خطوط فیبوناچی


خطوط فیبوناچی


از این خطوط به عنوان ابزاری برای تخمین افزایش یا کاهش قیمت استفاده می شود. در واقع این ابزارها در تحلیل تکنیکال برای شناسایی بازگشت و یا ادامه‌ی روند استفاده می‌شوند. البته به این معنی نیست که دقیقا بتوانید پیش‌بینی کنید که صعود و یا نزول قیمت دقیقا به چه اندازه خواهد بود.

لئوناردو فیبوناچی دانشمند و ریاضی دان مشهور ایتالیایی است که در قرن 12 میلادی زندگی میکرده است. از این دانشمند فعالیت های گسترده ای در زمینه ریاضیات کاربردی به جا مانده است که بعنوان مثال یکی از مهمترین آنها معرفی سیستم اعداد اعشاری به جای سیستم اعداد رومی بوده است.

سری فیبوناچی یا دنباله‌ی فیبوناچی مجموعه‌ای از اعداد را معرفی می‌کند. این سری اهمیت ویژه‌ای در بسیاری از علوم مختلف پیدا کرده است و مدتی است که سری فیبوناچی در عرصه تحلیل بازار نیز جای خودش را باز کرده است و امروزه اکثر تحلیلگران تکنیکال از نظریه فیبوناچی بعنوان یکی از مهمترین نظریه‌ هایی که ماهیت رفتار قیمت را بخوبی توصیف می‌کند نام می‌ برند. در این دنباله از اعداد جمع هر دو عدد برابر با عدد سوم می ‌شود به عبارت  دیگرهر یک از اعداد این دنباله از مجموع دو عدد قبل از خودش به دست آمده است.

یکی از ویژگی مهم اعداد فیبوناچی این است که اگر هر دو عدد متوالی از این مجموعه را بریکدیگر تقسیم نماییم حاصل قسمت عددی نزدیک به 618.1 خواهد شد و هرچقدر دو عدد مذکور بزرگتر انتخاب بشوند نتیجه نیز دقت بیشتری خواهد داشت.

خطوط فیبوناچی

 

کابرد فیبوناچی در بازار

فرض کنید قیمت در یک روندصعودی از نقطه  A به نقطه B رفته باشد و سپس شروع به استراحت نموده و تا نقطه C نزول کند. سپس جهش صعودی بعدی خود را آغاز نموده و تا نقطه D صعود کند. حالا سوال این است که آیا درصورت دراختیار داشتن نقاط A و B میتوانیم نقطه پایان احتمالی فاز اصلاحی BC را پیش بینی نماییم؟ یعنی اگر در اوایل موج BC قرار داشته باشیم آیا میتوانیم موقعیت احتمالی نقطه C را پیش‌بینی کنیم؟ ھمچنین سوال دوم این است که اگر نقاط A و B و C را در اختیار داشته باشیم، یعنی اگر در اوایل موج CD قرار داشته باشیم، آیا راهی وجود دارد که بتوانیم نقطه پایان احتمالی موج CD را پیش ‌بینی کنیم؟

خوشبختانه پاسخ هر دو سوال فوق مثبت است، و تحلیلگران تکنیکال معتقدند با استفاده از ابزاری بنام ابزار فیبوناچی میتوان نقاط فوق را با تقریب نسبتا خوبی پیش بینی نمود!

جمع هر دو عدد می‌تواند سطح بعدی فیبوناچی را نشان دهد، در واقع این خطوط می‌توانند سطوح مقاومت و حمایت قیمت را نشان دهند و قیمت به این سطوح واکنش نشان می ‌دهد. بنابراین از فیبوناچی به عنوان ابزاری برای تخمین افزایش و کاهش قیمت می‌ توان استفاده کرد البته به این معنا نیست که دقیقا بتوانید پیش‌ بینی کنید صعود و یا نزول قیمت دقیقا به چه اندازه خواهد بود اما می‌دانید زمانی که یک سطح حمایت شکسته شود، سطح حمایت بعد کجاست.

معرفی ابزار فیبوناچی

ابزار فیبوناچی که امروز مورد استفاده عموم تحلیلگران قرار میگیرد شامل سطوح زیر می باشد :

0.0, 23.6, 38.2, 50.0, 61.8, 76.4, 100, 131.8, 161.8, 200.0, 261.8, 423.6,…

سطوح فیبوناچی برحسب درصد بیان می گردند و نحوه قرار دادن آن به این صورت است که نقاط 0 درصد و 100 درصد را بر روی دو انتهای موج AB قرار می دهیم و سپس هر یک از سایر سطوح فیبوناچی می تواند به ترتیب انتهای موج اصلاحی BC ویا انتهای جهش ثانویه قیمت CD  را پیش بینی نماید. درواقع هر یک از سطوح فیبوناچی نقش یک سطح حمایت/مقاومت را ایفا می نماید و مجاورت قیمت به هر یک از این سطوح ممکن است موجب توقف قیمت ویا حتی معکوس شدن جهت حرکت آن بشود. به آن دسته از سطوح فیبوناچی که بین 0 درصد تا 100 درصد قرار دارند اصطلاحا سطوح ریتریسمنت فیبوناچی یا Retracement Fibonacci می گوییم. کاربرد اصلی این سطوح جهت پیش بینی پایان موج اصلاحی BC میباشد. به سطوحی که بالاتر از 100 درصد واقع اند اصطلاحا سطوح بسط یافته فیبوناچی یا Extension Fibonacci می گوییم. این سطوح نیز جهت پیش بینی انتهای جهش ثانویه قیمت، یعنی انتهای موج CD ، مورد استفاده قرار می گیرند.

تقارن ابزار فیبوناچی

ابزار فیبوناچی یک ابزار متقارن است و اگر به سطوحی که بین 0 تا 100 قرار دارند مراجعه کنید ملاحظه می کنید که این سطوح دوبه دو بایکدیگر متقارن هستند.  بنابراین ھنگام قرار دادن این ابزار بر روی نمودار تفاوتی نمی کند که آیا دو انتھای ابزار فیبوناچی را با چه ترتیبی بر روی دو انتھای موج AB قرار بدھیم. اگرچه معمولا در بین تحلیلگران بدینصورت مرسوم شده است که ھنگامیکه قصد استفاده از سطوح ریتریسمنت فیبوناچی و پیش بینی انتھای موج اصلاحی BC را دارند ، نقطه 0 %را بر روی نقطه B قرار می دھند، وبرعکس ھنگامی که قصد استفاده از سطوح بسط یافته فیبو و پیش بینی انتھای موج CD را دارند ، ابزار فیبوناچی را به گونه ای بر روی نمودار قرار می دھند که سطح 100 %بر روی نقطه B الصاق گردد. اما ھمانطور که گفتیم ابزار فیبوناچی یک ابزار کاملا متقارن است و بنابراین قاعده فوق صرفا یک عرف رایج می باشد و تفاوتی در نوع تحلیل ایجاد نخواھد کرد.

فیبوناچی و قدرت امواج

امواج قوی معمولا ھنگامیکه وارد فاز استراحت میشوند به اصلاح چندانی نیاز ندارند لذا حداکثر تا سطوح اول یا دوم فیبو بیشتر بازگشت نمی کنند و بلافاصله ادامه مسیر اصلی خود را از سر می گیرند. این امواج معمولا در جھش ثانویه خود نیز حداقل تا سطح 8.161  درصد فیبو پیش خواھند رفت. اما امواج ضعیف معمولا به استراحت زیادی نیاز دارند و ممکن است در فاز استراحت به اندازه چندین سطح فیبو مجددا به عقب برگردند. امواج ضعیف معمولا در فاز استراحت بیش از 3/2 از مسیر رفته خود را مجددا بازگشت میکنند. این امواج که اغلب در اواخر عمر یک روند به وجود می آیند در جهش ثانویه خودشان نیز معمولا نمی توانند بیشتر از سطح 8.131  درصد به جلو بروند.

بیتکس 24 پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی بیتکس 24 مراجعه کنید.