اندیکاتور چیست؟


اندیکاتور چیست؟


روش های مختلفی برای استفاده از تحلیل تکنیکال برای تجارت ارزهای دیجیتال وجود دارد. بسیاری از معامله گران باتجربه روزانه از اندیکاتورها استفاده می کنند تا اطلاعاتی راجع به روند بعدی بازار پیدا کنند.

بدون ابزارهای معاملاتی مناسب، نمی توانید تجزیه و تحلیل تکنیکال موثری انجام دهید. یک استراتژی تجاری قوی به شما کمک می کند تا از اشتباهات رایج جلوگیری کنید، مدیریت ریسک خود را بهبود ببخشید و توانایی شناسایی و استفاده از فرصت ها را افزایش دهید.

اندیکاتور یکی از ابزارهای مورد علاقه تحلیل‌گران و  پرکاربرد در تحلیل تکنیکال هستند. این ابزارها در واقع برنامه‌ها و توابعی هستند که می‌توانند حجم معاملات، روند و یا نوسانات بازار را نشان بدهند و سیگنال ورود و یا خروج به معامله‌گران بدهند. با استفاده از نمودارها و داده‌‌هایی مانند قیمت و حجم معاملات سعی بر پیش‌بینی روند بازار دارد. اندیکاتور با استفاده از محاسبات ریاضی پیچیده بر روی قیمت دارایی و حجم معاملات آن، که خارج از این بحث است، اطلاعات بسیار ارزشمندی در رابطه با روند بازار ارائه می‌دهد. اندیکاتورها به سه دسته‌ی پیشرو ،(Leading) دنباله رو  و (Lagging) همزمانی (Coincident) تقسیم می‌شوند و معمولا به سه شکل استفاده می‌شوند: هشدار تغییر روند، پیش بینی روند قیمت و تایید روند قیمت.

اندیکاتور پیشرو و دنباله رو چیست؟

اندیکاتورهای پیشرو و دنباله رو ابزاری هستند که قدرت یا ضعف اقتصادها یا بازارهای مالی را ارزیابی می کنند. به بیان ساده، اندیکاتورهای پیشرو پیش از یک چرخه اقتصادی یا روند بازار تغییر می کنند. در مقابل، اندیکاتورهای دنباله رو مبتنی بر رویدادهای قبلی هستند و اطلاعاتی درباره داده های تاریخی یک بازار یا اقتصاد خاص را ارائه می دهند.

 به عبارت دیگر، اندیکاتورهای پیشرو سیگنال های پیش بینی کننده (قبل از وقوع رویدادها یا روندها) را ارائه می دهند و اندیکاتورهای دنباله رو سیگنال هایی را پس از شروع روند تولید می کنند. این دو کلاس از اندیکاتورها برای سرمایه گذاران و بازرگانانی که از تحلیل تکنیکال برای تحلیل روند بازار استفاده می کنند، بسیار پر کاربرد هستند. همچنین در معاملات سهام، فارکس و ارزهای دیجیتال نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

 در بازارهای مالی، اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال سابقه ای طولانی دارند که به دهه های اولیه قرن 20 بر می گردد. ایده پشت این اندیکاتورها ریشه در توسعه تئوری داو دارد که بین سال های 1902 و 1929 اتفاق افتاده است. اساساً، تئوری داو اظهار می دارد که حرکت قیمت ها تصادفی نیست، بنابراین می توان با استفاده از تجزیه و تحلیل دقیق رفتار قبلی بازار، آینده بازار را پیش بینی کرد.

از اندیکاتورهای پیشرو و دنباله رو علاوه بر ترسیم عملکرد اقتصادی، تجزیه و تحلیل تکنیکال و قیمت های بازار، برای سایر متغیرها و شاخص های اقتصادی نیز استفاده می شود.

اندیکاتورهای پیشرو و دنباله رو چگونه کار می کنند؟

اندیکاتورهای پیشرو

همانطور که گفته شد، این اندیکاتورها می توانند اطلاعاتی در مورد روندهایی که هنوز ظهور نکردند را ارائه دهند. بنابراین، ممکن است از این شاخص ها برای پیش بینی رکود اقتصادی یا بهبودی احتمالی روند بازار استفاده شود.

 بنابراین، اندیکاتورهای پیشرو تمایل دارند جلوتر از چرخه های اقتصادی حرکت کنند و به طور کلی برای تحلیل های کوتاه مدت و میان مدت مناسب هستند. به عنوان مثال، پروانه های ساختمانی را می توان نوعی شاخص اقتصادی برجسته دانست. آنها ممکن است تقاضای آینده برای کار ساختمانی و سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات را نشان دهند.

اندیکاتورهای دنباله رو

برخلاف اندیکاتورهای پیشرو، از اندیکاتورهای دنباله رو برای شناسایی روندهای موجود استفاده می شود که ممکن است بلافاصله به خودی خود آشکار نشوند. بنابراین ، این نوع اندیکاتورها عقب تر از چرخه های اقتصادی حرکت می کنند.

 به طور معمول، اندیکاتورهای دنباله رو بر اساس عملکرد اقتصادی یا داده های قیمت قبل، در تحلیل های طولانی مدت اعمال می شوند. به عبارت دیگر، اندیکاتورهای دنباله رو سیگنال هایی را تولید می کنند که بر اساس روند بازار یا رویداد مالی است که قبلاً شروع شده اند.

 اندیکاتورهای همزمانی

اگرچه در فضای ارزهای دیجیتال محبوبیت کمتری دارند، اما همچنین دسته سوم اندیکاتورهایی وجود دارد که قابل ذکر است که به عنوان اندیکاتورهای همزمانی شناخته می شوند. این اندیکاتورها در جایی بین دو نوع دیگر قرار دارند. آنها تقریباً در زمان واقعی کار می کنند و اطلاعاتی در مورد وضعیت اقتصادی فعلی ارائه می دهند.

 استفاده در تحلیل تکنیکال

همانطور که گفته شد، اندیکاتورهای نیز بخشی از بازارهای مالی هستند. بسیاری از معامله گران و نمودارشناسان از این ابزارهای برای تحلیل تکنیکال استفاده می کنند که می تواند به عنوان اندیکاتورهای پیشرو یا دنباله رو تعریف شوند.

 اساساً، اندیکاتورهای دنباله رو تحلیل تکنیکال نوعی اطلاعات پیش بینی کننده را ارائه می دهند. آنها معمولاً براساس قیمت بازار و حجم معاملات انجام می شوند. این بدان معنی است که آنها ممکن است حرکات بازار را نشان دهند که احتمالاً در آینده نزدیک اتفاق می افتد اما، مانند هر شاخصی، همیشه دقیق نیستند.

 نمونه هایی از اندیکاتورهای برجسته مورد استفاده در تجزیه و تحلیل تکنیکال شامل شاخص مقاومت نسبی (RSI) است.  حتی کندل استیک ها نیز به دلیل الگوهایی که ایجاد می کنند، ممکن است به عنوان نوعی اندیکاتور پیشرو در نظر گرفته شوند. در عمل، این الگوها ممکن است بینشی درباره رویدادهای آینده بازار ارائه دهند.
از طرف دیگر، اندیکاتورهای دنباله رو تحلیل تکنیکال بر اساس داده های قبلی است و به معامله گران بینشی درباره آنچه قبلاً اتفاق افتاده است می دهد. هنوز هم، آنها می توانند در هنگام مشاهده روند جدید بازار مفید واقع شوند. به عنوان مثال، هنگامی که روند صعودی به پایان رسیده است و قیمت به زیر یک میانگین متحرک کاهش می یابد، به طور بالقوه می تواند آغاز روند نزولی را نشان دهد.

 هر دو اندیکاتور پیشرو و دنباله  رو هنگامی که برای تجزیه و تحلیل تکنیکال استفاده می شود، مزایا و معایب خود را دارند. به نظر می رسد با پیش بینی روندهای آینده، اندیکاتورهای پیشرو بهترین فرصت ها را برای معامله گران فراهم می کنند. با این حال، گاهی اوقات اندیکاتورهای پیشرو سیگنال های گمراه کننده ای نیز تولید می کنند.

 در همین حال، اندیکاتورهای دنباله رو تمایل به اطمینان بیشتری دارند زیرا آنها به طور واضح توسط داده های قبلی بازار تعریف شده اند. نقطه ضعف آشکار اندیکاتورهای دنباله رو، تأخیر در واکنش آنها به حرکت های بازار است. در برخی موارد، ممکن است سیگنال ها نسبتاً دیر به بازار بیایند تا یک موقعیت مطلوب باز شود، و در نتیجه سود بالقوه کمتری داشته باشد.

فراتر از سودمندی آنها در ارزیابی روند بازار قیمت، از اندیکاتورها برای تجزیه و تحلیل روند اقتصاد کلان نیز استفاده می شود. اندیکاتورهای اقتصادی متفاوت از آن است که برای تجزیه و تحلیل تکنیکال استفاده می شود اما هنوز هم می توان آنها را به طور عمده در انواع پیشرو و دنباله رو طبقه بندی کرد.

سخن آخر

اندیکاتورها یکی از ابزارهای قدرتمند در تحلیل تکنیکال هستند و معامله گران زیادی از این ابزارها برای تجزیه و تحلیل روند قیمت استفاده می کنند. طرفداران تحلیل پرایس اکشن از منتقدان این روش تحلیل تکنیکال هستند.

منبع: academy.binance.com

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی بیتکس 24 مراجعه کنید.