استیکینگ چیست؟


استیکینگ چیست؟


شما ممکن است فکر کنید که استیکینگ به عنوان یک گزینه کم مصرف برای ماینینگ باشد. استیکینگ شامل نگهداری دارایی ها در کیف پول ارز رمزنگاری شده برای پشتیبانی از امنیت و عملکرد شبکه بلاک چین است. به زبان ساده، استیکینگ قفل کردن ارزهای دیجیتال برای دریافت پاداش است. در اکثر موارد شما می توانید کوین های خود را مستقیماً در کیف پول رمزنگاری خود استیکینگ کنید. از طرفی دیگر، بسیاری از صرافی ها خدمات استیکینگ را به کاربران خود ارائه می دهند.

استیکینگ به شما امکان می دهد تا به روشی کاملاً ساده پاداش کسب کنید تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که کوین های خود را در بورس نگه داری می کنید تا بتوانید تراکنش‌ها را تایید کنید و از شبکه پشتیبانی کنید.

برای اینکه درک بهتری از استیکینگ داشته باشید، ابتدا باید نحوه کار Proof of Stake (PoS) را بشناسید. PoS  یک سازوکار اجماعی است که به بلاک چین اجازه می دهد تا درصدی از غیر متمرکز بودن (حداقل از نظر تئوری) را تامین کند و با انرژی کمتری کار کند.

Proof of Stake (PoS)  چیست؟

اگر می دانید بیت کوین چگونه کار می کند، احتمالاً با اثبات کار (PoW) آشنا هستید. این مکانیزمی است که اجازه می دهد معاملات در یک بلاک قرار بگیرند. سپس، این بلاک ها برای ایجاد بلاک چین به یکدیگر متصل می شوند. به طور خاص، ماینرها برای حل یک معمای ریاضی پیچیده با یکدیگر رقابت می کنند و هرکسی که اول آن را حل کند حق دارد بلاک بعدی را به بلاک چین اضافه کند.

اثبات کار مکانیزمی بسیار قوی برای تسهیل اجماع به روشی غیرمتمرکز است. مسئله این است که این محاسبات بسیار پیچیده هستند. معمایی که ماینرها برای حل آن رقابت می کنند، هدفی جز امنیت شبکه ندارد هزینه این نوع اجماع بسیار بالاست در این مرحله، ممکن است از خود بپرسید: آیا روش های دیگری برای حفظ اجماع غیر متمرکز بدون هزینه محاسباتی بالا وجود دارد؟ اینجا جایی است که Proof of Stake  وارد می شود.

 ایده اصلی این است که شرکت کنندگان می توانند کوین ها (دارایی خود) را قفل کنند و در فواصل خاص، پروتکل به طور تصادفی یکی از آنها را برای اضافه کردن بلاک بعدی انتخاب می کند. به طور معمول، احتمال انتخاب بستگی به مقدار کوین دارد هرچه قفل کوین بیشتر باشد، شانس شما نیز بیشتر می شود.

به این ترتیب، آنچه تعیین می کند کدام شرکت کنندگان یک بلاک ایجاد می کنند، بر اساس توانایی آنها در حل چالش های هش نیست همانطور که در اثبات کار وجود داشت. در عوض، با توجه به تعداد کوین های ذخیره شده تعیین می شود. برخی ممکن است استدلال کنند که تولید بلاک از طریق استیکینگ، مقیاس پذیری بالاتری را برای زنجیره بلاک امکان پذیر می کند. این یکی از دلایلی است که اتریوم قصد دارد از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام تغییر جهت دهد.

چه کسی اثبات سهام را ایجاد کرده است؟

یکی از ظهورهای اولیه Proof of Stake را می توان به سانی کینگ (Sunny King) و اسکات نادال (Scott Nadal) در مقاله 2012 نسبت داد. آنها آن را به عنوان یک طرح ارز دیجیتال همتا به همتا نظیر بیت کوین توصیف می کنند. اولین کوین راه اندازی شده با این روش Peercoin بود. شبکه Peercoin با مکانیزم ترکیبی PoW / PoS  راه اندازی شد، جایی که از PoW عمدتا برای تهیه منبع اولیه استفاده می شد. با این حال، برای پایداری طولانی مدت شبکه مورد نیاز نبود و به تدریج از اهمیت آن کاسته شد. در حقیقت، بیشتر امنیت شبکه به PoS متکی بود.

استیک چگونه کار می کند؟

همانطور که قبلاً در مورد آن بحث کردیم، بلاکچین های Proof of Work برای افزودن بلاک های جدید به بلاک چین به استخراج متکی هستند. در مقابل ، زنجیره های Proof of Stake بلاک های جدید را از طریق فرآیند استیکینگ تولید و تأیید می کنند.

استیکینگ شامل نودهایی است که کوین های خود را قفل می کنند تا بتوانند به طور تصادفی توسط پروتکل در فواصل زمانی مشخص برای ایجاد بلاک انتخاب شوند. معمولاً شرکت کنندگانی که مقادیر بیشتری کوین دارند، شانس بیشتری برای انتخاب به عنوان مسئول تایید تراکنش ها و ایجاد بلاک جدید دارند. این اجازه می دهد تا بلاک ها بدون اتکا به سخت افزار تخصصی استخراج ، مانند ASIC ، تولید شوند. بنابراین ، به جای رقابت برای ایجاد بلاک های بعدی با کار محاسباتی،  PoS بر اساس تعداد کوین ها، تاییدکنندگان بلاک بعدی را انتخاب می کند.

استیکینگ اعتبارسنجان برای حفظ امنیت شبکه تشویق می کند. اگر آنها نتوانند این کار را انجام دهند، ممکن است امنیت شبکه در معرض خطر باشد.

در حالی که هر بلاک چین  POS، ارز استیکینگ خاص خود را دارد، برخی شبکه‌ها از سیستم جفت ارزی استفاده می‌کنند که در این صورت، پاداش‌ها به صورت ارز دوم پرداخت می‌شود. در عمل، استیک کردن به معنی نگهداری دارایی‌ها در یک بازه زمانی مشخص و در یک کیف پول مخصوص است. این کار باعث می‌شود که هر کسی بتواند از شبکه‌های مختلف استفاده کند و پاداش استیکینگ را دریافت کند. همچنین این شامل افزودن دارایی‌ها به استخر استیکینگ Staking Pool است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

پاداش های استیکینگ چگونه محاسبه می شود؟

جواب مشخصی وجود ندارد هر شبکه بلاک چین ممکن است از روش متفاوتی برای محاسبه پاداش ها استفاده کند. برخی فاکتورهایی که در نظر گرفته می شوند عبارتند از:

مقدار کوین ذخیره شده توسط نود

 مدت زمان نگهداری کوین توسط نود

 مقدار کل کوین های ذخیره شده در شبکه

نرخ تورم

برای برخی از شبکه های دیگر، پاداش استیکینگ به صورت ثابت تعیین شده است. این پاداش ها به عنوان نوعی جبران تورم برای اعتبارسنجان توزیع می شود. تورم کاربران را تشویق می کند به جای نگه داشتن کوین های خود، آن را خرج کنند. این ممکن است استفاده از آنها را به عنوان ارز رمزپایه افزایش دهد. اما در این مدل، اعتبار سنج ها دقیقاً می توانند میزان پاداش خود را مشخص کنند. پاداش قابل پیش بینی به جای دریافت احتمالی و شانسی پاداش بلاک، برای برخی کاربران جذاب‌تر است و برخی مشارکت کنندگان را ترغیب به استیکینگ می‌کند.

استخر استیکینگ چیست؟

استخر استیکینگ گروهی از دارندگان کوین است که منابع خود را ادغام می کنند تا شانس اعتبار سنجی و دریافت پاداش را افزایش دهند. آنها قدرت اشتراك خود را تركیب می كنند و متناسب با میزان فعالیت هر فرد پاداش را تقسیم می كنند. راه اندازی و نگهداری استخر استیکینگ اغلب به زمان و تخصص زیادی نیاز دارد. استخرهای جمع شده بیشترین تأثیر را در شبکه هایی دارند. به همین دلیل، بسیاری از تامین کنندگان استخرها، مقداری کارمزد از پاداش‌های استیک دریافت می‌کنند و آن را در بین مشارکت کنندگان تقسیم می‌کنند.

 به طور معمول، دارایی باید برای یک دوره مشخص قفل شود و معمولاً یک زمان برداشت توسط پروتکل مشخص می شود. علاوه بر این، تقریباً به طور حتم یک حداقل میزان استیکینگ مشخص می شود تا از رفتارهای مخرب جلوگیری شود.

 بیشتر استخرهای استیکینگ نیز یک حداقل مقدار استیک کردن تعیین می‌کنند که معمولا کم است و همچنین برای برداشت نیز محدودیت زمانی ندارند. برای همین، پیوستن به یک استخر استیکینگ برای افراد تازه کار، مناسب‌تر از استیکینگ فردی است.

استیکینگ سرد چیست؟

 استیکینگ سرد یا آفلاین به پروسه‌ای از استیک کردن می‌گویند که به اینترنت متصل نیست. این کار ممکن است با استفاده از کیف پول سخت افزاری انجام شود . شبکه هایی که از ذخیره سرد پشتیبانی می کنند، به کاربران امکان می دهند در حالی که دارایی خود را بصورت آفلاین نگه دارند و در استیک شرکت کنند. شایان ذکر است که اگر کاربرکوین های خود را از کیف پول سرد خارج کند دریافت پاداش را متوقف می کند. استیکینگ سرد معمولا توسط استیکرهایی با مبالغ زیاد انجام می‌شود؛ افرادی که ترجیح می‌دهند بیشترین محافظت را از دارایی‌های خود در زمان پشتیبانی از شبکه، داشته باشند.

سخن آخر

اثبات سهام و استیکینگ راه های بیشتری را برای هر کسی که مایل به شرکت در اجماع و حاکمیت بلاک چین است باز می کند. برخلاف روش  PoW، در این روش،​ ورود افراد جدید به بازار ارزهای مجازی آسان‌تر شده است. علاوه بر این یک روش کاملاً آسان برای کسب درآمد فقط با نگه داشتن کوین است. البته استیکینگ ارز دیجیتال روشی کاملا برد-برد نبوده و امکان ضرردهی نیز وجود دارد! به عنوان یک تریدر فعال باید مدیریت ریسک را به خوبی یاد بگیرید و لازم به یادآوری است که استیکینگ کاملاً بدون خطر نیست.

منبع: academy.binance.com

بیتکس 24 پلتفرم خرید و فروش ارز دیجیتال

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی بیتکس 24 مراجعه کنید.