روند بازار چیست؟


روند بازار چیست؟


"روند بازار" مسیر حرکت قیمت یک دارایی را به طور کلی نشان می‌دهد. در تحلیل تکنیکال معمولا با استفاده از حرکت قیمت، روند صعودی و نزولی و میانگین‌های متحرک مهم، روند بازار مشخص می‌شود.

به طور کلی، دو نوع روند بازار وجود دارد: بازار گاوی و بازار خرسی. بازار گاوی از روند صعودی پایدار تشکیل شده که در آن قیمت‌ها به طور مداوم در حال افزایش است. بازار خرسی از روند نزولی پایدار تشکیل شده که در آن قیمت‌ها به طور مداوم در حال پایین آمدن است. همچنین می‌توان بازارهای تلفیقی یا "جانبی" را نیز نام برد که در آنها روند جهت گیری واضحی وجود ندارد.

جدول قیمت بیت کوینجدول قیمت بیت‌کوین از اول پیدایش

بیت کوین در تمامی دوران فعالیت خود در بازار گاوی بوده است.

 

شایان ذکر است که بازار گاوی به معنای این نیست که قیمتها همیشه در جهت روند حرکت کنند بلکه بازار گاوی در طولانی مدت روندهای خرسی کوچکی را در بردارد و بالعکس. این ماهیت روند بازار است و کاملا بستگی به دید شما به آن روند در یک بازه‌ زمانی دارد. روند بازار در بازه‌های زمانی طولانی‌مدت همواره اهمیت بیشتری نسبت به روند بازار در بازه‌های کوتاه‌مدت خواهد داشت.

نکته عجیب و غریب در مورد روند بازار این است که فقط با اطمینان کامل به سوگیری می‌توان آن‌ را مشخص کرد. شاید در مورد سوگیری پس‌نگر شنیده باشید، این مفهوم به تمایل افراد برای متقاعد کردن خود مبنی بر پیش بینی دقیق یک واقعه قبل از وقوع آن، اشاره دارد. سوگیری پس‌نگر می‌تواند تأثیر چشمگیری بر شناسایی روندهای بازار و تصمیم گیری در مورد معاملات بگذارد.

منبع : Binance.com

صرافی Bitex24، پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال