اطلاعاتی در مورد دنیای ارزهای دیجیتال


اطلاعاتی در مورد دنیای ارزهای دیجیتال


ارز دیجیتال، ارزهایی هستند که به منظور صحت پرداخت ها و عملکرد خود رمزنگاری شدند. در زبان فارسی برای صحبت در خصوص ارزهای دیجیتال از واژه های رمزارز، ارز رمزی، ارز رمزپایه، کریپتوکارنسی و ارز مجازی استفاده می شود.

در واقع ارزهای دیجیتال نوعی پول نقد دیجیتالی است که افراد را قادر می‌سازد که در یک چارچوب دیجیتالی مبادلات خود را انجام دهند. ارزهای دیجیتال از فناوری بلاک‌چین برای مبادلات خود استفاده می‌کنند. بلاک‌ چین یک فناوری غیرمتمرکز است، یعنی به هیچ نهاد یا دولتی وابسته نیست. استفاده از انواع ارز دیجیتال برای تراکنش‌های مالی مختلف از نقاط گوناگون دنیا مقدور است.

در ادامه به برخی از مفاهیم کاربردی و پر تکرار در دنیای ارزهای دیجیتال اشاره خواهیم.

واژه خرس

یک خرس فردی است که محتاط یا بدبین است، اصطلاح مرتبط با آن "بازار خرسی" است و بازاری را توصیف می کند که در یک دوره زمانی پایدار فشار رو به پایین قابل توجهی را تجربه می کند. در بازار خرسی، معامله گران بیشتر از خرید می فروشند. مشهورترین بازار خرسی کاهش 410 روزه بیت کوین بین سالهای 2013 و 2015 مشاهده شده است.

تله خرسی

تله خرسی سیگنال کاذبی است. در واقع این تله زمانی اتفاق می افتد که یک اصلاح قیمت جزئی در یک رالی صعودی قیمت رخ داده و جهت روند قیمت در کوتاه مدت تغییر کرده است اما معامله گران به اصطلاح فکر می کنند که یک رالی نزولی شکل گرفته است و در نقطه ای که نباید دارایی خود را می فروختند اقدام به فروش کردند.

واژه گاو

تجار یا سرمایه گذاران که استراتژی خود را بر اساس انتظار افزایش قیمت دارایی بنا می کنند و در بازار گاوی بیشتر یا همه دارایی ها به طور مداوم در حال افزایش قیمت هستند. گاوها خوش بین هستند ومعتقدند دارایی آنها یا شرایط کلی بازار منجر به افزایش مداوم قیمت در بلندمدت می شود.

تله گاوی

تله گاوی یک سیگنال کاذب است در تله گاوی یک معامله گر بر اساس تحلیل خود در یک روند نزولی که روند قیمت ناگهان برای مدتی تغییر می کند، متقاعد می شود که روند صعودی آغاز شده است. با این حال روند پس از مدت کوتاهی دوباره معکوس می شود و نشان می دهد که ارزش ارز همچنان در حال کاهش است.

آلت کوین

آلت کوین برای توصیف هر ارز رمزنگاری شده که بیت کوین نیست، استفاده می شود. از آنجا که بیت کوین ارز رمزنگاری شده اصلی بود، هر ارز رمزنگاری شده ای که پس از آن ایجاد شد، به عنوان آلت کوین مورد استفاده قرار گرفت.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک لیست دیجیتالی از ثبت اطلاعات و گزارش ها است در واقع نوع خاصی از بانک اطلاعاتی است که دادهها فقط می‌توانند اضافه شوند و دیگر حذف یا تغییر داده نمی‌شوند. این لیست از تعداد زیادی بلاک‌ که به صورت زنجیره‌ای به هم مرتبط هستند‌، تشکیل شده است. هر بلاک شامل بخشی از اطلاعات است که آن را به مورد قبلی پیوند می‌دهد. اطلاعات در هر بلاک با بلاک دیگر متمایز است و مانند یک اثر انگشت دیجیتالی بی‌نظیر کار می‌کند. هر بلاک شامل یک هش (Hash) است که حاوی اطلاعاتی است که در بلاک‌ها ذخیره می‌شود.

پاداش بلاک چیست؟

همان طور که گفته شد بلاک چین دنباله ای از بلاک های منفرد است که هر یک از آنها حاوی سابقه ای از معاملات انجام شده در یک دوره معین است. هر بلاک دارای یک هش رمزگذاری شده است. برای اینکه بلاک ایجاد شود و به بلاک چین اضافه شود به کاربران بلاک چین پاداش ارز رمزپایه داده می شود. پاداش بلاک در حال حاضر برای هر بلاک در شبکه بیت کوین 6.25 بیت کوین است که هر چهار سال یکبار به نصف کاهش پیدا می کند.

اصلاح قیمت

معمولاً برای توصیف کاهش سریع حداقل 10 درصدی در قیمت یک دارایی بعد از یک اوج از اصلاح قیمت استفاده می شود. زیرا معمولاً قیمت را از یک افزایش غیرطبیعی به روند تثبیت شده درازمدت خود برمی گرداند.

سازمان های غیر متمرکز

سازمان های غیرمتمرکز آنهایی هستند که برای اجرای قوانین و حفظ عملکرد خود به یک قدرت مرکزی متکی نیستند. در عوض، آنها از تصمیم گیرندگان بیشماری با درجه اختیارات یکسان یا قابل مقایسه با بقیه سیستم تشکیل شده اند و برای دستیابی به یک برنامه عملیاتی مشترک به مکانیزم های اجماع متنوع اعتماد دارند.

ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) است که توسط شبکه های نودهای رایانه ای مستقل پشتیبانی می شوند که از طریق الگوریتم هایی مانند اثبات کار (PoW) به اتفاق آرا و یکسان سازی روند و ثبت تمام معاملات می پردازند از نمونه های سیستم های غیر متمرکز هستند.

سختی شبکه

در بلاک چین های مبتنی بر اثبات کار (مانند بیت کوین)، بلاک های جدیدی از طریق استخراج به بلاک چین اضافه می شوند که شامل حل معماهای رمزنگاری می شود. بلاک چین بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که تقریباً هر 10 دقیقه یک بلاک جدید اضافه می شود. با این حال ، همانطور که در وایت پیپر بیت کوین پیش بینی شده است، به دلیل پیشرفت در سخت افزار مورد استفاده، سرعت حل معماهای رمزنگاری با گذشت زمان کاهش می یابد.

افزایش دشواری در بلاک چین بیت کوین حیرت انگیز است. هنگامی که خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو استخراج بلوک Genesis کرد، آنها احتمالاً این کار را با یک کامپیوتر خانگی انجام دادند. در این مرحله، دشواری 1 اندازه گیری شد. دشواری بیت کوین در حال حاضر حدود 20 تریلیون است.

در صورتی که سختی شبکه وجود نداشته باشد، با وارد شدن ماینرهای بیشتر به شبکه حدس‌هایی که درباره هش هر بلاک زده می‌شود نیز افزایش پیدا می‌کند. به دنبال افزایش تعداد حدس‌های زده شده، احتمال پیدا شدن هر بلاک در زمانی کمتر از ۱۰ دقیقه هم بیشتر می‌شود. بنابراین سختی شبکه بیت کوین هر دو هفته یکبار (به عبارت دیگر پس از ساخته شدن هر ۲۰۱۶ بلاک)، تغییر می‌کند. با در نظر داشتن زمان ۱۰ دقیقه برای حل هر بلاک، زمان مورد نیاز برای حل این تعداد بلاک، ۲۰,۱۶۰ دقیقه خواهد بود.

دفتر کل توزیع شده Distributed ledger

دفتر کل توزیع شده، دفاتر کلی هستند که اطلاعات آن‌ها در سرتاسر شبکه و در  نودهای (گره) غیر متمرکز، ذخیره شده باشد. دفتر کل می‌تواند خصوصی یا عمومی باشد و لازم نیست حتماً دارای ارز دیجیتال اختصاصی باشد. دفتر کلی توزیع شده در شبکه‌های بلاکچین نقش اساسی دارند.

ارز فیات

به هر نوع پولی که توسط دولت‌ها عرضه می‌شود ارز فیات می گویند. دلار، یورو، پوند، ریال و سایر ارزهای رایج کشورها همگی از نوع ارز فیات هستند.

فومو FOMO

فومو FOMO مخفف (Fear of Missing Out)  است و به به معنی ترس از دادن است. در متن سرمایه گذاری، به احساس دلهره از دست دادن یک فرصت سرمایه گذاری بالقوه سودآور و پشیمانی بعدا از آن اشاره دارد.

ترس، عدم اطمینان و تردید FUD

ترس، عدم اطمینان و تردید (FUD) وضعیت مخالف FOMO است. FUD  زمانی رخ می‌دهد که افراد به صورت غیر منطقی نگران از دست رفتن سرمایه گذاری خود هستند. در بازار ارزهای دیجیتال، به فروش‌های غیر قابل توضیح و بدون دلیلی که تحت تأثیر جو روانی منفی قرار دارد FUD می گویند.

فلیپنینگ Flippening

فلیپنینگ به معنی افزایش قدرت آلت کوین ها در دنیای ارزهای دیجیتال است و طرفداران آلت کوین ها امیدوارند سقف بازار آلت کوین ها از بیت کوین عبور کند.

فلیپینگ Flipping

استراتژی فلیپینگ نوعی از سرمایه گذاری در سهام‌ها یا توکن های عرضه اولیه است. در این استراتژی توکن ها را قبل از اینکه وارد لیست صرافی‌ها شوند خریداری می‌کنند تا بعد از عرضه و افزایش قیمت، سود قابل توجهی به دست آورند.

HODL یا HOLD ارزهای دیجیتال

نوعی استراتژی سرمایه گذاری انفعالی است که بدون توجه به تغییر در قیمت و بازار، برای مدت طولانی سرمایه گذاری کنید و بجای فروش آن را نگه دارید. این اصطلاح برای اولین بار به دلیل اشتباه تایپی که در یک انجمن بیت کوین ایجاد شده بود، مشهور شد و اکنون این اصطلاح به طور گسترده ای گسترش یافته است.

کیف پول گرم و سرد

کیف پول گرم کیفی است که به نوعی به اینترنت متصل باشد. راه‌اندازی این کیف‌پول‌ها بسیار آسان و دسترسی به آن‌ها سریع است که این ویژگی آن‌ها را برای استفاده معامله‌گران و سایر کاربران راحت کند کیف پول‌های سرد هیچ ارتباطی با اینترنت ندارند. درعوض، آن‌ها از یک بستر فیزیکی برای ذخیره‌کردن کلیدها به صورت آفلاین استفاده می‌کنند و باعث می‌شوند که کیف‌پول‌ها در برابر هک شدن، مقاوم باشند. به این ترتیب ، کیف پول‌های سرد برای "ذخیره" کوین‌های شما انتخاب بسیار مطمئن‌تری هستند.

جومو JOMO

مخالف فومو، جومو است. JOMO  مخفف کلمه ( Joy of Missing Out) است به معنی لذت از دست دادن است. در جومو، ترس را جایگزین لذت می‌کنیم. این مفهوم برای تاکید بر آن است که در معامله‌گری با ثابت قدم بود، فکر کرد، برنامه ریزی داشت و از آن لذت برد نه اینکه با اضطراب و عجله دست به اقدامات اشتباه زد.

نود

یک نسخه از دفتر حساب که توسط یکی از شرکت کنندگان در شبکه بلاکچین اداره می شود. در واقع هر کامپیوتر متصل به شبکه بلاکچین یک گره یا نود است.

رالی Rally  

رقابت شدید برای خرید سریع ارز دیجیتالی که پیش بینی می‌شود قیمت آن افزایش پیدا خواهد کرد.

 همتا به همتا Peer To Peer

شبکه همتا به همتا یا P2P شبکه‌ای از کامپیوترها است که در آن همه اعضای شبکه در یک سطح قرار دارند. از آنجایی که همه اعضای شبکه در یک سطح قرار دارند، این شبکه‌ها غیر متمرکز نامیده می‌شوند.

فورک

فورک به بروزرسانی یک نرم‌افزار گفته می‌شود. در واقع فورک زمانی اتفاق می‌افتد که شبکه به دو بخش تقسیم شود. برنامه نویس با ایجاد تغییراتی در کد منبع یک پروژه، به تولد برنامه‌ای جدید از دل برنامه قبلی کمک می‌کند. زمانی که گروهی از برنامه‌نویسان از شرایط و قوانین یک ارز دیجیتال ناراضی باشند، راه حلی به نام فورک پیش روی آن‌ها است.

شیلینگ Shilling

استراتژی شیلینگ مانند استراتژی پامپ و دامپ است و به وضعیتی اشاره دارد که افراد سودج. با ارائه اخبار دروغ سعی در بزرگنمایی و جلب سرمایه برای یک ارز دیجیتال دارند.

افت قیمت Slippage

 Slippage به وضعیتی اشاره می‌کند که قیمت ارز دیجیتال در هنگام معامله کمتر از قیمت مورد انتظار تریدر باشد. این اصطلاح‌ترید ارز دیجیتال، نشان دهنده ضرر کردن تریدر است.

توکن

توکن ارزهای دیجیتالی هستند که خود بلاک چین ندارند و از بلاک چین ارزهای دیگر استفاده می کنند.

نهنگ ها

اصطلاحی که برای توصیف سرمایه گذارانی استفاده می شود که مقادیر غیرمعمول ارز دیجیتال دارند.

 

منبع: coinmarketcap.com

بیتکس 24 پلتفرم خرید و فروش ارز دیجیتال

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی بیتکس 24 مراجعه کنید.