وایت پیپر (White Paper) چیست؟


وایت پیپر (White Paper) چیست؟


وایت پیپر در زبان فارسی در لغت به معنای اوراق سفید است و در زبان انگلیسی برای گزارش دقیق و جامع یا گزارش رسمی دولتی استفاده می شود. هر یک از عرضه های اولیه سکه (ICO) در بازار برای تبدیل شدن به یک کمپین موفق به یک وایت پیپر نیاز دارد.

 وایت پیپر سندی است که شامل طرح کلی از مشکلی است که پروژه به دنبال حل آن است، راه حل این مشکل و همچنین شرح مفصلی از محصول، اطلاعات مربوط به خرید محصول، خدمات‌دهی، تکنولوژی، یا روش‌شناسی مربوط به آن است.

محتوای هر وایت پیپر به شرح زیر است:

-معرفی

-سلب مسئولیت

-فهرست مطالب

-شرح بازار و مسئله

-توضیحات محصول و نحوه حل این مشکل

-مشخصات توکن : تعداد، قیمت، زمان انتشار و ...

-نحوه استفاده از سرمایه ای که جذب خواهد شد

-تیم توسعه دهنده پروژه

-نقشه راه پروژه

چگونه یک وایت پیپر بنویسیم؟

  1. پروژه خود را شروع کنید

ابتدای یک وایت پیپر می تواند بخش خوبی برای قرار دادن اخطار قانونی یا سلب مسئولیت باشد که باید حاوی هرگونه محدودیت ها یا اعلان های مهم باشد. مثلا ممکن است در مورد معافیت ساکنان برخی از کشورها از خرید توکن های پروژه به دلیل قوانین محلی باشد یا در این بخش به سرمایه گذاران آینده اطلاع می دهید که سرمایه گذاری آنها ممکن است به سود ختم نشود.

 شاید یکی از مهمترین مراحل نوشتن هر سندی نوشتن یک مقدمه جذاب باشد. معرفی مقدمه یک نامه از طرف مدیر عامل خطاب به دارندگان توکن می تواند یک اقدام مناسب و تاثیرگذار باشد. این بخش جایی است که شما باید مشکلی را که پروژه شما قصد حل آن را دارد ارائه دهید و توضیحی در مورد مهم بودن این مشکل ارائه دهید و حتی ممکن است به عواقب عدم حل آن اشاره کنید.

 اینجا جایی است که شما باید توجه خواننده را به خود جلب کنید، مزایای خواندن سند را توضیح دهید و یک نمای کلی از آنچه آنها از آن انتظار دارند ارائه دهید. برای انجام این کار از هر ابزاری که در دسترس است استفاده کنید: نمودارها ، گرافیک ها و غیره.

وایت پیپر بیشتر به عنوان یک سند فنی است و به طور متوسط می تواند حدود 25 صفحه باشد. بنابراین بسیار مهم است که وایت پیپر خود را مناسب  و با کیفیت تهیه کنید. جدول مطالب آموزنده قطعاً در اینجا کمک زیادی خواهد کرد.

 اگر وایت پیپر شما حاوی اصطلاحاتی است که احساس می کنید باید تعریف شوند، می توانید در همان بخش واژه نامه تهیه کنید.

2. در مورد پروژه صحبت کنید

در مورد پروژه خود به صورت دقیق و کامل صحبت کنید و برای سرمایه گذاران بالقوه جایگاه فعلی بازار را توضیح دهید. از همه مهمتر، توضیح دهید که پروژه چیست و از چه قسمت هایی تشکیل شده است. هیچ کس واقعاً به هیچ یک از اعدادی که ممکن است بخواهید در وایت پیپر وارد کنید احتیاج ندارد مگر اینکه برای تحقیق یا تجزیه و تحلیل تهیه شود.

این بخش باید حاوی شرح مفصلی از وضعیت فعلی پروژه باشد: داده های اصلی، اطلاعات کاربران و در صورت وجود، استراتژی توسعه و اهداف کلی باشد.

اکثر سرمایه گذاران جدی فقط از پروژه هایی پشتیبانی می کنند که مطلب مفیدی برای نشان دادن دارند زیرا داشتن یک اکوسیستم و یک پایگاه کاربری، شانس بقای پروژه را در بازار افزایش می دهد. اگر هرکدام از این عناصر را دارید، حتماً در اختیار خوانندگان قرار دهید.

اطمینان حاصل کنید که بخش بزرگی از وایت پیپر خود را به امور مالی پروژه اختصاص دهید. شما باید بتوانید به روشنی توضیح دهید که چرا پروژه شما به توکن های خاص خود نیاز دارد، نحوه و زمان دقیق توزیع آنها، آیا مسئله توکن برای ICO محدود می شود، زمان شروع فروش توکن ها در بازار و غیره.

برنامه استفاده از وجوه. سرمایه گذاران باید بدانند که پولشان دقیقاً به کجا می رود و پروژه برای انجام بعضی از کارهای مهم به چه مقدار پول نیاز دارد.

 مهمتر از همه، در وایت پیپر نباید مواردی مانند "رویداد شبکه سازی" ، "توسعه صنعت" ، "متفرقه" و موارد ذکر شود. در وایت پیر شما باید به وضوح ذکر شود که تمام پول جمع آوری شده صرف توسعه می شود و نه چیز دیگری.

 نقشه راه سرانجام، وایت پیپر نه تنها باید شامل شرح فنی دقیق پروژه باشد، بلکه باید نقشه راه توسعه و پیشرفت پروژه را نیز شامل شود. در حالت ایده آل، یک برنامه کاری دقیق و کامل برای 12 تا 24 ماه آینده باید ارائه شود و حداقل شامل یک نسخه آزمایشی باشد.

 اگر برخی از وظایف مشخص شده در نقشه راه قبلاً به اتمام رسیده است، اطمینان حاصل کنید که آن را به طور واضح در وایت پیپر بیان کنید زیرا سرمایه گذاران آن را یک مزیت بزرگ می دانند.

3. در مورد تیم صحبت کنید

تیم بخشی جدایی ناپذیر و مهم از پروژه هستند زیرا یک ICO با توسعه دهندگان ناشناس موفق نخواهد بود. در حالی که بقیه وایت پیپر باید یک توصیف فنی باشد، این بخش خاص جایی است که لمس انسان ضروری است. عکس ها و بیوگرافی های کوتاه تیم توسعه یک مزیت بزرگ در نظر سرمایه گذاران خواهد بود.

توضیح دهید که افراد پشت پروژه شما چه کسانی هستند، همچنین که چرا آنها برای این پروژه خاص بسیار مهم هستند و چرا این افراد باعث اجرای آن می شوند و در مورد تاثیر تجربه قبلی آنها در پروژه توضیح دهید. اگر هر یک از اعضای تیم تجربه پروژه های مرتبط با بلاک چین یا ارزهای رمزپایه را داشته اند، اطمینان حاصل کنید که این موضوع را به روشنی بیان کنید.

شما می توانید در چند خط کوتاه درباره مشاوران پروژه صحبت کنید. با این حال، از آوردن نام افراد متفرقه خودداری کنید، زیرا برای دستیابی به اهداف پروژه، مشاوران باید افراد متخصص و با تجربه ای باشند.

4. سبک نگارش، زبان و طرح پروژه

هنگام تهیه یک وایت پیپر، حتماً از سبک رسمی و آکادمیک استفاده کنید. سند باید بسیار توصیفی و از نظر لحنی حرفه ای باشد. بهتر است یک موضوع را انتخاب کنید و بر روی آن تمرکز کنید.

 اغلب اوقات، نویسندگان وایت پیپر تمایل دارند به جای تمرکز روی وظیفه ای که در دست دارند، به بررسی موارد فرعی و تاثیرات احتمالی آنها بر روی فناوری آینده خود بپردازند.

اگر قصد فروش تعدادی کلاه در بستر بلاک چین را دارید، در مورد اهداف خود برای معرفی خدمات فروش به یک استارت آپ دیگر تا سال 2025 یا در مورد تصمیم گیری برای انبار کردن کلاه های با کیفیت در آینده نزدیک، نباید هیچ مطلبی نوشته شود. تنها بر روی فروش کلاه ها در بلاک چین تمرکز کنید. نحوه استفاده از توکن ها برای ارتقا کیفیت کلاه ها را یاد بگیرید و یا به عنوان مثال بر روی تولید کلاه ها با رنگ های جدید تمرکز کنید.

 علاوه بر این، وایت پیپر همیشه باید واقعی باشد. از استفاده از فرضیات ، حدس ها و ادعاهای تأیید نشده خودداری کنید.  همچنین اطمینان حاصل کنید که در وایت پیپر اشتباهات دستوری و املایی وجود ندارد. متن کل سند باید به درستی قالب بندی شود تا غیرحرفه ای به نظر نرسد. اگر می خواهید وایت پیپر خود را به چندین زبان ارائه دهید، بهتر است از یک مترجم حرفه ای استفاده کنید که هزینه آن فقط برای یک سند 25 صفحه ای حدود 150-200 دلار است.

وایت پیپر را کجا منتشر کنیم؟

چند سال پیش، مواردی موفقیت آمیز از ICO در انجمن های مختلف مرتبط با بیت کوین منتشر شد که اوراق سفید به عنوان اولین سند از این پروژه ها بود.  با این حال، این روزها، به نظر می رسد که اشتیاق ICO در اوج باشد و بسیاری از پروژه ها اوراق سفید خود را در وبسایت های خود منتشر می کنند.

 گزینه های دیگر مانند GitHub ، انجمن ها و موارد دیگر هنوز هم قابل استفاده هستند اما شما باید اطمینان حاصل کنید که همه ی افراد به وایت پپیر شما دسترسی دارند. از کپی کردن و جایگذاری آن در چندین سیستم عامل مختلف خودداری کنید، به جای آن می توانید هنگام تبلیغ پروژه کاری، لینک اوراق سفید خود را بر روی انجمن ها و وبسایت های مختلف منتشر کنید.

 الگوهای وایت پیپر  ICO

همانند سایر اسناد و مدارک پیچیده، تعداد زیادی الگوی وایت پیپر به صورت آنلاین موجود است. عموماً ، استفاده از چنین الگوهایی توسط جامعه ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاران ناخوشایند است. اگر محصولی با کیفیت و منحصر به فرد تهیه می کنید، باید وقت خود را صرف یک وایت پیپر بی نظیر کنید.

 با محبوبیت روزافزون ICO ، تعداد فریلنسرهایی که برای نوشتن یک وایت پیپر برای استارت آپ های آینده می دهند، به طور تصاعدی افزایش یافته است و ظاهراً هزینه آن به 100 دلار هم نمی رسد.

 در پایان، یک وایت پیپر نقطه اصلی فروش شما است. این دیدگاه منحصر به فرد تیم شما در مورد محصول است و باید با آن جدی برخورد شود. استخدام یک فریلنسر برای انجام این کار برای شما فقط می تواند منجر به نتیجه ای فرعی می شود در نتیجه شما متحمل هزینه اضافی برای تهیه آن می شوید.

نمونه هایی از وایت پیپرهای موفق

در زیر برخی از نمونه های وایت پیپر منحصر به مفرد و مبالغ ICO های جمع آوری شده برای شما آورده شده است:

اتریوم: 15.5 میلیون دلار

کوینه : 105 میلیون دلار

اتریوم در وایت پیپرهای خود شعار خنده داری داشت که می گفت، توکن های ما را خریداری نکنید. این ارز دیجیتال توانست با همین جمله به طور دقیق مبلغ 257,213 دلار را از طریق ICO جمع آوری کند.

منبع: Cointelegraph

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی بیتکس 24 مراجعه کنید.