شبکه لایتنینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟


شبکه لایتنینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟


یکی از مشکلات شبکه بیت کوین در قیاس با ارزهای فیات مقیاس پذیری است. هنگامی که بیت‌کوین برای اولین بار توسط ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 پیشنهاد شد، اولین نظر عمومی درباره این سیستم توسط جیمز دونالد (James A. Donald) به ثبت رسید: "آن گونه که من پیشنهاد شما را متوجه شده‌ام، به نظر نمی‌رسد این سیستم حجم و اندازه مورد نیاز را داشته باشد."

پس از گذشت دوازده سال، مقیاس پذیری همچنان بزرگترین مشکل بیت کوین و سایر سیستم‌ ارزهای دیجیتال کهنه کار است.

مقیاس پذیری دقیقاً به چه معناست؟

خوب ، از زمان پیدایش خود، بیت کوین تنها قادر به پردازش حدودا 7 معامله در ثانیه بوده است. در حالی که در ابتدای کار، این ظرفیت پردازش معامله کافی بود اما سیستم چندین سال است که انباشته از معاملات شده، در نتیجه پردازش معاملات مدت زیادی طول می‌کشد و کارمزد معاملات بسیار زیاد است.

اگر بیت کوین روزی بخواهد به طور کامل جایگزین سیستم‌های پرداخت کنونی شود، بدیهی است که باید بتواند با آن‌ها رقابت کند اما در حال حاضر حتی به سرعت پردازش تراکنش آن‌ها حتی نزدیک هم نیست. برای درک بهتر شرایط، کافی است حجم معاملات بیت کوین و ویزا را در هر ثانیه مقایسه کنید. همانطور که گفته شد بیت کوین در هر ثانیه قادر به انجام 7 تراکنش می‌باشد در حالی که ویزا می‌تواند در هر ثانیه 24 هزار تراکنش در هر ثانیه را پردازش کند.

در طی این سال ها، جامعه بیت کوین، پیشنهادات مختلفی در رابطه با نحوه بهبود مقیاس‌پذیری بیت کوین ارائه داده است اما هنوز اجماع قاطع کلی حاصل نشده است. به همین دلیل که در حال حاضر چندین شبکه همانند بیت کوین که از شبکه اصلی منشع گرفته‌اند، در حال فعالیت هستند. با این حال، در حال حاضر یک راه حل پیشنهاد شده که ممکن است بتواند پاسخگو این مشکل باشد و آن شبکه لایتنینگ می‌باشد.

شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنینگ چیست؟

در برهه‌ای از تاریخ، ارسال تلگراف سریعترین و کارآمدترین راه ارتباط از راه دور بود. برای انجام این کار، شما باید به اداره پست محلی خود می‌رفتید، یک فرم را پر کرده و هزینه پیام خود را براساس تعداد کلمه آن پرداخت می‌کردید. سپس، پیام شما به اداره پستی که مخصوص فرستادن تلگراف‌های از راه دور بود ارسال می‌شد و سپس پستچی تلگراف شما را به مقصد نهایی خود می‌رساند.

نهایتا می‌توان گفت که افراد زیادی در ارسال یک پیام کوتاه و ساده مشارکت داشتند و همچنین شما می‌بایست مبلغ نسبتا بالایی را برای آن بپردازید. این تقریبا مشابه با وضعیت فعلی شبکه بیت کوین است. در این تشبیه، شبکه لایتنینگ اساساً مانند داشتن نام و شماره شخصی که میخواهید با او تماس بگیرید، بر روی شماره‌گیری سریع خود است. شما فقط باید عدد "1" را فشار دهید و تلفن دوست شما زنگ خواهد خورد.

به بیان ساد، ایده پشت شبکه لایتنینگ بیت کوین ممکن است چیزی شبیه به این باشد:

"ما واقعاً نیازی به ثبت تک تک معاملات در بلاک چین نداریم."

در عوض، شبکه لایتنینگ یک لایه دیگر به بلاک  چین بیت کوین اضافه می کند و به کاربران این امکان را می‌دهد تا در آن لایه اضافی بین طرفین معامله راه ارتباطی ایجاد کنند. این راه‌های ارتباطی می‌توانند تا زمانی که به آن‌ها نیاز داشته باشیم، وجود داشته باشند و چون بین دو نفر راه اندازی شده‌اند، معاملات با سرعتی بالا (تقریبا فوری) انجام می شوند و کارمزدها بسیار کم شده یا حتی کارمزدی گرفته نمی‌شود.

شبکه لایتنینگ چگونه کار می‌کند؟

برای مثال دنی و جان را ببینید. آن‌ها ممکن است با هم همکار و یا فامیل باشند مساله این است که باید به صورت مکرر برای هم پول بفرستند. پس آن‌ها به روشی سریع با کارمزد اندک نیاز دارند. پس در نتیجه آن‌ها کانالی را بر روی شبکه لایتنینگ راه‌اندازی می‌کنند.

در مرحله اول، آن‌ها باید یک کیف پول چند امضایی ایجاد کنند. کیف پول چند امضایی، کیف پولی است که هر دو بتوانند با کلیدهای خصوصی مربوطه به آن دسترسی پیدا کنند. سپس، هر دو مقدار مشخصی بیت کوین (مثلا هر کدام 3 بیت کوین) را در آن کیف پول واریز می‌کنند.

سپس آن‌ها می‌توانند معاملات با تعداد نامحدودی را بین خود انجام دهند. اساساً، این معاملات توزیع مجدد دارایی ذخیره شده در کیف پول مشترک آن‌ها است. به عنوان مثال، اگر دنی بخواهد یک بیت کوین برای جان ارسال کند، باید حق مالکیت آن مبلغ را به او منتقل کند. سپس، هر دوی آنها با استفاده از کلیدهای خصوصی خود برای حسابرسی به روز شده امضا می‌کنند.

توزیع واقعی بودجه با بسته شدن کانال اتفاق می‌افتد. الگوریتم برای تعیین اینکه چه کسی چه چیزی را به دست میآورد، از  آخرین ترازنامه امضا شده استفاده می‌کند. اگر دنی و جان بعد از یک معامله تصمیم بگیرند کانال را ببندند، دنی 2 بیت کوین و جان 4 بیبت کوین دریافت می‌کنند.

فقط پس از بسته شدن کانال (راه ارتباطی)، اطلاعات موجودی اولیه و نهایی آن به بلاک چین بیت کوین اعلام می‌شود. بنابراین، نحوه کار شبکه لایتنینگ این است که به کاربران این قابلیت را می‌دهد تا معاملات متعددی را خارج از بلاک چین اصلی انجام دهند و سپس آن ها را به عنوان یک معامله کلی درون بلاک چین اصلی ذخیره کنند.

جالب ترین نکته در اینجا این است که پس از فراگیر شدن استفاده از این فناوری، شما الزاما نیازی به ایجاد یک کانال اختصاصی برای ارسال ارز خود به شخص خاصی نخواهید داشت. درعوض، می‌توانید با استفاده از کانال‌هایی که از قبل برای ارتباط با افراد  موجود بوده، به فردی دیگر ارسال کنید. سیستم برای انجام این تراکنش به طور خودکار کوتاهترین مسیر را پیدا می کند.

شبکه لایتنینگ به این صورت ممکن است بتواند راه حلی برای مشکل بی‌پایان مقیاس پذیری سیستم انتقال بیت کوین باشد. این طور که به نظر می‌رسد با استفاده از کانال‌های شبکه لایتنینگ می توان در لحظه خرید خود را انجام داد و این کار هیچ کارمزدی را در بر نخواهد گرفت.

امنیت شبکه لایتنینگ

 با این حال، شایان ذکر است که مفهوم شبکه لایتنینگ بر این اساس است که این سیستم روی بلاک چین قرار خواهد گرفت اما در واقع امنیت بالایی که پشت فناوری بلاک چین وجود دارد را نخواهد داشت. بنابراین، به احتمال زیاد بیشتر از این شبکه برای انجام معاملات کوچک استفاده خواهد شد. انتقالات بزرگتر که به امنیت غیرمتمرکز نیاز دارند، به احتمال زیاد همچنان روی لایه اصلی انجام شوند.

یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب شبکه لایتنینگ که در حال حاضر در دست آزمایش است، مبادله اتمی میان زنجیره‌ای است که انتقال توکن بین بلاک چین های مختلف را امکان پذیر می‌سازد. به زبان ساده ، این روشی است که بدون استفاده از صرافیهای ارز دیجیتال، می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را به ارز دیجیتال دیگری تغییر دهید.

در نهایت، این فناوری ممکن است مبادلات ارز دیجیتال متمرکز و همچنین دردسرهای مرتبط با تجارت با آن‌ها را از میان بردارد. در حال حاضر اولین آزمایش مبادله رمزارزها بین بلاک‌چین‌های بیت کوین و لایت کوین به اثبات رسیده است.

چه کسی شبکه لایتنینگ را توسعه داده است؟

جوزف پون و تادئوس دریجا شبکه لایتنینگ را برای اولین بار در سال 2015 در یک وایت پیپر معرفی کردند. در حال حاضر سه تیم ‌Blockstream، Lightning Labs و  ACINQ به طور مشترک بیشتر کارهای مربوط به توسعه شبکه لایتنینگ را با کمک سایر اعضای جامعه بیت کوین انجام می‌دهند.

شبکه لایتنینگ کجا، چه زمانی و چرا استفاده خواهد شد؟

به نظر می‌رسد جامعه ارزهای دیجیتال مشتاقانه در انتظار راه اندازی شبکه لایتنینگ می‌باشند. در ابتدا، این شبکه به طور خاص برای بیت کوین طراحی شده بود اما این فناوری در حال حاضر برای رمزارزهای دیگر مانند لایت کوین، استلار، اتر و ریپل در حال توسعه است.

بیت کوین واقعی قبلاً با استفاده از شبکه های لایتنینگ  Blockstream، Lightning Labs و ACINQ  ارسال و تقریبا در همه موارد دریافت شده استپیاده سازی شده است و این ثابت می کند که هر سه اینها با هم همکاری دارند. علاوه بر این، اولین نسخه از مشخصات لایتنینگ که به تشریح قوانین شبکه پرداخته شده اکنون منتشر شده است.

این مشخصات یک گام بزرگ برای شبکه محسوب می‌شوند، زیرا توسعه دهندگان برنامه‌ها و شبکه لایتنینگ می‌توانند با زبان‌های برنامه نویسی دیگر از این مشخصات استفاده کنند.

با این حال، این شبکه هنوز در مراحل ابتدایی است. هنوز هیچ نرم‌افزاری برای کاربران واقعی شبکه وجود ندارد که با آن بتوانند معاملات خود را انجام دهند. علاوه بر این، راه اندازی انجام شده فعلی هنوز دارای اشکالاتی است. توسعه دهندگان شبکه لایتنینگ از کاربران خواسته اند تا با استفاده از شبکه آزمایشی بیت کوین در مورد این شبکه اطلاعات کسب کنند اما پول واقعی ارسال نکنند.

توسعه دهندگان به کاربران توصیه می‌کنند که صبور باشند زیرا کد شبکه بسیار پیچیده است و نیاز به آزمایشات دقیق دارد. شبکه لایتنینگ  برای مقبولیت کامل توسط جامعه بیت کوین باید خود را ایمن و قابل استفاده نشان دهد. با توجه به این موضوع و بسیاری عوامل دیگر، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که با یک شبکه لایتنینگ کامل چند ماه تا چند سال دیگر فاصله داریم.

در مورد دلیل استفاده از شبکه لایتنینگ، پاسخ ساده است: مقیاس پذیری. اگر شبکه واقعاً راه حلی برای مشکل اصلی شبکه بیت کوین ارائه دهد، به احتمال زیاد توسط سایر ارزهای دیجیتال پذیرفته خواهد شد.

اگر چنین اتفاقی بیفتد، امکان توسعه بیشتر فناوری مبادلات اتمی بین زنجیره‌ای وجود دارد، بنابراین اولین گام به سمت ایجاد مبادلات ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز است.

نکات مثبت شبکه لایتنینگ

همانطور که قبلاً اشاره شد، شبکه لایتنینگ در حال برداشتن اولین قدم‌های خود می‌باشد. هنوز برای توسعه و پیشرفت جای بسیار دارد و باید دید که آیا واقعاً همانطور که سازندگان انتظار دارند، این شبکه پاسخگو نیازهای آن‌ها خواهد بود یا خیر. اگر چنین شود، در اینجا به برخی از مهمترین مزایای شبکه لایتنینگ اشاره کرده‌ایم:

سرعت معامله

هنگامی که شبکه فعال شود، دیگر مجبور نخواهید بود تا برای هر معامله‌ای که می خواهید انجام دهید، مدت زمان طولانی را برای تایید منتظر بمانید. تراکنش‌های شما بدون توجه به اینکه شبکه به چه اندازه شلوغ باشد، تقریباً فوری انجام می‌شوند. اگر این اتفاق بیفتد، بازار ارزهای دیجیتال گام بزرگی را در جهت رقابت با سیستم های پرداخت سنتی مانند Visa ، MasterCard و PayPal برداشته است.

هزینه‌های معامله

از آنجا که معاملات در واقع در کانال‌های شبکه لایتنینگ و خارج از بلاک چین انجام می‌شود، شما کمترین میزان کارمزد را پرداخت خواهید کرد. این یکی از مزیت‌های اصلی شبکه لایتنینگ است زیرا با این ویژگی می‌توان از بیت‌کوین به عنوان راهی برای پرداخت در مغازه‌ها، کافه‌ها و بارها استفاده کرد.

مقیاس پذیری

 گفته می‌شود که شبکه لایتنینگ می‌تواند تعداد تراکنشات در هر ثانیه را برای بیبت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به حداقل یک میلیون تراکنش در ثانیه برساند.

مبادلات اتمی بین زنجیره‌ای

اولین آزمایش‌های معاملات متقابل بلاک‌ چین جواب داد و این خبری بسیار هیجان انگیز است. تا زمانی که این دو بلاک‌چین عملکرد رمزنگاری هش یکسانی داشته باشند (و اکثرا هم دارند)، کاربران قادر خواهند بود بدون اینکه به واسطه شخص ثالث مانند صرافی اعتماد کنند، ارز مورد نظر خود را از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر ارسال کنند. این فناوری پتانسیلی انقلابی دارد.

امنیت و ناشناسی

اکثریت قریب به اتفاق ارزهای رمزپایه موجود کاملاً ناشناس نیستند. انتقال‌ها هنوز از کیف پول به کیف پول دیگر قابل ردیابی است. اما در شبکه لایتنینگ دیگر این قضیه صدق نمی‌کند. به دلیل اینکه بیشتر معاملات در خارج از بلاک چین اصلی اتفاق میافتد، بنابراین ردیابی تمام پرداختهای خرد انجام شده از طریق کانال های لایتنینگ تقریباً غیرممکن خواهد بود.

نکات منفی شبکه لایتنینگ

کاملاً قابل اجرا نیست

 شاید در حال حاضر اصلی‌ترین عیب شبکه لایتنینگ این باشد که هنوز کاملاً قابل اجرا نیست، بنابراین هیچ راهی برای اثبات کامل خوب بودن آن وجود ندارد. علاوه بر این، عملکرد این شبکه در تئوری عالی به نظر می‌رسد اما تا زمان عملی شدن آن نمی‌توان مطمئن شد.

پیچیدگی کانال ها

شبکه لایتنینگ، شبکه‌ای از کانال‌های شناخته شده است که پس از تأسیس، باید از نظر تئوری امکان انجام معاملات یکپارچه را فراهم کند. با این حال، نمی‌توان گفت اگر روند پرداخت مسیر بیش از حد پیچیده‌ای را طی کند، چه اتفاقی می‌افتد. مطمئناً، اگر معامله شما نیاز به گذر از ده‌ها کانال میانی داشته باشد، کارمزد تراکنش افزایش خواهد یافت.

محدودیت کانال

یکی دیگر از اشکالات شبکه لایتنینگ این است که در نسخه فعلی، کانال‌ها محدود شده‌اند. به این معنا که مقدار بیت کوین ذخیره شده در کیف پول توسط دو کاربر پس از ایجاد کانال، حداکثر میزان بودجه در آن کانال است. این راه اندازی شرایطی را ایجاد می‌کند که برخی از کاربران وادار به انتخاب میان داشتن نقدینگی در کانال‌های شبکه لایتنینگ و یا خارج از آن‌ها درون بلاک‌چین باشند. این امر به خصوص برای افرادی که دارای منابع نسبتاً محدود هستند دور از ایده آل است.

هابها

 علاوه بر این، نگرانی‌هایی در مورد تشکیل "هاب‌ها" وجود دارد. هاب‌ها نوعی از نودها(کاربران) هستند که اکثریت معاملات از طریق آن‌ها انجام می‌شوند. بسیاری از علاقه‌مندان به بیت کوین این امر را به منظور متمرکز شدن بیشتر شبکه می‌دانند اما بعید به نظر می رسد که این هاب‌ها بتوانند سود قابل توجهی از کارمزدهای معاملات به دست آورند.

باز هم لازم به ذکر است که هم اکنون مزایا و معایب شبکه لایتنینگ که در بالا به آن‌ها اشاره شده است، تنها حدس و گمان می‌باشند.

آیا باید از شبکه لایتنینگ استفاده کرد؟

باید گفت اگر کاربر حرفه‌ای نیستید، هنوز نمی توانید از شبکه لایتنینگ استفاده کنید. بنابراین، بهترین و تنها کاری که اکنون می‌توانید انجام دهید این است که صبر کنید و ببینید آیا شبکه لایتنینگ واقعاً می‌تواند به آنچه که برای آن برنامه ریزی شده عمل کند و آیا همانطور که گفته شده بی‌خطر خواهد بود یا خیر.

بخاطر داشته باشید ، شبکه لایتنینگ تنها راه حلی برای مقیاس بندی نیست و به هیچ وجه در این مسابقه پیشرو شکست ناپذیری نیست و بیت کوین کش (BCH) رقیب اصلی اوست. بحث بین طرفداران بیت کوین کش و طرفداران شبکه لایتنینگ شدید است و پایانی برای آن دیده نمی‌شود. ممکن است یکی از این راه حل‌ها نسبت به دیگری برتری پیدا کند، آن‌ها می‌توانند در کنار هم همزیستی داشته باشند یا یک راه حل کاملا متفاوت برای این موضوع وجود داشته باشد.

شبکه لایتنینگ هیجان انگیز به نظر می‌رسد. اگر واقعا به مرحله نهایی اجرا برسد، باید در نظر داشته باشید که از دارایی بیت کوین خود برای چه منظوری استفاده می‌کنید. اگر از این ارز دیجیتال به عنوان سرمایه گذاری بلندمدت استفاده می‌کنید و استفاده دیگری ندارید ممکن است اصلا به شبکه لایتنینگ احتیاجی پیدا نکنید زیرا در حال حاضر سپردن آن به برای جابجایی‌ حجم زیادی از دارایی خود کاملاً ایمن به نظر نمی‌رسد اما  اگر بیت کوین را به عنوان یک روش جایگزین برای پرداخت می‌دانید، شبکه لایتنینگ، به شرطی که انتظارات را برآورده کند، برای شما ضروری خواهد بود. پرداخت‌های خرد فوری، ناشناس بودن و کارمزدهای تقریبا صفر به نظر می‌رسد واقعاً راه حلی برای اکثر مشکلات بیت کوین ارائه دهد.

منبع: Cointelegraph

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.