ویژگی های بیت‌کوین


ویژگی های بیت‌کوین


بیت کوین یک ارز دیجیتال است که به صورت الکترونیکی استفاده و توزیع می شود. بیت کوین یک شبکه غیر متمرکز همتا به همتا است. هیچ نهاد یا شخص واحدی آن را کنترل نمی کند. بیت کوین قابل چاپ نیست و مقدار آنها بسیار محدود است و فقط 21 میلیون بیت کوین می تواند ایجاد شود.

چه کسی بیت کوین را ایجاد کرد؟

بیت کوین برای اولین بار به عنوان یک نرم افزار منبع باز توسط یک برنامه نویس ناشناس یا گروهی از برنامه نویسان با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto در سال 2009 معرفی شد. شایعات زیادی در مورد هویت واقعی خالق بیت کوین وجود دارد، با این حال همه افراد ذکر شده در این شایعات ناکاموتو بودن را علنا انکار کرده اند. خود ناکاموتو یک بار ادعا کرد که یک مرد 37 ساله است و در ژاپن زندگی می کند. با این حال، به دلیل تسلط کامل بر زبان انگلیسی و نداشتن برچسب نرم افزار به ژاپنی، در این مورد تردیدهای منطقی وجود دارد. حدود اواسط سال 2010 ، ناکاموتو به سراغ چیزهای دیگری رفت و بیت کوین را در دست چند نفر از اعضای برجسته جامعه بیت کوین گذاشت. همچنین ساتوشی از گاوین آندرس Gavin Andresen به عنوان توسعه دهنده اصلی نام برد. تخمین زده شده است که ناکاموتو دارای حدود یک میلیون بیت کوین است.

چه کسی بیت کوین را کنترل می کند؟

طبق گفته گاوین آندرسن، اولین چیزی که وی پس از انتقال ناکاموتو از پروژه بر روی آن متمرکز شد ، تمرکززدایی بیشتر است. آندرسن می خواست بیت کوین به طور مستقل به حیات خود ادامه دهد برای بسیاری از افراد ، مزیت اصلی بیت کوین استقلال آن از دولت ها ، بانک ها و شرکت های جهانی است. هیچ مرجعی نمی تواند در معاملات بیت کوین دخالت کند، هزینه معامله را تحمیل کند یا پول مردم را با خود ببرد. علاوه بر این، بیت کوین بسیار شفاف است هر معامله در یک دفتر عمومی توزیع شده گسترده به نام بلاک چین ذخیره می شود. اساسا، در حالی که بیت کوین به عنوان یک شبکه کنترل نمی شود، به کاربران خود کنترل کاملی بر امور مالی آنها می دهد.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

یک کاربر فقط مقدار بیت کوین را در کیف پول خود دارد و نتایج معاملات را مشاهده می کند. در پشت صحنه شبکه بیت کوین، یک دفتر عمومی به نام "بلاک چین" وجود دارد. این دفتر شامل هر معامله ای است که تاکنون پردازش شده است. سوابق دیجیتالی معاملات در "بلاک ها" ثبت می شود اگر کسی بخواهد فقط یک حرف یا عدد را در یک بخش از معاملات تغییر دهد، بر تمام بلاک ها تأثیر می گذارد. به دلیل داشتن یک دفتر عمومی ، اشتباه یا اقدام به کلاهبرداری توسط هر کسی به راحتی قابل تشخیص است. به دلیل فرآیند تأیید و بسته به سیستم عامل معاملات، ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا معامله بیت کوین انجام شود. پروتکل بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که استخراج هر بلاک حدود 10 دقیقه طول می کشد.

ویژگی های بیت کوین

غیر متمرکز

 یکی از اهداف اصلی ساتوشی ناکاموتو هنگام ایجاد بیت کوین استقلال شبکه از هرگونه مقامات مرکزی بود. بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که هر شخص و همچنین هر دستگاه ماینینگ که در استخراج و تأیید معاملات دخیل است، بخشی از این شبکه گسترده می شود.

ناشناس

 این روزها بانک ها تقریباً همه چیز را در مورد مشتریان خود می دانند از جمله تاریخچه اعتبار، آدرس، شماره تلفن و غیره که این مورد با بیت کوین بسیار متفاوت است زیرا لازم نیست کیف پول به اطلاعات شناسایی شخصی مرتبط شود. برخی از افراد نیز نمی خواهند كه امور مالی آنها توسط هر نوع مرجعی اداره و ردیابی شود  و ممکن است برخی استدلال كنند كه تجارت مواد مخدر، تروریسم و ​​سایر فعالیتهای غیرقانونی و خطرناك در این بی هویتی نسبی رشد می كنند.

شفاف

 ناشناس بودن بیت کوین نسبی است زیرا هر معامله بیت کوین که تاکنون اتفاق افتاده است در بلاک چین ذخیره می شود. از نظر تئوری، اگر آدرس کیف پول شما به صورت عمومی مورد استفاده قرار گرفته باشد، هر کسی می تواند با مطالعه دقیق دفتر کل بلاک چین، میزان پول در آن را بداند. با این حال، ردیابی آدرس خاص بیت کوین برای شخص هنوز هم تقریباً غیرممکن است. کسانی که مایل به ناشناس ماندن در معاملات خود هستند می توانند اقداماتی را برای ماندن در زیر رادار انجام دهند. انواع خاصی از کیف پول ها وجود دارد که شفافیت و امنیت را در اولویت قرار می دهند، اما ساده ترین اقدام استفاده از چندین آدرس و انتقال پول هنگفت به چندین کیف پول است.

سریع

 شبکه بیت کوین پرداخت ها را تقریباً بلافاصله پردازش می کند به طور معمول دریافت پول فقط چند دقیقه طول می کشد تا کسی در آن طرف دنیا آن را دریافت کند، در حالی که انتقال عادی بانکی ممکن است چند روز طول بکشد.

غیرقابل انکار

 هنگامی که بیت کوین خود را برای شخصی ارسال کردید، هیچ راهی برای بازگرداندن آن وجود ندارد، مگر اینکه گیرنده بخواهد آنها را برای شما بفرستد. به این معنی که با هر کسی که معامله می کنید نمی تواند از شما کلاهبرداری کند و ادعا کند که هرگز ارز را دریافت نکرده است.

با بیت کوین چه چیزی می توانم خریداری کنم؟

در سال 2009 ، زمانی که بیت کوین برای اولین بار معرفی شد، مشخص نبود که چگونه و کجا می توانید آن را خرج کنید. اما اکنون این امکان وجود دارد. به عنوان مثال، شرکت های غول پیکر مانند مایکروسافت Microsoft و دل Dell  برای انواع محصولات خود پرداخت با بیت کوین را می پذیرند. شما می توانیدبا خطوط هوایی مانند AirBaltic و Air Lithuania نیز پرداخت با بیت کوین را می پذیرند. سایر گزین ها پرداخت هزینه هتل و خرید ملک، وصول قبض در کافه ها و رستوران های مختلف، پیوستن خرید کارت هدیه و همچنین کمک مالی برای یک هدف خوب است.

 بیت کوین نوعی پرداخت نسبتاً جدید و کاملاً پیچیده است، بنابراین کاملاً طبیعی است که گزینه های پرداخت با آن هنوز محدود است اما هر روز مشاغل بیشتری از کافی شاپ های کوچک محلی تا غول های صنعت پرداخت با بیت کوین را می پذیرند. علاوه بر این، به دلیل نوسان های مداوم این ارز بیت کوین به یک فرصت اصلی برای سرمایه گذاری تبدیل شده است.

چگونه بیت کوین بدست آوریم؟

 ساده ترین راه دریافت بیت کوین خرید آنهاست. بیت کوین در صرافی های مختلف در دسترس و قابل خرید و فروش است. اما می توانید آنها را مستقیماً از طریق بازارها از افراد دیگر خریداری کنید و هزینه آنها را می توان با انتقال نقدی، اعتباری و یا حتی با ارزهای دیجیتال دیگر پرداخت کرد. اما ابتدا به کیف پول بیت کوین نیاز خواهید داشت.

کیف پول ارزدیجیتال انواع مختلفی دارد: نرم افزار ، سخت افزار و کیف پول کاغذی.  کیف پول آنلاین و کیف پول نرم افزاری بر روی هارد دیسک اجرا می شود  که یک گزینه کاملاً ایمن نیست زیرا ممکن است هارد دیسک خراب شود همچنین ممکن است کیف پول آنلاین مستعد حمله هکر باشد. کیف پول های موبایلی نیز وجود دارد که کار با آن‌ها بسیار راحت است زیرا به شما امکان ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال را با استفاده از کدهای QR می‌دهند. کیف پول‌های سخت افزاری دستگاه‌های الکترونیکی فیزیکی هستند که از ژنراتور، عددی تصادفی برای تولید کلیدهای عمومی و خصوصی دریافت می‌کنند. سپس کلیدها در خود دستگاه که به اینترنت متصل نمی‌باشد، ذخیره می‌شوند. کیف پول کاغذی یک برگه کاغذ است که روی آن آدرس رمزپایه و کلید خصوصی آن به صورت فیزیکی به شکل کدهای QR چاپ شده است که برای انجام معاملات باید این کدها را اسکن کرد به این ترتیب کیف پول‌ کاغذی و کیف پول سخت افزاری در برابر هک شدن بسیار مقاوم هستند.

البته استخراج نیز وجود دارد. تا همین چند سال پیش، هر کسی که یک رایانه به اندازه کافی رایانه قدرتمند داشت می توانست بیت کوین استخراج کند اما دیگر اینطور نیست. محبوبیت روزافزون بیت کوین و همچنین نرخ ارز آن باعث شد که شرکت های بزرگ با تجهیزات مخصوص ماینینگ، وارد بازی شوند از این رو دشواری و انرژی مورد نیاز برای استخراج بیت کوین سر به فلک می کشد. از این رو اکثر افراد ترجیح می دهند که بیت کوین را خریداری کنند.

برای خرید بیت کوین صرافی ارزهای دیجیتال متعددی در ایران فعالیت می‌کنند. که صرافی Bitex24 یکی از سایت‌های معتبر خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران است.

 

منبع: Cointelegraph

بیتکس 24 پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال

برای خرید بیت کوین به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.