بیت کوین و اتریوم در حال حاضر 44 درصد از ارزش قفل شده در دیفای را تشکیل می‌دهند


بیت کوین و اتریوم در حال حاضر 44 درصد از ارزش قفل شده در دیفای را تشکیل می‌دهند


تعداد اتریوم و بیت کوین هایی که در دیفای قفل شده اند افزایش شدیدی داشتند. با وجود به اینکه 4 میلیارد دلار بیت کوین و اتریوم در دیفای در پنج ماه گذشته قفل شده است  این دو کوین برتر هنوز کمتر از نیمی از بخش TVL را تشکیل می دهند. رشد انفجاری اخیر امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) باعث شده است که این بخش در کمتر از 5 ماه به ارزش تقریبی 4 میلیارد دلار بیت کوین  و اتریوم قفل شود.

دیفای (DeFi) مخفف "امور مالی غیرمتمرکز"  (Decentralized Finance) است و یک نرم افزار مالی برمبنای بلاک‌چین است که سعی بر این دارد هر سرویس مالی مثل پس انداز، وام و غیره را به صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به واسطه انجام دهد. در واقع دیفای یک اکوسیستم از صدها پروژه است که هدف آن حذف بانک‌ها، واسطه‌ها و سازمان‌های متمرکز از دنیای مالی است. در واقع امروزه شما برای انجام امور مالی خود نظیر پرداخت اقساط، گرفتن وام و خرید و فروش باید به بانک‌ها و یا دیگر سازمان‌های متمرکز مراجعه کنید. همان طور که می‌دانید این سازمان‌ها متمرکز هستند و همیشه خطراتی نظیر ورشکستی، دستبردها، فسادهای مالی وغیره در این سازمان‌های متمرکز وجود دارد. اما حوزه‌ی امور مالی غیرمتمرکز با انجام امور مالی در بستر بلاک‌چین سعی به از بین بردن خطرات سیستم‌های مالی متمرکز را دارد.

براساس DeFi Pulse ، تعداد اترهایی که در پروتکل های دیفای قفل شده اند از ژوئن 218 درصد افزایش یافته و از 2/7 میلیون اتریوم به 8/6  میلیون اتریوم افزایش یافته اند. بیت کوین قفل شده بیش از 3000 درصد رشد کرده است از 5000 بیت کوین در اواسط سال به تقریبا 158800 بیت کوین رسیده است.

 در تاریخ 14 اکتبر پلتفرم مبادله دارایی و سرمایه گذاری رمزنگاری CoinList با استفاده از پروتکل Wrapped Bitcoin رکورد جدیدی را برای بیشترین مقدار بیت‌کوین رمزگذاری شده توسط یک نهاد واحد در یک روز ثبت کرد. WBTC ،CoinList 4997 یا 57/1  میلیون دلار بیت کوین را از طرف کاربران خود برای استفاده در شبکه اتریوم ضبط کرد.

 ارزش اتریوم قفل شده در دیفای3/24 میلیارد دلار یا 7/6 درصد از کل اتریوم‌های در حال گردش است. مقدار کل بیت کوین قفل شده 1/81 میلیارد دلار یا 0/85درصد از سقف بازار بیت کوین است.

 با وجود مبالغ زیادی از بیت کوین و اتریوم که اخیراً توسط دیفای جذب شده اند، بیت کوین  و اتریوم قفل شده در حال حاضر کمتر از نیمی از ارزش کل قفل شده  در بخش (TVL) را نشان می دهد. در مجموع 6/44 درصد از 33/11 میلیارد دلار در این بخش را شامل می شود.

 منبع: Cointelegraph

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.