هش‌ ریت چیست؟


هش‌ ریت چیست؟


به عنوان یک تعریف ساده، هش ریت قدرت و سرعت عملیات محاسباتی ماینر برای استخراج بیت‌کوین را نشان می‌دهد. ماینرها با استفاده از قدرت پردازش رایانه‌ای خود شبکه را ایمن می‌کنند و تمام معاملات بیت‌کوین را ثبت می‌کنند و به دلیل تلاش‌هایشان در شبکه، بیت‌کوین پاداش می‌گیرند. ماینینگ در ارزهای دیجیتال به معنی یافتن بلاک جدید از طریق انجام محاسبات پیچیده‌ی ریاضی است و ماینرها در هر ثانیه باید هزاران یا میلیون‌ها حدس درست بزنند تا یک بلاک به اصطلاح استخراج شود. بنابراین هرچه هش‌ریت ماینر بیشتر و منحصربه فردتر باشد بهتر است زیرا دریافت پاداش را نیز افزایش می‌دهد و ماینر شانس استخراج بیت‌کوین بیشتری خواهد داشت. همچنین هرچه میزان هش‌ریت کل شبکه بیت‌کوین بالاتر باشد به معنی وجود ماینرهای زیادی است که در شبکه فعالیت می‌کنند و استخراج بیت‌کوین دشوارتر می‌شود.

به بیان دیگر، هش ریت میزان سلامت شبکه‌ بلاک‌چین را اندازه‌گیری می‌کند.  اگر میزان هش ریت کلی زیاد باشد، برای شبکه‌ بلاک‌چین مفید است، زیرا باعث امنیت بیشتر شبکه می‌شود. کسی که می‌خواهد به بیت‌کوین حمله کند حداقل به 51 درصد از کل هش ریت در جهان نیاز دارد و وقتی میلیون‌ها ماینر فعال هستند، این کار بسیار پر هزینه خواهد بود. در واقع بالا بودن نرخ هش بیت‌کوین به این معناست که برای حمله به شبکه، باید تعداد بیشتری ماینر مشارکت داشته باشند، به عبارت دیگر، برای حمله به یک شبکه سالم، به قدرت پردازش بالاتری نیاز است.

استخراج بیت‌کوین کمی شبیه بازی لاتاری است، در واقع استخراج به معنی ایجاد بلاک جدید است و هرچه سختی شبکه‌ بیت‌کوین بالاتر برود، قدرت هش بیشتری نیز برای ماین بلاک‌ها نیاز است و برای ماینرها حدس زدن هش نیز دشوارتر خواهد شد. در حال حاضر به ازای ماین کردن هر بلاک، 6.25 بیت‌کوین میان ماینرها تقسیم می‌شود. درست مثل برنده شدن در لاتاری شانس انتخاب هش مناسب بسیار کم است! بنابراین نرخ هش، پاداش ماینرها و سختی شبکه، سه عامل کاملا وابسته به یکدیگر هستند. بدین ترتیب مدت زمان ۱۰ دقیقهای استخراج هر بلاک ثابت مانده و پاداش هر بلاک که مقدار ثابتی است به میزان کمتری بین ماینرها تقسیم می‌شود.

آیا هش ریت تنها مختص شبکه‌ بیت‌کوین است؟!

خیر، بلکه هر ارز دیجیتالی که برای پشتیبانی و امنیت شبکه‌های خود از استخراج استفاده می‌کند، میزان هش‌ ریت را اندازه‌گیری می‌کند. با این حال، کوین‌های مختلف الگوریتم‌های استخراج متفاوتی دارند، به این معنی حدس هش و اضافه کردن یک بلاک در بلاک‌چین توسط ماینر از یک ارز تا ارز دیگر متفاوت است.  اما شبکه‌ بیت‌کوین قدرت محاسبه بسیار بیشتری نسبت به سایر آلت‌کوین‌ها دارد. به همین دلیل استدلال می شود که بیت‌کوین پایدارترین و ایمن ترین ارز است. الگوریتمی که ساتوشی ناکاموتو برای بیت‌کوین پیاده‌سازی کرد، SHA-256 نام دارد. تخمین هش ریت کل شبکه‌ بیت‌کوین کار دشواری است زیرا ماینرها برای استخراج در شبکه نیاز به شناسایی خود ندارند. بنابراین اندازه‌گیری دقیق میزان هش ریت تمام ماینرهای موجود در شبکه کار دشواری است.

واحد اندازه‌گیری هش ریت چیست؟

هنگامی که در سال 2009 ساتوشی ناکاموتو بیت‌کوین را خلق کرد، اندازه گیری هش ریت در ثانیه به اندازه کافی آسان بود زیرا قدرت محاسبات در شبکه بیت‌کوین هنوز نسبتاً کم بود و می‌توانستید با رایانه‌ شخصی خود بیت‌کوین استخراج کنید و پاداش هر بلاک در آن زمان 50 بیت‌کوین بود اما رفته رفته با افزایش دستگاه‌های ماینر در شبکه‌، این کار پرهزینه‌تر و سخت‌تر شد. امروزه پاداش هر بلاک 6.25 بیت‌کوین است و هش ریت بر حسب یک تریلیون یا یک کوادریلیون در ثانیه اندازه‌گیری می‌شود.

۱ KH/s یا یک هزار هَش بر ثانیه

۱ MH/s یا یک میلیون هَش بر ثانیه

۱ GH/s یا یک میلیارد هَش بر ثانیه

۱ TH/s یا یک تریلیون هَش بر ثانیه

۱ PH/s یا یک کوادریلیون هَش بر ثانیه

۱ EH/s یا یک کوئینتیلیون هَش بر ثانیه

بدیهی است که دستگاه‌های ماینری که جهت استخراج مورد استفاده قرار می‌گیرند، هش ریت یکسانی ندارند. به طور مثال ماینری که جهت استخراج بیت‌کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد با ماینری که استخراج اتریوم را انجام می‌دهد دارای هش ریت متفاوتی است.

ارتباط هش ریت با درآمد استخراج چگونه است؟

به بیان صریح، هرچه میزان هش ریت شما بیشتر باشد، درآمد بیشتری از استخراج بیت‌کوین کسب خواهید کرد و شانس دریافت پاداش بیشتری خواهید داشت. در سال 2020 دستگاه‌های ماینر بین 60 تا100 تریلیون هش بر ثانیه تولید می‌کنند. در مقایسه با کل شبکه‌ بیت‌کوین، یک دستگاه ماینر مانند قطره‌ای آب در اقیانوس است، در واقع میلیون‌ها دستگاه ماینر در کشورهای مختلف در این شبکه فعالیت می‌کنند. این بدان معنی است که با گذشت زمان در آمد یک تریلیون هش در ثانیه به طرز چشمگیری کاهش خواهد یافت!

بنابراین هرچه میزان هش ریت در شبکه‌ بیت‌کوین افزایش یابد، شانس کسب پاداش از طریق استخراج انفردای کاهش می‌یابد. ماینرها برای افزایش شانس خود برای کسب درآمد استخراج، به استخر استخراج متصل می شوند تا قدرت محاسبات خود را جمع کنند و در نهایت پاداش استخراج را بین خود تقسیم می‌کنند.

هش ریت همان چیزی است که بیت‌کوین را ایمن نگه می دارد!

وقتی ساتوشی ناکاموتو بیت‌کوین را ایجاد کرد و آن را به جهانیان معرفی کرد، برای اطمینان از امنیت بیت‌کوین از ایده هش ریت استفاده کرد. ماینرها برای به دست آوردن پاداش استخراج با یکدیگر رقابت می‌کنند و با قدرت رایانه‌ای که در شبکه دارند، باعث می‌شوند امنیت شبکه بسیار بالا باشد. برای حمله به بیت‌کوین به حداقل 51 درصد از کل هش ریت در جهان نیاز دارید، اکنون که ماینرها 100 کوئینتیلیون هش در هر ثانیه تولید می‌کنند، حمله به این شبکه به یک سناریوی بسیار پر هزینه و بعید تبدیل شده است.

صرافی Bitex24، پلتفرم خرید و فروش بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال

منبع: buybitcoinworldwide.com