مزایا و معایب بیت‌کوین


مزایا و معایب بیت‌کوین


بیت‌کوین به عنوان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز با ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد یک جایگزین جذاب برای ارز فیات است. با این حال یکسری معایبی نیز دارد. در ادامه برخی از معایب و مزایای این ارز را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مزیت‌های بیت‌کوین

بیت‌کوین اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز در جهان است. ارزش آن در وهله‌ی اول ناشی از غیرمتمرکز بودن آن است و هیج نهادی بر آن کنترل ندارد. هر کسی می‌تواند آن را خرید و فروش کند و هیچ کس نمی‌تواند به دیگری بگوید چه کاری می‌تواند یا نمی‌تواند با آن انجام دهد.

1-عدم امکان کلاهبرداری در بیت‌کوین

بیت‌کوین از یک الگوریتم رمزنگاری استفاده می‌کند که امکان هیچ‌گونه کلاهبرداری در آن وجود ندارد. اطلاعات شخصی در بلاک‌چین خصوصی و محرمانه است. این فناوری منبع باز و دارای شفافیت است. هر کس در جهان با اتصال به اینترنت می‌تواند بیت‌کوین را خریداری، فروش و معامله کند و امکان دسترسی به حساب اشخاص دیگر وجود ندارد.

2-عدم ریسک در از دست رفتن هویت

در تراکنش‌های بیت‌کوین اطلاعات اشخاص محرمانه باقی می‌ماند و شما می‌توانید با هر شخصی مبادله‌ بیت‌کوین را بدون محدودیت انجام دهید.

3-عدم برگشت‌پذیری تراکنش‌ها

بلاک‌چین یک لیست دیجیتالی از ثبت اطلاعات و گزارش‌ها است، در واقع نوع خاصی از بانک اطلاعاتی است که داده‌ها فقط می‌توانند اضافه شوند و حذف یا تغییر داده نمی شوند. در این شبکه هیچ واسطه‌ای وجود ندارد و تراکنش‌ها بلافاصله صورت می‌گیرند و قابل برگشت نیست.

4-غیرمتمرکز بودن شبکه بیت‌کوین

بیت‌کوین به هیچ نهادی وابسته نیست و مبادلات کاملا بدون واسطه و تنها بین خریدار و فروشنده صورت می‌گیرند که یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این ارز در مقابل با ارز فیات است.

5-بالا بودن نقدپذیری بیت‌کوین در قیاس با سایر ارزهای فیات

برخلاف ارزهای فیات که در زمان کاهش قیمت، فروش‌شان دشوار می‌شود، در بیت‌کوین امکان نقد کردن و فروش حتی در زمان کاهش قیمت به راحتی وجود دارد. 

6-امکان تراکنش‌های بین المللی

بیت‌کوین یکی از شیوه‌های راحت برای تراکنش‌های بین المللی است.

7-عدم امکان مسدود کردن بیت‌کوین

از آنجا که بیت‌کوین یک ارز کاملا غیر متمرکز است، هیچ دولت یا نهادی قدرت مسدود کردن مبادلات بیت‌کوین را ندارد.

8-امنیت بسیار بالا

بیت‌کوین مبادلات خود را در بستر بلاک‌چین انجام می‌دهد که دارای امنیت بالایی است و امکان دستبرد و از دست رفتن اطاعات در این شبکه وجود ندارد.

9-عرضه‌ محدود

بیت‌کوین دارای عرضه‌ محدود 21 میلیون کوین است و این تعداد هیچگاه تغییر نخواهد کرد. زمان آخرین استخراج بیت‌کوین مشخص است که در سال 2140 میلادی رخ خواهد داد. این عرضه‌ محدود بیت‌کوین یکی دیگر از دلایل ارزشمند بودن این ارز است.

10-بلاک‌چین

بلاک‌چین یک فناوری غیرمتمرکز است، به این شکل که برای تراکنشات مالی نیاز به یک شخص ثالث به عنوان واسطه نیست، اطلاعات در بلاک‌ها ثبت می‌شوند و با رمزنگاری‌های دیجیتالی ایمن می‌شوند که امکان هیچ‌گونه کلاهبرداری در آن وجود ندارد.

معایب بیت‌کوین

1-کلاهبرداری

برخی از سرمایه‌گذاران بیت‌کوین که بدون هیچ دانشی وارد این بازار می‌شوند ممکن است توسط برخی از سایت‌های خرید فروش بیت‌کوین فریب بخورند. بنابراین اولین قدم در خرید و فروش این ارز پیدا کردن یک صرافی مطمئن ارزهای دیجیتال است. صرافی Bitex24 یکی از مطمئن‌ترین صرافی‌های فعال در این بازار است.

2-فعالیت در بازارهای سیاه

به دلیل ناشناس بودن تراکنش‌ها در بیت‌کوین، این بازار برای برخی از قاچاقچیان مواد مخدر و سلاح مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3-نوسانات زیاد در بازار بیت‌کوین

برخی نوسانات بیت‌کوین حتی ممکن است به 50 درصد نیز برسد که این اتفاقی در ارزهای فیات کمتر رخ می‌دهد.

4-قابل برگشت نبود تراکنش‌ها

قابل برگشت نبود تراکنش‌ها یکی از ویژگی‌های بیت‌کوین است که برخی آن را جزو مزایای بیت‌کوین می‌دانند.

5-ظهور ارزهای دیجیتال دیگر در آینده

ظهور ارزهای دیگر در بازار ارزهای دیجیتال ممکن است سبب از بین رفتن ارزش بیت‌کوین که در حال حاضر در صدر ارزهای دیجیتال است، شود.

6-تراکنش با سرعت پایین

تراکنش‌ها در شبکه‌ بیت‌کوین با سرعت پایینی انجام می‌شود، جهت تایید تراکنش بیت‌کوین باید حدود 10 دقیقه منتظر بمانید. شبکه‌ لایتنینگ برای بیت‌کوین برای حل این مشکل در حال توسعه است.

 

برای خرید و فروش ارز دیجیتال بیت‌کوین به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.