سطوح حمایت و مقاومت


سطوح حمایت و مقاومت


در تحلیل تکنیکال توجه به سطوح حمایت و مقاومت بسیار مهم است. سطح حمایت از اتصال دره‌ها به یکدیگر و سطح مقاومت از اتصال قله‌ها به یکدیگر به دست می‌آید. در واقع قیمت به این سطوح واکنش نشان می‌دهد. در روند نزولی قیمت ممکن است به سطحی برخورد کند که نتواند از آن پایین‌تر بیاید و در روند صعودی نیز ممکن است قیمت به سطحی برخورد کند که نتواند از آن بالاتر بیاید در واقع سطوح حمایت و مقاومت مانند یک کف و سقف بتونی هستند که هر بار قیمت به این سطوح برخورد می‌کند دوباره برمی‌گردد و نوسان می‌کند. اما توجه داشته باشید که هیچ سطح مقاومت و حمایتی وجود ندارد که قابل شکستن نباشد. بنابراین با استفاده از سطوح حمایت، بیشینه و کمینه‌ها‌ی احتمالی را در آینده پیش‌بینی می‌کنیم. در واقع هر سطح مقاومت به نوبه خودش یک سطح حمایت نیز هست و بالعکس. به همین دلیل اغلب این سطوح را به صورت سطوح حمایت/مقاومت می خوانیم که مبتنی بر هر دو خاصیت حمایتی و مقاومتی آنها است.اعداد رند معمولا از خودشان خاصیت مقاومتی نشان می دهند و می توانند تشکیل سطوح حمایتی و مقاومتی مهمی را بدهند.

در تحلیل تکنیکال وقتی قیمت چندین بار به یک سطح حمایت و یا مقاومت برخورد کند و هر بار نتواند از آن عبور کند این امر نشان‌دهنده‌ی مهم بودن آن سطح است. در واقع هر چه تعداد برخورد با یک سطح مقاومت و یا حمایت بیشتر باشد آن از سطح از حمایت بالاتری برخوردار است. یکی از عوامل دیگر که در مهم بودن سطوح حمایت و مقاومت نقش دارد وجود شاخ و دم‌های بلند است. هرچه شاخ و دم‌های شمع‌هایی که به سطوح حمایت و مقاومت برخورد می‌کند بلندتر باشد آن سطح حمایت و یا مقاومت مهم‌تر است. اگر قیمت بتواند یک سطح حمایت و یا مقاومت مهم را بشکند می‌توانیم انتظار یک صعود و یا نزول بزرگ را داشته باشیم.

اما سوال مهم دیگری که وجود دارد این است، هنگامی که خط حمایت و یا مقاومت شکسته شد، چه زمانی باید اقدام به خرید و یا فروش کنید؟ پاسخ کوتاه به این سوال 4 درصد است درواقع اگر قیمت 4 درصد از یک مقاومت مهم بالا رفت اقدام به خرید کنید و اگر 4 درصد از یک حمایت مهم پایین تر رفت اقدام به فروش کنید و هرچه تایم فریم بالاتر باشد سطوح حمایت و مقاومت مهم‌تر است.

ریزش متقارن و رشد متقارن

وقتی یک خط حمایت مهم شکسته می شود، قیمت تا چه سطحی نزول می کند؟ این سوالی است که ممکن است برای شما پیش بیاید. در واقع اگر یک خط حمایت مهم شکسته شود قیمت به اندازه ی خط مقاومت قبلی نزول می کند. که به این نزول قیمت ریزش متقارن می گویند و بر عکس اگر قیمت یک خط مقاومت مهم را بشکند به اندازه ی خط حمایت قبلی صعود می کند که به این صعود قیمت رشد متقارن قیمت گفته می شود.

شکست معتبر و شکست کاذب

ممکن است برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که چطور می‌توان مطمئن شد که یک خط مقاومت یا حمایت شکسته شده است؟! می‌خواهیم به چند ویژگی اشاره کنیم که می‌تواند به شما کمک کند و خیال شما را در تصمیم گیری راحت‌تر کند. شمعی که خط مقاومت را می‌شکند باید بدنه‌اش از خط مقاومت عبور کند یعنی نباید فقط به شاخ شمع بسنده کرد و اگر میخواهید مطمئن‌تر شوید شمعی که خط مقاومت را می‌شکند باید یک مارابوزو باشد و باز هم اگر می‌خواهید مطمئن‌‌تر شوید شمع بعدی باید بالای خط مقاومت تشکیل شود. اگر تمامی این شروط در سطح شکست یک مقاومت رخ داد می‌توانید اعتماد بیشتری داشته باشید که قیمت به خط مقاومت برنمی‌گردد و به این شکست یک شکست معتبر می‌گویند. در شکست معتبر سرعت حرکت قیمت پس از شکست افزایش می‌یابد همچنین حجم معاملات در بازار نیز افزایش می‌یابند. اگر می‌خواهید خرید کنید باید در شمع سوم خرید کنید. اما اگر قیمت توسط شاخ یک شمع شکسته شود و دوباره به زیر خط مقاومت بسته شود به این شکست، شکست کاذب می‌گویند. معمولا بعد از شکست کاذب بازار روند نزولی به خود می‌گیرد چرا که سرمایه‌گذاران به عبور قیمت از آن خط مقاومت مردد می‌شوند و اقدام به فروش می‌کنند. این ویژگی‌های که برای شکست خط مقاومت توضیح دادیم برای خط حمایت نیز صدق می‌کند.

پولبک Pullback

پولبک

کلمه‌ی پولبک در لغت به معنای بازگشت و عقب کشیدن است. هنگامی که قیمت یک خط مقاوت مهم را می‌شکند ممکن است کمی بالا برود و دوباره به سمت خط مقاومت بیاید در واقع در 60 درصد مواقع زمانی که یک قیمت یک خط حمایت و یا مقاومت مهم را می‌شکند مجددا تمایل به بازگشت به سمت حمایت و مقاومتی که شکسته شده دارد و آن را کمی لمس می‌کند یا به عبارتی بوسه‌ی وداع می‌دهد و دوباره صعود کند که به این کاهش قیمت و لمس خط مقاومت پول بک می‌گویند. سه نوع پولبک داریم: پولبک عادی، پولبک خارجی و پولبک داخلی.

پولبک نوع عادی، همان حالتی است که اکثر اوقات قابل‌مشاهده است. به‌صورت خیلی ساده در این نوع پولبک، قیمت به سطح مقاومت یا حمایت خود برخورد می‌کند و مجدد به حرکتش ادامه می‌دهد. در پولبک خارجی قیمت سهم قبل از رسیدن به سطح حمایت یا مقاومت، مسیر اصلی خود را در پیش می‌گیرد و به حرکت ادامه می‌دهد. این نوع پولبک نشان‌دهنده بالا بودن تقاضا برای سهم در حالت‌های صعودی (و بالعکس در حالت‌های نزولی) است. در صورت مشاهده این نوع پولبک احتمال صعود قیمت در حالت صعودی بالا خواهد بود و پولبک داخلی می‌تواند نشان‌دهنده سردرگمی معامله‌گر در جهت نمودار باشد، ریسک زیادی به همراه دارد. عده‌ای از سرمایه گذاران اعتقاد دارند که بعد از تشکیل پولبک در سهم، شاهد ادامه روند قبل هستیم؛ در صورتی که این درست نیست. حدود ۵۰ درصد از روندها بعد از تکمیل پولبک روند قبلی خود را ادامه می‌دهند. در حالی ۵۰ درصد روندها بعد از پولبک باقدرت روند قبلی خود را از دست می‌دهند و مسیر جدیدی را شروع می‌کنند.

معامله‌گری بر اساس خطوط مقاومت

اگر یک خط مقاومت شکسته شود به سه روش می توانید خرید کنید. روش اول، هنگامی که خط حمایت به صورت معتبر شکسته شد و قیمت بالاتر از خط مقاومت رفت، خرید کنید. روش دوم، منتظر بمانید تا قیمت از خط مقاومت بگذرد و اگر پولبک کرد در پولبک خرید کنید. روش سوم، سرمایه خود را به دو قسمت تقسیم کنید. نیمی از آن را به روش اول و نیمی از آن را به روش دوم خرید کنید. روش سوم بسیار مطئن تر می باشد. زیرا اگر قیمت پولبک نکند شما با 50 درصد از سرمایه خود در سود هستید و اگر پولبک کند، می توانید با 50 درصد دیگه از سرمایه خود مقدار بیشتری از آن ارز را خریداری کنید و متوسط سود خود را بالاتر ببرید.

فلسفه روانشناختی سطوح حمایت و مقاومت

سطوح حمایت و مقاومت اغلب به دلیل حافظه معامله گران ایجاد می گردند. معامله گران که نسبت به رفتار پیشین قیمت دارای خاطره یکسانی هستند سعی می کنند با بروز رفتارهایی مشابه از تکرار مجدد خاطرات تلخ قبلی پیشگیری نمایند و همین عکس العمل جمعی منجر به ایجاد سطوح افقی بر روی نمودار می گردد که آنها را سطوح حمایت و مقاومت می نامیم. بعنوان مثال اگر قیمت یکبار به حد مشخصی رشد نموده و سپس در اثر وقوع یک رخداد یا خبر خاص بطور ناگهانی دچار ریزش بشود درآنصورت معامله گران سعی می کنند در دفعات بعدی به محض رسیدن قیمت به همان سطح، اقدام به فروش دارایی خود نمایند. تا بدین طریق سود خود را حفظ نموده و از دچار شدن به نزول مجدد بازار خودداری نمایند. این واکنش جمعی موجب ایجاد دو قله همسطح میگردد که آن را سطح مقاومت می نامیم. بنابراین مهمترین دلیل تشکیل سطوح حمایت و مقاومت (وحتی سایر الگوهای تکنیکال) در واقع وجود حافظه جمعی در بین فعالان بازار می باشد که موجب انجام رفتارهایی مشابه و تقریبا یکسان توسط ایشان می گردد. هدف از این رفتارها این است که از تکرار مجدد خاطرات تلخ قبلی جلوگیری گشته و یا خاطرات خوش قبلی مجددا تکرار بشوند.

چرا اعداد رند معمولا خاصیت مقاومتی بیشتری دارند؟

زیرا اعداد رند معمولا بهتر در حافظه انسان باقی می ماند و همانطور که گفتیم علت وجود سطوح حمایت و مقاومت در واقع به دلیل همین حافظه جمعی معامله گران می باشد.

چرا مقاومت هایی که از تعداد زیادی قله/دره تشکیل شده باشند از اعتبار بیشتری برخور دارند؟

زیرا تعداد افرادی که دارای تجربه مشابهی نسبت به آن عدد مشخص هستند بیشتر می شود و این افراد در دفعات بعدی واکنش مشابهی را بر روی همان عدد مشخص از خود نشان می دهند.

چرا سطوح حمایت و مقاومت در تایم فریم های بلندمدت معتبرتر هستند؟

زیرا تعداد افرادی که دارای خاطره یکسانی نسبت به یک سطح مشخص قیمت هستند افزایش میابد. بطور کلی هرچه مدت زمان عمر یک سطح مقاومت بیشتر بشود میزان قدرت و اعتبار آن نیز افزایش خواهد یافت.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.