10 داستان برتر رمزنگاری و بلاک چین در سال 2020


10 داستان برتر رمزنگاری و بلاک چین در سال 2020


شرکتها و سرمایه گذاران در بحران همه گیر رمزنگاری را در سال 2020 به اوج جدیدی رساندند. بیماری همه گیر COVID-19 در سال 2020 بخش های بی شماری را تحت تأثیر قرار داد از جمله بهداشت ، اقتصاد ، سیاست و تجارت و همچنین صنعت ارز دیجیتال و بلاک چین.  دولت ها برای حفظ زندگی اقتصادی، بسته های محرک اقتصادی را به مردم ارائه داد  که تورم جهانی را افزایش داد. این به نوبه خود، بسیاری از سرمایه گذاران و موسسات سنتی را واداشت تا نگاهی جدید به ارزهای دیجیتال به عنوان ذخیره ارزش جایگزین، به ویژه بیت کوین (BTC) ، بیندازند. پس از افت قیمت بیت کوین در 11 مارس ، بیت کوین توانست تا پایان سال به رکورد جدیدی برسد. در ادامه 10 داستان برتر 2020 از دنیای رمزنگاری و بلاک چین آورده شده است.

بیت کوین برای ثبت ارتفاع اوج می گیرد

قدیمی ترین و رایج ترین ارز رمزنگاری شده جهان رکورد قیمت را در سال 2020 شکست. در پایان سال 2020 ارزش بازار بیت کوین در حدود 500 میلیارد دلار بود بالاتر از ویزا و Berkshire Hathaway   و همچنان قیمت رو به افزایش است.

امسال سرمایه گذاران به طور مداوم بیت کوین خریداری کردند و اغلب آن را نگه می داشتند. مدیر عامل Bitcoin Depot ، براندون مینتز (Brandon Mintz)، در اواسط ماه دسامبر به Cointelegraph گفت: ما تقریباً هر روز خبر جدیدی راجع به سرمایه گذاری سازمان های نهادی در ارزهای دیجیتال میشنیدیم.  شرکت ماکرواستراتژی (MicroStrategy)، شرکت اسکوئر (Square) ،  پل تودور جونز (Paul Tudor Jones)،  Guggenheim Investorsو حتی شرکت بیمه  MassMutual از جمله خریداران بیت کوین در سال 2020 بودند.

فوران امور مالی غیرمتمرکز

 دا هونگف (Da Hongfe)، بنیانگذار شبکه اقتصاد هوشمند، در یک مصاحبه با Cointelegraph اعلام کرد: "سال 2020 بدون شک سال امور مالی غیرمتمرکز است." مبلغی که در دیفای قفل شده بود در 30 دسامبر تقریباً از 15 میلیارد دلار افزایش یافت، در حالی که در ابتدای سال این مبلغ فقط 658 میلیون دلار اعلام شده بود.

ورود پی پال به صنعت ارزهای دیجیتال

12 سال طول کشید تا 100 میلیون کاربر وارد صنعت رمزنگاری شوند. اما در یک ماه، شبکه 300 میلیون کاربر به دست آورد زیرا غول پرداخت PayPal اعلام کرد که به کاربران امکان خرید، فروش و نگهداری بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش و لایت کوین را می دهد. پی پال در حال حاضر تقریبا 70 درصد از عرضه جدید بیت کوین را خریداری کرده است. Pantera : "در طی دو ماه از فعال شدن پی پال در حال حاضر بیش از 100 درصد از عرضه جدید بیت کوین را خریداری کرده است."

افزایش قیمت بیت کوین و هاوینگ

هاوینگ بیت کوین که برای محدود کردن میزان صدور بیت کوین طراحی شده است و در 21 میلیون واحد محدود است، تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد. آخرین هاوینگ در ماه می 2020 اتفاق افتاد و پاداش بلاک از 12.5 بیت کوین به 6.25 بیت کوین کاهش یافت. هفت ماه بعد، قیمت بیت کوین تقریباً به سه برابر سطح قبل از هاوینگ (8566 دلار در 11 می) رسید.

چین تست می کند، اما باهاما اولین CBDC جهان را راه اندازی می کند

مسابقه صدور اولین ارز دیجیتال بانک مرکزی یا CBDC در سال 2020 ، با اعلام چین در ماه اوت در مورد آزمایش یوان دیجیتال خود در چهار مرکز شهری شانگهای، پکن، گوانگژو و هنگ کنگ با 400 میلیون نفر جمعیت یا حدود 29 درصد از جمعیت کشور. بسیاری پیش بینی می کردند که پروژه پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال چین (DCEP) به زودی به عرضه کامل دست یابد، اما اختلاف نظرها درباره اهمیت آن به وجود آمد.

آیا یوان دیجیتال دلار آمریکا را به عنوان ارز ذخیره جهان به چالش می کشد؟ نشریه Financial Times در ماه آگوست نوشت: "توسعه سریع ارز دیجیتال بانک مرکزی در چین می تواند نظم پولی جهانی را برهم بزند."

در هر صورت، چین اولین CBDC جهان را نتوانست راه اندازی کند و باهاما یک کشور جزیره ای در هند غربی که در تاریخ 20 اکتبر با راه اندازی رسمی ارز دیجیتال بانک مرکزی خود، بر روی سیستم عامل بلاک چین ، تاریخ ساز شد.

سرمایه گذاری ماکرواستراتژی در بیت کوین

سال 2020 میلادی سالی بود که شرکت های دولتی و سرمایه گذاران نهادی اقدام به خرید ارز رمزنگاری شده کردند و هیچ شرکت مانند ماکرواستراتژی با شور و اشتیاق از رمزنگاری استفاده نکرد. نه تنها تا ماه آگوست 250 میلیون دلار بیت کوین خریداری کرد، بلکه بیت کوین را به خزانه داری ذخیره اصلی خود تبدیل کرد.

ماکرواستراتژی خرید بیت کوین را در طول سال ادامه داد و در اواخر سال 2020 ، 650 میلیون دلار درآمد کسب کرد. از 21 دسامبر ، این شرکت مجموعاً 70470 بیت کوین را در اختیار داشت که با قیمت متوسط ​​15964 دلار برای هر بیت کوین خریداری شده بود.

Coinbase  کاوش های IPO را انجام می دهد

در ماه دسامبر ، صرافی Coinbase پیشنهاد خود را برای تبدیل شدن به اولین شرکت بومی رمزنگاری اعلام کرد که در یک بورس بزرگ سهام ایالات متحده وارد شده است. عرضه اولیه سهام یا IPO اولین فروش سهام توسط یک شرکت، به عموم مردم است.

ولادیمیر ویشنفسکی (Vladimir Vishnevskiy)، مدیر و بنیانگذار شرکت مدیریت ثروت سوئیس St. Gotthard Fund Management AG ، به Cointelegraph گفت : این یک رویداد عظیم است، زیرا IPO یک نشانگر ارائه می دهد از نظر چگونگی آماده بودن بازارها برای ارزیابی چنین شرکتهایی. مجله Fortune خاطرنشان کر IPO  یک نقطه عطف برای صنعت رمزنگاری است. با این حال کاملاً مشخص نیست که آیا کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده چنین قراردادی را امضا می کند یا خیر.

گروه تلگرام پروژه TON را کنار می گذارد

به گفته پاول دوروف (Pavel Durov)، بنیانگذار و مدیر شبکه اجتماعی تلگرام، گروه تلگرام به دنبال ایجاد یک پلت فرم بلاک چین غیرمتمرکز در امتداد بیت کوین و اتریوم بود اما تلگرام نتوانست مقاومت SEC را از بین ببرد و در ماه مه پروژه TON (شبکه باز تلگرام) را کنار گذاشت.  شرکت مستقر در دبی پیش از این 1.7 میلیارد دلار برای راه اندازی رمز "Grams" جمع آوری کرده بود، اما SEC سکه ها را اوراق بهادار ثبت نشده دانست و برای متوقف کردن توزیع آنها نه تنها در ایالات متحده بلکه در هرجای دیگر جهان اقدام کرد.

سرمایه گذار پل تودور جونز بیت کوین را تأیید می کند

بسته های محرک اقتصادی دولت مرتبط با COVID ، بسیاری از سرمایه گذاران را در مورد تورم در سال 2020 نگران کرده و برخی مایل بودند که ارزهای رمزپایه را به عنوان ذخیره ارزش استفاده کنند. پاول تودور جونز (Paul Tudor Jones)، مدیر صندوق های سرمایه گذاری و میلیاردر آمریکایی که در ماه می گزارش داد بخشی از دارایی هایش اکنون در بیت کوین سرمایه گذاری شده است، برجسته ترین آنها بود. حمایت یک سرمایه گذار مشهور مانند جونز  که سقوط بازار سهام در سال 1987 را پیش بینی کرده بود زمینه را برای ورود سرمایه گذاران اصلی و دیگران به رمزنگاری فراهم کرد.

شکایت SEC از ریپل

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) شرکت ریپل و دو مدیر آن، برد گارلینگ هاوس و کریس لارسن را متهم به کسب درآمد و سود شخصی 1.3 میلیارد دلاری از فروش اوراق بهادار ثبت نشده ی  XRP کرد. از نقطه نظر کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، XRP یک اوراق بهادار است.

در تاریخ 27 دسامبر ، Coinbase ، بزرگترین صرافی ایالات متحده ، اعلام کرد که معاملات XRP را متوقف کرد.

ریپل اقدام SEC را به عنوان "حمله به کل صنعت رمزنگاری در ایالات متحده" محکوم کرد زیرا مدیر عامل شرکت برد گارلینگهاوس اظهار داشت که به پشتیبانی از مشتریان خود در ایالات متحده و در سراسر جهان ادامه خواهد داد.

در مجموع ، شرکت ها و سرمایه گذاران سازمانی که به دنبال ذخیره ارزش در میان بحران COVID-19 بودند، صنعت رمزنگاری را به رکورد جدیدی در سال 2020 رساندند. همچنین نوآوری در بلاک چین در چندین جبهه ادامه یافت، از جمله امور مالی غیرمتمرکز و توسعه CBDC .

منبع: Cointelegraph

بیتکس 24 صرافی ارز دیجیتال