توکن ERC-20 چیست؟


توکن ERC-20 چیست؟


توکن ERC20 توکن هایی هستند که فقط در بستر اتریوم طراحی و استفاده می شوند. ERC مخفف Ethereum Request for Comments است و استاندارد خاصی را دنبال می کنند.

جامعه اتریوم این استانداردها را با سه قانون اختیاری و شش قانون اجباری ایجاد کرده است.

قوانین اختیاری: نام ارز دیجیتال، نماد، اعشار (حداکثر 18)

قوانین اجباری: totalSupply، balanceOf، transfer، transferFrom، approve و allowance.

که در ادامه به توضیح این استاندارها خواهیم پرداخت.

در وهله اول اتریوم چیست؟

اتریوم یک شبکه غیرمتمرکز از رایانه ها با دو عملکرد اساسی است که عبارتند از: بلاک چینی که می تواند معاملات را ثبت کند و یک ماشین مجازی که می تواند قراردادهای هوشمند تولید کند.

به دلیل این دو عملکرد، اتریوم قادر است از برنامه های غیرمتمرکز (DApps) پشتیبانی کند. این DApp ها با استفاده از بلاک چین موجود اتریوم ساخته شده اند و از فناوری اساسی آن پشتیبانی می کنند. در عوض، اتریوم از توسعه دهندگان بابت قدرت محاسبه در شبکه خود با اتر ارز بومی این شبکه هزینه می گیرد.

بنابراین اتریوم پلتفرمی است که هر فردی در دنیا می تواند به ایجاد و توسعه برنامه غیرمتمرکز خود بپردازد. درواقع یکی از مزایای اتریوم ساخت توکن است. توکن در واقع ارزهای دیجیتالی هستند که بلاک چین اختصاصی ندارند و از بلاک چین اتریوم استفاده می کنند.

از این رو اگر بیت کوین به عنوان طلای ارزهای دیجیتال شناخته می شود، اتریوم الماس ارزهای دیجیتال است زیرا اتریوم علاوه بر ارزش ذاتی ارزش صنعتی نیز دارد. در واقع بلاک چین اتریوم بسیار قوی تر از بلاک چین بیت کوین است و اهداف بسیار بزرگتری را دنبال می کند و می تواند یک سرمایه گذاری بلند مدت مناسب باشد. همچنین نقش بسزایی در تحول سیستم مالی آینده داشته باشد.

هدف اتریوم ایجاد یک دنیای غیرمتمرکز است که کاربران به‌صورت مستقیم و بدون اینکه نیاز باشد به شخص سوم اعتماد کنند، با برنامه‌های غیرمتمرکز معامله انجام می‌دهند، قرارداد ثبت می‌کنند و از انواع خدمات مالی و غیرمالی استفاده می‌کنند و به توسعه دهندگان و برنامه نویسان اجازه می دهد کد هر برنامه ای را اجرا کنند.

قرارداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند بدون نیاز به واسطه، معامله شما را در سیستمی کاملا امن انجام میدهد. به این صورت که تمامی شرایط و ضوابط معامله از طرف خریدار و فروشنده به صورت کد در قرارداد هوشمند نوشته می‌شود و سپس معامله در بستری کاملا امن و در سیستمی غیرمتمرکز انجام می‌شود. به بیان ساده، قراردادهای هوشمند بسیار شبیه دستگاه‌های فروش خودکار هستند.

از قراردادهای هوشمند برای ایجاد توکن های ERC-20 استفاده می شود. آنها همچنین برای تسهیل معاملات توکن و ثبت موجودی توکن در یک حساب مورد استفاده قرار می گیرند.

قراردادهای هوشمند بر اساس منطق If-This-then-That (IFTTT) به زبان برنامه نویسی "Solidity" نوشته می شوند.

بعد از اینکه یک قرارداد هوشمند یک توکن ایجاد کرد چه اتفاقی می افتد؟

اینجاست که ERC-20 وارد می شود. پس از ایجاد توکن، می توان آن را معامله کرد، خرج کرد یا به شخص دیگری داد.

ERC-20 زبان جهانی است که تمام توکن های شبکه اتریوم از آن استفاده می کنند و اجازه می دهد تا یک توکن با دیگر ارزهای دیجیتال معامله شود.

به این ترتیب اتریوم با ایجاد توکن ERC-20  به افزایش آلت کوین ها دامن زده است.

ویژگی های ERC-20

هر استاندارد ERC-20 دارای تعدادی از ویژگی‌ها است که توسعه‌دهنده‌گان می‌توانند از آن استفاده کنند. ویژگی‌های اصلی شامل:

totalSupply

یک تابع از مقدار کلی توکن را مشخص می کند. این میزان می‌تواند شامل توکن‌های قفل شده، توکن‌های حاضر در بازار یا توکن‌های در حال گردش باشد.

balanceOf

بر خلاف totalSupply مقدار توکن ها در آدرس مشخص را نشان می دهد.

transfer

اجازه می دهد تا تعداد مشخصی از توکن  از یک کابر به کاربر دیگر منتقل شود.

transferFrom

تابع transferFrom یک جایگزین به درد بخور برای trasnfer است که برنامه‌نویسی در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را کمی منعطف‌تر می‌کند.

approve

approve  یک تابع دیگر به منظور انعطاف‌‌پذیری بیشتر در برنامه‌نویسی است. با استفاده از این تابع، قادر هستید تعداد توکن‌هایی را که یک قرارداد هوشمند می‌تواند از حساب شما برداشت کند، محدود کنید.

allowance

allowance  را می‌توان با تابع approve متصل کرد. هنگامی که شما به قرارداد خود این اجازه را می ‌دهید تا توکن‌ های شما را مدیریت کند، می ‌توانید از این تابع، تعداد توکن‌ هایی را که این قرارداد می‌تواند همچنان برداشت کند، بررسی کنید.

ویژگی هایی که تا اینجا معرفی شدند، اجباری هستند. دسته ای دیگر از ویژگی ها وجود دارند که اختیاری هستند مانندName ، Symbol  و Decimal. این توابع می ‌توانند قرارداد شما را به اصطلاح خوشگل‌تر کنند.

مزایای ERC-20

اصولاً همه چیز را ساده تر می کند. پیش از اینکه این استاندارد به وجود بیاید، برنامه نویس‌ها از اسامی متفاوتی برای نوشتن کد خود استفاده می‌کردند. برای مثال یکی از اسم تابع totalAmount  برای ارائه تعداد کل توکن‌های عرضه شده استفاده می‌کرد و دیگری از. totalNumber

به دنبال آن کیف پول‌ها و صرافی‌ها برای ارتباط با هر توکن مجبور بودند کد هر توکن را بخوانند و برای ارتباط با آن توکن، تغییرات لازم را در پلتفرم خود اعمال کنند. بنابراین استفاده از یک استاندارد مشخص مثل ERC-20 مزایای زیادی دارد.

ERC-20 همچنین ایجاد توکن های جدید را بسیار آسان می کند و به همین دلیل اتریوم به محبوب ترین پلتفرم ICO در سال 2017 تبدیل شده است.

معایب ERC-20

ERC-20  کامل نیست. مسائلی وجود دارد که استانداردهای توکن ERC-20 به آنها نمی پردازد. شرایطی وجود دارد که توکن ها به جای استفاده از اتر، به عنوان پرداخت برای یک قرارداد هوشمند استفاده می شوند، ناخواسته از بین می روند. تخمین زده شده است که 3 میلیون دلار به همین دلیل از دست رفته است.

برای حل این مشکل جامعه اتریوم اکنون استاندارد جدیدی به نام ERC-223 معرفی کرده است. این استاندارد اجازه نمی‌دهد که توکن به آدرسی که از دریافت آن توکن پشتیبانی نمی‌کند، ارسال شوند.

در آوریل 2018، تعدادی از صرافی ها به دلیل این مشکلات امکان برداشت و واریز تعدادی از توکن‌های ERC۲۰ را موقتا بستند. این مشکل به عنوان همان مشکل کلاسیک سرریزی نوع داده‌ای integer توصیف می شود و به طور بالقوه ممکن است به یک هکر اجازه دهد مقدار زیادی از آن توکن را در اختیار داشته باشد.

منبع: Cointelegraph

بیتکس 24 پلتفرم حرفه ای معاملات ارزهای دیجیتال