انواع سفارش های خرید و فروش در بازار ارزهای دیجیتال


انواع سفارش های خرید و فروش در بازار ارزهای دیجیتال


سفارشات خرید و فروش مختلفی در بازار ارزهای دیجیتال برای کنترل سفارش وجود دارد. همچنین به کمک آن‌ها، می‌توان هنگام خرید و فروش یک سهم یا کالا یا ارز، چندین دستورالعمل و شرط متفاوت را در قالب یک دستورالعمل در سیستم ثبت کرد.

هنگام خرید و یا فروش ارزهای دیجیتال یا سایر دارایی ها، کلیه سفارش های صرافی به یکی از انواع سفارشات تبدیل می شوند تا نحوه پردازش و زمان اجرای سفارش مشخص شود. علاوه بر این، به دستورات می توان دستورالعمل های ویژه ای داد که پارامترهای آنها را افزایش می دهد که اغلب با هدف کنترل زمان اجرا انجام می شوند.

زمانی در Nasdaq، بیشتر از 136 نوع سفارش وجود داشت که توسط افرادی با دکترای علوم کامپیوتر، فیزیک و ریاضیات که در تجارت با فرکانس بالا تخصص داشتند، ابداع شده بود. در نهایت، همه این سفارشات فقط مشتق شده دو نوع سفارش اصلی (Limit) و بازار (market) بودند.

اگر می خواهید یک معامله گر موفق باشید، شناخت انواع سفارشات اساسی ضروری است. که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

سفارش بازار (market order) چیست؟

سفارش بازار در اصل اساسی ترین نوع سفارش است و صرفاً یک دستورالعمل برای خرید دارایی با بهترین قیمت فعلی است. در این نوع سفارش خریدار است که می گوید: "من این را اکنون با بهترین قیمت موجود میخرم."

در این نوع دستور، سفارش خرید شما حتما انجام می شود و در بین مبتدیان معمول است، این نوع سفارش اغلب به عنوان ساده ترین سفارش در نظر گرفته می شود و وقتی می خواهید سریع وارد پوزیشن شوید یا از آن خارج شوید و نقدینگی آن زیاد باشد، می تواند استفاده از این نوع دستور مفید باشد.

 کاربرانی که از market order استفاده می کنند اصطلاحا takers گفته می شود زیرا این سفارشات بلافاصله انجام می شود که دقیقا نقطه مقابل markers است که در ادامه در رابطه با آن توضیح خواهیم داد.

سفارش Limit order چیست؟

معامله گر در یک سفارش محدود، قیمت مشخصی را تعیین می کند که می خواهد درخواست خرید و یا فروش خود را ثبت کند و تنها درصورتی که بازار به آن قیمت برسد، انجام می شود.

در حالی که سفارشات بازار بلافاصله انجام می شوند، سفارشات محدود زمانی انجام می شوند که بازار به آن قیمت برسد که به طور کلی بهتر از قیمت فعلی بازار است.

به عنوان مثال، شما معتقدید بیت کوین در شرف ریزش قیمت قرار دارد. Limit order به شما این امکان را می دهد که با ارسال سفارش به دفتر سفارشات، قیمت خود را به عنوان مثال 500 دلار زیر قیمت فعلی بازار تعیین کنید. اگر بیت کوین به آن قیمت کاهش یافت، Limit order که در دفتر سفارشات ثبت شده انجام خواهد شد.

 این فرآیند به معامله گران اجازه می دهد با اعمال محدودیت ها، ریسک ها را کنترل کنند. به همین ترتیب، معامله گران از این بابت مطمئن هستند و می دانند محدودیت قیمتی آنها تعیین شده است و برای انجام معاملات مورد نظر مجبور نیستند دائماً بازار را تماشا کنند. از آنجایی که  limit orderهای موجود در دفتر سفارشات هستند که روند واقعی بازار را شکل می‌دهند، به آن‌ها به اصطلاح makers هم گفته می‌شود.

لازم به ذکر است که حتی اگر قیمت بازار به قیمت limit برسد، این احتمال وجود دارد که limit order اجرا نشود. این امر هنگامی اتفاق می افتد که سفارشات محدود زیادی با قیمت مشخص تعیین شده باشد باشند که در بیشتر موارد، این سفارشات بر اساس ترتیب زمانی ثبت می شوند.

از این رو، این احتمال وجود دارد که حتی اگر بازار به آن قیمت برسد، ولی آنقدر تعداد سفارشات جلوتر از شما در آن قیمت زیاد باشد که قیمت قبل از اجرای سفارش شما تغییر کند.

به طور کلی به همین دلیل است که توصیه می شود قیمت های محدود را کمی بالاتر از سطح اصلی روانشناسی یا توقع بازار قرار دهید. به عنوان مثال، از 10100 دلار به جای 10000 دلار استفاده کنید. البته سایر معامله گران نیز از این تاکتیک آگاه هستند، بنابراین گاهی اوقات مفید است که به دفتر سفارشات قیمت هایی نگاه کنید که درخواست زیادی روی آنها ثبت نشده است، زیرا ممکن است بسته به نوع فعالان بازار این سطوح روانشناختی تغییر کنند.

سفارش Stop order چیست؟

Stop order  شبیه Limit order هستند اما کمی متمایز هستند. سفارشات محدود در واقع در دفتر سفارش ثبت می شوند اما Stop order فقط در صورت رسیدن به قیمت از پیش تعیین شده ثبت می شود. این نوع سفارش می‌تواند در ارتباط با market order یا limit order استفاده شوند.

یک تفاوت اصلی دیگر این است که سفارشات محدود از قبل در دفتر سفارشات ثبت شده است و توسط هر کسی قابل مشاهده است، در حالی که Stop order تا زمانی که بازار به محدوده مشخص شده نرسد، حتی ثبت هم نمی‌شود. این نوع سفارش نسبت به سفارش بازار و سفارش محدود، می تواند به معامله گران قابلیت انعطاف پذیری بیشتری بدهد.

 یک stop market order می گوید: "اگر قیمت به X رسید ، بلافاصله خرید و یا فروش را انجام بده." البته این بدان معنا نیست که شما لزوماً قیمت X را دریافت خواهید کرد، اما با رسیدن به این قیمت، بلافاصله یک سفارش در بازار انجام می شود تا با بهترین قیمت فعلی خریداری کنید.

یک stop limit order می گوید: "اگر قیمت به X رسید ، سفارش خرید و یا فروش را در Y  ثبت کن." توجه داشته باشید که X و Y می توانند قیمت یکسانی داشته باشند. مثلا سفارش شما می تواند اینگونه باشد، اگر بیت کوین به 10 هزار دلار رسید، یک سفارش خرید برای شما ثبت شود.

همچنین می توانید آن را به این صورت تنظیم کنید، "اگر بیت کوین به 10 هزار دلار رسید ، سفارش خرید را در 10100 دلار ثبت کن." با ترکیب این دستورالعمل ها در انواع سفارشات، معامله گران می توانند استراتژی های پیچیده ای ایجاد کرده و ریسک را به طور موثرتری مدیریت کنند.

سفارش scaled orders چیست؟

سفارشات مقیاس پذیر برای خرید یا فروش افزایشی از چندین limit order استفاده می کنند. این روش می تواند به طور متوسط ​​تأثیر نوسانات بازار را در طول زمان کاهش دهد و همچنین اثرات ناشی از یک سفارشات بزرگ را کاهش دهد.

گاهی اوقات، یک معامله گر می خواهد چندین خرید کوچک و از طیف وسیعی از قیمت ها به جای یک خرید با حجم بالا در قیمت مشخص انجام دهد.  انجام این کار می تواند چند دلیل داشته باشد که یکی از آنها حد وسط گرفتن قیمت دلار است.

اصولا اگر معامله‌گرها قیمت خرید و فروش‌های خود را به میانگین درخواست ‌های ثبت شده نزدیک کنند و بازار هم در آن جهت حرکت کند، سود بهتری نصیبشان می‌شود. این مدل سبب کاهش نوسانات بازار می شود و به طور متوسط ​​ سود بیشتری در پوزیشن‌های خرید و یا فروش به ارمغان می‌آورد.

ویژگی دیگر این است که فاش نشود که یک سفارش بزرگ در بازار وجود دارد. این کار برای به حداقل رساندن تأثیر تجارت شما در بازار انجام می شود. سفارشات بزرگ نه تنها می توانند با جابجایی قیمت ها تأثیر قابل توجهی در بازار داشته باشند، بلکه می توانند با تأثیرگذاری بر سایر معامله گران، تأثیرات روانی نیز ایجاد کنند.

برای جلوگیری از این امر، می توان خرید یا فروش گسترده ای در قالب مثلا ۱۰ سفارش کوچک در بین سطوح قیمتی مختلف ثبت شود در نتیجه یک سفارش بزرگ در دفتر سفارشات به صورت یک فعالیت کاملا عادی به نظر خواهد رسید.

دستور العمل های time-in-force چیست؟

دستورالعمل‌های Time-In-Force برای بهینه‌کردن limit orderها هستند و فارغ از این که آن‌ها اجرا شده باشند یا نه، برایشان محدودیت زمانی ایجاد می‌کنند. این امر دوباره میزان کنترلی را که یک معامله گر دارد افزایش می دهد و احتمال فراموش کردن معامله‌های قدیمی را از بین می‌برد.

فرض کنید یک معامله گر از هفته ها قبل یک سفارش قدیمی در دفتر سفارش خود دارد که با توجه به شرایط فعلی دیگر مطلوب نیست. اگر چک نشود ممکن است در نهایت اجرا شود و برای شخصی که آن را صادر کرده یک ضرر پرهزینه باشد. برای حل این مشکل، معامله گران می توانند دستورالعمل های time-in-force در مورد سفارشات را تنظیم کنند تا مشخص شود یک سفارش تا چه مدت زمانی می‌تواند در حالت انجام نشده باقی بماند.

ساده ترین دستورالعمل  good till cancele  است، به این معنی که این درخواست باید در دفتر سفارش باقی بماند تا زمانی که اجرا شود یا کنسل شود.

دستورالعمل دیگری از نوع Immediate-or-Cancel (اجرای فوری یا کنسل) وجود دارد که اگر به محض این که سفارشی که به دفتر سفارشات اضافه شده اجرا نشود، به طور خودکار لغو می شوند. به همین ترتیب، دستورالعمل  Fill-or-Kill وجود دارد به این صورت است که اگر یک سفارش به دفتر سفارش اضافه شود و به طور کامل انجام نشود، آن را کنسل می‌کند.

دستور دیگری با نام سفارش روزانه Day Order وجود دارد. اگر تا پایان روز سفارش ثبت شده اجرا نشود، سفارش لغو می شود. برای انعطاف پذیری بیشتر، معامله گران می توانند از دستورالعمل good-to-date / time استفاده کنند، که به معنای فعال ماندن سفارش تا زمان انجام کامل یا رسیدن به زمان از پیش تعیین شده است.

سفارش Post-Onlyچیست؟

آخرین نوع دستورالعملی که می تواند در انواع سفارش استفاده کرد، سفارش Post-Only است که اطمینان حاصل می کند که یک سفارش را فقط زمانی ثبت می‌کند که امکان انجام کامل آن در لحظه وجود نداشته باشد.

 اگر یک خرید (یا فروش) بلافاصله با فروش مخالف (یا خرید) مطابقت داشته باشد، سفارشات بلافاصله انجام می شوند. در بسیاری از مواقع، یک معامله گر در چنین شرایطی می خواهد هنگام قرار دادن سفارشات محدود، از پرداخت هزینه دریافت کننده جلوگیری کند.

 این موضوع به ماهیت Makers و Takers بستگی دارد که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم. به طور کلی، صرافی ها بطور قابل توجهی در حالت limit order کارمزد کمتری نسبت به market order می گیرند زیرا market order نقدینگی بازار را تشکیل می دهند.

 از این رو، سفارش Post-Only می گوید: " این سفارش را زمانی وارد کنید که اگر در دفتر سفارش وارد شد، بلافاصله در همان لحظه انجام نشود، تا کارمزد کمتری بپردازم."

سفارش های خرید در صرافی بیتکس 24

صرافی ارز دیجیتال بیتکس 24 یکی از معتبرترین صرافی های فعال در ایران است که با طراحی آسان و امن به صورت 24 ساعته، آنلاین با فروش سریع و واریز آنی به کاربران خدمات ارائه می دهد.

صرافی بیتکس 24 در حال حاضر از سفارشات خرید Market Order، Limit Order و stop limit order پشتیبانی می کند.

سخن آخر

همانطور که گفته شد با قرار دادن انواع مختلف سفارش ها و دستورالعمل ها، معامله گران می توانند بر نحوه و زمان اجرای معاملات خود کنترل خوبی داشته باشند. این دستورالعمل ها وقتی با اندیکاتورهای مناسب و سایر ابزارها ترکیب شود، پایه ای برای استراتژی های پیچیده‌تر می شود.

توجه داشته باشید که ممکن است یک صرافی از همه انواع سفارش یا دستورالعمل پشتیبانی نکند، اما  صرافی Binance یا CrossTower همه مواردی را که در اینجا ذکر شده است، را ارائه می دهد. اکنون که تفاوت ها را درک کردید، باید با اطمینان بیشتر از درک نحوه اجرای آنها که برای هر معامله گر ضروری است، سفارشات خود را شروع کنید.

منبع: Cointelegraph

بیتکس 24 پلتفرم حرفه ای معاملات ارزهای دیجیتال