چگونه بیت کوین بفروشم؟


چگونه بیت کوین بفروشم؟


معمولا این سوال مطرح است، اگر بیت کوین داشته باشم چگونه می توانم آن را بفروشم و به پول رایج تبدیل کنم. اگر تصمیم دارید بیت کوین خود را بصورت آنلاین بفروشید، می توانید این کار را از طریق صرافی های ارزهای دیجیتال انجام دهید یا به افراد حقیقی نیز می توانید بفروشید.  معمولا افرادی که وارد بازار ارزهای دیجیتال می شوند و بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را خریداری می کنند، راه فروش آن را نیز یاد می گیرند زیرا در همان صرافی که ارز دیجیتال را خریداری کردند می توانند بیت کوین خود را بفروشند. برای آشنایی با نحوه خرید بیت کوین مقاله "چگونه بیت کوین بخریم؟" و "خرید بیت کوین" را مطالعه بفرمایید.

بیت‌کوین نوعی ارز دیجیتال است که هیچ بانک یا دولتی قادر به کنترل آن نیست. در اصل سیستم مالی بیت‌کوین به وسیله هزاران رایانه در سراسر جهان اداره می‌شود و هر کسی می‌تواند در این اکوسیستم شرکت کند. بیت‌کوین اولین رمزارز بود که در سال 2008 معرفی و سپس در سال 2009 راهاندازی شد. بیتکوین امکان ارسال و دریافت ارز دیجیتالی را در اختیار کاربران قرار می‌‌دهد و موضوعی که به آن جذابیت می‌بخشد این است که نمی‌توان آن را ردیابی کرد.

ممکن است شما ارزهای خود را از طریق استخراج یا فعالیت های اینترنتی دیگری کسب کرده باشید و اکنون به دنبال راه حلی برای فروش آنها باشید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

صرافی ارزهای دیجیتال

همانگونه که برای خرید و فروش ارز فیات تعداد زیادی صرافی وجود دارد برای خرید و فروش ارز دیجیتال نیز صرافی مخصوص وجو دارد. بنابراین بهترین راه برای فروش بیت کوین مراجعه به یک سایت صرافی ارز دیجیتال است. صرافی های زیادی در سراسر جهان ایجاد شده است و اکثرا بین المللی هستند و استفاده از آنها در سراسر جهان امکان پذیر است اما برخی از آنها برای کاربران ایرانی به دلیل تحریم ها قابل استفاده نیستند. در مورد فروش ارز دیجیتال صرافی ها به عنوان واسطه عمل می کنند که وجوه فروشنده و خریدار را در اختیار دارد.  درواقع  معاملات در این صرافی ها معمولا به روش Peer to Peer یعنی همتا به همتا انجام می شود و شما می توانید بدون واسطه با سایر کاربرها خرید و فروش ارز دیجیتال انجام دهید. ابتدا باید یک حساب کاربری در صرافی مورد نظر خود راه اندازی کنید. در اکثر صرافی های معتبر ابتدا باید احراز هویت کامل انجام دهید و نیاز به یک حساب بانکی دارید تا بتوانید وجوه خود را برداشت کنید. سپس، شما فقط یک پیشنهاد فروش با ذکر نوع ارز مورد نظر، مقدار آن و قیمت پایه درخواستی شما برای هر واحد، ارائه می دهید. هنگامی که کسی پیشنهاد شما را قبول کرد معامله به طور خودکار انجام می شود. پس از واریز وجه به حساب شما، باید آن را به حساب بانکی خود واریز کنید. این امر گاهی اوقات می تواند زمان زیادی را به خود اختصاص دهد.

در ایران خرید و فروش و نگه داری ارز دیجیتال کاملا قانونی است و صرافی های ارزهای دیجیتال متعددی در ایران فعالیت می کنند که صرافی بیتکس 24 یکی از معتبرترین صرافی های ارز دیجیتال در ایران است.

در بیتکس 24 پس از انجام مراحل احراز هویت می توانید وارد بازار حرفه ای شوید و به صورت آنلاین و 24 ساعته معاملات خود را در بازار همتا به همتا بیتکس 24 انجام دهید.

فروش بیت کوین به افراد حقیقی

از بسیاری جهات خرید و فروش ارزهای دیجیتال به صورت حضوری تقریبا به آسانی رقم می خورد. در این روش نیازی به مراجعه به صرافی های ارزهای دیجیتال نیست و شما می توانید بیت کوین خود را به افراد حقیقی بفروشید. توجه داشته باشید که معاملات بیت کوین برگشت ناپذیر هستند. یعنی اگر بیت کوین‌های خود را به فردی که نمی‌شناسید بفروشید و او به شما پولی پرداخت نکند، پیگیری قانونی آن امکان‌پذیر است، اما بسیار مشکل خواهد بود و ممکن است هرگز نتوانید به پول‌ خود برسید. بنابراین بهترین کار مراجعه به صرافی های ارزهای دیجیتال است.  

معاملات مستقیم

راه دیگر فروش بیت کوین شما تجارت مستقیم با شخص دیگری است. این سرویس در وب سایت هایی که معمولاً با مبادلات مرتبط هستند قابل دسترسی است و شامل واسطه ای است که اتصال را تسهیل می کند. ابتدا باید به عنوان فروشنده ثبت نام کنید. جدا از تنظیم پروفایل، باید هویت خود را کاملاً تأیید کنید. پس از ثبت نام، می توانید پیشنهادی را ارسال کنید که نشان می دهد قصد فروش برخی از بیت کوین ها را دارید. هنگامی که یک خریدار می خواهد با شما معامله کند ، شما از سرویس یک نوتیفیکیشن می گیرید و از آن به بعد فقط با خریدار تعامل دارید. این وب سایت صرفاً به عنوان بستری برای تکمیل معامله فعالیت می کند. روند فروش بیت کوین در برخی از این سایت ها می تواند کاملاً وقت گیر و زمان بر باشد. بنابراین، ضروری است که قبل از تصمیم گیری در مورد یک پلتفرم معاملاتی، تحقیق خود را انجام دهید و مطمئن شوید که وقت و حوصله لازم را دارید. برخی از وب سایت های ارائه دهنده معاملات مستقیم عبارتند از BitBargain ، Bittylicious ، Coinbase ، Openbitcoins ،  Bitsquare و LocalBitcoins .

تجارت آنلاین P2P

بازارهای معاملاتی همتا به همتا تحول نسبتاً جدیدی در دنیای بیت کوین است. هیچگونه مبادله مستقیم وجوه صورت نمی گیرد. در عوض، این وب سایت ها اساساً به عنوان بستری کار می کنند که افراد با نیازهای متفاوت و در عین حال مکمل را با هم جمع می کند. این سرویس برای سود متقابل افرادی که مایل به خرید بیت کوین با کارت اعتباری خود هستند و کسانی که می خواهند بیت کوین خود را برای خرید کالا از مکان هایی که ارزهای دیجیتال را به عنوان روش پرداخت قبول نمی کنند، طراحی شده است. در نتیجه ارزهای مبادله شده خود را به BTC مبادله می کنند. وب سایت های تسهیل کننده خدمات، خدمات سپرده گذاری برای معامله و همچنین کیف پول برای ذخیره بیت کوین را در اختیار کاربران قرار می دهند. برخی از وب سایتهای ارائه دهنده این سرویس Purse ، Brawker و OpenBazaar هستند. کلیه خدماتی که در این قسمت به آنها اشاره شد، پلتفرم های متمرکز مبتنی بر اینترنت هستند. برای اینکه بتوانید با استفاده از آن سرویس ها بیت کوین را بفروشید، معمولاً باید هویت خود را کاملا تأیید کنید که بدیهی است معاملات بیت کوین از ناشناس بودن آن خاتمه می یابد.

علاوه بر این هنگامی که موفق به فروش بیت کوین های خود شدید، باید آنها را به حساب بانکی یا کارت بانکی خود منتقل کنید. بیشتر اوقات این روند بسیار طولانی خواهد بود و هزینه های زیادی را متحمل می شود. از این رو بسیاری از مردم در حال انتخاب تجارت آفلاین هستند.

فروش از طریق دستگاه خودپرداز

علیرغم دستگاه های خودپرداز نقدی سنتی، دستگاه های خودپرداز بیت کوین به معنای سنتی خودپرداز نیستند. آنها به جای اتصال به حساب بانکی کاربر، به اینترنت وصل می شوند تا بتوانند معاملات بیت کوین را تسهیل کنند. دستگاه های خودپرداز بیت کوین می توانند پول را به صورت نقدی بپذیرند و آن را به عنوان یک رسید کاغذ با یک کد QR روی آن یا با انتقال وجوه به کیف پول در شبکه بلاک چین، به بیت کوین داده شده معامله کنند. آنها معمولاً هزینه های معاملاتی بسیار بالایی را پرداخت می کنند. در حال حاضر دستگاه های خودپرداز ارزهای دیجیتال افزایش چشمگیری داشته اند.

منبع: Cointelegraph

بیتکس 24 پلتفرم خرید و فروش ارز دیجیتال

برای خرید و فروش بیت کوین به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.