت و در مورد برخی از مکانیسم‌های مورد استفاده، مزایا و محدودیت‌های آنها بحث خواهیم کرد.

1-استیبل‌کوین با پشتوانه‌ پول فیات

محبوب‌ترین و رایج‌ترین نوع استیبل کوین، نوع با پشتوانه پول فیات است. وابستگی ارز دیجیتال به پشتوانه‌اش 1:1 است یعنی هر واحد استیبل کوین با واحد متناظر ارز فیات نظیر دلار پشتیبانی می‌شود  به این ترتیب که برای هر ارز صادر شده، صادرکننده مرکزی (یا بانک) مبلغی از ارز فیات را در اختیار خود نگه می‌دارد. به عنوان مثال، صادرکننده ممکن است یک میلیون دلار در اختیار داشته باشد و به هر یک میلیون توکن، ارزش یک دلار اختصاص دهد. کاربران می‌توانند آزادانه مانند آنچه که با توکن‌ها یا ارزهای دیجیتال انجام می‌دادند، تجارت کنند و در هر زمان می‌توانند آنها را با مبلغ معادل دلار خود بازخرید کنند.

یکی از جنبه‌های منفی این نوع از ارزهای دیجیتال پایدار، متمرکز بودن آنها است. از آنجا که این صادرکننده‌ها متمرکز هستند یعنی وابسته به یک نهاد دولتی هستند، بدیهی است که در اینجا ریسک بالایی وجود دارد و خطراتی مثل ورشکستی و رکود اقتصادی وجود دارد. بنابراین برای سرمایه‌گذاری روی آنها نیاز به اعتماد به این نهادهای متمرکز دارید.

بایننس، دو استیبل کوین با پشتیبانی ارز فیات را ارائه می‌دهد، BGBP با پشتوانه‌‌ی دلار آمریکا و BUSD که پوند انگلیس را به عنوان پشتوانه قرار داده است.

-2استیبل‌کوین با پشتوانه‌ ارز دیجیتال

استیبل کوین‌ها با پشتوانه‌ ارز دیجیتال، نقطه مقابل استیبل کوین‌ها با پشتوانه‌ ارز فیات هستند، تفاوت اصلی این است که ارزهای دیجیتال غیر متمرکز هستند، بنابراین قراردادها در یک بستر امن به نام بلاک‌چین انجام می‌شوند.

استیبل کوین‌ها با پشتوانه‌ ارز دیجیتال، به دلیل نوسانات زیادی که در این بازار وجود دارد، نسبت به استیبل کوین‌ها با پشتوانه ارز فیات ریسک پذیری بالاتری دارند اما در تجارت با این استیبل کوین‌ها شما به یک صادرکننده منفرد اعتماد نمی‌کنید، ترکیبی از ارزهای دیجیتال پشتوانه‌ آن هستند که تا حدودی میزان ریسک را کاهش می‌دهد.

-3استیبل کوین الگوریتمی

استیبل کوین‌های الگوریتمی توسط هیچ ارز فیات و یا ارز دیجیتالی پشتیبانی نمی‌شوند. این استیبل کوین‌ها توسط الگوریتم‌ها و قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌شوند تا ارزش کوین پایدار بماند. در اصل، اگر قیمت یک کوین ریزش کند و مردم شروع به فروش کنند، یک سیستم استیبل کوین الگوریتمی باعث کاهش عرضه کوین می‌شود تا قیمت حفظ شود. اگر قیمت یک کوین بالا رود و مردم شروع به خرید کنند، کوین‌های جدید ایجاد و وارد بازار می‌شوند تا این افزایش عرضه سبب کاهش قیمت شود. برای ایجاد استیبل کوین‌های الگوریتمی نیاز به هیچ وثیقه‌ای نیست چرا که آن‌ها از طریق یک الگوریتم ایجاد و یا از بین می‌روند و تنها راهی که می‌توان استیبل کوین بدست آورد از طریق مبادله است. از جمله استیبل کوین‌های الگوریتمی می‌توان به Carbon و Kowala اشاره کرد.

استیبل کوین‌های رایج

استیبل کوین‌های رایج عبارت‌اند از: Paxos Standard (PAX) ،USD Tether (USDT)،USD Coin(USDC) ،True USD (TUSD) و.Binance USD (BUSD)  البته این لیست به علت گستردگی ارزهای دیجیتال بسیار وسیع است. چیزی که مشهود است، توسعه یافتن صدها پروژه استیبل کوین در مدت کوتاهی است.

مزیت‌ها و معایب استیبل کوین

مزیت اصلی استیبل کوین‌ها پتانسیل آنها برای فراهم کردن یک مبادله ارز است که مکمل ارزهای دیجیتال است. با توجه به میزان زیاد نوسانات در ارزهای دیجیتال، استیبل کوین‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که این مشکل را حل کنند. علاوه بر محافظت در برابر نوسانات، استیبل کوین‌ها همچنین در ادغام ارزهای دیجیتالی با بازارهای ارز فیات نقش دارند. این دو بازار با عنوان دو اکوسیستم جداگانه در یک تعامل بسیار نزدیک هستند. به این ترتیب با رایج شدن استیبل کوین‌ها می‌توان شاهد استفاده‌ هرچه بیشتر ارزهای دیجیتال در بازارهای اقتصادی که تاکنون منحصراً توسط ارزهای فیات احاطه شده بودند، باشیم.

 علاوه بر سودمندی آنها در معاملات اقتصادی، سرمایه گذاران می‌توانند از استیبل کوین‌ها برای محافظت از اوراق بهادار خود استفاده کنند، زیرا استیبل کوین‌ها از فناوری بلاک‌چین‌ استفاده می‌کنند به همین دلیل دارای امنیت و شفافیت هستند و با پشتوانه به یک دارایی دارای ثبات هستند و دارای ریسک کمتری هستند.

 استیبل کوین‌ها علیرغم مزیت‌های بی شماری که دارند، دارای یکسری محدودیت‌هایی نیز هستند. نسبت به ارزهای دیجیتالی معمولی کمتر غیرمتمرکز هستند، زیرا یک نهاد مرکزی برای پشتیبانی از دارایی‌ها مورد نیاز است و از آنجا که این فناوری هنوز جدید است، آموزش این فناوری نیز زمان‌بر است.

استیبل کوین چیست؟

نتیجه‌گیری

اگرچه استیل کوین‌ها یک سری معایب دارند، اما یک جزء مهم در بازار ارزهای دیجیتال هستند. از طریق مکانیسم‌های مختلف، این ارزهای دیجیتال می‌توانند کم و بیش در قیمت‌های تعیین شده ثابت بمانند. این امر به آنها اجازه می‌دهد تا با اطمینان نه تنها به عنوان واسطه مبادله‌ای، بلکه به عنوان یک پناهگاه امن برای سرمایه‌گذاران نیز استفاده شوند.

منبع: Binance.com

صرافی Bitex24 پلتفرم خرید و فروش ارز دیجیتال