سگویت چیست؟


سگویت چیست؟


سگویت نامی است که به ارتقا پروتکل بیت کوین داده شده است که در 23 آگوست 2017 اجرا شد. مانند هر بلاک چین غیرمتمرکز، اگر الگوریتم بیت کوین نیاز به به روزرسانی داشته باشد، توسعه دهندگان و مشارکت کنندگان بیت کوین باید در مورد نحوه و زمان ایجاد تغییرات با یکدیگر توافق کنند. به این ترتیب، ارتقا پروتکل سگویت برای کمک به مقیاس پذیری بیت کوین و رفع برخی از اشکالات طراحی شده است. سگویت بیشتر به دلیل به روزرسانی نحوه ذخیره سازی اطلاعات در بلاک چین بیت کوین شناخته شده است.

به روزرسانی های پروتکل ها مانند سگویت واقعیتی گاه به گاه برای پروژه های غیرمتمرکز مانند بیت کوین است و منحصر به فضای بلاک چین است. برای یک محصول مالی متمرکز، اگر ریاضیات آن به اصلاح نیاز داشته باشد، یک مدیر یا یک مقام مرکزی می تواند به سادگی یک تغییر یک جانبه ایجاد کند. بیت کوین به این دلیل که مردم از راه دور از سراسر جهان از آن پشتیبانی می کنند، زمانی فورک اتفاق می افتد و شبکه بروزرسانی می شود که کاربران کافی موافقت کنند که نرم افزار خود به روز کنند.

فورک چیست و فورک سگویت چه کاری را انجام می دهد؟

سافت فورک یک به روزرسانی بلاک چین است که بدون تقسیم بندی بلاک به دو قسمت انجام می شود و سگویت تعداد تراکنش های بیت کوین را در هر بلاک افزایش می دهد.

 فورک به بروزرسانی یک نرم‌افزار گفته می‌شود. در واقع فورک زمانی اتفاق می‌افتد که شبکه به دو بخش تقسیم شود. برنامه نویس با ایجاد تغییراتی در کد منبع یک پروژه، به تولد برنامه‌ای جدید از دل برنامه قبلی کمک می‌کند و می تواند سافت فورک نرم یا هارد فورک باشد. هارد فورک یک بروزرسانی در نرم‌افزار بوده که با نسخه‌های قدیمی ناسازگار است. در  هارد فورک یکسری قوانین جدید اضافه می‌شود که با قوانین قدیمی مغایر است. در نتیجه بلاک‌ چین شکافته می‌شود و دو شبکه‌ی جداگانه ایجاد می‌کند: یکی با قوانین قدیمی و دیگری با قوانین جدید.

سگویت مشکلی را برطرف کرد که با نام انعطاف پذیری یا چکش‌‌‌خواری تراکنش (Transaction Malleability)    شناخته می‌‌‌شد و تغییر داده‌‌‌های تراکنش‌‌‌های بیت کوین‌‌‌ را قبل از پردازش تراکنش‌‌‌ها توسط شبکه ممکن می‌‌‌ساخت. چنین چیزی باعث به وجود آمدن یک کابوس در ثبت اطلاعات شده بود. بروزرسانی سگویت ، ذخیره کردن اطلاعات مربوط به امضاءها در خارج از بلاک چین و تایید آنها به صورت همزمان را ممکن می‌‌‌سازد و به این صورت به شبکه بیت کوین‌‌‌ اجازه می‌‌‌دهد یکپارچگی تراکنش‌‌‌ها را حفظ کند و در همان حال تعداد بیشتری از آنها را در یک بلاک ۱ مگابایتی جا دهد. در نتیجه این کار، بیت کوین‌‌‌ سریع‌‌‌تر و ایمن‌‌‌تر خواهد شد.

چرا استفاده از سگویت هنوز فراگیر نشده است؟

سگویت به طور کامل توسط همه شرکت کنندگان در شبکه بیت کوین پذیرفته نشده است زیرا همه مستلزم پذیرش آن نیستند، بلکه به دلیل انگیزه های مختلف بین کاربران در اکوسیستم است که یکی از مهمترین عوامل بکارگیری آن است.

 با وجود مزایای سگویت ، همه شرکت کنندگان در شبکه بیت کوین آن را اجرا نکرده اند. برای درک چنین اتفاقی مستلزم آشنایی بیشتری با نقش های زیادی است که مردم در اکوسیستم بیت کوین برعهده دارند و اینکه انگیزه های آنها گاها با یکدیگر متناقض هستند.

 به عنوان مثال، بیت کوین به سادگی ارتقا پیدا نمی کند بلکه به کیف پول ها، صرافی ها و شرکت هایی وابسته است که آن را برای بهبود خود بکار می گیرند. با توجه به اینکه اجرا کردن سگویت اجباری نشده است این به تیم های مهندسی بستگی دارد که سازمان های خود را در مسیر درست هدایت کنند و این همیشه مطابق انتظار پیش نمی رود.

 تا قبل از زمان ظهور سگویت، تعدادبسیار زیادی در شبکه بیت کوین فعال بودند و تعداد کوجکی از این شرکت ها واکنش سریع داشتند.  تصمیم نهایی در مورد اجرایی کردن بروزرسانی نرم افزاری جدید و اقتصاد یا نگه داشتن وضعیت فعلی در دست مدیران است. انگیزه های متفاوت ماینرها نیز یکی از دلایلی است که ترجیح می دهند از سخت افزار  AsicBoost استفاده کنند که با سگویت ناسازگار است اما گفته می شود به آنها کمک کرده تا معاملات را تا 20 درصد سریعتر بررسی کنند.

آیا سگویت موفق خواهد شد؟

با افزایش قیمت بیت کوین و شلوغتر شدن شبکه، کاربران به سمت راه حلهای موثرتر سگویت گرایش پیدا می کنند و شرکت ها را مجبور به اتخاذ می کنند.

 اکنون که بیت کوین به آرامی روزهای سخت خود را پشت سر می گذارد. هزینه هایی که کاربران برای انجام معاملات پرداخت می کنند نیز در حال افزایش است. استفاده از کیف پول های مجهز به سگویت ترجیح داده می شود زیرا تعداد معاملات پردازش شده توسط ماینرهایی که به این کیف پول ها خدمات می دهند دارای حجم بیشتری (به عنوان مثال تراکم تراکنش ها) هستند و در نتیجه باعث سرعت و مقرون به صرفه شدن هزینه ها می شوند. مهاجرت کاربران به این کیف پول ها و ابزارهای سگویت به سرعت تسریع شده است. از این زمان در سال گذشته، استفاده از سگویت از  39 درصد به بیش از 50.5 درصد افزایش پیدا کرده است.

هیچ کس نمی خواهد 5 دلار برای ارسال یک بیت کوین بپردازد زمانی که فقط شش ماه پیش 0.40 دلار برای همان پرداخت کرد. بنابراین سگویت می تواند  در میان طیف گسترده ای از کیف پول ها و صرافی های موجود فعلی گزینه ای ارزشمند باشد. معاملات بیشتر بلاک چین بیت کوین مبتنی بر سگویت در حال افزایش است، استفاده از سیستم عامل AsicBoost یا فیلتر کردن این معاملات دیگر یک استراتژی سودآور برای استخراج کنندگان نیست.

معایب سگویت

سگویت با بیت کوین و اصول اصلی آن مرتبط است، بنابراین نقاط قوت و ضعف آن بسته به اینکه چه کسی آن را مشاهده می کند متفاوت خواهد بود.

 توانایی سگویت در دادن حجم بیشتر به بلاک ها یا تراکم تراکنش، متکی به این ایده است که برخی از داده های بلاک چین خارج از زنجیره اصلی نگه داشته شده و در نهایت به عنوان نوعی مرجع یا شاخص استفاده می شود. برخی بر این باورند که بارگیری داده ها از زنجیره بلاک از قبل ناموفق بوده است، زیرا مانند این است که اعتراف کنیم بلاک چین به تنهایی نمی تواند کار کند.

 از این منظر، سگویت خود یک ضعف است که شبکه بیت کوین را آلوده می کند و به همین دلیل است که به جای پیاده سازی سگویت ، بخشی از جامعه بیت کوین وارد هارد فورک شد و بلاک چین جدیدی به نام بیت کوین کش در سال 2017 شد.

 بیت کوین کش اساساً بیت کوین قبل از ظهور سگویت است و استراتژی مقیاس گذاری آن صرفاً افزایش اندازه بلاک و نگه داشتن تمام داده ها به صورت زنجیره ای است. این یک استراتژی تمرکززدایی در تضاد با استراتژی گروه بیت کوین اصلی است که سگویت را به عنوان اولین گزینه در یک بلاک چین چند لایه در نظر می گیرند.

منبع:Cointelegraph

بیتکس 24 پلتفرم خرید و فروش ارز دیجیتال

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی بیتکس 24 مراجعه کنید.