Wrapped بیت کوین چیست؟


Wrapped بیت کوین چیست؟


Wrapped بیت کوین نوآوری جدیدی است که بیت کوین را به بلاک چین اتریوم وصل می کند. یکی از موارد اصلی استفاده برای WBTC در امور مالی غیرمتمرکز است. توکن های Wrapped روشی ارائه می دهند که از طریق آن چندین موسسه در فضای ارزهای رمزنگاری شده می توانند برای عبور از مشکلات مشترکی که با اجرای فعلی استیبل کوین ها مواجه هستند همکاری کنند.

WBTC  (Wrapped Bitcoin) اولین استیبل کوین بر اساس چارچوب توکن های Wrapped، یک توکن ERC20 در اتریوم است که توسط بیت کوین به صورت 1: 1 پشتیبانی می شود و اجازه دسترسی به dApps را به بیت کوین می دهد.

توکن های مبتنی بر اتریوم به لطف تصویب گسترده استاندارد ERC20 و ترجیح اتریوم به عنوان فناوری بلاک چین برای پروژه های Defi (مالی غیرمتمرکز) به عنوان یک کلاس دارایی مهم ظاهر شده اند. اخیرا بازار توکن های تحت حمایت پول فیات نیز با رشد چشمگیر و هیاهوی زیادی روبرو شده است.

توکن های تحت حمایت دارایی (پول های ثابت) توکن های دیجیتالی هستند که معمولاً توسط دارایی های سنتی (مانند طلا ، فیات) پشتیبانی می شوند و به یک دارایی پایدار وابسته هستند.  این توکن ها را می توان به طور کلی در 2 مدل طراحی طبقه بندی کرد.

استیبل کوین الگوریتمی: استیبل کوین‌های الگوریتمی توسط هیچ ارز فیات و یا ارز دیجیتالی پشتیبانی نمی‌شوند. این استیبل کوین‌ها توسط الگوریتم‌ها و قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌شوند تا ارزش کوین پایدار بماند. در اصل، اگر قیمت یک کوین ریزش کند و مردم شروع به فروش کنند، یک سیستم استیبل کوین الگوریتمی باعث کاهش عرضه کوین می‌شود تا قیمت حفظ شود. اگر قیمت یک کوین بالا رود و مردم شروع به خرید کنند، کوین‌های جدید ایجاد و وارد بازار می‌شوند تا این افزایش عرضه سبب کاهش قیمت شود.

استیبل کوین متمرکز: محبوب‌ترین و رایج‌ترین نوع استیبل کوین، نوع با پشتوانه پول فیات است. وابستگی ارز دیجیتال به پشتوانه‌اش 1:1 است یعنی هر واحد استیبل کوین با واحد متناظر ارز فیات نظیر دلار پشتیبانی می‌شود  به این ترتیب که برای هر ارز صادر شده، صادرکننده مرکزی (یا بانک) مبلغی از ارز فیات را در اختیار خود نگه می‌دارد. یکی از جنبه‌های منفی این نوع از ارزهای دیجیتال پایدار، متمرکز بودن آنها است. از آنجا که این صادرکننده‌ها متمرکز هستند یعنی وابسته به یک نهاد دولتی هستند، بدیهی است که در اینجا ریسک بالایی وجود دارد و خطراتی مثل ورشکستی و رکود اقتصادی وجود دارد. بنابراین برای سرمایه‌گذاری روی آنها نیاز به اعتماد به این نهادهای متمرکز دارید. از جمله این توکن ها می توان به Tether و TrueUSD اشاره کرد.

توکن های WBTC چگونه کار می کنند؟

تصور کنید که از قبل با بیت کوین آشنا هستید و واقعاً مشتاق شروع استفاده از برنامه های DeFi هستید. اما یک مشکل وجود دارد! پل ارتباطی ارز رمزنگاری شده بین بیت کوین و اتریوم وجود ندارد.

 Wrapped BTC به حل این مشکل کمک می کند و نقدینگی مورد نیاز را به پروتکل های DeFi می رساند. WBTC یک توکن ERC-20 است که به صورت 1: 1 با بیت کوین پشتیبانی می شود. (از برخی جهات، می توان آنها را با استیبل کوین مقایسه کرد، حتی اگر بیت کوین همیشه ثابت نباشد).

هنگامی که بیت کوین دچار سختی می شود، ارز رمزنگاری شده توسط BitGo Trust در یک ذخیره نگهداری می شود. به منظور شفافیت کامل (چیزی که سایر استیبل کوین ها نیز با آن دست و پنجه نرم کرده اند)، میزان WBTC در گردش عمومی منتشر شده است، با اثبات اینکه بیت کوین، دارایی اصلی، به طور امن نگهداری می شود. WBTC را می توان در کیف پول هایی مانند کیف ارائه شده توسط CoinList  ذخیره کرد.

مزایای این توکن ها چیست؟

 به طور خلاصه، WBTC به دارندگان دارایی های دیجیتال اجازه می دهند تا سایر بلاک چین ها را کشف کنند بخش عمده ای از اکوسیستم DefiDApps) به جای بلاک چین بیت کوین ، بر پایه شبکه اتریوم است. این می تواند برای دارندگان بیت کوین بسیار ناامید کننده باشد، زیرا این بدان معناست که استفاده از آن تقریباً غیرممکن است مگر اینکه دارایی های رمزنگاری خود را بفروشند یا ارزهای دیگر را بخرند.

 از زمان راه اندازی WBTC.network در ژانویه 2019، بسیاری از پروتکل های DeFi از جمله MakerDAO ، Dharma ، Compound و Kyber Network به وام گیرندگان اجازه می دهد از   WBTCبه عنوان وثیقه استفاده کنند. پس از آن می توان این قرارداد را در یک قرارداد هوشمند بست، وامهای رمزنگاری شده معمولاً با استفاده از DAIcoincoinدر اکوسیستم اتریوم پرداخت می شوند. پروژه  Wrapped Bitcoin  توسط WBTC DAO  نظارت می شود. DAO مخفف عبارت Decentralized Autonomous Organization  است.

چرا ما فقط نمی توانیم از اتریوم استفاده کنیم؟

 شما با استفاده از اتر به عنوان وثیقه در سیستم عامل های DeFi هیچ مانعی ندارید. اما وقتی با دلار آمریکا اندازه گیری می شود، محدودیت بازار بیت کوین بسیار بیشتر است. گسترش انواع وثیقه های قابل قبول توسط برنامه های DeFi بسیار مهم است ، به ویژه اینکه ارزش کل قفل شده در این پروتکل ها به بالاترین حد خود می رسد. با افزایش حجم معاملات، اطمینان از انجام معاملات به سرعت و بدون اهمیت نوسانات قیمت انجام می شود. مقدار بیت کوین که به توکن های WBTC تبدیل شده است نیز در حال افزایش است. طبق DeFi Pulse ، ارزش کل قفل شده در WBTC از اواسط ماه می تا اواسط آگوست سال 2020 با 943 درصد افزایش مواجه شد.

چگونه می توان WBTC خریداری کرد؟

تعدادی از معامله گران شناخته شده هستند که از Wrapped Bitcoin پشتیبانی می کنند، از جمله  CoinList.  در برخی موارد ، ممکن است لازم باشد از طریق بررسی های KYC بدانید که هویت شما در کجا تأیید می شود. متناوباً ، می توانید از طریق صرافی های غیرمتمرکز DEX  اقدام کنید.

مدتهاست که در دنیای ارزهای دیجیتال خواستار ایجاد پل های بهتر بین بلاک چین های بزرگ مانند بیت کوین و اتریوم هستیم. همانطور که دیدیم ، توکن های WBTC به ارائه آن کمک می کنند.

منبع: coinmarketcap.com

بیتکس 24 پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی ارز دیجیتال بیتکس 24 مراجعه کنید.