بازار فارکس و بازار ارزهای دیجیتال


بازار فارکس و بازار ارزهای دیجیتال


بازار فارکس بزرگ ترین بازار در سطح جهانی و شامل معاملات غیر متمرکز است که تمامی ارزهای موجود در سطح جهان را در خود جای داده است و در 24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته باز است و شامل معاملات غیرمتمرکز و خارج از بورس است. بازار خارج از بورس با نام اختصاری OTC یک بازار غیرمتمرکز است که در آن سهام، کالا، ارز و غیره خرید و فروش می شود. در این بازار دو طرف معامله به طور مستقیم و بدون مبادله مرکز، موسسه یا کارگزاری تجارت می کنند.

بازار فارکس با حجم معاملات روزانه حدود 5 تریلیون دلار ، بزرگترین بازار سرمایه گذاری جهان است. بازار فارکس شامل موسسات مالی، بانک ها ، مشاغل و سرمایه گذاران خرد است که همگی ارزهای بین الملی را برای کسب سود مبادله می کنند.

این بازار از زمان ایجاد استاندارد طلا در قرن نوزدهم و متعاقب آن استقرار دلار ایالات متحده به عنوان ارز ذخیره جهانی در قرن 20 ظهور کرد. هر چند در دهه 1970 میلادی بود که افزایش سرمایه گذاری نهادی و خرد باعث ایجاد سیستمی شد که امروزه شاهد آن هستیم.

سرانجام، ظهور تجارت اینترنتی در دهه 90 ، فارکس را بیش از هر زمان دیگر قابل دسترس و خودکارتر کرده است، این همان چیزی است که باعث شده بازار به اندازه کنونی شکوفا شود.

برخلاف سهام، که بیشتر در بورس خرید و فروش می شود، بیشتر بازار فارکس فرا بورس است. این بدان معناست که معامله گران بدون هیچ گونه اختیارات حاکمیتی که ضامن معاملات باشد، مذاکره می کنند. فروشندگان خود به بیان قیمت ها می پردازند و اینگونه سهام، ارز و دیگر محصولات مالی را خریداری کرده و به فروش می رسانند.  این بازار 24 ساعت شبانه روز ، دوشنبه تا جمعه فعالیت می کند.

فارکس به عنوان بازاری شناخته می شود که می تواند سریع حرکت کند و نسبتاً بی ثبات باشد، این دقیقاً همان چیزی است که در چند دهه گذشته معامله گران را به خود جلب کرده است. فقط این نوسان است که فرصت های زیادی برای کسب درآمد فراهم می کند.

غالباً، این نوسانات از اخبار سیاسی و اقتصادی ناشی می شود، زیرا قدرت اقتصاد یک ملت و همچنین روابط بین الملل آن، بر ارزش پول آن در برابر دیگران سنگینی می­‌کند. به همین دلیل، معامله گران فارکس توجه زیادی نه تنها به نمودارها بلکه به مواردی مانند تقویم اقتصادی، گزارشات تولید ناخالص داخلی و به روزرسانی در مورد هرگونه درگیری در صحنه جهانی دارند.

بازار ارزهای دیجیتال چگونه است؟

بازار ارزهای دیجیتال فوق العاده جوان است و حدود 12 سال سن دارد و منحصراً با دارایی های دیجیتال سروکار دارد. این برنامه 24 ساعته و هفت روز در هفته کار می کند و در حالی که معاملات OTC وجود دارد، بیشتر حجم معاملات از طریق صرافی ها هدایت می شود.

معاملات ارز رمزنگاری شده در سال 2009 با بیت کوین (BTC) آغاز شد. با فراگیر شدن ارزهای دیجیتال و ظهور بسیاری از آلت کوین های مختلف، یک اکوسیستم گسترده از تجارت دارایی های دیجیتالی مختلف به سرعت شکوفا شد.

امروزه حجم بازار روزانه ارزهای دیجیتال حدود 100 میلیارد دلار است که بیشتر آن از طریق صرافی ها صورت می گیرد. این صرافی ها 24 ساعت شبانه روز، 7 روز هفته و 365 روز سال باز هستند، با این حال، مقررات تجارت در بسیاری از این پلتفرم ها به دلیل داشتن قوانین و نگرش های مختلف در مورد ارز رمزنگاری شده، ممکن است بسیار متفاوت باشد.

 بازارها ارزهای دیجیتال با نوسانات بسیار زیادش شناخته می شود. با این حال، تقریباً مانند فارکس، نوسانات از نظر برخی مزیت است. اگرچه قطعاً مستعد اخبار و کلاهبرداری ها می باشد، اما به طور کلی بازارهای ارزهای دیجیتال کمتر تحت تأثیر رویدادهای جهانی یا بازارهای مالی سنتی قرار می گیرند.

شباهت بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس

شباهت های زیادی بین این دو بازار وجود دارد، از جمله اینکه هر دو با ارز معامله می کنند، سریع و بی ثبات هستند و هر دو برای فعالیت به فناوری ارتباطات مدرن متکی هستند.

شاید اساسی ترین مقایسه ای که بین این بازارها انجام شده این واقعیت است که هر دو برعکس سایر کالاهای ملموس مبتنی بر ارز هستند. همچنین هر دو بازار متشکل از بازیگران مختلفی از افراد گرفته تا موسسات مالی عظیم هستند که همگی به طور منظم در این صنعت سرمایه گذاری می کنند یا تلاش می کنند تا از نوسانات آن سود کسب کنند.

یکی دیگر از مهمترین شباهات بین بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس نقشی است که اینترنت در ایجاد بازارهای آنها دارد. در حالی که فارکس قبل از عصر فناوری اطلاعات ظهور کرده است، بر هیچ کس پوشیده نیست که اینترنت نقش اصلی را در شکوفایی آن ایجاد کرد در واقع اینترنت اصلی ترین روش برای اجرای این معاملات است.ارز دیجیتال در این زمینه یک قدم جلوتر است، زیرا فقط در حوزه دیجیتال وجود دارد و بدون شبکه های رایانه ای به هیچ وجه قابل معامله نیست.

تفاوت بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس

علی رغم شباهت های فراوان، تفاوت های اساسی بین این بازارها نیز وجود دارد. یکی از بزرگترین تفاوت های  آنها ماهیت تجارت OTC در مقابل استفاده از صرافی ها است اما همچنین نحوه واکنش این بازارها به فشارهای اقتصادی جهانی نیز متفاوت است.

در واقع یکی از تفاوت های اصلی ماهیت صرافی ها در مقابل معاملات OTC است. معاملات OTC  نقدینگی جهانی را ارائه می دهند، اما معاملات اغلب باید توسط یک کارگزار انجام شود، همانطور که قبلا ذکر شد. درواقع بازار فارکس اغلب واسطه ها، دلالان و موسسات و کارگذاری ها را در بر می گیرد که در هر مرحله‌ی معاملات کارمزد دریافت می کنند. اینکه این کارمزد چه مقدار باشد به متغیرهای زیادی بستگی دارد، مانند جفت ارزی که شما انتخاب می‌کنید و شرایط فعلی بازار.

از طرفی دیگر ارز رمزنگاری شده معمولاً در صرافی ها خرید و فروش می شود. یک صرافی، به عنوان یک واسطه بین خریدار و فروشنده عمل می کند. اگرچه برخلاف کارگزاران، صرافی به عنوان مرجع منحصر به فرد خرید و فروش عمل می‌کند و معمولاً دارای یک نرخ ثابت است که همواره در مورد معاملات اعمال می‌شود. هیچ مذاکره ای وجود ندارد. فقط شرایط مبادله وجود دارد بنابراین، این می‌تواند از برخی جهات روند کار را برای کاربران ساده کند، اما به این معنی است که فعالیت کاربر تحت نظر یک مرجع مرکزی قرار خواهد گرفت. صرافی بیتکس 24 یکی از معتبر ترین صرافی های ارز دیجیتال فعال در ایران است.

ارزهای جهانی همچنین با ارزهای دیجیتالی یکسان نیستند واقعیتی که معمولا طرفداران هر دو طرف به سرعت به آن اشاره می کنند. ارزهای فیات توسط دولت‌ها و بانک های مرکزی تنظیم می شوند. سیستم هایی که در جهان تعاملات آنها را تعریف می کنند، قدیمی هستند و به خوبی تثبیت شده اند. ارزش یک ارز جهانی همیشه به پارامترهایی وابسته خواهند بود: این که چه کالاهایی را آنها تولید می کنند و چگونه ملت های آنها در برابر سایر شرکت کنندگان جهانی فعالیت دارند.

با این حال ارزهای دیجیتال این ویژگی ها را ندارند. هیچ یک از آنها قبل از یک دهه پیش وجود نداشته است و هیچ یک از آنها به یک ملت یا بانک خاص وابسته نیستند. سودمندی ذاتی یک دارایی دیجیتال می‌تواند به شدت متفاوت باشد و چون بازار نسبتاً رقابتی است، اغلب پروژه های متعددی برای تحقق بخش های مشابه رقابت می‌کنند. در همین حال، تقریبا هیچ یک از آنها به خوبی تنظیم نشده اند و آینده چگونگی اجرای قانون در بهترین حالت نامشخص است. برخی ممکن است حدس بزنند که ارزهای فیات ممکن است به طور بالقوه سقوط کنند. با این حال، ارزهای فیات نسبت به ارزهای دیجیتال به طور متوسط واقعی تر و آزمایش شده تر هستند.

کدام یک برای شما مناسب است؟

این سوالی است که همه معامله گران باید از خود بپرسند که البته به این بستگی دارد که کدام نوع محیط تجارت برای شما بهتر به نظر می رسد. تجارت فارکس می تواند ثبات داخلی و همچنین صنعتی با ریشه های عمیق تر و زیرساخت های بیشتر را ارائه دهد. با این حال، ممکن است فضای صعودی در این بازار به حدی نباشد که ارز رمزنگاری شده می تواند ارائه دهد. همچنین خطرات در ارزهای دیجیتال بیشتر است، اما احتمال بازگشت عظیم سرمایه وجود دارد که بعید است با سرمایه گذاری در ارزهای سنتی به دست بیاید.

از هر راهی که بروید، یا اگر می خواهید در هر دو فعالیت کنید، کلید اصلی همیشه آموزش خواهد بود. تحصیل کردن به شما کمک می کند تا بهترین تصمیمات تجاری را بگیرید.

منبع: Cointelegraph

بیتکس 24 پلتفرم حرفه ای معاملات ارزهای دیجیتال