بلاک‌چین چیست؟


بلاک‌چین چیست؟


بلاک چین یک لیست دیجیتالی از ثبت اطلاعات و گزارش ها است در واقع نوع خاصی از بانک اطلاعاتی است که دادهها فقط می‌توانند اضافه شوند و دیگر حذف یا تغییر داده نمی‌شوند. این لیست از تعداد زیادی بلاک‌ که به صورت زنجیره‌ای به هم مرتبط هستند‌، تشکیل شده است. هر بلاک شامل بخشی از اطلاعات است که آن را به مورد قبلی پیوند می‌دهد. اطلاعات در هر بلاک با بلاک دیگر متمایز است و مانند یک اثر انگشت دیجیتالی بی‌نظیر کار می‌کند. هر بلاک شامل یک هش (Hash) است که حاوی اطلاعاتی است که در بلاک‌ها ذخیره می‌شود.

بلاک‌چین یک فناوری غیرمتمرکز است، به این شکل که برای انجام تراکنشات مالی، به یک شخص ثالث به عنوان واسطه نیاز نیست. اطلاعات در بلاک‌ها ثبت می‌شوند و با رمزنگاری‌های دیجیتالی ایمن می‌شوند.

پیدایش اولین نمونه بلاک‌چین به اوایل دهه 1990 برمی‌گردد، زمانی که دانشمند علوم کامپیوتر استوارت هابر (Stuart Haber)  و فیزیکدان اسکات استورنتا (W. Scott Stornetta) تکنیک‌های رمزنگاری را در زنجیره‌ای از بلاک‌ها به عنوان راهی برای ایمن‌‌سازی اسناد دیجیتال به کار بردند. هابر و استورنتا مطمئناً الهام‌بخش کار دیو بایر(Dave Bayer)، هال فینی (Hal Finney) و بسیاری دیگر از دانشمندان علوم کامپیوتر و علاقه‌مندان به رمزنگاری بودند که در نهایت منجر به ایجاد بیت‌کوین به عنوان اولین سیستم نقدی الکترونیکی غیرمتمرکز شد. وایت پیپر بیت‌کوین در سال 2008 توسط فردی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) منتشر شد.

اگرچه فناوری بلاک‌چین  قدیمی‌تر از بیت کوین است اما یکی از اصلی‌ترین هسته‌های شبکه‌ ارزهای دیجیتال است و به عنوان یک دفترچه راهنمای دیجیتالی غیرمتمرکز، تعریف شده و به صورت عمومی عمل می کند. وظیفه‌ی آن نگه‌داشتن یک سابقه دائمی از همه معاملاتی است که قبلاً انجام شده‌اند.

معاملات بلاکچین در یک شبکه همتا به همتا و کاملا غیرمتمرکز در سطح جهانی انجام ‌می‌شوند. هر نود (مشارکت کننده در شبکه) یک نسخه از بلاک چین را حفظ کرده و به عملکرد و امنیت شبکه کمک می کند. این همان چیزی است که بیتکوین را به یک ارز دیجیتال غیر متمرکز، بدون مرز و مقاوم در برابر دستبردها تبدیل کرده است و دیگر به واسطه‌گری شخص ثالث نیازی ندارد. بلاک‌چین به عنوان یک فناوری در شبکه ارزهای دیجیتال طوری طراحی شده است تا در برابر کلاهبرداری‌ها بسیار مقاوم باشد.

بلاک چین در صنعت بازی

بلاک چین در صنعت بازی

سیستم بلاک چین با سرعت بالایی در حال رشد است و هر روز افراد بیشتری را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در حالی که این فناوری بیشتر در شبکه‌های رمزارز استفاده می‌شود، راه حل‌های خلاقانه‌ای را برای طیف گسترده‌ای از صنایع امکان‌پذیر می‌کند اما آیا می‌دانستید که فناوری بلاک‌چین در حال دگرگونی صنعت بازی‌سازی است؟

صنعت بازی امروز

امروزه، اکثر بازی‌های آنلاین یک مدل متمرکز را دنبال می‌کنند بدان معنا که تمام داده‌های مرتبط در سروری ذخیره می‌شوند که کاملاً تحت کنترل سرپرستان بازی می‌باشد. داده‌ها شامل اطلاعات حساب و تاریخچه سرور است که تمام وقایع و دارایی‌های جمع‌آوری شده بازیکنان را مانند کلکسیونها ،آیتم‌ها و پول مجازی ذخیره می‌کند.

از آنجا که این بانک اطلاعات متعلق به یک شرکت واحد است، بازیکنان مالک حقیقی حساب‌ها و اقلام جمع‌آوری شده خود نیستند. همچنین سرورهای متمرکز دارای محدودیت‌ها و آسیب‌پذیری‌های زیادی می‌باشند که در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

اختلال در عملکرد سرور به دلیل مشکلات فنی

نفوذ به سیستم توسط هکرها

ازکار افتادن بازی

بلاک کردن حسابهای بدون مشکل

نبود شفافیت کافی در مورد مکانیک و نرخ بازی

دخالت توسعه دهندگان و سرپرستان در اقتصاد بازی

به عبارت دیگر، قدرت در دست شرکت‌های اراهئه‌دهنده بازی است اما خوشبختانه‌، فناوری بلاک‌چین قادر است بسیاری از این مشکلات را از بین ببرد یا کاهش دهد.

بلاک‌چین در صنعت بازی چگونه کار می‌کند؟

یک سیستم مبتنی بر بلاک‌چین به عنوان یک بانک اطلاعاتی توزیع شده‌، می‌تواند برای تأیید و حفظ امنیت انواع داده‌های دیجیتال از جمله تاریخچه داخل بازی، آیتم‌های دیجیتالی و دارایی‌های رمزگذاری شده استفاده شود. ایده اصلی این است که قدرت را از شركت‌های بازی‌سازی دور كرده و آن را به بازیکنان برگرداند.

به این ترتیب، هر بازیکن می‌تواند کنترل کامل روی حساب و دارایی‌های دیجیتالی خود داشته باشد و آن‌ها را در هر زمان که بخواهد مبادله کند. روش‌های مختلف زیادی برای توسعه و نگهداری از بازی بلاک‌چین وجود دارد.

چگونه بلاک‌چین می‌تواند جهان بازی را تحت تأثیر قرار دهد؟

در این بخش به برخی از رایج‌ترین روش‌هایی می‌پردازیم که فن‌آوری بلاک‌چین ممکن است با آن‌ها صنعت بازی را تحت تأثیر قرار دهد.

مالکیت واقعی

همانطور که گفته شد، بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین به بازیکنان اجازه ‌می‌دهند تا مالکیت دائمی و کنترل کامل بر دارایی‌های درون بازی خود داشته باشند. به این صورت که هر دارایی با یک توکن منحصر به فرد نمایش داده می‌شود. این دارایی‌ها می‌توانند شامل کارت‌های بازی‌، تجهیزات و شخصیت‌ها باشند.

بازار غیرمتمرکز

شرکت‌های ارائه‌دهنده بازی این قدرت را دارند که در کاهش رتبه و اقتصاد بازی‌های خود مداخله کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند آیتم‌های داخل بازی را با هم ترکیب کرده یا از هم جدا کنند تا مبادله آن‌ها امکان پذیر نباشد.

در عوض، بازی‌های ساخته شده در شبکه‌های بلاک‌چین امکان ایجاد بازارهای غیر متمرکز را فراهم می‌آورد. این امر نیاز به اعتماد بین بازیکنان را حل کرده و مقاومت بازی را در برابر سانسور بالا می‌برد. در این نوع از بازی‌ها، همه بازیکنان قادر به خرید و فروش و مبادله آزادانه دارایی‌های درون بازی خود با روش همتا به همتا (P2P) هستند.

پرداخت ساده

بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند توانایی کاهش هزینه‌ها و تسریع معاملات مالی را دارند. آن‌ها می‌توانند هر نوع پرداختی را برای معاملات هم بین بازیکنان به صورت همتا به همتا و هم بازیکنان و توسعه دهندگان تسهیل کنند.

بازی چندجانبه

با پیوند داده‌ها و آیتم‌های درون بازی به توکن‌های بلاک‌چین، بازیکنان قادر خواهند بود تا دارایی‌های خود را در بازی‌های مختلف مبادله کنند. پس بازیکنان می‌توانند دارایی‌های دیجیتال خود را در هنگام انجام بازی‌های مختلف به جریان درآورند.

از آنجا که آیتم‌های بازی با توکن‌های دیجیتال نمایش داده می‌شوند، بازیکنان می‌توانند این آیتم‌ها را در سایر بازی‌ها که در همان بلاک‌چین میزبان هستند، مبادله کنند.

فضای بازی عادلانه

بلاک‌چین امکان ایجاد سرورهای منبع باز، توزیع شده و شفاف بازی را بسته به اجرای آن فراهم می‌کند. در چنین حالتی ، مکانیک بازی فقط در صورت رای اکثریت شبکه می‌تواند تغییر کند.

علاوه بر این، ماهیت توزیع شده بلاک‌چین مانع هکرها و کلاهبرداران برای ایجاد اختلال در بازی شده زیرا هیچ نقطه ضعفی در آن وجود ندارد.

بازی نامحدود

هنگامی که یک بازی روی یک سرور متمرکز وجود دارد، توسعه‌دهندگان بازی می‌توانند پروژه را رها کنند و یا بازی را در زمان دلخواه خود از کار بیاندازند. با وجود بلاک‌چین، حتی اگر توسعه دهندگان بازی از آن جدا شوند، بازیکنان همچنان می‌توانند بازی را ادامه دهند.

تا زمانی که شبکه بلاک‌چین به کار خود ادامه دهد، بازیها قابل اجرا می‌مانند. حتی ممکن است گاهی توسعه‌دهندگان جدیدی مالکیت بازی را در دست بگیرند تا آن را ارتقا دهند.

محدودیت ها

اگرچه فناوری بلاک‌چین افق کاملاً جدیدی را برای دنیای بازی فراهم آورده است اما هنوز چالش‌های قابل توجهی برای آن وجود دارد. برخی از آن‌ها عبارتند از:

• مقیاس پذیری: بلاک‌چین‌ها بسیار کندتر از شبکه های متمرکز هستند، که ممکن است مانع اجرای بازیها در محدوده جهانی شود.

• عدم پذیرفته شدن: اگرچه صدها بازی بلاک‌چین در دسترس است اما تقاضا هنوز بسیار کم بوده و بازی‌ها تعداد بسیار کمی بازیکن دارند.

• متمرکز کردن: همه بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین به و صورت غیرمتمرکز نیستند بلکه برخی از آن‌ها از ERC-721 یا سایر توکن‌های بلاک‌چین استفاده می‌کنند اما روی سرورهای متمرکز اجرا می‌شوند.

• سادگی: استثنائاتی هم وجود دارد، اما اکثر بازی‌های بلاک‌چین برای جذب بازیکنان حرفه‌ای که به دنبال گرافیک بالا و تجربه متفاوت هستند، بیش از حد ساده می‌باشند.

•موانع ورود: تامین بودجه برای شروع و نگهداری یک بازی بلاک‌چین می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. عدم پذیرش به همراه مشکلات مقیاس پذیری ممکن است کار توسعه دهندگان را محدود کند.

•رقابت: بازی‌های بلاک‌چین اغلب توسط گروههای کوچک و مستقل ساخته می‌شوند. این تیمها ممکن است در رقابت با شرکتهای بزرگ ‌‌سازنده بازی در دنیای متمرکز با شرایط سختی روبرو شوند.

نام برخی از بازی‌های بلاک‌چین:

ntraland (virtual reality platform)

Cryptokitties

Gods Unchained

My Crypto Heroes

Cheeze Wizards

Crypto Space Commander

Mythereum

Axie Infinity

HyperSnakes

EOS Dynasty

EOS Knights

Beyond the Void

CryptoZombies

Relentless

HyperDragons Go

CryptoWars

 

حرف آخر...

مشخص است که تکنولوژی بلاک‌چین پتانسیل بسیار بالایی در صنعت بازی دارد. این امر پیشرفتهای چشمگیری را برای بازیکنان حرفه‌ای و توسعه دهندگان به ویژه در رابطه با غیرمتمرکز بودن، شفافیت و قابلیت همکاری با دیگر بازی‌ها، ایجاد می‌کند.

اگر توسعه دهندگان بتوانند به محدودیت‌های عمده غلبه کنند، احتمالاً بلاک‌چین  دنیای بازی‌ها را به سوی بهتر شدن تغییر خواهد داد و شاهد یک عرصه جدیدی از سرگرمی خواهیم بود که برای بازیکنان آزادی بیشتری را فراهم می‌آورد.

منبع  binance.com :

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی ارز دیجیتال  Bitex24 مراجعه کنید.