آیا ضعف دلار منجر به شکستن بیت‌کوین در نهایت به 12 هزار دلار خواهد شد؟


آیا ضعف دلار منجر به شکستن بیت‌کوین در نهایت به 12 هزار دلار خواهد شد؟


ضعف اخیر دلار به بیت کوین انگیزه می دهد تا احتمالاً به اوج چند ساله خود صعود کند.

از لحاظ تاریخی ضعف دلار ایالات متحده منجر به قدرت سایر دارایی های "پناهگاه امن" می شود. با تجزیه و تحلیل همبستگی می توان چنین نتیجه‌ای را برای بیت کوین و دلار نیز بدست آورد.

بیت کوین در سال 2020 افزایش قیمت داشت زیرا شاخص ارز دلار آمریکا (DXY) سال سختی را پشت سر می گذارد. اما آیا این حرکت در ماه های آینده نیز ادامه خواهد داشت؟ بیایید نگاهی دقیق تر به نمودارها بیندازیم.

بیت کوین باید سطح حمایت 11000 دلاری را برای جلوگیری از آزمودن گپ CME در قیمت 9،600 دلار را حفظ کند

نمودار یک روزه بیت کوین

نمودار 1 روزه BTC / USD

الگوی مثلث متقارن به سمت بالا شکسته شد در حالی که اکثر بازارها منتظر بودند تا بیت کوین به اوج قیمت خود برسد در نهایت بیت کوین به 11700 دلار رسید و توانست مقاومت های مهم 11000 دلار و 11200 دلار را بشکند.

 با این حال برای حفظ روند صعودی قیمت بیت کوین باید حمایت در ناحیه 11000 دلار و 11200 دلار برای رسیدن به منطقه مقاومت 12000 دلار حفظ شوند.

نمودار یک هفته ای قیمت بیت کوین

نمودار 1 هفته ای BTC / USD

نمودار هفتگی بیت کوین اهمیت سطح مقاومت 12000 دلاری را نشان می دهد. از زمان شروع بازار خرسی، منطقه 12000 دلاری مانع بزرگی بوده است. این مانع  منجر به آزمودن متعدد این منطقه شد. با این حال، هنوز دستیابی به موفقیت رخ نداده است. اما اتفاق نظر کلی این است که هرچه یک سطح بیشتر تست شود، ضعیف تر می شود. به عنوان نمونه، نقره تقریباً هفت سال طول کشید تا مقاومت 18 دلاری را بشکند.

نمودار یک هفته ای نقره

نمودار 1 هفته ای نقره

شکست قیمت نقره مدت زمان زیادی طول کشید زیرا قیمت نقره به طور مداوم به مقاومت 18 دلار برخورد می کرد و بر می‌گشت. با این حال بعد از دستیابی به سطح 18 دلار منجر به حرکت گسترده ای شد که این رالی قیمت تا سطح 30 دلار ادامه داشت که از زمان شکست سطح این مقاومت تاکنون 60 درصد افزایش یافته است. اما اگر چه این مورد برای بازار ارزهای دیجیتال اتفاق خاصی نیست، اما اتفاق بزرگی برای بازار کالاها است. بنابراین دستیابی به سطح 12000 دلاری باید منجر به یک حرکت عظیمی برای بیت کوین شود و همچنین اولین مقاومت بزرگ در 16500 دلار و 17500 دلار قرار دارد.

ضعف دلار برای صعود قیمت بیت کوین مناسب است

نمودار DXY در مقابل بیت کوین

نمودارهای 1 روزه DXY در مقابل BTC / USD

در ماه‌های اخیر شاخص ارز دلار آمریکا مرکز بسیاری از بحث‌ها در مورد جنبش‌های بیت کوین بوده است. کاملا واضح است که دلار و بیت کوین کاملا برعکس یکدیگر حرکت می کنند و در نتیجه بیت کوین از ضعف دلار آمریکا سود می برد. همچنین این امر دلیل سرمایه گذاران بزرگ سازمانی است که در مورد بیت کوین به دنبال اتخاذ جایگاه هستند که نشانه اصلی شروع یک چرخه جدید است. در واقع این همبستگی معکوس، آشکار و کاملاً طبیعی است زیرا اقتصاد جهانی حول محور پول ذخیره جهانی، یعنی دلار آمریکا ساخته شده است.

نمودار یک هفته ای DXY در مقابل طلا

نمودار 1 هفته ای DXY در مقابل طلا

نخستین نمونه ضعف موجود در دلار آمریکا در واکنش طلا به حباب دات کام سال 2000 مشاهده شده است. از زمان فروپاشی بازارها در آن سال دلار آمریکا ارزش خود را از دست داد و در نتیجه پس از آن طلا یک رالی صعودی 600 درصد داشت. نقره حتی در این سال شاهد یک رالی 1100 درصدی بود.

به همین ترتیب هنگامی که دلار آمریکا شروع به نشان دادن قدرت کرد، طلا و نقره همانطور که انتظار می رفت نزول قیمت داشتند.

بنابراین از آنجایی که ضعف اخیر دلار آمریکا منجر به صعود بازارهای کالا شده این امر برای هر ممنتومی در بازار بیت کوین در سال های آینده سود خواهد بود.

محتمل ترین سناریو برای بیت کوین

نمودار یک هفته ای بیت کوین

نمودار 1 هفته ای BTC / USD

محتمل‌ترین سناریو برای بیت کوین ادامه روند بازار محدود با آزمودن سطوح پایین تر است. برای این سناریو می توان چندین استدلال ارائه داد. اولین مورد ضعف کلی اتریوم در سه ماه چهارم است که منجر به ضعف کلی بازار رمزنگاری می شود.

به طور کلی ماه ژانویه ماه خوبی برای اتریوم و بازارها است. با این وجود با توجه به تمام عدم قطعیت‌های موجود در اقتصاد جهانی در این مرحله شکست در این سه ماهه بعید به نظر می‌رسد.

استدلال دوم به این نتیجه می رسد  که بازار هنوز در حال ایجاد یک چرخه جدید است. در طول این ساخت و سازها، محدوده انباشتگی تعریف می شود و ممنتوم ساخت برای حرکت ضربتی بعدی رخ می دهد.

نمودار 4 روزه بیت کوین

نمودار 4 روزه BTC / USD

نمودار 4 روزه بیت کوین شباهت‌هایی را با شروع چرخه قبلی در سال 2016 نشان می‌دهد. در آن زمان کارهای توسعه ای و sideway  در حال ساخت ممنتوم بودند، پس از آن یک حرکت بزرگ به سمت سطح مقاومت بعدی رخ داد. این محتمل ترین سناریو در این مرحله است زیرا بازار هنوز برای چرخه بزرگ بعدی در حال پیشرفت است. این چرخه بازار را به سطوحی می رساند که قبلاً دیده نشده است اما یکباره اتفاق نمی افتد. بنابراین انباشت یک قسمت مهم تقویت و توسعه در چنین بازاری است که به نظر می رسد در حال حاضر در حال رخ دادن است.

منبع: Cointelegraph

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.