جوانب مثبت و منفی بیت کوین


جوانب مثبت و منفی بیت کوین


بیت کوین اولین ارزدیجیتال غیرمتمرکز در جهان و به عنوان انقلابی در بازار مالی است. بیت کوین در سال 2009 توسط یک برنامه نویس مرموز با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakomoto آغاز به کار کرد. این ارز دیجیتال روز به روز در حال افزایش است و محبوبیت گسترده ای در سراسر جهان پیدا کرده است و اشتیاق مردم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن افزایش یافته است. بیت کوین دارای مزایای مختلف و همچنین معایبی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

جوانب مثبت بیت کوین

جوانب مثبت بیت کوین

آزادی

 بیت کوین با در نظر گرفتن آزادی طراحی شده است. مهمتر از همه، آزادی از مقامات حاکم برای کنترل معاملات، تحمیل هزینه ها و تسلط بر پول مردم است. وقتی صحبت از خرید کالا می‌شود، باید گفت رمزارزها در سال‌های اخیر نسبت به ارزهای رایج از مقبولیتی یکسان برخوردارند. همچنین با در نظر گرفتن آن دسته از بازارهای بزرگ اینترنتی که فقط بیت کوین قبول می‌کنند، باید گفت که حتی ممکن است با بیت کوین بتوانید راحت‌ تر از هر ارز دیگری برخی کالاها را تهیه کنید.

 بیت کوین به هیچ نهادی وابسته نیست و مبادلات کاملا بدون واسطه و تنها بین خریدار و فروشنده صورت می‌گیرند که یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این ارز در مقابل با ارز فیات است.

قابلیت حمل بالا

یکی از مشخصه های بارز پول قابلیت جابجایی است، به این معنی که حمل و استفاده از آن باید آسان باشد. از آنجا که بیت کوین کاملاً دیجیتال است، عملاً هر مبلغی را می توان با یک درایو فلش حمل کرد، یا حتی به صورت آنلاین ذخیره کرد. ارزهای رمزپایه فقط با اسکن کد QR یا کلیک در کیف پول آنلاین به افراد امکان ارسال و دریافت پول را می دهند و زمان کمی طول می کشد تا تراکنش انجام شود، هزینه های کارمزد سنگین وجود ندارد و پول از یک شخص به شخص دیگر بدون هیچ واسطه ای منتقل می شود. تمام آنچه شما نیاز دارید دسترسی به اینترنت است.

کمیسون خود را انتخاب کنید

هزینه معامله پس از ایجاد بلاک جدید با هش موفقیت آمیز، توسط ماینر دریافت می شودهزینه های معامله کاملاً داوطلبانه است و به عنوان مشوقی برای ماینرها است که مطمئن شوند معامله خاص در بلاک جدید ایجاد شده لحاظ می شود. این انگیزه همچنین به عنوان یک منبع درآمد برای ماینرها به حساب می آید که اغلب درآمد بیشتری برای ماینرها به نسبت بازارهای مالی سنتی به ارمغان می آورد. به خصوص با توجه به اینکه فعالیت ماینینگ ها در آینده، زمانی که استخراج بیت کوین کاملاً متوقف خواهد شد. این مبالغ کارمزد به عنوان مشوق اصلی ماینرها در نظر گرفته می شوند. بنابراین کارمزد بیت کوین، متغیر بوده و در هر تراکنشی که انجام می شود، توسط فردی که مسئولیت ارسال بیت کوین را به عهده دارد، تعیین می شود.

برای تایید و انجام هر تراکنش به مدت زمانی نیاز است که مستقیما به میزان کارمزد بستگی دارد. هرچه که میزان کارمزد بیشتر باشد، سرعت انجام تراکنش هم بیشتر می شود. در نتیجه مقدار مشخصی برای کارمزد وجود نداشته و برای هر تراکنش، متغیر است.

بدون PCI

 PCI مخفف صنعت کارت‌های پرداخت است که با هدف حفظ امنیت اطلاعات پرداخت، تعریف شده و مورد استفاده قرار می گیرد. این استاندارد شامل مجموعه ای از الزامات امنیتی برای حفظ و نگهداری اطلاعات کارت است و منظور از آن، کارت‌های بانکی، کارت‌های اعتباری، کارت‌های مخصوص پوز، دستگاه‌های خودپرداز و مشاغل مرتبط است. شامل تمام سازمان‌هایی می‌شود که اطلاعات دارندگان کارت‌ها را ذخیره و پردازش کرده و انتقال می‌دهند. در این صنعت مقررات امنیتی سختگیرانه‌ای برقرار است و اکثر برندهای مهم کارت‌ها، جزو این صنعت هستند.

هنگام استفاده از بیت کوین، نیازی به رعایت استانداردهای PCI نیست ، که می تواند به کاربران اجازه دهد که در تمام بازارهایی که در آنها کارت‌های اعتباری ارزشی ندارند، و یا امکان کلاهبرداری در آن‌ها به شدت بالا است، مشارکت کنند. در نتیجه ، کاربران کمیسیون کمتری دریافت می کنند و همین امر فرصتی است برای گسترش بازار و کاهش هزینه‌های مدیریتی آن‌.

ایمنی و کنترل

 کاربران بیت کوین قادر به کنترل معاملات خود هستند. هیچ کس نمی تواند از حساب شما بدون اینکه شما بدانید و با آن موافقت کنید، پولی برداشت کند. اتفاقی که گاهی در دیگر روش‌های پرداخت دیده می‌شود. همچنین هیچ‌کس نمی‌تواند اطلاعات پرداخت شما را از تاجران سرقت کند.

کاربران بیت کوین همچنین می توانند با نسخه پشتیبان و رمزگذاری از پول خود محافظت کنند. علاوه بر این ، هویت و اطلاعات شخصی آنها همیشه محافظت می شود ، زیرا هیچ کدام از آنها برای پرداخت نیاز به افشای اطلاعات ندارند.

شفاف و بی طرف

هر معامله و همچنین تک تک اطلاعات در مورد آن همیشه در بلاک چین در دسترس است که می تواند در هر لحظه بررسی و استفاده شود. پروتکل بیت کوین رمزگذاری شده است ، از این رو هیچ انسانی یا سازمانی نمی تواند آن را کنترل یا دستکاری کند. این شبکه غیرمتمرکز است، بنابراین هیچ کس هرگز کنترل کامل آن را دردست نخواهد داشت. به همین دلیل است که بیت کوین همیشه خنثی ، شفاف و قابل پیش بینی است.

نمی توان آن را جعل کرد

 یکی از راه‌های رایج جعل کردن در دنیای دیجیتال، استفاده دوباره از همان پول با جعل هر دو تراکنش است که به آن دو بار خرج کردن می‌گویند. برای مقابله با این موضوع، بیت کوین همچون اکثر رمزارزهای دیگر، از تکنولوژی بلاک‌چین استفاده می‌کند و همچنین در تمام الگوریتم‌های آن مکانیزم‌های اجماع گوناگونی وجود دارند.

جوانب منفی بیت کوین

جوانب منفی بیت کوین

سوالات حقوقی

 وضعیت حقوقی بیت کوین از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. در برخی کشورها استفاده و تجارت بیت کوین رایج است، در حالی که در برخی دیگر ممنوع و غیرقانونی است. نگرانی های زیادی در مورد جذابیت بیت کوین برای مجرمان وجود دارد. تا جایی که برخی رسانه‌های خبری اعلام کرده‌اند که محبوبیت بیت کوین کاملا به امکان استفادۀ غیرقانونی آن متکی است. این موضوع به این خاطر است که وقتی بازار سیاه اینترنتی، موسوم به جادۀ ابریشم (Silk Road) تعطیل شد، ارزش بیت کوین فورا کاهش پیدا کرد.

سطح شناخت

در بسیاری از کشورها به رسمیت شناخته شده و کاملاً قانونی است ، با این حال برخی از دولت های جهان هنوز هیچ قانونی در مورد بیت کوین ندارند ، در حالی که برخی دیگر آن را کاملا ممنوع کرده اند. اکثر مشاغل، چه کوچک و چه بزرگ، هنوز کاملاً از آن غافل هستند. تقریباً غیرممکن است که همه ارزهای دیگر را کنار بگذارید و منحصراً از بیت کوین استفاده کنید.

کلیدهای گمشده

کلید رمز عبور منحصر به فرد عددی است که برای دسترسی به کیف پول بیت کوین لازم است. از دست دادن آن کلید در اصل به معنای از دست دادن کیف پول است. با این حال ، بیشتر کیف پول های فعلی دارای مکانیسم های پشتیبان گیری و بازیابی هستند، اما بدیهی است که کاربر قبل از استفاده از آنها نیاز به تنظیم آنها دارد.

نوسان

 قیمت بیت کوین فراز و نشیب هایی داشته است که چرخه های مختلف سر به فلک کشیدن و سقوط را پشت سر می گذارد، برخی از آنها به عنوان حباب و انفجار یاد می کنند. بیت کوین در طول تاریخ خود ، در حال فتح اوج جدید بوده است و بلافاصله بعد از آن دچار افت شدید شده است. قیمت آن قابل‌ پیش‌بینی نیست، به سرعت و زیاد تغییر می‌کند که همین امر می‌تواند خسارات مالی قابل توجهی را به سرمایه گذاران بی‌پروا وارد کند.

توسعه مداوم

آیندۀ رمزارز بیت کوین کاملا نامشخص است. در حال حاضر دولت‌ها و بانک‌ها قادر به کنترل بیت‌کوین نیستند، و تقریبا کنترل نشده است. با این وجود، هر چه بیت کوین بزرگ‌تر و محبوب‌تر می‌شود، دولت‌ها برای کنترل آن بیشتر تلاش می‌کنند. یک بیت کوین کنترل‌شده و تنظیم‌شده به کلی یک نوع دیگری از ارز خواهد بود.

 

صرافی ارزهای دیجیتال متعددی در ایران فعالیت می‌کنند. که صرافی Bitex24 یکی از سایت‌های معتبر خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران است.

منبع:Cointelegraph

بیتکس 24 پلتفرم خرید و فروش ارز دیجیتال

برای خرید بیت کوین به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.