پرایس اکشن چیست؟


پرایس اکشن چیست؟


معامله گری بر اساس پرایس اکشن یک روش تجزیه و تحلیل قیمت است که در این روش معامله گر تنها بر اساس حرکت قیمت، بدون استفاده از هیچ ابزاری روند قیمت را بررسی می کند. این روش توسط بسیاری از معامله گران و اغلب توسط بازرگانان و مدیران صندوق های مالی برای پیش بینی مسیر آینده قیمت یک اوراق بهادار یا بازار مالی استفاده می شود.

به بیان ساده، پرایس اکشن چگونگی تغییر روند قیمت را نشان می دهد یعنی عملکرد قیمت. پرایس اکشن را می توانید در بازارهای با نقدینگی و نوسان بالا مشاهده کنید اما در واقع هر چیزی که در بازار آزاد خریداری یا فروخته شود، پرایس اکشن ایجاد می کند.

 معامله بر اساس پرایس اکشن عوامل فاندامنتال را که بر روند بازار تأثیر می گذارد نادیده می گیرد و در عوض اساساً به تاریخچه قیمت بازار نگاه می کند، یعنی حرکت قیمت در یک بازه زمانی را مورد بررسی قرار می دهد. بنابراین، پرایس اکشن نوعی تحلیل تکنیکال است اما آنچه که آن را از سایر تحلیل های تکنیکال متمایز می کند این است که تمرکز اصلی آن بر رابطه با حرکات قیمت فعلی بازار با قیمت های گذشته یا قیمت های اخیر است و از اندیکاتورها که یکی از ابزارهای تحلیل تکنیکال هستند، استفاده نمی کنند. در واقع تنها منبع اصلی تحلیل خود قیمت است.

به عبارت دیگر، معامله بر اساس پرایس اکشن یک شکل "خالص" از تحلیل تکنیکال است زیرا شامل هیچ اندیکاتوری نمی شود و تنها بر اساس نمودار قیمت انجام می شود. معامله گران در تحلیل قیمت بر اساس پرایس اکشن صرفاً به داده های قیمت توجه دارند.

آنالیز قیمت بر اساس تحلیل تکنیکال به یک معامله گر اجازه می دهد تا حرکت قیمت بازار را درک کند و توضیحاتی را در اختیار او قرار می دهد که به عنوان راهی برای معامله گر برای ایجاد یک سناریوی ذهنی برای توصیف ساختار فعلی بازار است.

معامله گران پرایس اکشن از تاریخچه گذشته حرکت قیمت بازار استفاده می کنند، معمولاً بر روی قیمت های اخیر در 3 تا 6 ماه گذشته تمرکز می کنند و تمرکز کمتری بر قیمت های در بازه ی طولانی تر دارند. این بازه های زمانی قیمت شامل بالاترین سطح نوسانات و پایین ترین سطح نوسان در بازار و همچنین سطح حمایت و مقاومت است.

معامله گری بر اساس پرایس اکشن - همه چیز را ساده ببین!

معامله گران پرایس اکشن یا تریدرهای پرایس اکشن اغلب از عبارت همه چیز را ساده ببین استفاده می کنند در واقع بسیاری از مردم و تحلیل گران با انبوهی از نمودارها و اندیکاتورهای متعدد سعی می کنند روند قیمت را تجزیه و تحلیل کنند در واقع آنها با این کار آن را بیش از حد پیچیده می کنند(توجه کنید منظور این نیست که اندیکاتورها برای تحلیل تکنیکال مناسب نیستند). تریدرهای پرایس اکشن سعی می کنند هر چیز را در ساده ترین حالت ممکن خود ببینند.

 از معاملات پرایس اکشن نیز گاهی اوقات به عنوان معاملات نمودار تمیز، معاملات برهنه، معاملات خام یا طبیعی نام برده می شود که در آن تحلیل قیمت فقط از طریق نمودار قیمت انجام می شود.

 رویکرد ساده در معاملات پرایس اکشن این است که هیچ اندیکاتوری در نمودار معامله گر وجود ندارد و هیچ رویداد اقتصادی یا خبری در تصمیم گیری معاملات شخص مورد استفاده قرار نمی گیرد. تنها تمرکز بر روی پرایس اکشن بازار است و اعتقاد میان تریدرهای پرایس اکشن این است که پرایس اکشن منعکس کننده کلیه متغیرها (رویدادهای خبری ، اطلاعات زیست محیطی و غیره) است که بر بازار تأثیر می گذارد و باعث حرکت آن می شود. بنابراین، تجزیه و تحلیل بازار و معامله گری با استفاده از پرایس اکشن بسیار ساده تر است و نیازی به تلاش برای رمزگشایی و مرتب سازی متغیرهای مختلف که هر روز بر بازار تأثیر می گذارند، نیست. الگوهای شمعی همگی مواردی هستند که در تحلیل با استفاده از پرایس اکشن از آنها استفاده می کنید.

مزیت های معامله گری بر اساس پرایس اکشن

پرایس اکشن یکسری مزیت های مهم  برای معامله گری دارد که می توانید از آنها استفاده کنید در ادامه این مزیت ها را ذکر می کنیم.

یک روش ساده برای تجارت است

مزیت برجسته پرایس اکشن این است که بسیار ساده است. مزیت این امر این است که معاملات کاملاً هستند زیرا هیچ شاخصی برای ایجاد شلوغی در نمودار قیمت و سردرگمی معامله گر وجود ندارد. برای تصمیم گیری در مورد خرید یا فروش نیازی به درج این همه اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال نیست. اگر بخواهید تمام اندیکاتورهای موجود را در نظر بگیرید، در پایان دچار استرس خواهید شد. با پرایس اکشن، تمام تمرکز شما روی نمودارهای کندل استیک است و قادر خواهید بود آنچه در بازار اتفاق می افتد را ببینید.

درک سیگنال ها آسان است

درک سیگنال های پرایس اکشن بسیار آسان است. برای درک سیگنال ها برای یک تصمیم گیری خوب در مورد تجارت نیازی نیست که حتما یک تاجر حرفه ای باشد. با پرایس اکشن، شما می توانید روندهای بازار را شناسایی کنید که تجارت شما با بازار را امکان پذیر می کند.

محدودیت های پرایس اکشن

تفسیر پرایس اکشن بسیار ذهنی است. ممکن است دو معامله گر هنگام تجزیه و تحلیل پرایس اکشن به نتایج مختلفی برسند. یک معامله گر ممکن است روند نزولی را ببیند و معامله گر دیگر ممکن است معتقد باشد که پرایس اکشن یک چرخش کوتاه مدت بالقوه را نشان می دهد. البته دوره زمانی مورد استفاده نیز تأثیر بسزایی در تصمیم معامله گران دارد به طور مثال سهام می توانند روند نزولی روزانه زیادی داشته باشند در حالی که نسبت به یک ماه روند صعودی داشته است. نکته مهمی که باید بخاطر بسپارید این است که پیش بینی معاملات با استفاده از پرایس اکشن در هر مقیاس زمانی، بر اساس حدس و گمان است. هرچه ابزار بیشتری برای تأیید آن بتوانید، اعمال کنید بهتر است. با این حال، عملکرد گذشته قیمت یک دارایی تضمینی برای قیمت گذاری در آینده نیست.

معرفی برخی از الگوهای پرایس اکشن

کندل استیک ها نوعی نمودار قیمت هستند که حرکت قیمت اوراق بهادار، مشتقات یا ارزها را توصیف می کنند. یک الگوی شمعی اطلاعات مالی را در یک روز نشان می دهد. بنابراین در یک نمودار ماهانه، کندل استیک های مختلفی دارید که اطلاعات مربوط به تمام روزهای معاملات آن ماه را با خود حمل می کنند.

اساساً کندل استیک ها برای بازیابی راحت تر، داده ها را برای چندین بازه زمانی فقط در یک نوار قیمت واحد قرار می دهند. چندین الگوی کندل استیک وجود دارد که معامله گران باید در مورد آنها بیاموزند، برخی از آنها عبارتند از:

الگوی دوجی، الگو مانند صلیب به نظر می رسد در این کندل نقاط باز شدن و بسته شدن قیمت تقریبا بر روی همدیگر منطبق است و فاقد بدنه و دارای شاخ و دم‌های بلند هستند. در این شمعدان قیمت ثابت مانده و این نماد بلاتکلیفی بازار است.

الگوی پین بار، یک الگوی با یک کندل منفرد است که به دلیل فتیله بلند و بدنه کوچکش شناخته می شود. فتیله ها در این نوع الگوها باید از بدنه بلندتر باشند. هنگامی که این الگوها ظاهر می شوند، سرنخ های منحصر به فردی را برای پرایس اکشن ارائه می دهند.

الگوی پوشاننده، در این الگوی کندل دوم کاملا کندل اول را در برمی گیرد و نشان دهنده یک سیگنال معکوس قوی در بازار است.

الگوی شمع برگشتی، شمع برگشتی سیگنال برگشت روند حاضر را صادر می­‌کند. یعنی معامله گر باید شمع سیگنال را به نشانه برگشت جهت بازار در نظر بگیرد.

اینساید بار، شمع اینسایدبار کوچک است و در دامنه بالا و پایین شمع قبلی جای می­گیرد. یعنی سقف آن از سقف شمع قبلی پایین­تر است و کف آن از کف شمع قبلی بالاتر است.

اوتساید بار، اوتساید بار از شمع قبلی خود بزرگتر است و کاملا با آن همپوشانی دارد. سقف آن بزرگتر از شمع قبلی و کف آن کوچکتر از شمع قبلی است.

خط حمایت و مقاومت، سطوح حمایت و مقاومت برای یک معامله گر پرایس اکشن بسیار مهم هستند. سطح حمایت از اتصال دره‌ها به یکدیگر و سطح مقاومت از اتصال قله‌ها به یکدیگر به دست می‌آید. در واقع قیمت به این سطوح واکنش نشان می‌دهد. در روند نزولی قیمت ممکن است به سطحی برخورد کند که نتواند از آن پایین‌تر بیاید و در روند صعودی نیز ممکن است قیمت به سطحی برخورد کند که نتواند از آن بالاتر بیاید در واقع سطوح حمایت و مقاومت مانند یک کف و سقف بتونی هستند که هر بار قیمت به این سطوح برخورد می‌کند دوباره برمی‌گردد و نوسان می‌کند. شناسایی این خطوط از اولین کارهایی است که یک معامله گر باید انجام دهد.

سخن آخر

انجام یک تجارت موفق همیشه آسان نیست زیرا برای تصمیم گیری صحیح باید چیزهای زیادی را در نظر گرفت. محبوبیت پرایس اکشن به علت اعتبار بالای آن و عدم استفاده از اندیکاتورها است. این روش یکی از متدهای تحلیل تکنیکال است زیرا عوامل بنیادی را نادیده می‌گیرد و عموما بر تاریخچه قیمتی دارایی تمرکز می­‌کند و یکی از دلایل تمایز این تحلیل نسبت به سایر تحلیل ها این است که تنها بر نمودار قیمت متمرکز است. استفاده از تمام ابزار ها گاهی بیشتر از اینکه به شما کمک کند به شما آسیب می رساند. این روش شاید ساده­‌ترین روش معاملاتی باشد و این در حالیست که بسیار پایدار و دقیق است.

 

برای خرید و فرو ش ارز دیجیتال به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.