نمودار مارابوزو، دوجی و هارامی


نمودار مارابوزو، دوجی و هارامی


تحلیل تکنیکال عبارت از علم بررسی نمودار قیمت یک دارایی است. نمودارهای کندل استیک یا شمعی ژاپنی از محبوب ترین نمودارهای قیمت در تحلیل تکنیکال هستند. این نمودارها با نشان دادن  قیمت بسته شدن، باز شدن، کمترین قیمت و بیشترین قیمت در میان  معامله‌گران و تحلیل گران بسیار محبوب هستند. این نمودارها براساس عرضه و تقاضا شکل‌های مختلفی به خود می‌گیرند و هر کندل نشان دهنده‌ی تغییرات در یک بازه‌ی زمانی مشخص است. در ادامه به توضیح نمودار مارابوزو، دوجی و هارامی می‌پردازیم.

نمودار مارابوزو

نمودار مارابوزو

کندل مارابوزو یک کندل ادامه‌دهنده‌ی است به این معنی که روند صعودی و نزولی را تقویت می‌کند و دارای یک بدنه‌ی بزرگ است. این کندل شاخ و دم ندارد اگر هم داشته باشد به نسبت اندازه‌ی بدنه‌ی کندل قابل اغماض است. اندازه‌ی این کندل سه تا چهار برابر کندل‌های قبلی است. دو نوع کندل مارابوزو داریم: صعودی و نزولی. مارابوزو صعودی سبز است و نشان‌ می‌دهد که روند صعودی موجود قوی است و قرار است حداقل دو یا سه کندل بعدی هم این روند ادامه داشته باشد و همچنین فزونی قدرت خریداران را در مقابل فروشندگان نشان می‌دهد.

درصورتیکه دو الی سه کندل قبل از مارابوزو دارای ترتیب پلکانی صعودی بوده و اندازه طول آنها نیز درحال افزایش باشد، میزان اعتبار مارابوزو به مراتب افزایش خواهد یافت. مارابوزو نزولی قرمز است و نشان می‌دهد که روند همچنان نزولی است.

در ترتیب پالکانی صعودی همیشه قیمت کف هر شمع نسبت به کف شمع قبلی بالاتر است و این نشانه ای است برای صعود قیمت، به این معنا که تا زمانی که نمودار بر اساس این قانون پیش می رود، می توان به رشد بیشتر قیمت امید داشت. در ترتیب پلکانی نزولی قیمت سقف هر شمع از سقف شمع قبلی پایین تر است و نشان دهنده روند نزولی بازار است.

 اگر یک کندل مارابوزو دیدیم در کجا خرید کنیم؟

هنگام مشاهده الگوی مارابوزو نیز نباید بلافاصله به بازار وارد بشویم بلکه باید صبر کنیم تا ابتدا قیمت در کندل بعدی از سقف مارابوزو بالاتر برود. بنابراین اگر در یک مارابوزو صعودی، قیمت در کندل بعدی از سقف مارابوزو بالاتر رفت می‌توانید وارد بازار شوید. اگر یک کندل مارابوزو قدرتمند باشد هیچگاه کندل بعدی به قسمت میانی کندل مارابوزو نمی‌رسد. بنابراین حد ضرر را می‌توان در قسمت میانی کندل قرار داد. در مارابوزو نزولی نیز اگر قیمت در کندل بعدی از کف مارابوزو پایین‌تر رفت باید از بازار خارج شوید.

نمودار دوجی

نمودار دوجی

در کندل دوجی نقاط باز شدن و بسته شدن قیمت تقریبا بر روی همدیگر منطبق است و فاقد بدنه و دارای شاخ و دم‌های بلند هستند. این کندل در بازارهای Range زمانی که بازار بلاتکلیف است ظاهر می‌شود در این زمان خریداران و فروشندگان در مورد وضعیت بازار در شک و شبهه هستند.

بازار رنج (Range) و بازار ترند (Trend)

بازار رنج دارای هیچ جهت صعودی یا نزولی خاص و مشخصی نیست و قیمت حول یک محور تقریبا افقی به حرکت نوسانی خود ادامه میدهد. در بازار رِنج معمولا قیمت بین یک سطح حمایت و مقاومت محصور میگردد که آنها را اصطلاحا سقف و کف بازار رنج می گوییم. قله ها و دره ها نیز همگی در یک راستای افقی و تقریبا موازی با یکدیگر تشکیل می گردند.

بازار ترند (Trend) یا جهت دار به بازاری میگوییم که قیمتها دایما درحال افزایش یا کاهش باشند. بازار ترند میتواند صعودی ویا نزولی باشد. در بازار ترند و صعودی کلیه قله ها و دره ها حالت پلکانی و منظم پیدا میکنند و هر قله و دره به اندازه یک پله بالاتر از قبلی تشکیل می گردد. قیمت هربار رکورد قبلی خودش را می شکند و رکورد بالاتری را ثبت می‌نماید. کف قیمت نیز در بازار صعودی دایما بالا و بالاتر میاید. هنگامیکه نهایتا آخرین کف به سمت پایین شکسته بشود می گوییم بازار از حالت صعودی خود خارج گشته است.

روش معامله‌گری در بازارهای رنج و ترند کاملا متفاوت با همدیگر است. در بازارهای رنج باید ارزان بخریم و سپس گران بفروشیم. در بازارهای رنج باید سعی کنیم هنگامی که قیمت در مجاورت کف بازار قرار دارد اقدام به خرید نماییم و سپس هنگامی که قیمت در حوالی سقف بازار قرار دارد اقدام به فروش و تثبیت سود نماییم. روش معامله گری در بازار ترند نسبتا آسان است یعنی باید گران بخریم سپس گران تر بفروشیم.

در بازار ترند باید تهاجمی عمل کرد. باید با امواج بازار همسو شد و به صف های خرید حمله برد. باید سهم را در صف خرید شکار کرد و نگران رشد قیمت نبود زیرا به زودی میتوانیم همان دارایی را در قیمت های بالاتری به فروش برسانیم. اما در بازار رنج باید دقیقا برعکس امواج بازار شنا کنیم! باید مثل یک شرکت حقوقی عمل کنیم یعنی در بازار مثبت باید فروشنده باشیم و در بازار منفی اقدام به خرید نماییم. معمولا شرکت های حقوقی به همین شیوه عمل می کنند و به همین دلیل هم سودهای خوب و آسانی را از بازار بدست میاورند. معامله گری در بازار رنج به صبر و حوصله بیشتری احتیاج دارد.

کندل دوجی انواع مختلفی دارد: دوجی لنگ دراز، دوجی معمولی، دوجی سنگ قبر و دوجی سنجاقک. معروف ترین دوجی، دوجی لنگ دراز است. این دوجی از یک شاخ و دم بلند و کشیده و تقریبا هم اندازه تشکیل شده است. تمامی کندل‌های دوجی از هرنوعی که باشند، نشان دهنده وضعیت رنج و راکد بازار هستند. بعد از دیدن الگوی دوجی معمولا انتظار داریم قیمت حداقل برای چند کندل بعدی نیز به نوسان خود در همین محدوده ادامه بدهد.

نمودار هارامی

نمودار هارامی

کندل هارامی از دو کندل مجاور هم تشکیل شده است. در الگوی هارامی صعودی کندل اول نزولی و کشیده است ولی کندل دوم صعودی، کوچک و مربعی است. کندل قرمز کل بدنه، شاخ و دم کندل سبز را در خودش جای می‌دهد و تقریبا در میانه کندل اول قرار می‌گیرد. شاخ و دم کندل دوم نباید از بدنه کندل اول خارج بشود. این الگو یک الگوی بازگشتی صعودی است. اما الگو هارامی نزولی یک الگوی بازگشتی نزولی است و در پایان روند صعودی تشکیل می‌شود. در این الگو کندل اول یک کندل صعودی و کشیده است و کندل دوم نزولی، کوچک و  مربعی است و کندل سبز کل بدنه، شاخ و دم کندل قرمز را در خودش جای می‌دهد. در بعضی مواقع شمع دوم دارای بدنه‌ی قابل توجهی نیست و شبیه علامت به اضافه است به این الگو هارامی کراس گفته می‌شود.

 

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.