ویتالیک بوترین کیست؟


ویتالیک بوترین کیست؟


ویتالیک بوترین نویسنده و برنامه نویس روسی-کانادایی است. ویتالیک از سال 2011 به جامعه بیت کوین وارد شده است و یکی از بنیان گذاران و نویسندگان مقاله برای مجله بیت کوین بود. اما او در درجه اول به عنوان پسر نابغه مخترع اتریوم، دومین پلتفرم ارزهای دیجیتال در جهان پس از بیت کوین شناخته می شود. در زمان نگارش این مقاله، پروژه چشم انداز وی دارای بیش از 65 میلیارد دلار سرمایه در بازار است و همچنان در حال رشد است. در همین حال، ویتالیک فقط 25 سال سن دارد و برنامه های گسترده ای برای خلق دارد.

 دوران کودکی

ویتالیک در 31 ژانویه 1994 در یکی از شهرهای روسیه به دنیا آمد. او تا سن 6 سالگی در روسیه زندگی می کرد، پدر و مادرش تصمیم گرفتند در جستجوی فرصت های شغلی بهتر به کانادا مهاجرت کنند.

 هنگامی که او کلاس سوم دبستان کانادا بود، در برنامه ای برای استعدادهای درخشان قرار گرفت. که در آن زمان بود که معلم های او متوجه مهارت واستعدادهای عجیب وی شدند. او به طور طبیعی علاقمند ریاضی و برنامه نویسی بود و استعداد زیادی در این زمینه داشت. همچنین علاقه زیادی به اقتصاد داشت و می توانست اعداد سه رقمی را سریعتر از یک انسان متوسط ​​به صورت ذهنی جمع بزند.

زندگی دانشجویی

شاید جستجوی او برای یافتن اشتیاقی جدید در زندگی بود که ویتالیک را به دنیای ارزهای دیجیتال سوق داد. او اولین بار بیت کوین را از پدرش که خودش در سال 2013 استارت آپ نرم افزاری داشت، شنید. او بلافاصله وارد این صنعت نشد. علاوه بر این او در ابتدا فکر می کرد که ارز دیجیتال ناگزیر از کار خواهد افتاد زیرا ارزش ذاتی ندارد. با این حال بعداً او چند بار در مورد این موضوع شنید و شروع به جستجو و تحقیق در این زمینه کرد. همانطور که خودش گفته، اگر دو بار در مورد چیزی می شنوید، فکر خوبی است که کمی وقت بگذارید و اطلاعات بیشتری در آن زمینه کسب کنید.

 در آن زمان، ویتالیک هر آنچه در ارتباط با مقررات دولت یا کنترل سازمان ها بود را فقط یک امر شیطانی تلقی می کرد. طبیعتاً ماهیت غیرمتمرکز و غیرقابل کنترل بیت کوین علاقه وی را به خود جلب کرد.

 ویتالیک بوترین در نهایت وقت خود را در انجمن های مختلف مرتبط با بیت کوین سپری کرد و در مورد این شبکه تحقیق کرد. در آغاز، این عنصر کاملا رمزنگاری شبکه بود که توجه او را به خود جلب کرد  اما هرچه بیشتر و بیشتر در جامعه درگیر می شد، شروع به درک درستی از توانایی تقریباً نامحدود فناوری پشت بیت کوین کرد.

 او می خواست با استفاده از برخی توکن ها رسماً به این اقتصاد جدید و تجربی بپیوندد ، اما نه قدرت استخراج آنها را داشت و نه پول نقد را برای خرید بیت کوین در اختیار داشت. بنابراین، او به دنبال کاری بود که بیت کوین به عنوان دستمزد دریافت کند. بنابراین سرانجام شروع به نوشتن مقاله برای یک وبلاگ کرد، که باعث شد برای هر مقاله حدود 5 بیت کوین کسب کند.

 ویتالیک از طریق کار کردن و مقاله های خود، سعی در درک و تجربه بیشتر در زمینه ارزهای دیجیتال و بیت کوین کرد. در همان زمان، او در حال بررسی همه جنبه های مختلف اقتصادی، فناوری و سیاسی ارز رمزنگاری شده بود. مقالات وی توجه میهای آلیسی (Mihai Alisie)، یکی از علاقه مندان به بیت کوین در رومانی را به خود جلب کرد که منجر به برقراری ارتباط مستقیم بین این دو نفر و سرانجام در اواخر سال 2011 ، تأسیس مجله بیت کوین شد. بوترین در حالی که مشغول کار نیمه وقت دیگری به عنوان دستیار تحقیق برای رمزنگار یان گلدبرگ بود، مسئولیت نویسندگی مجله را بر عهده گرفت. علاوه بر این ، بوترین همزمان 5 دوره پیشرفته را در دانشگاه واترلو می گذراند.

 در ماه مه 2013، او برای شرکت در یک کنفرانس مربوط به بیت کوین به عنوان نماینده مجله بیت کوین به سان خوزه، کالیفرنیا سفر کرد. این اولین باری بود که بوترین شاهد جامعه ای بود که در ارز رمزنگاری شده فعالیت دارند، که او را متقاعد کرد این پروژه واقعاً ارزش ورود به آن را دارد. در اواخر همان سال، ویتالیک از دانشگاه انصراف داد و برخی از بیت کوین هایی را که جمع کرده بود برای سفر به دور دنیا و ملاقات با افرادی که سعی در گسترش قابلیت های شبکه بیت کوین و تبدیل آن به نسخه بزرگتر و توانمندتر از خود داشتند، صرف کرد.

در طول سفر خود، او بسیاری از پروژه های مختلف مربوط به بیت کوین را مشاهده کرد، از فروشگاه های کوچک در New Hampshire و رستوران های برلین که بیت کوین را به عنوان پرداخت قبول می کنند، تا دستگاه های خودپرداز بیت کوین. با این حال، همه این افراد هنوز بیشتر در مورد چگونگی بهبود و ارتقا عملکرد بیت کوین به عنوان پول متمرکز بودند.

 در اکتبر 2013 ، او از اسرائیل بازدید کرد و در آنجا با افرادی در پشت پروژه های "CovertCoins" و "MasterCoin" ملاقات کرد. این پروژه ها در حال استفاده از بلاک چین بیت کوین برای برنامه های مختلف دیگر بودند، به عنوان مثال، صدور رمزارز در بلاک چین بیت کوین.

 ویتالیک پس از مشاهده پروتکل هایی که این پروژه ها از آن استفاده می کردند، فهمید که می توان با جایگزینی تمام عملکردهای آنها با یک زبان برنامه نویسی کامل تورینگ، به طور گسترده ای آنچه پروتکل ها انجام می دهند را تعمیم داد. در علوم کامپیوتر، یک زبان برنامه نویسی کامل تورینگ چیزی است که با توجه به الگوریتم مناسب و مقدار زمان و حافظه لازم، کامپیوتر را قادر به حل هر مسئله خاصی می کند. در ابتدا، او ایده خود را به پروژه های موجود ارائه داد، اما همه به او گفتند که اگرچه ایده جالبی است اما هنوز زمان مناسبی برای اجرای چنین چیزهای بزرگی نبود. بنابراین، او تصمیم گرفت که خودش این کار را انجام دهد.

اتریوم

در اواخر سال 2013 ، ویتالیک بوترین ایده خود را در یک وایت پیپر توصیف کرد که برای چند نفر از دوستان خود ارسال کرد و آنها نیز آن را بیشتر ارسال کردند. در نتیجه، حدود 30 نفر برای گفتگو در مورد این مفهوم با ویتالیک تماس گرفتند. او منتظر بررسی های انتقادی و افرادی بود که به اشتباهات اساسی در این مفهوم اشاره می کردند، اما هرگز این اتفاق نیفتاد.

 حتی در آن زمان ، مفهوم اتریوم هنوز در مورد یک ارز بود. این ایده با گذشت زمان، طی جلسات و گفتگوها با افراد کاملاً ایده دار، تغییر و شکل گرفت. در پایان ژانویه 2014، تیم بوتالیک متوجه شده است که ایجاد یک ذخیره سازی پرونده غیرمتمرکز نسبتاً آسان است و مفاهیمی مانند ثبت نام فقط با چند خط کد می توانند ایجاد شوند. با جمع شدن موارد استفاده ، آنها به آرامی ایده ویتالیک را تغییر داده و به تدریج آن را به شکل امروز اتریوم درآوردند.

 این پروژه در ژانویه 2014 با تیم اصلی متشکل از ویتالیک بوترین ، میهای آلیسی ، آنتونی دی یوریو ، چارلز هوسکینسون ، جو لوبین و گاوین وود به طور عمومی اعلام شد. ویتالیک بوترین همچنین اتریوم را در یک کنفرانس بیت کوین در میامی ارائه داد و فقط چند ماه بعد تیم تصمیم به برگزاری فروش جمعی اتر، توکن اختصاصی این شبکه، گرفت تا سرمایه آن افزایش یابد. در همان زمان، ویتالیک کمک هزینه Thiel را نیز به مبلغ ۱۰۰،۰۰۰ دلار دریافت کرد.

از طریق فروش جمعی که در آن اتر به ازای بیت کوین‌ها فروخته می‌شد، تیم موفق به افزایش بیش از 31000 بیت کوین از جامعه ارز دیجیتال شد، که در آن زمان به ارزش 18 میلیون دلار بود. هرچند در زمان فروش جمعی، بیت کوین حدوداً 650 دلار معامله می‌شد اما بلافاصله پس از اینکه قیمت آن کاهش یافت، تیم مجبور شد با از دست دادن قابل اجتناب دلار رو به رو شود. با این وجود، تیم اتریوم با پول‌های جمع آوری شده، بنیاد اتریوم را که یک سازمان غیر انتفاعی مستقر در سوئیس است و بر توسعه نرم افزارهای متن باز اتریوم نظارت دارد، را تأسیس کرد.

اخبار جعلی در مورد مرگ ویتالیک بوترین

در تاریخ 25 ژوئن 2017 ، یک گزارش اخبار جعلی که ادعا می کرد ویتالیک بوترین در یک تصادف اتومبیل جان خود را از دست داده است، باعث از دست دادن 4 میلیارد دلار از ارزش بازار اتر شد. اگرچه اتریوم تمام ارزش از دست داده‌اش را حفظ کرد، این شوخی اهمیت ویتالیک را برای پلتفرم و کل جامعه ارز دیجیتال و بلاکچین نشان داد.

 اکنون...

 این روزها ویتالیک در سنگاپور زندگی می کند و مثل همیشه به سختی روی طرح خود کار می کند. در همان ابتدای کار، فقط سه نفر روی پروتکل های اتریوم کار می کردند، اما او امیدوار است که تیم به زودی به سطحی برسد که کمتر به حضور وی احتیاج داشته باشد

 او همچنان به آینده پلتفرم خوشبین است و می گوید تنها قاتل اتریوم، اتریوم است. ویتالیک بوترین و تیم او در حال آماده شدن برای ارائه نسخه های جدید، پایدار، ایمن و کارآمد اتریوم هستند و مقیاس پذیری، بهینه سازی، مقرون به صرفه بودن و امنیت را بزرگترین چالش های خود عنوان کردند.

بخشی از جوایز اهدا شده به ویتالیک بوترین

جایزه کمک هزینه تحصیلی 2014، Thiel

جایزه تکنولوژی دنیا در بخش نرم افزار 2014، IT

Fortune 40 ، زیر 40

Forbes 30، زیر 30

 

منبع:Cointelegraph

بیتکس 24 پلتفرم خرید و فروش ارز دیجیتال

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی بیتکس 24 مراجعه کنید.