96 درصد از کل حجم معاملات دیفای به اتریوم تعلق دارد


96 درصد از کل حجم معاملات دیفای به اتریوم تعلق دارد


تقریباً تمام حجم معاملات در فضای دیفای به شبکه اتریوم تعلق دارد. DappRadar این هفته گزارش اکوسیستم مالی غیرمتمرکز Q3 خود را منتشر کرد. که نشان می‌دهد 96 درصد از کل حجم معاملات به شبکه اتریوم تعلق دارد. تقریباً تمام امور مالی غیرمتمرکز معاملات دیفای براساس اتریوم انجام می شوند.

طبق گزارش جدید DappRadar، سایتی که برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) را ردیابی می‌کند در این هفته گزارشی منتشر کرد که نشان می‌دهد چگونه در سه ماهه سوم سال جاری حجم معاملات در دیفای به 125 میلیارد دلار رسیده است که از سه ماهه دوم سال 2020،  113 میلیارد دلار  افزایش یافته است. 96 درصد از کل حجم معاملات در بلاک چین اتریوم انجام شده است. در این گزارش ارزش کل قفل شده در قراردادهای هوشمند اتریوم نیز از 10 میلیارد دلار فراتر رفته است در این میان صرافی یونی سواپ (UniswapMakerDAO و Curve پیشگام هستند.

امروز کل قراردادهای هوشمند دیفای در  10.82 میلیارد دلار قفل شده اند. در ماه ژوئن حدود 1 میلیارد دلار بود که نشان می دهد چگونه بلاک‌چین اتریوم  بر بازار مالی غیر متمرکز تسلط دارد. گرچه بلاک‌چین‌های دیگر در تلاشند تا وارد عمل شوند اما هیچکدام حتی نزدیک این آمار هم نشده‌اند.  اتریوم همچنین در مورد کیف پول های فعال روزانه با بیش از 57 درصد در رتبه اول قرار دارد. کیف پول Tron فعال روزانه در Q3 به 35 دصد و EOS  به 5 درصد رسیده است. در روز گذشته طبق گزارش DappRadar، حدود 17000 کیف پول فعال وجود داشت.  این گزارش خاطر نشان كرد كه بزرگترین مشاركت كنندگان پروتکل اتریوم در Uniswap مربوط به صرافی‌های Q3 ، Sushiswap ، Balancer و Compound بودند كه 56 درصد از کیف پول‌های فعال روزانه را در اتریوم تولید می‌كرد.  

پروتکل EOS در Q3 نیز شتاب گرفت. Defibox ، Dmd.Finance و شبکه دیفای روزانه بیش از 4300 کیف پول فعال تولید می‌کنند.  و تعدادی از dapp های Tron  از جمله JUST ، Zethyr Finance ، Sun و SharkTron (دو مورد از آنها به نام جاستین سان مدیر عامل شرکت Tron نامگذاری شده اند) در ایجاد 32000 کیف پول فعال روزانه در Q3 نتیجه گرفتند. اما چرا چنین علاقه گسترده ای به دنیای DeFi در Q3 وجود دارد؟ عملکرد بازده که شامل پروتکل‌هایی است که به منظور تشویق به کاربران توکن‌های اضافی پاداش می‌دهد.  

در گزارش DappRadar آمده است كه به لطف پروتكل وام غيرمتمركز حجم معاملات زیاد شد. تنها در نیمه اول ماه ژوئن حجم معاملات به 4 میلیارد دلار رسید. این گزارش افزود: افزایش مبادلات غیرمتمرکز Uniswap و بعداً SushiSwap منجر به ریختن میلیاردها دلار به بازار دیفای شد. در ماه سپتامبر  33 میلیارد دلار (60 درصد از کل حجم معاملات دیفای) هنگام انتشار توکن UNI توسط Uniswap تولید شد. Dappها در دیفای  همچنین در Q3 درآمد کلانی کسب کرده است طبق گزارش DappRadar   59 میلیون دلار درآمد کسب کردند که  بیشتر این درآمد یعنی 33 میلیون دلار آن به صرافی یونی سواپ اختصاص یافت.

منبع: decrypt

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.