بازار گاوی چیست؟


بازار گاوی چیست؟


روند بازار یکی از اساسی‌ترین اصول بازارهای سرمایه است و مسیر حرکت (صعودی یا نزولی) یک دارایی را در این بازارها نشان می‌دهد. برای تشخیص روند بازار لازم است اصول تحلیل تکنیکال را بشناسید و بتوانید جداول و نمودارها را به درستی تفسیر کنید.

بازار گاوی یک بازار نسبتا ساده برای تجارت است زیرا شامل یکسری از ساده‌ترین استراتژی‌های تجارت و سرمایه‌گذاری می‌شود. حتی سرمایه‌گذاران بی‌تجربه در شرایط مطلوب بازار گاوی ممکن است عملکرد خوبی داشته ‌باشند. با این وجود درک چگونگی روند بازار و تصمیم درست در کسب این عملکرد بسیار مهم است.

در مورد بازارهای گاوی چه چیزی باید بدانیم؟ چگونه سرمایه‌گذاران از بازار گاوی سود می‌برند؟ سوال‌هایی هستند که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

بازار گاوی چیست؟

زمانی که بازار رو به رشد باشد و قیمت‌ها روند صعودی داشته باشند اصطلاحا گفته می‌شود بازار گاوی است و گاوها نماد سرمایه‌گذارانی هستند که معتقدند قیمت دارایی با رشد مواجه خواهد شد. از اصطلاح بازار گاوی در هر بازار سرمایه‌ از جمله بازار بورس، فارکس، اوراق قرضه و سهام، دارایی‌های ملکی و ارزهای دیجیتال می‌توان استفاده کرد.

در بازار گاوی قیمت‌ها رو به افزایش هستند و یا انتظار افزایش قیمت‌ها را داریم اما این روند به این معنا نیست که اکنون فرصت سرمایه‌گذاری طولانی مدت برای سرمایه‌گذاران وجود دارد زیرا مدت زمانی که قیمت‌ها در بازار گاوی روند صعودی را طی می‌کنند کم است. همچنین در بازارهای گاوی ممکن است قیمت‌ها کاهش و یا نوسان داشته باشند. بنابراین بازار گاوی نیز شامل دوره‌های افت قیمت و یا ایستا می‌باشد اما ساختار کلی صعودی خود را حفظ می‌کند. در واقع افت و یا افزایش قیمت‌ها در یک روز یا یک هفته نشان از بازار خرسی و گاوی نیست بلکه روند بلند مدت است که نوع بازار را مشخص می‌کند. بیت‌کوین نیز هرچند دارای دوره‌های نزولی قیمت از زمان پیدایش تا کنون بوده اما روند صعودی خود را حفظ کرده است.

بنابراین روند صعودی در بازار گاوی به این بستگی دارد که در مورد چه بازه زمانی صحبت می‌کنیم. معمولاً وقتی از اصطلاح بازار گاوی استفاده می‌کنیم منظورمان یک بازه‌ زمانی چند ماه یا چند ساله است. از این رو روندهای زمانی بلند مدت دارای اعتبار بیشتری نسبت به روندهای زمانی کوتاه مدت هستند و تعیین کننده‌ی نوع بازار هستند.

تفاوت بازار گاوی و خرسی

تفاوت بین بازار گاوی و بازار خرسی چیست؟

بازار گاوی در نقطه مقابل بازار خرسی قرار دارد. قیمت‌ها به طور مداوم در بازار گاوی بالا می روند در حالی که در بازار خرسی کاهش می یابند. در واقع در بازار گاوی تقاضا بسیار زیاد است و عرضه به ندرت صورت می‌گیرد و عکس این ماجرا در بازار خرسی حاکم است. در بازار گاوی سرمایه‌گذاران به امید کسب سود بیشتر در بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند اما به دلیل جو منفی حاکم در بازار خرسی تقاضا برای خرید در این بازار کمتر است.

سرمایه گذاران چگونه می‌توانند از بازار گاوی سود ببرند؟

در بازار گاوی قیمت‌ها رو به افزایش هستند، بنابراین خرید یک استراتژی منطقی است و به علت هیجان ایجاد شده در بازار تقاضا برای خرید بالا می‌رود، از این رو قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند. اما باید توجه داشته باشید که هیچ روند صعودی برای همیشه دوام نخواهد داشت. همانطور که با شیوع COVID-19 دیدیم بازارهای چند ساله‌ی گاوی در عرض چند هفته از بین رفتند. طبیعتا بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها در بازار گاوی صعودی خواهند بود. هرچند که ممکن است در طول بازار گاوی دوره‌های کوتاه مدت افت قیمت نیز وجود داشته باشد. اما حتی در این دوره کوتاه مدت بازار خرسی اگر استراتژی تجاری مناسبی داشته باشید، می‌توانید موفق شوید. تشخیص بازار گاوی از روی نمودارها کمی دشوار است و نیازمند دقت زیادی است چون این بازار دارای سرعت زیادی هستند. بنابراین با یک تصمیم‌گیری سریع در نقطه اوج می‌توان سود زیادی را کسب کرد.

نتیجه‌گیری

به طور معمول ساده‌ترین استراتژی پیروی کردن از روند کلی بازار است. یک جمله‌ی معروف در بازارهای اقتصادی وجود دارد که می‌گوید روند دوست شما است هیچگاه سعی نکنید خلاف روند بازار حرکت کنید. به این ترتیب بازارهای گاوی می‌توانند فرصت‌های سرمایه‌گذاری خوبی را حتی برای مبتدیان این صنعت ایجاد کنند. اما همیشه مدیریت صحیح ریسک نکته‌ای مهم برای جلوگیری از ضرر و زیان است.

منبع: Binance.com

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.