تحلیل تکنیکال بیت‌کوین، دوشنبه 3 آذر


تحلیل تکنیکال بیت‌کوین، دوشنبه 3 آذر


بیت کوین با رسیدن به 19000 دلار بالاترین قیمت چند ماه اخیر متوقف شد. بیت کوین در 21 نوامبر یک الگوی کندل استیک دوجی را تشکیل داد که نشان دهنده ی بلاتکلیفی بازار بود اما امروز با روند نزولی که آغاز شد این بلاتکلیفی را برطرف کرد. در یک روند صعودی قوی، اصلاحات قیمت معمولاً یک تا سه روز طول می کشد و سپس روند صعودی دوباره از سر گرفته می شود. اما بازگشت شدید قیمت از پایین ترین سطح امروز نشان می دهد که خریداران هر افت قیمتی را خریداری می کنند. قیمت بیت کوین در زمان نگارش این مقاله 18416 دلار است.

نمودار روزانه بیت کوین

نمودار روزانه بیت کوین

اگر اکنون گاوها بتوانند قیمت را به بالای 18695 دلار برسانند، صعود به بالاترین حد ممکن امکان پذیر است. همچنین اگر خریداران بتوانند قیمت بیت کوین را به بالاتر از 20000 دلار برسانند، قیمت بیت کوین می تواند شتاب بگیرد و یک اوج قیمت جدید را ایجاد کند.

نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که از زمان شروع جریان فعلی رالی قیمت از سطح 10500 دلار ،  قیمت بیت کوین به طور معنی داری اصلاح نشده است. در تحلیل تکنیکال بیت کوین، قیمت از 8 اکتبر (17 مهر) حتی به میانگین متحرک نمایی 20 روزه (16493 دلار) پولبک هم نداشته است که نشان می دهد یک هجوم خرید وجود داشته است. اگر قیمت بیت کوین از سطح فعلی پایین بیاید و به زیر 17629 دلار کاهش یابد، این افت می تواند تا میانگین متحرک نمایی 20 روزه ادامه داشته باشد که گاوها احتمالاً از این سطح حمایت می کنند.

نمودار 4 ساعته بیت کوین

نمودار 4 ساعته بیت کوین

 شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار 4 ساعته یک واگرایی نزولی را تشکیل داده است که یک علامت منفی است. با این حال، عدم موفقیت خرس ها در پایین نگه داشتن قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه نشانگر انباشت قوی روند گاوی در سطوح پایین است. اگر گاوها بتوانند قیمت را بالاتر از خط روند نزولی حفظ کنند، تست مجدد مقاومت بالایی با 18،965 دلار امکان پذیر است. از طرف دیگر، اگر قیمت از سطح فعلی کاهش یابد و به زیر 17600 دلار برسد، احتمال ریزش قیمت به زیر 17200 دلار افزایش می یابد.

در این میان، هیجانات پیرامون بیت کوین همچنان در جریان است. توماس لی، مدیر تحقیقات Fundstrat Global Advisors  درباره ی عملکرد بیت کوین در سال جاری گفته است که شاهد افزایش چشمگیر علاقه و سرمایه گذاری سازمانی در سال 2020 بوده است.

لی در ادامه می گوید: من فکر می کنم سال 2021 می تواند سال هیجان انگیز و خوبی برای بیت کوین باشد. اگر مردم به بیت کوین علاقه دارند، بهتر است این موضوع را بدانند که احتمالا بهترین اتفاق برای بیت کوین رقم خواهد خورد.

ریک ریدر مدیر بخش اطلاعات Fixed Income ، به Squawk Box گفت که فکر می کند بیت کوین آمده که بماند. ریدر در ادامه خاطرنشان کرد که هنوز هیچ رمزامرز BTC را در سبد سهام شرکت خود ندارد اما فکر می کند بیت کوین یک “مکانیسم بادوام” است که می تواند تا حد زیادی جایگزین طلا شود.

منبع: Cointelegraph

بیتکس 24 پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال