بازار خرسی چیست؟


بازار خرسی چیست؟


بازارهای مالی در یکسری روندهای صعودی و نزولی در گردش هستند. درک این روند برای گرفتن تصمیمات درست بسیار مهم است. زیرا روندهای مختلف می‌تواند به شرایط متفاوت بازار منجر شود. روند بازار یکی از اساسی‌ترین اصول‌های بازار سرمایه هستند در واقع اگر روند کلی بازار را ندانید،  نمی‌توانید با شرایط متغیر بازار سازگار شوید.

روند بازار جهت کلی است که یک سرمایه در بازار اقتصادی طی می‌کند. در بازار خرسی قیمت‌ها به طور کلی رو به کاهش هستند و می‌تواند به خصوص برای مبتدیان یک زمان چالش برانگیز برای تجارت یا سرمایه‌گذاری باشد.

 اکثر معامله‌گران و تحلیل‌گران ارزهای دیجیتال موافقند که بیت‌کوین در کل یک روند صعودی کلان داشته است با این وجود دچار چندین بازار خرسی نیز شده است که معمولاً بیش از 80 درصد کاهش قیمت را به همراه داشته در حالی که آلت‌کوین‌ها بیش از 90 درصد کاهش را تجربه کرده‌اند. در این مواقع چه کاری می‌توان انجام داد؟

در ادامه توضیح خواهیم داد که بازار خرسی چیست؟ چگونه باید برای آن آماده شوید؟ و چگونه می توان در آن سود کسب کنید؟

بازار خرسی چیست؟

بازار خرسی اصطلاحا به زمانی گفته می‌شود که قیمت‌ها روند نزولی را طی می‌کنند. بازارهای خرسی برای سرمایه‌گذاران بی‌تجربه می‌تواند بسیار خطرناک و دشوار باشند و ضررهای بزرگی را به همراه داشته باشد و سرمایه‌گذاران را از بازگشت به بازارهای اقتصادی بترسانند و خرس‌ها نماد سرمایه‌گذارانی هستند که معتقدند قیمت دارایی با افت مواجه خواهد شد.

این جمله در بین تجار رایج است "بالا رفتن با پله، پایین رفتن با آسانسور". این بدان معنی است که حرکت به سمت روند صعودی ممکن است کند و ثابت باشد در حالی که حرکت به سمت روند نزولی می‌تواند شدیدتر و خشن‌تر باشد. وقتی قیمت‌ها شروع به سقوط می‌کند بسیاری از سرمایه‌گذاران برای خروج از بازار عجله می‌کنند. این امر می‌تواند سرعت اثر دومینو را در پی داشته باشد که منجر به خروج با عجله فروشندگان از بازار اقتصادی می‌شود. بنابراین عرضه افزایش و تقاضا کاهش می‌یابد. به طور معمول به علت جو منفی حاکم بر بازار خرسی سرمایه‌گذاری‌ها در بازار خرسی نزولی هستند.

مثال بازار خرسی

 بسیاری از سرمایه‌گذاران معتقدند که بیت‌کوین از زمان آغاز تاکنون یک روند صعودی کلان داشته است. اما آیا به این معنی است که در بازار‌های گاوی افت قیمت وجود ندارد؟ خیر. بعد از اینکه قیمت بیت‌کوین در دسامبر 2017 به حدود 20000 دلار رسید یک بازار شدید خرسی را تجربه کرد. در نمودار پایین سقوط بازار بیت‌کوین در سال 2017 بعد از یک بازار گاوی را مشاهده می‌کنید.

نمودار سقوط بیت‌کوین در سال 2017

قبل از بازار خرسی در سال 2018 بیت‌کوین در سال 2014 با افت 86 درصدی روبرو شد.

نمودار سقوط قیمت بیت‌کوین از سال 2013 با 86 درصد

از سایر نمونه‌های قابل توجه بازار خرسی می‌توان به بازار بورس اشاره کرد. رکود بازار اقتصادی ناشی از بحران مالی در سال 2008 یا سقوط بازار سهام 2020 به دلیل همه‌گیر شدن  covid-19 همه نمونه‌های قابل توجه از بازار خرسی است. این وقایع همه باعث شد صدمات زیادی به وال استریت وارد شود و قیمت سهام در سراسر هیئت مدیره را تحت تأثیر قرار داده است. شاخص‌های بازار از قبیل Nasdaq100، میانگین صنعتی Dow Jones (DJIA)  یا شاخص S&P 500 می‌توانند در چنین شرایطی افت قابل توجهی را تجربه کردند.

تفاوت بازار خرسی و بازار گاوی

تفاوت بین بازار گاوی و بازار خرسی چیست؟

در بازار گاوی قیمت‌ها افزایش می‌یابند در حالی که در بازار خرسی کاهش می‌یابند. یک تفاوت قابل توجه این می‌باشد که بازارهای خرسی می‌توانند مدت طولانی‌تری نسبت به بازار‌های گاوی داشته باشند. در این زمان نوسانات بازار کاملاً کم است و فعالیت تجاری کمی اتفاق میافتد. همچنین ممکن است در بازار گاوی  نیز این امر صادق باشد اما این نوع رفتار در بازار خرسی رایج‌تر است. از این گذشته پایین آمدن قیمت‌ها برای یک دوره طولانی برای اکثر سرمایه‌گذاران جذاب نیست.

 نحوه‌ی تجارت در بازار خرسی چگونه است؟

یکی از ساده‌ترین استراتژی‌هایی که سرمایه‌گذاران می‌توانند از آن در بازار خرسی استفاده کنند، ماندن در استیبل کوین است. همچنین وقتی صحبت از تجارت و سرمایه‌گذاری می‌شود، به طور کلی بهترین ایده برای تجارت حرکت در جهت روند بازار است. به همین دلیل یکی دیگر از استراتژی‌های سودآور در بازار خرسی می‌تواند ایجاد کردن موقعیت‌های کوتاه باشد. به این ترتیب هنگامی که قیمت دارایی‌ها در حال کاهش است سرمایه‌گذاران می‌توانند در دوره‌های کوتاه مدت سرمایه‌گذاری کنند یعنی سود خود را در محدوده‌ی اوج‌ قیمت اخیر و قبل از شروع روند خرسی کسب کنند. درغیر اینصورت بازار خرس همچنان می‌تواند در موقعیت طولانی خود گیر کند. به همین ترتیب توجه به این نکته ضروری است که این یک استراتژی بسیار پرخطر است. حتی پیشرفته‌ترین سرمایه‌گذاران می‌توانند در این بازار ضررهای قابل توجهی متحمل شوند.

نتیجه‌گیری

در بازار خرسي احتمال زيان‌دهي بالاست چراكه قیمت‌ها مدام ارزش خود را از دست می‌دهند. برای تشخیص وضعیت بازار لازم است اصول تحلیل تکنیکال را بشناسید و بتوانید جداول و نمودارها را به درستی تفسیر کنید. ساده ترین استراتژی این است که در بازار خرس به صورت استیبل کوین بمانید. و منتظر فرصتی امن تر برای تجارت باشید.

منبع: Binance.com

برای خرید و فروش ارز دیحیتال به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.