کیف پول ارزهای دیجیتال


کیف پول ارزهای دیجیتال


کیف پول ارز دیجیتال ابزاری است که برای ارتباط با شبکه بلاک چین استفاده می شود. کیف پول ارزدیجیتال انواع مختلفی دارد: نرم افزار ، سخت افزار و کیف پول کاغذی. همچنین بسته به فعالیت آن‌ها، کیف پول گرم یا سرد نیز نامیده می‌شوند.

بیشتر ارائه‌دهندگان کیف‌پول ارزدیجیتال بر مبنا نرم‌افزار کار می‌کنند که باعث آسان‌تر شدن استفاده کاربران از کیف پول خود نسبت به کیف‌پول‌های سخت‌افزاری می‌شود. با این حال، کیف پول‌های سخت افزاری مطمئن‌ترین جایگزین هستند. کیف‌پول‌ کاغذی یک "کیف پول" است که روی کاغذ چاپ می‌شود اما در حال حاضر استفاده از آن‌ها غیرقابل اعتماد تلقی می‌شوند.

کلید عمومی و خصوصی

کیف پول ارزهای دیجیتال چگونه کار میکنند؟

برخلاف تصور رایج، کیف پول‌های ارزدیجیتال، ارزهای دیجیتال را ذخیره نمی‌کنند؛ بلکه آن‌ها ابزارهای مورد نیاز برای ارتباط با بلاک چین را فراهم می‌کنند. به عبارتی دیگر ، این کیف پول‌ها می‌توانند اطلاعات لازم را برای ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال از طریق معاملات بلاک‌چین را فراهم کنند. چنین اطلاعاتی یک یا چند جفت کلید عمومی و خصوصی را داراست.

کیف پول دارای یک آدرس با شناسه حروف الفبای لاتین است که بر اساس کلیدهای عمومی و خصوصی ساخته می‌شود. چنین نشانی در اصل یک "مکان" خاص روی بلاک‌چین است که می‌توان ‌کوین‌ها را برای آن ارسال کرد و به آن کلید عمومی می‌گویند. یعنی شما می‌توانید آدرس خود را برای دریافت وجوه با دیگران به اشتراک بگذارید اما هرگز نباید کلید خصوصی خود را برای کسی فاش کنید.

فارغ از اینکه از کدام کیف پول خود استفاده می‌کنید، کلید خصوصی به شما اجازه دسترسی به ارزهای‌ دیجیتالتان را می‌دهد. بنابراین حتی اگر رایانه یا تلفن هوشمند شما به مشکل بخورد، می‌توانید از دستگاه دیگری به ارزدیجیتال‌های خود دسترسی داشته باشید. البته تا زمانی که کلید خصوصی مربوطه (یا عبارت بازیابی) را در اختیار داشته باشید. توجه داشته باشید که سکه‌ها در اصل بلاک‌چین را ترک نمی‌کنند ، فقط از یک آدرس به آدرس دیگر منتقل می‌شوند.

کیف پول گرم و سرد

کیف پول گرم در مقابل کیف پول سرد

همانطور که گفته شد، می‌توان کیف‌پول‌های ارزدیجیتال را مطابق شیوه عملکردشان به دو گروه "گرم"  و "سرد" تعریف کرد.

کیف‌پول گرم

کیف پول گرم کیفی است که به نوعی به اینترنت متصل باشد. راه‌اندازی این کیف‌پول‌ها بسیار آسان و دسترسی به آن‌ها سریع است که این ویژگی آن‌ها را برای استفاده معامله‌گران و سایر کاربران راحت کند. 

کیف پول‌ سرد

کیف پول‌های سرد هیچ ارتباطی با اینترنت ندارند. درعوض، آن‌ها از یک بستر فیزیکی برای ذخیره‌کردن کلیدها به صورت آفلاین استفاده می‌کنند و باعث می‌شوند که کیف‌پول‌ها در برابر هک شدن، مقاوم باشند. به این ترتیب ، کیف پول‌های سرد برای "ذخیره" کوین‌های شما انتخاب بسیار مطمئن‌تری هستند.

کیف پول نرم افزار

کیف پولهای نرم افزاری انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد. بیشتر آن‌ها به نوعی به اینترنت متصل هستند(کیف‌پول گرم). در زیر شرح برخی از رایج‌ترین و مهمترین انواع آن ‌را آورده‌ایم.

کیف پول تحت وب

شما می‌توانید بدون نیاز به دانلود و یا نصب برنامه از کیف‌پول‌های تحت وب برای دسترسی به بلاک‌چین‌ها از طریق مرورگر خود اقدام کنید. این نوع از کیف‌پول ها شامل کیف‌پول‌های تبادل ارز و سایر ارائه‌دهنده‌های کیف‌پول مبتنی بر مرورگر است.

شما می‌توانید یک کیف پول جدید ایجاد کرده و یک رمزعبور شخصی برای دسترسی به آن تنظیم کنید. با این حال، برخی از ارائه‌دهندگان خدمات، کلیدهای خصوصی را از طرف شما کنترل و نگهداری می‌کنند. گرچه این راه برای کاربران بی‌تجربه راحت‌تر می‌باشد اما فرایندی خطرناک است. اگر کلیدهای خصوصی خود را شخصا در دست نداشته باشید به این معنا خواهد بود که با پول خود به شخص دیگری اعتماد کرده‌اید. برای رفع این مشکل ، اکنون بسیاری از کیف پول‌های وب برای شما این امکان را فراهم آورده‌‌اند تا کلیدهای آن‌ها را به صورت کامل یا از طریق کنترل مشترک (از طریق چند امضا) مدیریت کنید. بنابراین ، مهم است که قبل از انتخاب مناسب‌ترین روش ، رویکرد فنی هر کیف پول را بررسی کنید.

کیف پول دسکتاپ

کیف پول دسکتاپ

همانطور که از نام آن پیداست ، کیفپول دسکتاپ نرم افزاری است که روی کامپیوتر خود دانلود و اجرا می‌کنید. برخلاف برخی از نسخه‌های تحت وب، کیفپول‌های دسکتاپ به شما امکان کنترل کامل کلیدها و دارایی‌تان را می‌دهد. هنگامی که یک کیف پول دسکتاپ جدید تولید می‌کنید ، فایلی با نام "wallet.dat" در رایانه شما ذخیره می شود. این پرونده حاوی اطلاعات کلید خصوصی است که برای دسترسی به آدرس‌های ارزدیجیتال شما استفاده می‌شود، بنابراین باید آن را رمزگذاری کنید.

اگر کیف پول دسکتاپ خود را رمزگذاری کنید، لازم است هر بار که نرم افزار را اجرا کردید رمز عبور خود را وارد کنید تا بتواند فایل "wallet.dat" را بخواند. اگر این فایل را گم کنید یا رمزعبور خود را فراموش کنید ، به احتمال زیاد دسترسی به دارایی خود را از دست خواهید داد. بنابراین ، تهیه فایل پشتیبان از کیف پول خود بسیار مهم است. فایل را تاریخ‌گذاری کنید و آن‌را در جایی ایمن نگه دارید. از طرف دیگر ، می‌توانید کلید خصوصی یا عبارت ارزیابی را نیز ایجاد کنید. با این کار ، در صورت خرابی کامپیوتر می توانید با سایر دستگاه های دیگر به کیف پول خود دسترسی داشته باشید. به طور کلی ، کیف پول های دسکتاپ ممکن است از بیشتر نسخه‌های وب ایمن تر به حساب آیند اما حتما قبل از تنظیم و استفاده از کیف پول ارزدیجیتال مطمئن شوید که کامپیوتر شما از ویروس ها و بدافزارها پاک باشد.

کیف پول نرم افزاری

کیف پول موبایل

کیف پول‌های موبایل بسیار شبیه به همتایان دسکتاپ خود هستند اما ویژه برنامه‌های تلفن هوشمند طراحی شده‌اند. کار با آن‌ها بسیار راحت است زیرا به شما امکان ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال را با استفاده از کدهای QR می‌دهند. به همین ترتیب، کیف پول‌های تلفن همراه به ویژه برای انجام معاملات روزانه و پرداخت مناسب هستند و آن‌ها را به گزینه ای مناسب برای پرداخت با بیت کوین، بایننس کوین (BNB) و سایر ارزهای دیجیتال در دنیای واقعی تبدیل می‌کند. Trust Wallet نمونه بارز کیف پول ارز دیجیتال موبایل است.

با این حال، به همان اندازه رایانه‌ها، دستگاه‌های تلفن همراه نیز در برابر برنامه های مخرب و بدافزارها آسیب پذیر هستند. بنابراین، توصیه می شود کیف پول تلفن همراه خود را رمزگذاری کرده و از کلیدهای خصوصی (یا عبارت بازیابی) خود نسخه پشتیبان تهیه کنید که در صورت از بین رفتن یا خراب شدن تلفن هوشمند دارایی شما از دست نرود.

کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری

کیف پول‌های سخت افزاری دستگاه‌های الکترونیکی فیزیکی هستند که از ژنراتور، عددی تصادفی برای تولید کلیدهای عمومی و خصوصی دریافت می‌کنند. سپس کلیدها در خود دستگاه که به اینترنت متصل نمی‌باشد، ذخیره می‌شوند. به این ترتیب، ذخیره سخت‌افزاری نوعی کیف پول سرد است و به عنوان یکی از گزینه های مطمئن به حساب می‌آید. در حالی که این کیف پول‌ها امنیت بالاتری را در برابر حملات سایبری ارائه می‌دهند، در صورت عدم اجرای صحیح سیستم عاملی ریسک‌پذیر خواهند بود. کار با کیف پول‌های سخت افزاری برای کاربران زیاد راحت نبوده و دسترسی به دارایی در مقایسه با کیف‌پول‌های گرم دشوارتر است.

اگر قصد دارید به مدت طولانی و یا به مقدار زیادی ارز دیجیتال خریده و نگهداری کنید، باید از یک کیف پول سخت افزاری استفاده کنید. در حال حاضر ، بیشتر کیف پول‌های سخت افزاری یک کد برای محافظت از دستگاهتان و یک عبارت بازیابی برای محافظت از کیف پول شما در صورت گم شدن در اختیار شما قرار می‌دهند.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی یک برگه کاغذ است که روی آن آدرس رمزپایه و کلید خصوصی آن به صورت فیزیکی به شکل کدهای QR چاپ شده است که برای انجام معاملات باید این کدها را اسکن کرد برخی از وب سایت‌های کیف پول کاغذی به شما امکان دانلود کدشان را می‌دهند تا در وضعیت آفلاین بتوانید آدرس و کلیدهای جدید تولید کنید. به این ترتیب ، این کیف پول‌ها در برابر هک شدن بسیار مقاوم بوده و می‌تواند جایگزینی برای ذخیره سازی سرد محسوب شود. با این وجود به دلیل نقص‌های فراوان، استفاده از کیف پول‌های کاغذی اکنون پرخطر تلقی شده و استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود. اگر هنوز هم تمایل به استفاده از این نوع کیف پول دارید باید با ریسک‌های آن آشنا شوید.

 نقص عمده کیف پول‌های کاغذی این است که از آن‌ها نمی‌توان برای فرستادن بخشی از دارایی یک کیف پول استفاده کرد بلکه در هنگام انتقال، کل دارایی کیف پول به یکباره انتقال داده می‌شود.

برای مثال ، تصور کنید که یک کیف پول کاغذی تولید کرده‌اید و چندین تراکنش انجام داده‌اید،اکنون دارایی شما 10 بیت‌کوین است. اگر تصمیم داشته باشید 2 بیت‌کوین را خرج کنید، ابتدا باید تمام 10 سکه را به نوع دیگری از کیف پول ارسال کنید (به عنوان مثال ، کیف پول دسکتاپ) و پس از آن بخشی از دارایی(2 بیت‌کوین) را خرج کنید. بعدا می توانید هشت بیت‌کوین باقی‌مانده را به یک کیف پول کاغذی جدید برگردانید، در هر صورت یک کیف پول سخت افزاری یا نرم افزاری انتخاب بهتری خواهد بود.

اهمیت تهیه نسخه پشتیبان

از دست دادن دسترسی کیف پول‌های ارزدیجیتال می‌تواند بسیار پرهزینه باشد. بنابراین ، تهیه نسخه پشتیبان از آن‌ها به صورت مکرر امری بسیار ضروری است. در اکثر اوقات، این امر با تهیه نسخه پشتیبان از فایل های wallet.dat یا عبارات بازیابی حاصل می‌شود. در اصل ، یک عبارت بازیابی مانند یک شاه‌کلید کار می‌کند که به کلیه کلیدها و آدرس‌ها در یک کیف پول ارزدیجیتال به شما دسترسی می‌دهد.

در آخر...

کیف پول های ارزدیجیتال بخش جدانشدنی استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستند. آن‌ها یکی از قطعه‌های اساسی زیرساخت ها هستند که امکان ارسال و دریافت وجه از طریق شبکه های بلاک‌چین را فراهم می‌آورد. هر نوع کیف پول دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است، بنابراین درک نحوه عملکرد آن‌ها پیش از انتقال دارایی خود بسیار مهم است.

منبع: binance.com

صرافی Bitex24 | پلتفرم معاملاتی بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال