مدیریت ریسک چیست؟


مدیریت ریسک چیست؟


ما در طول زندگی خود به طور مداوم در حال کنترل خطرات هستیم. چه در هنگام انجام کارهای ساده (مانند رانندگی با ماشین) و چه در هنگام تهیه برنامه های جدید بیمه یا پزشکی. در اصل، مدیریت ریسک در مورد ارزیابی و واکنش به ریسک است. بیشتر ما در طول فعالیت های روزمره آنها را ناخودآگاه مدیریت می کنیم. اما، وقتی نوبت به بازارهای مالی و مدیریت مشاغل می رسد، ارزیابی ریسک ها یک عمل مهم و بسیار آگاهانه است. در اقتصاد، ما ممکن است مدیریت ریسک را به عنوان چارچوبی توصیف کنیم که نحوه برخورد یک شرکت یا سرمایه گذار با خطرات مالی را مشخص می کند که ذات انواع تجارت ها است. برای معامله گران و سرمایه گذاران، این چارچوب ممکن است شامل مدیریت چندین کلاس دارایی مانند ارزهای دیجیتال، فارکس، کالاها، سهام، شاخص ها و املاک و مستغلات باشد. انواع مختلفی از ریسک های مالی وجود دارد که می توان آنها را از طرق مختلف طبقه بندی کرد. در این مقاله مروری بر روند مدیریت ریسک می کنیم. همچنین برخی از استراتژی هایی ارائه می شود که می تواند به تجار و سرمایه گذاران در کاهش خطرات مالی کمک کند.

مدیریت ریسک چگونه کار می‌کند؟

به طور معمول، فرآیند مدیریت ریسک شامل پنج مرحله است: تعیین اهداف،  شناسایی ریسک ها، ارزیابی ریسک، تعریف پاسخ ها و مانیتورینگ. بسته به شرایط، این مراحل ممکن است به طور قابل توجهی تغییر کنند.

تعیین اهداف

 اولین قدم تعیین اهداف اصلی است. این مرحله اغلب مربوط به تحمل ریسک توسط یک شرکت یا یک فرد است. به عبارت دیگر، آنها چقدر ریسک می کنند تا به سمت اهداف خود حرکت کنند.

شناسایی خطرات

 مرحله دوم شامل شناسایی و تعریف خطرات احتمالی است. هدف آن آشکار کردن انواع حوادثی است که ممکن است تأثیرات منفی ایجاد کند. در محیط کسب و کار، این مرحله همچنین ممکن است اطلاعاتی بصیرت آمیز ارائه دهد که ارتباط مستقیمی با خطرات مالی ندارد.

ارزیابی ریسک

پس از شناسایی خطرات، گام بعدی ارزیابی فراوانی و شدت مورد انتظار آنها است. سپس خطرات به ترتیب اهمیت درجه بندی می شوند، که ایجاد یا اتخاذ یک پاسخ مناسب را تسهیل می کند.

تعریف پاسخ ها

مرحله چهارم شامل تعریف پاسخ ها برای هر نوع ریسک، با توجه به سطح اهمیت آنها است. این مشخص می کند که در صورت وقوع یک رویداد نامطلوب چه اقداماتی باید انجام شود.

مانیتورینگ

مرحله آخر استراتژی مدیریت ریسک، نظارت بر کارایی آن در واکنش به حوادث است که اغلب به جمع آوری و تجزیه و تحلیل مداوم داده ها نیاز دارد.

مدیریت ریسک‌های مالی

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است یک استراتژی یا یک تنظیم تجاری ناموفق باشد. به عنوان مثال، یک معامله گر می تواند ضرر کند زیرا در خلاف جهت روند بازار معامله کرده است و یا احساساتی می شود و در نهایت وحشت زده شروع به فروش می کند.

واکنش های هیجانی باعث می شود تاجران از استراتژی اولیه خود چشم پوشی کنند یا آن را کنار بگذارند. این امر به ویژه در بازارهای خرسی و دوره های کاپیتولاسیون بسیار مشهود است. در بازارهای مالی، اکثر مردم توافق دارند که داشتن یک استراتژی مناسب مدیریت ریسک به شدت به موفقیت آنها کمک می کند.

در عمل، شما به سادگی با تنظیم سفارشات Stop-Loss یا Take-Profit می توانید یک استراتژی موفق داشته باشید.

Stop-Loss: مشخص کردن حد توقف ضرر (Stop Loss) در سفارش خرید به این معنی است که زمانی که سفارش در نرخ سفارش داده شده انجام شد، در صورتی که قیمت آن دارایی در بازار کاهش پیدا کرد و به سطح حد توقف ضرر که توسط کاربر مشخص شده است رسید (یعنی در آن قیمت یا پایین‌تر معامله شد)، سامانه معاملاتی به صورت خودکار(حتی اگر کاربر در بازار حضور نداشته باشد) تمامی موجودی آن دارایی را به فروش رساند. مشخص کردن حد توقف ضرر (Stop Loss) در سفارش فروش به این معنی است که زمانی که سفارش در نرخ سفارش داده شده انجام شد، در صورتی که قیمت آن دارایی در بازار افزایش پیدا کرد و به سطح حد توقف ضرر که توسط کاربر مشخص شده است رسید (یعنی در آن قیمت یا بالا‌تر معامله شد)، سامانه معاملاتی به صورت خودکار(حتی اگر کاربر در بازار حضور نداشته باشد) به تعداد فروخته شده طی این سفارش، اقدام به خرید آن دارایی به قیمت بازار می‌کند.

Take-Profit: مشخص کردن حد برداشت سود (Take Profit) در سفارش خرید به این معنی است که زمانی که سفارش در نرخ سفارش داده شده انجام شد، در صورتی که قیمت آن دارایی در بازار افزایش پیدا کرد و به سطح حد برداشت سود که توسط کاربر مشخص شده است رسید (یعنی در آن قیمت یا بالا‌تر معامله شد)، سامانه معاملاتی به صورت خودکار(حتی اگر کاربر در بازار حضور نداشته باشد) تمامی موجودی آن دارایی را به فروش رساند. مشخص کردن حد برداشت سود (Take Profit) در سفارش فروش محدود به این معنی است که زمانی که سفارش در نرخ سفارش داده شده انجام شد، در صورتی که قیمت آن ورق بهادار در بازار کاهش پیدا کرد و به سطح حد برداشت سود که توسط کاربر مشخص شده است رسید (یعنی در آن قیمت یا پایین‌تر معامله شد)، سامانه معاملاتی به صورت خودکار(حتی اگر کاربر در بازار حضور نداشته باشد) به تعداد فروخته شده طی این سفارش، اقدام به خرید آن دارایی به قیمت بازار می‌کند.

بنابراین یک استراتژی تجارت قوی باید مجموعه روشنی از اقدامات احتمالی را ارائه دهد، به این معنی که معامله گران می توانند آمادگی بیشتری برای مقابله با انواع شرایط داشته باشند. همانطور که گفته شد، روش های بی شماری برای مدیریت خطرات وجود دارد. در حالت ایده آل، استراتژی ها باید به طور مداوم بازنگری و تطبیق داده شوند.  در زیر چند نمونه از خطرات مالی به همراه شرح مختصری از چگونگی کاهش خطرات توسط مردم آورده شده است

ریسک بازار (Market risk): می توان با تعیین سفارشات Stop-Loss ریسک را در هر معامله به حداقل رساند تا موقعیت ها به طور خودکار قبل از متحمل شدن خسارات بیشتر بسته شوند

ریسک نقدینگی (Liquidity risk): زمانی ظاهر می‌شود که معامله با قیمت پیش‌بینی‌شده قابل انجام نباشد. می تواند با تجارت در بازارهای با حجم بالا کاهش یابد. معمولاً دارایی هایی با ارزش سرمایه بازار بالا دارای نقدینگی بیشتری هستند.

ریسک اعتباری (Credit risk): ریسک اعتباری از این واقعیت ریشه می‌گیرد که طرف قرارداد، نتواند یا نخواهد تعهدات قرارداد را انجام دهد. می توان با تجارت از طریق صرافی قابل اعتماد ریسک را کاهش داد تا وام گیرندگان و وام دهندگان (یا خریداران و فروشندگان) نیازی به اعتماد به یکدیگر نداشته باشند.

ریسک عملیاتی (Operational risk): ریسک عملیاتی معمولا نتیجه خطای انسانی و یا خطاهای تکنیکی است. سرمایه گذاران می توانند در مورد شرکت هایی که احتمال کمتری در ریسک عملیاتی دارند، تحقیقاتی انجام دهند.

ریسک سیستمیک (Systemic risk): به معنای احتمال سقوط ناگهانی، در کل یک سیستم مالی می‌باشد. در این حالت، تنوع باید شامل پروژه هایی با پیشنهادات مجزا یا شرکت هایی از صنایع مختلف باشد. ترجیحاً مواردی که همبستگی بسیار کمی دارند.

سخن آخر

 قبل از افتتاح موقعیت معاملاتی یا تخصیص سرمایه به سبد سهام، معامله گران و سرمایه گذاران باید ایجاد یک استراتژی مدیریت ریسک را در نظر بگیرند. به خاطر داشته باشید که نمی توان به طور کامل از خطرات مالی جلوگیری کرد. به طور کلی، مدیریت ریسک چگونگی کنترل ریسک ها را تعریف می کند، و تنها ریسک را کاهش می دهد. همچنین شامل تفکر استراتژیک است تا خطرات اجتناب ناپذیر به کارآمدترین شکل ممکن انجام شود.

منبع: binance

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی بیتکس 24 مراجعه کنید.