فورک چیست؟


فورک چیست؟


زمانی که از شما خواسته می‌شود برنامه‌های بانکی در تلفن هوشمند خود را بروزرسانی کنید این کار برای شما فرآیندی عادی است حتی ممکن است این برنامه‌ها به صورت خودکار بروزرسانی شوند. اما اگر آخرین نسخه نرم‌افزار را نصب نکرده باشید ممکن است به تمامی خدمات آن برنامه دسترسی نداشته باشید از این رو بروزرسانی این برنامه‌ها روندی ضروری است اما در ارزهای دیجیتال همه چیز متفاوت است. امکان بروزرسانی در بلاک‌چین‌ها وجود ندارد. بلاک‌چین‌ها، دفترچه راهنمای عمومی از کلیه معاملات یا رویدادهای دیجیتالی هستند که بین طرف‌های شرکت کننده در معاملات به اشتراک گذاشته می‌شوند و همچنین به معاملات چند میلیارد دلاری بدون کنترل دولت‌ها کمک می‌کنند، از این رو باید با بسیاری از قوانین دولت‌ها مقابله کنند.

ما برای حفظ امنیت دارایی‌های دیجیتال خود به یک نهاد یا شخص ثالث در دنیای دیجیتال تکیه می‌کنیم اما واقعیت این است که منابع این شخص یا نهاد ثالث را می‌توان هک کرد و یا به آن دستبرد زد، اینجاست که فناوری بلاک‌چین به کمک می‌آید. بلاک‌چین این پتانسیل را دارد تا تحولی را در دنیای دیجیتال ایجاد کند که معاملات آنلاین را بدون به خطر انداختن حریم خصوصی دارایی‌های دیجیتالی انجام دهد. برای مثال دزدین شیرینی در مکانی که کسی شما را نگاه نمی‌کنند بسیار آسان‌تر از آن است تا بخواهید آن را در مکانی که هزاران نفر به شما نگاه می‌کنند از ظرف بردارید.

نکته قابل توجه این است که اطلاعات ثبت شده در بلاک‌چین‌ها قابل تغییر نیستند از این رو ایجاد تغییرات در شبکه بلاک‌چین یک چالش است. درادامه توضیح خواهیم داد که شبکه ارزهای دیجیتال چگونه ‌بروزرسانی می‌شود در واقع از مکانیسم فورک‌ها، هارد فورک‌ها و سافت فورک‌ها استفاده می‌شود.

فورک چیست؟

فورک به بروزرسانی یک نرم‌افزار گفته می‌شود. در واقع فورک زمانی اتفاق می‌افتد که شبکه به دو بخش تقسیم شود. برنامه نویس با ایجاد تغییراتی در کد منبع یک پروژه، به تولد برنامه‌ای جدید از دل برنامه قبلی کمک می‌کند. زمانی که گروهی از برنامه‌نویسان از شرایط و قوانین یک ارز دیجیتال ناراضی باشند، راه حلی به نام فورک پیش روی آن‌ها است. توجه داشته باشید که این نوع اتفاقات تنها در پروژه‌های متن باز اتفاق می‌افتد و مدت‌ها قبل از پیدایش بیت‌کوین یا اتریوم نیز اتفاق افتاده است. با این حال تمایز بین هارد فورک‌ها و سافت فورک‌ها تقریباً منحصر به فضای بلاک‌چین است.

سافت فورک چیست؟

سافت فورک یک بروزرسانی در نرم‌افزار بوده که با نسخه‌های قدیمی هم سازگار است. این بدین معناست که سایر کاربرانی که نرم‌افزار خود را آپدیت نکرده باشند نیز می‌توانند در تراکنش‌ها شرکت کنند. آنچه شما معمولاً در یک  سافت فورک می‌بینید، اضافه شدن یک قانون جدید است که با قوانین قدیمی تداخل ندارد. به این صورت که همه شرکت کنندگان چه نرم‌افزار خود را آپدیت کرده و چه نکرده باشند، می‌توانند بلاک‌های جدید را تشخیص دهند و فعالیت‌هایشان با شبکه سازگار است.

هارد فورک چیست؟

بر خلاف سافت فورک، هارد فورک یک بروزرسانی در نرم‌افزار بوده که با نسخه‌های قدیمی ناسازگار است. در  هارد فورک یکسری قوانین جدید اضافه می‌شود که با قوانین قدیمی مغایر است. در نتیجه بلاک‌چین شکافته می‌شود و دو شبکه‌ی جداگانه ایجاد می‌کند: یکی با قوانین قدیمی و دیگری با قوانین جدید. بنابراین دو شبکه به صورت موازی در حال کار هستند که هردو تکثیر بلاک و معاملات را ادامه می‌دهند، اما دیگر در یک بلاک‌چین یکسان کار نمی‌کنند و معاملات متفاوتی خواهند داشت. به عنوان نمونه هارد فورک در سال 2017 بود که بیت‌کوین را به دو شبکه جداگانه شامل بیت‌کوین اصلی و یک مورد جدید به نام بیت‌کوین کش تقسیم کرد.

بنابراین وجود این فورک‌ها برای غیر متمرکز ماندن بلاک‌چین ضروری است. فورک‌ها به طور پیوسته می‌توانند باعث بهبود و پیشرفت شبکه ‌شوند و به وسیله‌ی فورک‌ها انتقادها و پیشنهادهای سرمایه‌گذاران به گوش برسد.

منبغ: Binance.com

صرافی Bitex24 پلتفرم خرید و فروش ارزدیجیتال