نمودارهای قیمت


نمودارهای قیمت


تحلیل تکنیکال عبارت از بررسی نمودار قیمت یک دارایی است. در این تحلیل، تحلیل‌گران به بررسی گذشته قیمت نمودار دارایی و حجم معاملات می‌پردازند و سپس رفتار آینده بازار را پیش‌بینی می‌کند. یکی از ابزارهایی که در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود، نمودارهای قیمت هستند.

نمودارهای زیادی برای آنالیز قیمت و ارائه اطلاعات وجود دارد ولی تنها سه تا از این نمودارها کاربردی هستند. این نمودارها به ترتیب نمودارهای خطی، میله‌ای و نمودارهای شمعی یا کندل استیک هستند. نمودارهای خطی تنها قیمت بسته شدن را نشان می‌دهند اما نمودارهای میله‌ای قیمت باز شدن، بسته شدن، کمترین قیمت و بیشترین قیمت را نشان می‌دهند. با حال نمودارهای شمعی ژاپنی محبوب‌ترین نوع نمودارها در میان تحلیل‌گران است و به دو دسته‌ی ادامه‌دهنده و بازگشتی تقسیم می‌شوند.

نمودار خطی

نمودار خطی قیمت

نمودار خطی قیمت نمایش گرافیکی عملکرد قیمت دارایی است که مجموعه‌ای از نقاط داده‌ها را با یک خط پیوسته به هم متصل می‌کند و ابتدایی‌ترین نموداری است که در امور مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این ابزار می‌توانید مشخص کنید که قیمت را در چه بازه زمانی می‌خواهید. برای مثال در پایان هر دقیقه می‌توانید قیمت را مشاهده کنید. این نمودارها به جز قیمت پایانی یا همان قیمت بسته شدن اطلاعات دیگری به شما نمی‌دهند به همین دلیل بین فعالان بازار طرفدارهای زیادی ندارند. یک نمودار خطی تصویری واضح از جایی که قیمت در یک بازه زمانی طی کرده است را می‌دهد.

از مزیت‌های نمودارهای خطی می‌توان به این نکته اشاره کرد که نمودارهایی که انبوهی از اطلاعات و شاخص‌های قیمت را نشان می‌دهند می‌توانند سیگنال‌های متعددی را ایجاد کنند که منجر به سردرگمی شده و تصمیمات تجاری را پیچیده می‌کند. اما استفاده از نمودارهای خطی به معامله‌گران کمک می‌کند تا سطوح اصلی مقاومت و حمایت، روندها و الگوهای قیمت را شناسایی کنند اما نمودارهای خطی قیمت ممکن است اطلاعات کافی برای نظارت بر استراتژی‌های معاملاتی را در اختیار معامله‌گران قرار ندهند. برخی از استراتژی ها نیاز به قیمت باز شدن، بالاترین و پایین‌ترین قیمت را دارند. از این رو نمودارهای کندل استیک که قیمت بسته شدن، باز شدن، کمترین قیمت و بیشترین قیمت را در اختیار معامله‌گران می‌گذارند، محبوب‌تر هستند.

نمودار میله‌ای

نمودار میله ای قیمت

در یک روز معاملاتی ممکن است اتفاقات زیادی برای قیمت بیافتد که به طور خلاصه اتفاقات را در نمودار میله ای قیمت می‌توانید مشاهده کنید. در نمودار میله‌ای می‌توانید قیمت باز شدن، بسته شدن، کمترین قیمت و بالاترین قیمت را ببنید. اما این نمودارها نیز در بین فعالان بازار زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

نمودار میله ای قیمت

 مزیت نمودارهای میله‌ای این است که تغییرات قیمت یک دارایی با یک نگاه ساده قابل درک هستند و می‌توانند ابزاری مناسب برای تجزیه و تحلیل باشند و سرمایه‌گذاران می‌توانند با استتفاده از این نمودارها استراتژی‌های خود را ترسیم کنند. این نمودارها برای شناسایی روندها و الگوها بسیار مفید هستند.

کندل استیک‌ها یا الگوهای شمعی ژاپنی

کندل استیک

 

تاریخچه کندل استیک یا الگوهای شمعی ژاپنی به سال 1700 میلادی برمی‌گردد، در آن زمان فروشندگان برنج در ژاپن برای پیش بینی قیمت برنج نمودارهای کندل استیک را ابداع کردند. از این رو به این نمودارها، نمودار شمعی ژاپنی نیز گفته می‌شود. امروزه این کندل‌ها به دلیل راحتی در استفاده و همچنین اینکه روند صعودی و نزولی هر کندل استیک به صورت منفرد می‌باشد دارای محبوبیت زیادی در تحلیل تکنیکال نمودارهای قیمت هستند. این نمودارها براساس عرضه و تقاضا شکل‌های مختلفی به خود می‌گیرند. هر کندل نشان دهنده‌ی تغییرات در یک بازه‌ی زمانی مشخص است. که این بازه را ما مشخص می‌کنیم و مدت زمانی را که شمع در آن تشکیل می‌شود تایم فریم می‌گوییم. زبان گویای این کندل‌ها و راحتی در استفاده‌ی آنها بسیاری از سرمایه‌گذاران را مجذوب کرده است. 

کندل استیک

هر کندل نشان دهنده‌ی تغییرات قیمت در یک بازه‌ی زمانی مشخص است. که این بازه را ما مشخص می‌کنیم و مدت زمانی را که شمع در آن تشکیل می‌شود تایم فریم می‌گوییم. هر کندل شامل دو قسمت اصلی بدنه و سایه‌های بالا و پایین است. گاها قیمت در آن تایم فریم مشخص کمتر یا بیشتر می‌شود که سایه‌های بالا و پایین به شکل دم و شاخ روی بدنه شکل می‌گیرند. اگر قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت باز شدن کندل باشد، به کندل صعودی می‌گوییم و با رنگ سبز مشخص می‌کنیم. به این کندل Bullish هم می‌گوییم. اگر قیمت بسته شدن پایین‌تر از قیمت باز شدن کندل باشد به کندل نزولی می‌گوییم و با رنگ قرمز مشخص می‌کنیم. به این کندل Bearish هم می‌گوییم. الگوهای کندل استیک معمولا از 1 تا 5 کندل تشکیل می‌شوند و بسته یه شکلی که دارند نام خاصی دارند.

این الگوها به دو دسته الگوهای کندل استیک ادامه‌دهنده و الگوهای کندل استیک بازگشتی تبدیل می‌شود. الگوهای ادامه دهنده، الگوهایی هستند که همان روند اصلی خود را بعد از یک استراحت ادامه می‌دهند. الگوی مارابوزو، دوجی، سه سرباز سفید و سه کلاغ سیاه از جمله الگوهای ادامه دهنده هستند که پیش بینی می‌شود بعد از مشاهده این الگوها قیمت روند قبلی خود را ادامه می‌دهد هرچند که هیچ الزامی نیست و ممکن است جهت روند تغییر کند. الگوهای بازگشتی نیز زمانی ظاهر می‌شوند که جهت روند تغییر کند. الگوی چکش، مرد به دار آویخته، هارامی، الگوی ابر سبز پوشاننده و الگوی ابر قرمز پوشاننده، الگوی سقف دو قلو و کف دو قلو و الگوی ستاره دنباله دار از جمله الگوهای بازگشتی کندل استیک هستند.

تحلیل روند

تحلیل روند یکی از مهمترین مفاهیم در تحلیل تکنیکال است. با استفاده از تحلیل روند می‌توان رفتار ارز در آینده را پیش‌بینی کرد. هدف از تحلیل روند رسیدن به الگوی عملی مناسب جهت تصمیم‌گیری‌های کلان می‌باشد. سرمایه‌گذاران با استفاده از تحلیل روند درباره‌ی خرید، فروش و یا هرگونه اعمال تغییر دیگر در میزان سرمایه خود تصمیم‌گیری می‌نمایند. روند بازار سه نوع است: صعودی، نزولی و رنج شدن بازار.

در روند صعودی قله‌ها و دره‌ها بالاتر از حالت قبلی هستند. در واقع بازار به سمت بالا حرکت می‌کند، استراحت می‌کند و این روند را تکرار می‌کند  و روند نزولی نیز عکس روند صعودی است. معمولا در روند صعودی میخرند و در روند نزولی می‌فروشند. در واقع معامله‌گران می‌دانند اگر سریع نخرند و یا نفروشند  از سود عقب میافتند یا ضرر می‌کنند.

روند صعودی

روند صعودی قیمت

روند نزولی قیمت

روند نزولی قیمت

در بازار رنج قیمت در یک محدوده‌ی خاص حرکت می‌کند و در حال استراحت است در واقع بازار بلاتکلیف است. خریداران و فروشندگان نمی‌دانند بخرند یا بفروشند. استراتژی در بازار رنج اینگونه است که وقتی همه می‌فروشند بفروشید، وقتی همه میخرند بخرید. در واقع در کف باید خرید و در سقف فروخت. معمولا بازارهایی که از رنج در می‌آیند یا صعود یا نزول زیاد خواهند داشت.

بازار رنج

بازار رنج

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.