بیت کوین سریعتر از آمازون و گوگل به سقف بازار یک تریلیون دلار رسید


بیت کوین سریعتر از آمازون و گوگل به سقف بازار یک تریلیون دلار رسید


رشد بیت کوین تا 54850 دلار ارزش بازار را به بالای 1 تریلیون دلار رساند، امری که تحقق آن برای آمازون و گوگل دهه ها به طول انجامید.

در حالی ارزش بازار بیت کوین به بالاتر از سطح 1 تریلیون دلاری رسید که این نقطه عطف کمتر از یک سال پس از سقوط سقف بازار به زیر 100 میلیارد دلار در پنجشنبه سیاه رخ داد. قیمت بیت کوین در حال حاضر در آستانه پیشی گرفتن از 55000 دلار است. در زمان نگارش این مقاله قیمت بیت کوین 55235 دلار است.

نمودار مارکت کپ بیت کوین، منبع: Tradingview

نمودار مارکت کپ بیت کوین، منبع: Tradingview

اگرچه ممکن است بیت کوین تنها به عنوان یک کنجکاوی در سال 2009 ایجاد شده باشد، اما امروزه و تنها با گذشت 12 سال با ارزش بازار 1 تریلیون دلار به یک دارایی جهانی تبدیل شده است.

برای کسانی که با تاریخ قیمت بیت کوین آشنا نیستند، 10 هزار بیت کوین در بازار Bitcointalk.org در مارس 2010 با قیمت 50 دلار به حراج گذاشته شد، اما خریداری پیدا نشد.

دو ماه بعد، Laszlo Hanyecz دو پیتزا به قیمت 10000 بیت کوین خریداری کرد که اکنون قیمت آن دو پیتزا بیش از 550 میلیون دلار است.

رتبه بندی دارایی های جهانی براساس سرمایه بازار. منبع: 8marketcap.com

رتبه بندی دارایی های جهانی براساس سرمایه بازار. منبع: 8marketcap.com

طبق 8marketcap ، علاوه بر بیت کوین، فقط هفت دارایی وجود دارد که سرمایه بازار آنها بیش از 1 تریلیون دلار است که طلا و نقره در این لیست قرار دارند زیرا مترادف پول هستند و بیش از 4000 سال است که به عنوان ذخیره ارزش خدمت کرده اند.

طلا همچنان به طور گسترده توسط بانک های مرکزی، صندوق های سرمایه گذاری و سرمایه گذاران خرد مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که فلزات گرانبها از مزیت داشتن عرضه نسبتاً ثابت برخوردار هستند، توانایی های بسیاری از شرکت ها برای کسب سود در حال پیشرفت است.

به عنوان مثال آمازون در ژوئیه 1994 به عنوان بازار آنلاین کتاب تاسیس شد. امروز این شرکت غول پیکر عظیم از جریان دیجیتال، تولیدات سینمایی و تلویزیونی، اسباب بازی ها، سوپرمارکت ها، تجارت الکترونیکی و هوش مصنوعی سود می برد.

 ارزش بازار آمازون 27 سال طول کشید تا به سرمایه بازار 1 تریلیون دلاری برسد. در همین حال، مایکروسافت که در آوریل 1975 تاسیس شد، 45 سال بعد (ژوئن 2019) از مرز یک تریلیون دلار عبور کرد. گوگل نیز در سپتامبر 1998 راه اندازی شد و 22 سال بعد (ژانویه 2020) از مرز 1 تریلیون دلار عبور کرد.

منبع: Cointelegraph

بیتکس 24 پلتفرم حرفه ای معاملات ارزهای دیجیتال