ارزهای دیجیتال چگونه می توانند به ایجاد راه حل هایی در دنیای واقعی کمک کنند؟


ارزهای دیجیتال چگونه می توانند به ایجاد راه حل هایی در دنیای واقعی کمک کنند؟


ارز دیجیتال نوعی پول نقد دیجیتالی است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است و افراد را قادر می‌سازد که در یک چارچوب دیجیتالی مبادلات خود را انجام دهند. بیشتر ارزهای دیجیتال از بلاک چین استفاده می کنند. بلاک چین یک لیست دیجیتالی از ثبت اطلاعات و گزارش ها است در واقع نوع خاصی از بانک اطلاعاتی است که دادهها فقط می‌توانند اضافه شوند و دیگر حذف یا تغییر داده نمی‌شوند. این لیست از تعداد زیادی بلاک‌ که به صورت زنجیره‌ای به هم مرتبط هستند‌، تشکیل شده است. هر بلاک شامل بخشی از اطلاعات است که آن را به مورد قبلی پیوند می‌دهد. اطلاعات در هر بلاک با بلاک دیگر متمایز است و مانند یک اثر انگشت دیجیتالی بی‌نظیر کار می‌کند. هر بلاک شامل یک هش (Hash) است که حاوی اطلاعاتی است که در بلاک‌ها ذخیره می‌شود. بلاک‌چین یک فناوری غیرمتمرکز است، به این شکل که برای انجام تراکنشات مالی، به یک شخص ثالث به عنوان واسطه نیاز نیست. اطلاعات در بلاک‌ها ثبت می‌شوند و با رمزنگاری‌های دیجیتالی ایمن می‌شوند.

ارزهای دیجیتال مجازی هستند و هیچ فرم فیزیکی ندارند، درست است؟

بله ، ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم فقط در حافظه هارد دیسک کاربران وجود دارد. اولین ارز رمزنگاری شده بیت کوین در سال 2009 ، در تلاش برای ایجاد یک سیستم غیرمتمرکز پولی که نه توسط دولت ها یا بانک ها، بلکه توسط افراد حقیقی اداره شود، راه اندازی شد.

برای رسیدن به این هدف، خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو فناوری جدیدی را به نام بلاک چین ابداع کرد. بلاک چین یک دفتر توزیع شده عمومی برای کلیه معاملات انجام شده با بیت کوین است. در واقع، بیت کوین خود چیزی به جز این اطلاعات در دفتر کل نیست، با ردگیری هر کوین در شبکه از زمان ایجاد آن و تا آخرین مالک، هر کاربری می تواند مالکین بیت کوین و میزان بیت کوین هر یک را بیابد. تمام ارزهای دیجیتال در بلاک چین ساخته می شوند. بلاک چین های ارزهای مختلف معمولاً متفاوت هستند: ممکن است قوانین مختلفی داشته باشند، زمان معاملات، الگوریتم های امنیتی و غیره در آنها متفاوت باشد. اما اصل اساسی ثابت باقی می ماند و آن این است که به طور خاص هیچ کس متصدی ارز رمزنگاری شده نیست و این ارز تنها در سوابق معاملات در یک دفتر دیجیتال عمومی آشکار است.

آیا ارزهای دیجیتال موارد استفاده در دنیای واقعی هم دارند؟

ارزهای دیجیتال در تعداد زیادی از راه حل های دنیای واقعی به کار گرفته می شوند. ارزهای رمزنگاری شده در دنیای مالی با موفقیت چشمگیری روبرو شده اند. معاملات ارزان ، سریع و بدون محدودیت بیت کوین و سایر کوین ها، اغلب جایگزین بهتری برای خدمات ارائه شده توسط بانک های قدیمی هستند. با این حال، بلاک چین، فناوری زیربنایی آنها ، محدود به امور مالی نیست. در واقع، بلاک چین نه تنها راهی برای ثبت نقل و انتقالات پولی است، بلکه برای ثبت اطلاعات مالکیت کاربرد دارد به گونه ای که کاربران می توانند در هر زمان و بدون اعتماد به شخص ثالث در هرزمانی هر اطلاعاتی تأیید کنند.

بلاک چین روشی برای ساخت و حفظ حقایق به روشی غیرمتمرکز است. به همین دلیل هر جایی که که نگهداری سوابق مهم است مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از آن باعث می شود تا هزینه های نگهداری اطلاعات کاهش یابد و در عین حال امنیت آنها افزایش یابد. در صنایع و موسسات سلامتی و مراقبت های بهداشتی، امنیتی، غذایی، گردشگری، انرژی، محاسبات حق نشر، پیش بینی بازار و... مورد استفاده قرار می گیرند. همه این شرکت ها واقعی هستند ، افرادی در آنها کار می کنند و محصولات ارزشمندی را ارائه می دهند.

ارزهای مجازی چه کاربردی در دنیای واقعی دارد؟

ارزش یک ارز دیجیتال در واقع توسط هیچ دولتی پشتیبانی نمی شود. ممکن است برخی متعجب شوند که چگونه چیزی به ظاهر بی اهمیت به عنوان فناوری ثبت سوابق در یک دفتر عمومی می تواند به عنوان پایه ای برای شرکت های واقعی  و کاملا بزرگ مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، اگر به آن فکر کنید، پول رایج نیز خیلی خوب به نظر نمی رسد. یک تکه کاغذ است که تنها ارزش با تضمین دولت است و با اگر به شکل درستی مورداستفاده قرار گیرد، می‌تواند ارزشمند باشد.

از بسیاری جهات، ضبط دیجیتالی اطلاعات ارزشمندتر است زیرا از امنیت بالاتری برخوردار است. هیچ اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در دنیا در حال رخ دادن است تا زمانی که دو نفر در جهان این اطلاعات را در کامپیوتر شخصی خود ذخیره کرده باشند، زنجیره بلوک مثل قبل به کار خود ادامه خواهد داد. قابلیت ثبت اطلاعات به شکل تغییرناپذیر و بدون نیاز به اعتماد به شخص دیگر در بلاک چین، برای برخی از افراد و سازمان‌ها از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. شناسایی فرصت‌های بهره‌برداری از این تکنولوژی باعث به وجود آمدن کسب ‌و کارهای اقتصادی، با استفاده از قابلیت بلاک چین شده است.

یک استارت آپ بلاک چینی چگونه ایده خود را در دنیای واقعی مورد بهره‌برداری قرار می‌دهد؟

آن‌ها مثل یک شرکت معمولی عمل می‌کنند. مشکلی را برای حل کردن یافته و پولی را برای توسعه آن در نظر می‌گیرند. قدم بعدی پیدا کردن یک راه ‌حل و نهایتاً ارائه آن به بازار است. محصولی که مشکل مشتری را حل کند، به فروش می‌رود.  این موضوع در صنعت بلاک چین نیز صدق می کند.  شرکت های موفق مشکلات را حل می کنند و برای انجام این کار از فناوری خاصی استفاده می کنند.

 از آنجا که این فناوری جدید است و در برخی موارد آزمایش نشده است، باعث بی اعتمادی صندوق های سرمایه گذاری سنتی شده است و تمایلی به سرمایه گذاری در آن ندارند. بنابراین، یافتن سرمایه برای توسعه اولیه معمولاً اولین مسئله ای است که شرکت های جدید با آن روبرو می شوند. خوشبختانه بلاک چین در اینجا نیز می تواند کمک کند. یک الگوی جدیدی برای جمع آوری سرمایه در بازار وجود دارد که به استارتاپ ها امکان می دهد سرمایه خود را از مخاطبان مورد نظر خود تأمین کنند که (ICO)  نام دارد.

 پس از تهیه سرمایه، نوبت به کسب و کار می رسد. همه چیز در مورد بلاک چین شفاف است و این در مورد نحوه عملکرد شرکت ها نیز صدق می کند. اغلب برنامه‌ها روند کاری خود را در github در معرض دید عموم قرار می‌دهند. اگر غیرازاین باشد به این معناست که توسعه‌دهندگان برنامه مطمئن هستند که مخاطبین آن‌ها از اتفاقات پشت پرده باخبر هستند. برای بررسی روند کار، اسناد مختلفی مثل طرح ارائه‌شده اولیه و نقشه مسیر، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

سرانجام زمانی که توسعه برنامه تمام شد، آزمایش و منتشر می‌شود و به‌این‌ترتیب چرخه از ایده تا واقعیت تکمیل خواهد شد.

منبع: Cointelegraph

بیتکس 24 پلتفرم خرید و فروش ارز دیجیتال

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی ارز دیجیتال بیتکس 24 مراجعه کنید.