جنسیس بلاک چیست؟


جنسیس بلاک چیست؟


جنسیس بلاک یا بلاک پیدایش نام اولین بلاک بیت کوین است که استخراج شد. به همین دلیل به آن "بلاک پیدایش" می‌‌گویند. جنسیس بلاک اساس و پایه سیستم معاملات بیت کوین را تشکیل می‌دهد و نمونه اولیه دیگر بلاک‌ها در بلاک چین می‌باشد. در سال 2009 خالق بیت کوین با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو جنسیس بلاک را خلق کرد و باعث آغاز روند معاملات بیت کوین شد که امروزه مشاهده‌گر آن‌ها هستیم. شاید میراث واقعی جنسیس بلاک، قابل شمارش بودن، بی نقصی و شفافیت آن باشد.

طرفداران جنسیس بلاک

به دلیل اینکه جنسیس بلاک یا بلاک صفر آغازگر روند معاملات بیت کوین بود، طرفداران بیت کوین جنسیس بلاک را همانند خالق آن می‌پرستند. درست مثل طرفداران پر شور یک بازی پیچیده که به آن توجه زیادی نشان می‌دهند، طرفداران این ارز دیجیتال به ساخت و سازهای بی نظیر بیت کوین و واژگان منحصر به فرد او نیز علاقه نشان داده‌اند. علاقه‌مندان بیت کوین به عنوان ادای احترام به ساتوشی ناکاموتو مقادیر کمی بیت کوین (BTC) را به جنسیس بلاک اهدا می‌کنند. این کار به نوعی قربانی کردن این ارز تلقی می‌شود زیرا به محض انتقال یک سکه به بلاک پیدایش، دیگر نمی‌توان آن را جابه‌جا کرد مانند این که یک سکه به درون یک آبشار بیاندازیم.

نگاهی سریع به آغاز بیت کوین

بیت کوین نوعی ارز دیجیتال رمزنگاری شده است که مبتنی بر سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا می‌باشد. این ارز دیجیتال توسط ساتوشی ناکاموتو راه ‌اندازی شد. در دنیا ارزهای دیجیتال، بلاک‌ها فایل‌هایی می‌باشند که اطلاعات شبکه بیت کوین و معاملات آن به صورت دائمی در آن محاسبه می‌شوند. هر بار که یک بلاک کامل ‌می‌شود یعنی با معاملات انجام شده بیت کوین ظرفیت آن پر می‌شود، معاملات بعدی در بلاک بعدی ذخیره خواهند شد. تنها راه ایجاد ارزدیجیتال جدید، استخراج است. پس می‌توان گفت که استخراج بیت کوین به معنا استخراج ارز می‌باشد. بیت کوین همانند طلا نمی‌تواند دلبخواهانه تولید شود. طلا باید از دل زمین استخراج شود اما بیت کوین باید از راه های دیجیتالی استخراج شود. آفریننده بیت کوین این شرط را نهاده که عرضه بیت کوین همانند طلا باید محدود باشد. تنها 21 میلیون بیت کوین برای استخراج وجود دارد. زمانی که استخراج‌گران این تعداد بیت کوین را استخراج کنند عرضه این ارز در جهان به پایان خواهد رسید مگر اینکه کسی پروتکل بیت کوین را تغییر دهد و عرضه آن افزایش یابد.

رمز و رازهای جنسیس بلاک

بیایید با این حقیقت شروع کنیم که ساتوشی ناکاموتو خود یک نام مستعار است و هویت واقعی پشت این اسم مشخص نیست. جنسیس بلاک و پیدایش بیت کوین همچنان مرموز باقی مانده‌اند. پس از گذشت مدت کوتاهی از عرضه بیت کوین، فردی که خود را ساتوشی ناکاموتو می‌نامید، ناپدید شد و هیچ ردپایی از خود به جای نگذاشت.

50 بیت کوین اولیه نمی توانند خرج شوند

در زمان پیدایش بلاک جنسیس بحث‌های بسیاری در این ضمینه بود که آیا کدی که بلاک جنسیس را پوشش می‌داد به قصد، غیرقابل ردیابی طراحی شده بود یا تنها اشتباهی از طرف ساتوشی ناکاموتو بوده است. اگرچه جنسیس بلاک به یک آدرس وب که در کد بلاک جنسیس نوشته شده، اشاره می‌کند اما هنگامی که بخواهید آن لینک را فعال کنید با ارور مواجه می‌شوید. سیستم نمی‌تواند تراکنش 50 بیت کوین اولیه را در دیتابیس خود پیدا کند و درخواست تراکنش‌ها نیز لغو می‌شود. پس می‌توان گفت تراکنش بلاک جنسیس یک تراکنش واقعی از طرف مشتری حقیقی بیت کوین محسوب نمی‌شود.

اما چرا؟ آیا ناکاموتو قصد داشت که اولین بیت کوین غیر قابل ردگیری باشد؟ و یا اینکه اشتباهی بوده است؟ این سوال، موضوع بحث بسیاری از کارشناسان و طرفداران بیت کوین تاکنون بوده است.

به دلیل دقت بالا و وضوح کار خالق بیت کوین، بسیاری بر این عقیده اند که این موضوع نمیتوانسته اشتباهی از طرف او بوده باشد و احتمال می‌دهند که ناکاموتو کد بلاک پیدایش را دقیقا بر طبق خواسته خود به این شکل نوشته است اما چرای این سوال را اکنون که ساتوشی ناکاموتو ناپدید شده است، هیچگاه نخواهیم فهمید. ورژن کنونی بیت کوین، تراکنش بلاک‌ها را به گونه‌ای متفاوت از سیستم اصلی مدیریت می‌کند، پس تراکنش بلاک جنسیس اکنون تنها عبارتی عجیب در سیستم است.

پیام مخفی بلاک جنسیس

وجهه سوال برانگیز دیگر جنسیس بلاک ، پیام مخفی است که ناکاموتو در داده خام آن ذخیره کرده است. با این عنوان که:

"تایمز، 3 ژوان 2009، در آستانه نجات دوم بانک ها"

اگرچه ناکاموتو هیچوقت در مورد این پیام نظری منتشر نکرد، بسیاری بر این باورند که این پیام حاوی هدف ماموریت بیت کوین می‌باشد. این متن، تیتر خبری مقاله‌ای در سوم ژوان 2009 در روزنامه تایمز لندن بود که در رابطه با شکست دولت لندن برای به حرکت درآوردن اقتصاد در دوره بحران مالی سال 2007 بود. ناکاموتو با این طرز فکر که موسسات بزرگ مالی هرگز ورشکست ‌نمی‌شوند مخالف بود و به همین دلیل قصد داشت که بیت کوین در این زمینه متفاوت باشد. بسیاری عقیده دارند که اشاره ناکاموتو به این مقاله در کد بلاک جنسیس نشان دهنده تفاوت بیت کوین با بانک‌های سرمایه گذاری بزرگ بود که نیازمند کمک دولت در سال 2008 بودند.

میراث بلاک جنسیس

به بیت کوین نمی‌توان کمک مالی رساند زیرا در ساختار آن اجازه دخالت به هیچ واسطه‌گری داده نمی‌شود. هیچ شخص ثالث و یا همکاری وجود ندارد که میان بیت کوین و مصرف کننده قرار بگیرد. شبکه بیت کوین، خود را دوباره و دوباره با استفاده از معاملات پیچیده ریاضی چک می‌کند تا مشکلات معادلاتی در ابتدا توسط کامپیوتر  و سپس توسط انسان (استخراج کنندگان) حل شوند. تنها در صورتی میتوان معامله بیت کوین را با موفقیت انجام داد که معادلات ریاضی آن معتبر شناخته شوند. 

نقطه امن دیگر بیت کوین این است که تمامی معاملات برای همیشه در این سیستم ذخیره می‌شوند، به این معنا که فعالیت استخراج کنندگان را می‌توان همیشه دنبال کرد و زیر نظر داشت پس هیچ نوع خطا و اشتباهی را نمی توان پنهان کرد. در نوامبر 2013، اولین دنبال کنندگان ناکاموتو موسسه ساتوشی ناکاموتو را راه‌اندازی کردند تا عموم را با تاریخچه بیت کوین و ساختار آن آشنا کنند. در میان دیگر جزئیات جالب باید به این موضوع اشاره کرد که موسسه ساتوشی ناکاموتو لیست بزرگی از پست‌های وبلاگی دسته بندی شده را در خود جای داده است که می توان آن را یکی از بزرگترین دستاوردهای به جای‌مانده از سازنده بیت کوین دانست. او این لیست را قبل از آنکه ناپدید شود درست کرده بود.

شاید هدیه واقعی بلاک جنسیس قابلیت حسابرسی، بی‌عیبی و شفافیت آن باشد. ویژگی‌هایی که موسسات مالی به سختی در حال به دست آوردن هستند.

منبع : investopedia.com

برای خرید بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.