تب راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی تمام دنیا را فرا گرفته است.


تب راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی تمام دنیا را فرا گرفته است.


کشورهای سراسر دنیا یکی پس از دیگری وارد بازار ارزهای دیجیتال می‌شوند. پس از کشورهایی همچون چین، ژاپن و برخی کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای اروپایی، این‌بار جمهوری استونی از راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی خود خبر داده است.  استونی یکی از کشورهایی است که سعی در تنظیم و استفاده از ارزهای دیجیتال دارد. استونی می‌خواهد ارز دیجیتال ملی خود را با کمک بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین منتشر کند. این ارز دیجیتال اِستکوین Estcoin)) نام دارد. اِستکوین قرار است در بازارعرضه اولیه سکه (ICO) عرضه شود. بدین ترتیب امکان تبادل آن با ارزهای فیزیکی رایج امکان‌پذیر خواهد بود.

این کشور کوچک اروپای شرقی با نوآوری دیجیتال غریبه نیست. جمهوری استونی اولین کشوری است که برای ارائه اقامت الکترونیکی به شهروندان جهان، یک شناسه دیجیتالی به غیراستونیایی‌ها ارائه می‌دهد که امکان دسترسی به خدماتی مانند بانکداری، پرداخت قبوض و مالیات را فراهم می‌کند.

به گفته کاسپار کوروس مدیرعامل سازمان شهروندی الکترونیک استونی، این ارز هرگز جایگزینی برای یورو نیست، همه افراد جامعه دولت الکترونیکی استونی می‌توانند از یورو در بستر بلاک‌چین استفاده کنند، در این صورت تمام بانک‌ها مجبور خواهند بود پول را به صورت ا‌ِستکوین واریز و برداشت کنند که در بستر یورو انجام می‌شود اما معاملات آن می‌توانند مستقل از یورو و در بستر بلاک‌چین انجام شود.

همچنین در این اطلاعیه آمده است که شورای عالی بانک مرکزی اروپا هفته گذشته اعلام کرد که بانک‌های مرکزی منطقه می‌بایست تحقیقات خود را در مورد راه حل‌های استفاده و راه‌اندازی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی موسوم به CBDC در اختیار یکدیگر قرار داده و در این مسیر با یکدیگر همراه و همگام باشند. استونی در این زمینه از جمله کشورهایی است که خود را در موقعیت بسیار مناسبی می‌بیند، چراکه این کشور، یکی از پیشرفته‌ترین زیرساخت‌های دولت الکترونیکی را در سطح جهانی داراست.

منبع: CNBC

Bitex24، صرافی 24 ساعته ارزهای دیجیتال