دلایل ارزش بیت کوین


دلایل ارزش بیت کوین


بیت کوین به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد ارزشمند است.در عصر دیجیتال یک ارز جدید ایده آل باید حداقل دارای این سه ویژگی باشد:

1- باید از کنترل هر مرجعی عاری باشد، یا به عبارت دیگر غیرمتمرکز باشد و به هیچ نهاد یا دولتی وابسته نباشد.

2- ارز باید بدون مرز باشد، به گونه‌ای که با هر کسی و در هر کجا به راحتی بتوان مبادلات را انجام داد.

3- باید غیر سیاسی باشد تا از سیستم یا گروه خاصی از مردم طرفداری نکند.

این ویژگی‌های منحصر به فرد بیت کوین است که به نظر می رسد یک جایگزین جذاب برای هر سیستم پولی مبتنی بر ارز فیات (پول فیزیکی) است. بیت کوین اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز در جهان است. ارزش آن در درجه اول از آنجا ناشی می‌شود که اولین ارز دیجیتال است که هیچ یک از افراد، سازمان‌ها یا مقامات بر آن کنترل ندارند. هرکسی می‌تواند آن را خرید و فروش کند و هیچ کس نمی‌تواند به کسی بگوید چه کاری می‌تواند یا نمی‌تواند با آن انجام دهد.

 این ارز عاری از هر گونه دیکتاتوری است و به دلیل فرایند تولید دشوار و کمیابی این ارز، پناهگاه امن اقتصادی است. این ارز دارای محدودیت 21 میلیون بیت کوین در کل جهان است که هیچگاه تغییر نخواهند کرد و می دانیم که دقیقا چه تعداد بیت کوین و با چه سرعتی در جهان استخراج می‌شود و همچنین زمان استخراج آخرین بیت کوین مشخص است و در سال 2140 میلادی خواهد بود.

استخراج بیت کوین به سخت افزار خاصی نیاز دارد که محاسبات بسیار سریع را برای استخراج بیت کوین انجام دهد. در واقع، باید یک رشته‌ی طولانی از اعداد و ارقام را حدس بزنند که این رشته هش نامیده می‌شود. در ابتدا این فرآیند با کامپیوترهای خانگی قابل انجام بود. اما رفته رفته به دلیل افزایش ماینرها فرآیند حدس زدن هش بسیار دشوار شد و ماینرها به پردازندهای با قدرت بالا و البته پر هزینه و با مصرف برق زیاد روی آوردند. این سخت افزار تخصصی ASIC نامیده می شود. از این رو،  به دلیل دشواری در استخراج بیت کوین، اکثریت قریب به اتفاق افراد به ویژه در ابتدا ترجیح می دهند بیت کوین را خریداری کنند.

 درک این مسئله که چرا یک ارز غیر متمرکز برای افرادی که در کشورهای جهان اول زندگی می‌کنند با ارزش است، دشوار است چرا که پول جامعه آنها نیز مانند ارزهای دیجیتال بی عیب و بی خطر است اما چرا ارزهای غیرمتمرکز در این کشورها ارزشمند هستند؟ - به این دلیل که در کشورهای جهان اول، بی اساسی سیستم ارز فیات را تشخیص می‌دهند. بنابراین بیت کوین به عنوان یک ارز غیر متمرکز در این کشورها ارزشمند است.

مشکل ارز فیات

مشکل ارز فیات

در واقعیت هر ارز فیات توسط یک بانک مرکزی کنترل می‌شود. به طور کلی، دولت ها سیستم‌های پولی را ایجاد کرده اند و می‌توانند در عرضه‌ی پول کشورشان مداخله داشته باشند. مشکل این است که از زمانی که پول فیات از استاندارد طلا خارج شده است، کم کم ارزش آن نیزکاهش یافته است.

 دلیل این امر ساده است، دولت‌ها دوست دارند بیشتر از آنچه که از مالیات و درآمدهای دیگر بدست می‌آورند، هزینه کنند. بنابراین با قدرت خود، به اندازه کافی پول برای نیازهای خود چاپ می‌کنند. وقتی پول بیشتری چاپ می‌شود و در چرخه‌ی اقتصادی قرار می‌گیرد، ارزش هر دلار در گردش کاهش می‌یابد.

از دیگر ویژگی‌های بیت کوین این است که در اقتصادهای ناپایدار (برای مثال آرژانتین و ونزوئلا) که دولت به شدت در ارزش پول خود مداخله می‌کند، تأثیر خود را در زندگی مردم می‌گذارد.

 درکشورهایی مانند ونزوئلا و آرژانتین مردم زمان‌هایی را تجربه کرده‌اند که دولت‌ آنها بیش از نیاز مردم پول چاپ می‌کردند که شهروندان آنها قادر به خرج کردن آن به اندازه کافی سریع نبودند تا اینکه این پول ارزش خود را از دست داد. این اتفاق چندین بار در هر کشور رخ داده است و در نتیجه، کل سیستم های پولی آنها از هم پاشیده و شهروندان ناگزیر به یافتن یک ارز جایگزین بودند.

 به واسطه‌ی داشتن حقوق بشر، مردم از آزادی برخوردارند و دولت‌هایی که ارزش پول خود را پایین می‌آورند، مسلماً آزادی اقتصادی مردم خود را از بین می‌برند  و دسترسی آنها به فرصت‌های اقتصادی در سایر نقاط جهان عملاً وجود نخواهد داشت و بنابراین اصلی‌ترین چیزی که مردم می خواهند ارزی است که توسط یک مقام مرکزی بی پروا کنترل نشود. از این رو بسیاری از دولت‌ها و جوامع دریافته‌اند که ارز غیر متمرکز با دوام ترین ارز است و احتمال سقوط و از دست رفتن ارزش آن طی زمان بسیار کم است.

 در سال 1912 ، لودویگ فون میزس (Ludwig von Mises) ، اقتصاددان مشهور اتریشی ، در تئوری پول و اعتبار نوشت: پول دو جنبه دارد. جنبه‌ی مثبت، تسهیل مبادله با فراهم آوردن امکان مبادله غیرمستقیم، جنبه‌ی منفی، تمایل دولت به مداخله در این سیستم ارزی است.

وی ادامه می دهد، "درک مفهوم ایده پول سالم غیرممکن است اگر کسی نفهمد که این وسیله به عنوان ابزاری برای حمایت از آزادی های مدنی در برابر سرکوب‌های استبداد از سوی دولت ها ابداع شده است".

چرا از ارز فیات استفاده می‌کنیم؟

چرا از ارز فیات استفاده می کنیم

دلیل پذیرش سیستم پولی فعلی توسط اکثر مردم این است که این سیستم همیشه در بین مردم بوده و هنوز هم وجود دارد. از آنجا که مردم در این سیستم موجود پولی متولد شده اند اکثر جامعه پذیرفته اند که افزایش تدریجی قیمت همه چیز از مواد غذایی تا آموزش و پرورش یک پدیده طبیعی است.

در واقع مردم می‌پذیرند که افزایش قیمت‌ها نتیجه‌ی طبیعی تورم است، که درست است، اما دلیل اصلی وجود تورم در وهله‌ی اول به دلیل مداخله‌ی یک نهاد مرکزی است. متأسفانه، هنگامی که مردم برای مدت طولانی به یک چیز عادت کرده اند، طبیعتاً این باور را دشوار می‌کند که یک راه جدیدتر ممکن است بهتر باشد.

دلایل ارزش و استفاده از بیت کوین

دلایل ارزش و استفاده از بیت کوین

نقص‌های اساسی که سیستم پولی فیات را به خطر می اندازد در بیت کوین وجود ندارد. نرخ عرضه بیت کوین‌های جدید در جهان ثابت و شفاف است، همانند تاریخ  زمان ایجاد آخرین بیت کوین که در سال 2140 است. اصلاح عیوب سیستم ارز فیات است که ارزش بیت کوین را به ارمغان می‌آورد.

بنابراین برخی از مزایایی نظیر سرعت بالای تراکنش‌ها که امکان انتقال مبالغ سنگین در کمتر از یک ساعت را نیز فراهم می‌کند و غیر متمرکز بودن بیت کوین که سبب انجام تمامی مبادلات بدون واسطه می‌شود از دلایل استفاده و ارزش این ارز است. همچنین هیچ فردی امکان مصادره پول شما را ندارد مگر اینکه امنیت کیف پول خود را رعایت نکنید.

منبع: Bitcoinmagazine

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.