تحلیل تکنیکال و فاندامنتال چیست؟


تحلیل تکنیکال و فاندامنتال چیست؟


تحلیل گران از دو روش تکنیکال و فاندامنتال برای تحلیل روند بازار استفاده می کنند. در واقع برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت یعنی از چند ساعت تا یک ماه در بازار ارزهای دیجیتال باید با تحلیل تکنیکال و برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت با تحلیل فاندامنتال آشنا باشید اما برای سرمایه‌گذاری‌های میان مدت یک ماه تا یک سال باید هم با تحلیل تکنیکال و هم فاندامنتال آشنا باشید.

تاریخچه تحلیل تکنیکال

تاریخچه تحلیل تکنیکال

پایه‌گذار تحلیل تکنیکال مدرن چارلز داو (Charles Dow) روزنامه‌نگار آمریکایی بود. هرچند که اشکال ابتدایی تحلیل تکنیکال در آمستردام قرن هفدهم و ژاپن قرن هجدهم ظاهر شد اما او  با بررسی بورس نیویورک و روند سهام قیمت و نوشتن مقالات خود در وال استریت ژورنال باعث آشنایی مردم با اصول و نظراتش شد و پژوهش‌هایش پایه‌گذار تحلیل تکنیکال در 100 سال اخیر است و کارهای او نظریه‌ی داو را ایجاد کرد که باعث پیشرفت در زمینه‌ی تحلیل تکنیکال شد. نظریه‌ی داو شامل سه اصل است. اصل اول، بازار همه چیز را منعکس می‌کند در واقع همه چیز در قیمت نهفته است. اصل دوم، قیمت‌ها براساس روندها حرکت می‌کنند و تغییرات قیمت تصادفی نیست. اصل سوم، تاریخ تکرار می‌شود در واقع فعالان بازار گرایش دارند به محرک‌های مشابه در بازار واکنش تکراری نشان دهند.

تحلیل تکنیکال چیست

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال عبارت از بررسی نمودار قیمت یک دارایی است. در این تحلیل، تحلیل‌گران به بررسی گذشته قیمت نمودار دارایی و حجم معاملات می‌پردازند و سپس رفتار آینده بازار را پیش‌بینی می‌کند و سرانجام در لحظه تصمیم‌گیری می‌کنند. تحلیل تکنیکال یکی از ابزارهایی است که به صورت گسترده در بازارهای مالی سنتی استفاده می‌شود. همچنین یکی از مولفه‌های جدایی ناپذیر بازار ارز دیجیتال است. تحلیل تکنیکال به میزان زیادی برروی روند گذشته قیمت دارایی متمرکز است و بسیاری از معامله‌گران از این ابزار برای تشخیص روند بازار و شناسایی فرصت‌های مناسب معاملاتی استفاده می‌کنند. در واقع در این تحلیل، تحلیل‌گران به جستجو و کشف مجموعه‌ای از الگوها، اشکال هندسی، فرمول‌ها و روابط ریاضی می‌پردازند و بر مبنای آنها رفتارهای مشخص و پیش‌بینی پذیری را از قیمت انتظار دارند.

در تحلیل تکنیکال دو اصل نهفته است اصل اول می‌گوید همه چیز در قیمت نهفته است یعنی تمامی اطلاعات مورد نیاز در نمودار قیمت وجود دارد. اصل دوم، اصل استقرای ریاضی است یعنی هر رخدادی که قبلا بارها و بارها اتفاق افتاده و عینا تکرار شده است احتمال اینکه از این به بعد نیز کماکان رخ بدهد وجود خواهد داشت. اما تمامی قوانین تحلیل تکنیکال همگی از نوع قوانین آمار و احتمال هستند و هیچ قانون 0 تا 100 درصد در بازار وجود ندارد.

ترسیم نمودارهای قیمت در طول یک قرن اخیر همواره نشانگر این نکته مهم بوده که قیمت‌ها بر اساس روندهای مشخص موج‌های را بوجود می‌آورند که برگرفته از عوامل مختلفی است که بررسی علل تغییر قیمت موضوع بحث تحلیل فاندامنتال است اما این روندها به هر دلیلی که شکل گرفته باشند تکرارشونده هستند و با شناخت آنها می‌توان اهداف قیمتی و گاها نوسان‌های آنها را تا رسیدن به اهداف پیش‌بینی کرد.

در بازار ارزهای دیجیتال قیمت این ارزها توسط تحلیل‌گران از سال پیدایش آنها یعنی سال 2009 تا کنون بررسی می‌شود و تلاش می‌کنند قیمت‌های احتمالی آینده‌ی آنها را تعیین کنند. این کار به وسیله‌ی مقایسه‌ی روند مورد انتظار جاری با حرکت قیمت تاریخی قابل قیاس انجام می‌گیرد تا نتیجه‌ی معقولی پیش‌بینی شود. برخی این فرآیند را این طور تعریف می‌کنند که تاریخ خودش را تکرار می‌کند برخی دیگر هم این فرآیند را با این جمله توصیف می‌کنند که باید از گذشته پند بگیریم. تحلیل تکنیکال رفتار قیمت یک ارز با توجه به وضعیت عرضه و تقاضا، روند تغییرات قیمت گذشته و حجم معاملات آن ارز بررسی می‌شود و گرایش احتمالی قیمت آن ارز در آینده پیش‌بینی می‌شود. قیمت یک تابع از عرضه و تقاضا است و چنانچه تقاضا از عرضه پیشی بگیرد قیمت ارز افزایش و در صورتی که میزان عرضه بیش از تقاضا شود قیمت ارز کاهش پیدا می‌کند. تحلیل‌گران تکنیکال تنها با دو چیز سر و کار دارند، قیمت فعلی چقدر است؟ و سابقه تغییرات قیمت چطور بوده ؟

ابزارهای تحلیل تکنیکال

از مهمترین ابزارهای تحلیل تکنیکال می‌توان به نمودارهای قیمت، الگوهای قیمت، خط مقاومت و حمایت، پرایس اکشن، اندیکاتورها، خطوط فیبوناچی و امواج الیوت اشاره کرد.

نمودار قیمت

نمودارهای قیمت

 نمودارهای زیادی برای آنالیز قیمت و ارائه اطلاعات وجود دارد ولی تنها سه تا از این نمودارها کاربردی هستند. این نمودارها به ترتیب نمودارهای خطی، میله‌ای و نمودارهای شمعی یا کندل استیک هستند. نمودارهای خطی تنها قیمت بسته شدن را نشان می‌دهند اما نمودارهای میله‌ای قیمت باز شدن، بسته شدن، کمترین قیمت و بیشترین قیمت را نشان می‌دهند. با حال نمودارهای شمعی ژاپنی محبوب‌ترین نوع نمودارها در میان تحلیل‌گران است و به دو دسته‌ی ادامه‌دهنده و بازگشتی تقسیم می‌شوند.

الگوهای قیمت

الگوهای قیمت

الگوهای قیمت نیز یکی از پر کاربردترین ابزارهای تحلیل تکنیکال هستند. در این الگوها تحلیل‌گران حداقل صد کندل استیک را تحت نظر می‌گیرند و یک نگاه جامع‌تری بر روند صعودی و یا نزولی قیمت دارند. الگوهای قیمت در واقع نوعی نمودار قیمت است که با گذشت زمان در نمودارهای مختلف تکرار شده است. در حقیقت، الگوهای قیمت نشان می‌دهد که تاریخ در حال تکرار است.

خط حمایت و مقاومت

خط حمایت و خط مقاومت

در تحلیل تکنیکال توجه به سطوح حمایت و مقاومت بسیار مهم است. با استفاده از این سطوح بیشینه و کمینه‌ها‌ی احتمالی قیمت را در آینده پیش‌بینی می‌کنیم و اگر قیمت بتواند یک سطح حمایت و یا مقاومت مهم را بشکند می‌توانیم انتظار یک صعود و یا نزول بزرگ را داشته باشیم.

پرایس اکشن چیست

پرایس اکشن

پرایس اکشن یک تکنیک تحلیل بازار است و معامله‌گران با استفاده از حرکات واقعی قیمت تصمیمات خود را برای انجام معاملات می‌گیرند. نمودارهای شمعی ژاپنی و نمودارهای میله‌ای ابزارهای مهمی برای تحلیل با استفاده از روش پرایس اکشن می‌باشند.

اندیکاتور چیست

اندیکاتورها

اندیکاتورها یکی از ابزارهای مورد علاقه تحلیل‌گران و  پرکاربرد در تحلیل تکنیکال هستند. این ابزارها در واقع برنامه‌ها و توابعی هستند که می‌توانند حجم معاملات، روند و یا نوسانات بازار را نشان بدهند و سیگنال ورود و یا خروج به معامله‌گران بدهند. با استفاده از نمودارها و داده‌‌هایی مانند قیمت و حجم معاملات سعی بر پیش‌بینی روند بازار دارد. اندیکاتور با استفاده از محاسبات ریاضی پیچیده بر روی قیمت دارایی و حجم معاملات آن، که خارج از این بحث است، اطلاعات بسیار ارزشمندی در رابطه با روند بازار ارائه می‌دهد. اندیکاتورها به دو دسته‌ی پیشرو (Leading) و دنباله رو (Lagging) تقسیم می‌شوند و معمولا به سه شکل استفاده می‌شوند: هشدار تغییر روند، پیش بینی روند قیمت و تایید روند قیمت.

خطوط فیبوناچی

خطوط فیبوناچی

از این خطوط به عنوان ابزاری برای تخمین افزایش یا کاهش قیمت استفاده می‌شود. در واقع این ابزارها در تحلیل تکنیکال برای شناسایی بازگشت و یا ادامه‌ی روند استفاده می‌شوند. البته به این معنی نیست که دقیقا بتوانید پیش‌بینی کنید که صعود و یا نزول قیمت دقیقا به چه اندازه خواهد بود.

امواج الیوت

امواج الیوت

تئوری امواج الیوت یکی از مهمترین  نظریه‌هایی است که به بررسی پشت پرده حرکات بازار می‌پردازد  و سعی می‌کند نوع و ماهیت رفتار قیمت را توصیف نماید. این نظریه که تا حد زیادی با تجربیات کاربردی نیز سازگاری دارد به بررسی ساختار امواج و ریزموج‌ها درون بازار می‌پردازد و سعی می‌کند ساختارهای مشخص و قابل تکراری را برای این امواج درنظر بگیرد.امروزه اکثر تحلیل‌گران بطور مستقیم یا غیرمستقیم سعی می‌کنند از نظریه الیوت در تحلیل‌های خودشان استفاده نمایند.

تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال روشی است که توسط سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در راستای تعیین ارزش ذاتی دارایی‌ها یا شرکت‌ها استفاده می‌شود. تحلیل فاندامنتال در بازار بورس یعنی قدرت یا ارزشی که یک کمپانی دارد. برای ارزهای دیجیتال زمانی که یک ارز ایده‌ و تکنولوژی منحصر به فردی داشته باشد، می‌توانید از آینده‌اش مطمئن باشید و در بلند مدت دارای سود بسیار خوبی است. برای مثال بیت کوین از زمان پیدایش یعنی سال 2009 دارای یک روند گاوی بوده است. برای این موضوع باید وایت پیپر ارزها را مطالعه کنید و سعی کنید دانش خود را در رابطه با ارزهای دیجیتال بالا ببرید. هدف تحلیل فاندامنتال برقرار ساختن رابطه علت و معلول بین حرکات قیمت و اخبار اقتصادی است در حالیکه در تحلیل تکنیکال، قیمت است که حرف اول و آخر را می‌زند.

نتیجه‌گیری

برای بسیاری از افراد ترکیب دو تحلیل تکنیکال و فاندامنتال به عنوان گزینه‌ای عقلانی‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد. در حالی ‌که تحلیل فاندامنتال معمولاً در سرمایه‌گذاری بلندمدت استفاده می‌شود، تحلیل تکنیکال می‌تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد شرایط بازار در کوتاه مدت ارائه دهد که می‌تواند برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران مفید باشد. تحلیل فاندامنتال در کنار تحلیل تکنیکال می‌تواند به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در مورد اینکه کدام دارایی‌ها و شرکت‌ها سودآور هستند، درک خوبی بدهد. در هر دو بازار سهام و ارزهای دیجیتال ترکیب تحلیل فاندامنتال و تکنیکال موردعلاقه افراد بسیاری است. بااین‌حال با توجه به نوظهور بودن بازارهای ارزهای دیجیتال باید درک کنید که ممکن است تحلیل فاندامنتال چندان مؤثر نباشد.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.