استخر نقدینگی دیفای چیست؟


استخر نقدینگی دیفای چیست؟


استخر نقدینگی دیفای یک قرارداد هوشمند است که توکن ها را قفل می کند تا نقدینگی آن توکن را در یک صرافی غیرمتمرکز تضمین کند و به کاربرانی که توکن ­های یک قرارداد هوشمند را تامین می­کنند تامین­ کنندگان نقدینگی گفته می­شود.

 استخرهای نقدینگی دیفای به عنوان روشی ابتکاری و خودکار برای حل چالش نقدینگی در مبادلات غیرمتمرکز ظاهر شدند. آنها جایگزین مدل سنتی دفتر سفارشات که توسط صرافی های متمرکز استفاده می شد، شدند و این مستقیماً  از بازارهای مالی شناخته شده تقلید شد.

 در این مدل ، صرافی به عنوان بازاری عمل می کند که خریداران و فروشندگان دور هم جمع می شوند و در مورد قیمت دارایی ها بر اساس عرضه و تقاضای نسبی توافق می کنند. با این حال، این مدل برای ایجاد نقدینگی به خریدار و فروشنده کافی احتیاج دارد. بنابراین، نقش سازندگان بازار برای اطمینان از این که همیشه شخصی برای تأمین تقاضا وجود دارد، لازم است و با کمک تامین نقدینگی لازم، قیمت ها را یک حد عادلانه نگه می دارد.

عدم کارایی مدل اولیه این طرح در خصوص صرافی­ های غیرمتمرکز به اثبات رسیده است. هزینه گس اتریوم و سرعت کم آن برای تشکیل بلاک باعث شده که برای سازندگان بازار جذابیت نداشته باشد، بنابراین تلاش صرافی های دکس و یا صرافی های غیرمتمرکز برای تقلید از مدل دفتر سفارش به نقدینگی اندکی منجر شد. بنابراین، استخرهای نقدینگی با ارائه نقدینگی مداوم و خودکار برای سیستم عامل های تجارت غیرمتمرکز، به یک راه حل اصلی برای انتخاب در امور مالی غیرمتمرکز دیفای تبدیل شده اند.

استخرهای نقدینگی دیفای چگونه کار می کنند؟

ساده ترین شکل یک استخر نقدینگی دیفای دارای دو توکن در یک قرارداد هوشمند است.

به طور مثال اتریوم و تتر را در نظر بگیرید و برای ساده سازی فرض کنید قیمت اتریوم می تواند برابر با USDT 1000 باشد. تامین کنندگان نقدینگی به مقدار برابر اتریوم و تتر به این استخر اضافه می کنند، بنابراین کسی که 1 اتریوم واریز می کند با کسی که 1000 تتر سپرده گذاری کرده یکسان فرض می شود.

نقدینگی استخر به این معنی است که وقتی کسی قصد معامله اتریوم با تتر را داشته باشد، آن شخص بتواند بر مبنای منابع سپرده­ گذاری­ شده در صندوق معامله کند و نیازی به انتظار برای یافتن فرد مقابل جهت مطابقت معامله نباشد.

 به تامین کنندگان نقدینگی برای مشارکت خود با پاداش تشویق می شوند. وقتی سپرده گذاری می کنند، توکن جدیدی دریافت می کنند، بنام توکن استخر. در این مثال ، توکن استخر ما USDT-ETH نامگذاری می شود. هزینه معاملاتی پرداخت شده به کاربرانی که از استخر برای مبادله توکن ها استفاده می کنند، به طور خودکار متناسب با اندازه دارایی آنها، بین تمامی تامین کنندگان نقدینگی تقسیم می شود.

 بنابراین اگر هزینه معاملاتی برای  استخر USDT-ETH سه هم درصد  باشد و یک تامین کننده نقدینگی 10 درصد از استخر را تامین کرده باشد، آنگاه سهم وی از هزینه معاملات به میزان ده درصد از سه دهم درصد ارزش کل همه معاملات خواهد بود.

 وقتی که یک کاربر قصد برداشت استیک خود از استخر نقدینگی را داشته باشد، بایستی توکن ­های استخر خود را بسوزاند، سپس می­تواند استیک خود را برداشت کند.

مثالهایی از استخر نقدینگی دیفای

چندین سیستم عامل وجود دارد که در سال 2020 محبوبیت فوق العاده ای پیدا کردند. یک مثال فوق از یک نمونه ساده مبتنی بر مدل Uniswap است ، بزرگترین صرافی غیرمتمرکز که برخی از بزرگترین منابع نقدینگی را اداره می کند.

 در زمان نوشتن این مقاله، حدود 250 میلیون دلار در استخر USDC-ETH وجود داشت. از دیگر استخرهای معروف Uniswap می توان به WBTC-ETH ، DAI-ETH و ETH-USDT اشاره کرد.

 Curve Finance ، Balancer  و SushiSwap از جمله دیگر پلتفرم ­هایی هستند که استخرهای نقدینگی دیفای را مدیریت می­کنند. بزرگترین استخرهای Curve حالت چند توکنی دارند و بر روی استیبل کوین ها تمرکز دارند. Balancer  اجازه می دهد تا هشت توکن در یک استخر داشته باشید، در حالی که SushiSwap یک نمونه مجازی از  Uniswap  است.

ریسک های استخر نقدینگی DeFi چیست؟

الگوریتمی که قیمت یک دارایی را تعیین می کند ممکن است درست عمل نکند یا به دلیل سفارشات زیاد و اشکالات قرارداد هوشمند و موارد دیگر دچار لغزش شود.

 قیمت دارایی هایی در یک استخر نقدینگی توسط یک الگوریتم قیمت گذاری تعیین می شود که به طور مداوم بر اساس فعالیت تجاری استخر تنظیم می شود. اگر قیمت یک دارایی از قیمت بازار جهانی متفاوت باشد، معامله گران آربیتراژ که از اختلاف قیمت در سیستم عامل بهره می برند، نسبت به نوسان ­گیری از این تفاوت اقدام می­کنند.

در صورت نوسانات قیمت، تأمین کنندگان نقدینگی ممکن در ارزش سپرده های خود ضرری متحمل شوند که به عنوان زیان ناپایدار شناخته می شود. با این حال، به محض اینکه ارائه دهنده سپرده خود را برداشت، ضرر آن دائمی می شود.

بسته به اندازه نوسان و مدت زمانی که تأمین کننده نقدینگی سپرده خود را انباشته کرده است، ممکن است مقداری یا تمام این ضرر را با پاداش کارمزد معامله جبران کنید. طبق الگوریتم قیمت­ گذاری، در صورتی که ناگهان کسی بخواهد معامله بزرگی را در استخر انجام دهد، احتمال آسیب و زیان در استخرهای کوچکتر از محل لغزش وجود دارد.  

مواردی از جمله هک bZx در سال 2020 وجود داشته است که در آن کاربران از استخرهای کوچکتر به عنوان بخشی از یک حمله دستکاری گسترده در یک بازار وسیع تر سو استفاده کردند. اگر کد اساسی کنترل نشده یا کاملاً ایمن نباشد، کاربران دیفای با خطرات دیگری مانند خرابی قرارداد هوشمند روبرو می شوند. قبل از واریز وجه حتماً تمام خطرات را درک کنید.

مزایای استخر نقدینگی دیفای چیست؟

بارزترین مزیت استخرهای نقدینگی این است که آنها از عرضه نقدینگی تقریباً مداوم برای معامله گرانی که می خواهند از مبادلات غیرمتمرکز استفاده کنند، اطمینان حاصل می کنند.

 ضمنا این استخرها فرصتی برای دارندگان ارزهای دیجیتال فراهم می­کنند تا از طریق تبدیل شدن به یک تامین­ کننده نقدینگی از درآمد حاصل از هزینه­ های تراکنش منتفع شوند. علاوه بر این ، بسیاری از پروژه ها و پروتکل ها مشوق های اضافی به تأمین کنندگان نقدینگی برای اطمینان از بزرگ ماندن استخرهای رمزهایشان ارائه می دهند که خطر لغزش را کاهش می دهد و تجربه تجارت بهتری را ایجاد می کند. بنابراین فرصت دستیابی به منفعت حاصل از توکن­های پاداش استخراج سود در قبال تبدیل شدن به یک تامین­ کننده نقدینگی وجود دارد.

برخی از پروتکل ها ، از جمله Uniswap ، Balancer و Yearn.finance به ارائه دهندگان نقدینگی با همان توکن های سیستم عامل خود پاداش می دهند. هنگامی که SushiSwap در تابستان 2020 ظهور کرد، از این مدل برای شروع به اصطلاح "حمله خون آشام" به Uniswap استفاده کرد. کاربران می توانستند با ارائه نقدینگی پیش از راه اندازی SushiSwap ، رمز SUSHI را در Uniswap به مزرعه خود اختصاص دهند و بعداً نقدینگی را به سیستم عامل SushiSwap منتقل کنند که یکی از شاخه­ های کد Uniswap بود.

چگونه می توانیم به استخرهای نقدینگی دیفای بپیوندیم؟

روش دقیق عضویت در استخرهای نقدینگی دیفای با توجه به سیستم عامل متفاوت است. به طور کلی، لازم است که یک حساب کاربری در سیستم عامل دلخواه خود ایجاد کنید و سپس یک کیف پول اتریوم مانند MetaMask یا کیف پول های دیگر Web 3.0 متصل شوید. سپس بعد از آن، می توانید توکن ها را به صندوق نقدینگی مربوطه واریز کنید. در سیستم عامل هایی مانند Uniswap ، شخص باید یک جفت خاص را که می خواهد نقدینگی آن را تأمین کند جستجو کند و سپس کیف پول را متصل کند. پس از بررسی بازده ها ، مانند نسبت استخر و نرخ ارز ، کاربر می تواند توکن ها را به استخر واریز کند.

منبع: Cointelegraph

بیتکس 24 پلتفرم حرفه ای معاملات ارزهای دیجیتال