Defi چیست؟


Defi چیست؟


دی‌فای (DeFi) مخفف "امور مالی غیرمتمرکز"  (Decentralized Finance) است و یک نرم افزار مالی برمبنای بلاک‌چین است که سعی بر این دارد هر سرویس مالی مثل پس‌انداز، وام و غیره را به صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به واسطه انجام دهد. در واقع دی‌فای یک اکوسیستم از صدها پروژه است که هدف آن حذف بانک‌ها، واسطه‌ها و سازمان‌های متمرکز از دنیای مالی است. در واقع امروزه شما برای انجام امور مالی خود نظیر پرداخت اقساط، گرفتن وام و خرید و فروش باید به بانک‌ها و یا دیگر سازمان‌های متمرکز مراجعه کنید. همان‌طور که می‌دانید این سازمان‌ها متمرکز هستند و همیشه خطراتی نظیر ورشکستی، دستبردها، فسادهای مالی و غیره در این سازمان‌های متمرکز وجود دارد اما حوزه‌ امور مالی غیرمتمرکز با انجام امور مالی در بستر بلاک‌چین سعی به از بین بردن خطرات سیستم‌های مالی متمرکز را دارد.

 دی‌فای به عنوان جنبشی تعریف شود که استفاده از شبکه‌های غیرمتمرکز و نرم افزار منبع باز را برای ایجاد انواع مختلفی از خدمات مالی ترویج می‌کند. دی‌فای در یک چارچوب شفاف که برای همه قابل‌ دسترس است و بدون واسطه مرکزی و به صورت همتا به همتا (P2P) کار می‌کند. به این ترتیب، کاربر، کنترل کامل بر دارایی خود دارد و با اکوسیستم از طریق برنامه‌های غیرمتمرکز )dAppها) ارتباط برقرار می‌کند.

سه کاربرد مهم دی‌فای عبارتند از:

1-ایجاد خدمات بانکی پولی (به عنوان مثال، صدور استیبل کوین‌ها).

2-ارائه بسترهای وام برای بورس و مشاغل مشابه.

3- فعال کردن صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال که به عنوان یک واسطه میان وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان عمل می‌کنند.

امور مالی غیرمتمرکز در مقایسه با خدمات مالی سنتی مزایای بی‌شماری به همراه دارند و با استفاده از قراردادهای هوشمند و سیستم‌های توزیع شده، یک امور مالی را در مقابل خطرات جعل، کلاهبرداری، سانسور، عدم شفافیت و دستکاری ایمن می‌کنند. به طور خلاصه، جنبش دی‌فای محصولات مالی سنتی را به دنیای منبع باز و غیرمتمرکز سوق می‌دهد که این امر نیاز به واسطه‌ها را برطرف می‌کند، هزینه‌های کلی را کاهش می‌دهد و امنیت را بسیار بهبود می‌بخشد.

عملکردهای DeFi

دریافت وام و وام‌دهی

وام‌های دی‌فای یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های کاربردی اکوسیستم دی‌فای هستند که به کاربران این امکان را می‌دهند که با قرار دادن دارایی‌های خود در این پلتفرم به دیگران وام بدهند و سود کسب کنند.

به طور خلاصه:

- وام‌های دی‌فای یکی از سریع‌ترین بخش‌های رشد در شبکه‌ی بلاک‌چین و ارز‌های دیجیتال است.

-کاربران با قرار دادن دارایی خود در این پلتفرم می‌توانند به دیگران وام دهند و سود وام را کسب کنند.

- وام گیرندگان برای محافظت در برابر نوسانات قیمت باید وثیقه‌ای بالاتر از ارزش وام ارائه دهند.

از آنجا که این خدمات روی بستر بلاک‌چین عرضه می‌شوند، از شفافیت بالایی برخوردار هستند و نیاز به اعتماد را به حداقل می‌رسانند. دارایی‌های رمزنگاری شده که در کیف پول شما نشسته‌اند، به خودی خود سودی ندارند. ممکن است ارزش اساسی افزایش یا کاهش یابد اما شما با داشتن آن ارز دیجیتال خاص سود قابل توجهی کسب نمی‌کنید. اینجا جایی است که وام‌های DeFi وارد می‌شوند. تصور کنید که می‌توانید ارز دیجیتال خود را به شخص دیگری قرض دهید و سود وام را دریافت کنید. در حال حاضر بانک‌ها به این شکل کار می‌کنند، اما این سرویسی است که تعداد کمی از افراد می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند اما در دنیای DeFi، هرکسی می‌تواند وام‌دهنده شود.

خدمات بانکی پولی

بر خلاف ارزهای دیجیتال که دارای نوسان قیمت زیادی هستند، استیبل کوین‌ها نوعی ارز دیجیتال هستند که با اتصال به دارایی‌های فیزیکی مانند دلار یا طلا از کاربران در برابر نوسانات ارزهای دیجیتال محافظت می‌کنند و از آنجا که دی‌فای برنامه‌های مالی هستند، خدمات بانکی پولی یکی از کاربردهای بدیهی این برنامه‌ها است. این خدمات می‌تواند شامل صدور استیبل کوین‌ها، رهن و بیمه‌نامه باشد.

امور مالی غیرمتمرکز با استفاده از فرآیند توکنیزه کردن امکان تبدیل هرگونه دارایی فیزیکی را به ارز دیجیتال می‌دهند. به این ترتیب به کاربران اجازه می‌دهند تا با مبادلات غیرمتمرکز بر دارایی‌ها و سرمایه‌ی خود کنترل کامل داشته باشند و بدین ترتیب از بسیاری از خطرات در امان بمانند. این همان مشکلی است که پلتفرم‌های متمرکز، مدت‌هاست برای برطرف کردنش در حال تلاش هستند.

صرافی‌ها غیرمتمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز در آینده می‌توانند نفش بسزایی در امور مالی داشته باشند که خود شامل دی‌فای می‌شوند. در این صرافی‌ها خرید و فروش ارزهای دیجیتال به صورت همتا به همتا انجام می‌شود و از آنجا که به نهادی وابسته نیستند کارمزد معاملات بسیار پایین است. این صرافی‌ها با استفاده از انجام معاملات در بستر بلاک‌چین که یک فناوری غیرمتمرکز است، به این شکل که برای تراکنشات مالی نیاز به یک شخص ثالث به عنوان واسطه ندارد، اطلاعات را در بلاک‌ها ثبت می‌کنند و با رمزنگاری‌های دیجیتالی ایمن می‌کنند. از این رو اعتماد به سازمان‌های امانتدار را از بین می‌برند و با کمک این فناوری مبادلات در یک بستر امن انجام می‌شود.

منبع: Decrypt.com

صرافی Bitex24 پلتفرم خرید و فروش ارز دیجیتال