بیت کوین از نظر ارزش با ارز فیات رقابت می کند


بیت کوین از نظر ارزش با ارز فیات رقابت می کند


به نظر می رسد بیت کوین در برابر ارزهای فیات در حال شتاب گرفتن است.  بیت کوین به عنوان "پول سالم" در نظر گرفته می شود که در بین بسیاری از طرفداران ارزهای دیجیتال بسیار محبوب است. با عرضه محدود 21 میلیون بیت کوین و شبکه ای که بیش از 120 بار در ثانیه قدرت محاسباتی را تأمین می کند، اجماع نظر مفسران صنعت، اغلب به سمت تبدیل شدن آن به یک ابرقدرت پول جهانی متمایل است.

 با گذشت یک دهه از عمر بیت کوین، به عنوان یک دارایی امن، در حال حاضر به عنوان یازدهمین پایه پولی جهانی شناخته می شود. در اوایل ماه نوامبر، ارزش بیت کوین برای اولین بار در تاریخ از روبل روسیه بزرگتر شد.

 در حالی که ارزهای فیات تحت فشار اقتصادی به دلیل ویروس کرونا ویروس دست و پنجه نرم می کنند، بیت کوین در بیشتر سال 2020 به سیر صعودی خود ادامه داده است. حتی اگر نوسانات قیمت زیادی رو به رو بوده است، اما حدود 120 درصد نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته است. بیت کوین در رویداد پنجشنبه سیاه، در اواسط ماه مارس شدیدترین کاهش را تجربه کرد و قیمت بیت کوین در 24 ساعت حدود 40 درصد سقوط کرد. همچنین در پی افزایش تقاضای ناشی از سقوط 50 درصدی قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در تاریخ 12 مارس که “پنجشنبه سیاه” نام گرفت، میزان عرضه استیبل کوین ها به 12 میلیارد رسید. طبق یافته‌های جدید کوین متریکس (CoinMetrics)، میزان عرضه استیبل کوین ها در بازه زمانی 12 مارس تا اواسط ژوئن، با افزایش 6 میلیاردی همراه بوده است. جالب است بدانید اگر چنین اتفاقی نمی‌افتاد و همه چیز به شکل طبیعی خود پیش می‌رفت، برای افزایش 6 میلیاردی استیبل کوین ها به 6 سال زمان احتیاج  داشتیم.

 با برنامه های بهبود اقتصادی که احتمالاً شامل بسته های محرک اقتصادی است، انتظار می رود که این تزریق های نقدی باعث کاهش قابل توجه ارزش پول فیات شود. اگر بیت کوین پیشروی سهموی پیش بینی شده توسط بسیاری از تحلیلگران بازار را دنبال کند، آماده است تا حتی بالاتر از پایه پولی جهانی حرکت کند.

 کل سابقه تاریخ ارز ذخیره جهانی با این واقعیت که پایه های پولی افزایش و سقوط می کنند، سازگار است. در شش دوره پولی از سال 1450، بیش از 110 سال است که هیچ ارزی تسلط جهانی را حفظ نکرده است. با ایستادن دلار آمریکا در 95 سال به عنوان ارز ذخیره جهانی، برخی امیدوارند که این نشانه این باشد که اوضاع به زودی تغییر خواهد کرد.

 ارزهای فیات ضعیف می شوند

روبل روسیه علیرغم اینکه بیشترین ارز فیات با پشتوانه طلا را در بازار جهانی دارد، اکنون پایه پولی کمتری نسبت به بیت کوین دارد. با از دست دادن ارزش روبل در برابر دلار آمریكا و جهش بیت کوین تا مرز 16000 دلار ، ارزش یک بیت کوین در حال حاضر برابر با 1.2 میلیون روبل است. هدف بعدی بیت کوین در حمله به ارزهای اصلی ، مانند دلار کانادا است. با توجه به میزان روند صعودی فعلی آن، حرکتی بالاتر از 18000 دلار برای بیت کوین موجب سبقت از CAD می شود.

 همانطور که قبلا گزارش شده بود، بیت کوین در حال حاضر در بالاترین حد خود در برابر هفت ارز ملی از جمله ارزهای برزیل، آرژانتین و ترکیه است. افزایش تورم که با رکود اقتصادی ناشی از ویروس کووید 19 تشدید شده است، بر چندین ارز فیات تأثیر منفی گذاشته است.

ارزش بازار بیت کوین در برابر ارزهای بزرگ جهانی

ارزش بازار بیت کوین در برابر ارزهای بزرگ جهانی

 در حال حاضر، بالاترین قیمت بیت کوین همچنان 19665 دلار بدست آمده است که در جریان بازار گاوی در دسامبر 2017 بوده است. با این حال، به گفته جان تودارو، رئیس تحقیق در پلت فرم تجارت نهادی TradeBlock ، به Cointelegraphگفت، اگر بیت کوین بخواهد شروع به چالش کشیدن ارزهای برتر جهانی مانند دلار آمریکا ، یوان چین و ین ژاپن کند، باید به یک قیمت شش رقمی برسد.

وی افزود: "ما می توانیم بیت کوین را از سایر ارزهای مهم فیات فراتر ببریم اما این بستگی بازار فارکس دارد. دلار نیوزیلند ('کیوی') در انتهای گروه قرار دارد و بیشترین حساسیت را برای پیشی گرفتن بیت کوین را دارد اما در حال حاضر بیش از 100 میلیارد دلار حجم معاملات روزانه را تجربه می کند که بسیار بالاتر از بیت کوین است. برخلاف سایر دارایی های فیات، بیت کوین گردش معاملات بالایی ندارد ، بنابراین حتی در سقف نسبتاً بالاتری در بازار ، حجم معاملات تجاری بیت کوین می تواند کمی بیشتر از امروز باشد. "

بیت کوین با لنگ زدن اقتصاد جهانی درخشان می شود

چندین طرفدار و تحلیل گر ارزهای دیجیتال، در حال حاضر بیت کوین را به عنوان یک محافظ مناسب در برابر کاهش ارزش پول فیات و سایر اشکال عدم اطمینان اقتصادی معرفی می کنند.

 در میان کاهش نرخ بهره در سال 2019 ، تراویس کلینگ، بنیانگذار و مدیر ارشد سرمایه گذاری Ikigai Asset Management ، هشدار داد که وضعیت بدهی غالب در آن زمان نشانه های دیگری برای یک بحران مالی جهانی است. به گفته کلینگ، بانک های مرکزی در حال افزایش معیارهای رشد برای به تصویر کشیدن برداشت از یک اقتصاد سالم بودند. وقتی کلینگ این نظرات را داد، جهان هنوز تحت تأثیر همه گیری ویروس کرونا قرار نگرفته بود.

 بیت کوین به طور مکرر در بحث های پیرامون دارایی های امن که می تواند به عنوان یک سپر در برابر رکود جهانی استفاده شود، حضور داشت. در میان هراس فروش دارایی های در زمان آغاز کووید 19، بیت نیز در پنجشنبه سیاه در 24 ساعت سقوط شدیدی را تجربه کرد. بزرگترین و پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین تقریباً 50 درصد سقوط کرد و در حدود 3800 دلار معامله شد. با این حال، دقیقاً در هشت ماه پس از آن زمان، قیمت بیت کوین بیش از 300 درصد افزایش یافته است.

تودارو در مورد احتمال دستیابی بیت کوین به یک بالاترین سطح تاریخی در کوتاه مدت اظهار داشت که ایجاد یک فشار پایدار به سمت رکورد قبل از پایان سال 2020 سخت خواهد بود، همچنین افزود: "این چرخه گاو باید ما را خوب کند فراتر از ATH های قبلی به صورت طولانی مدت و با هزینه دولت.

منبع: Cointelegraph

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی Bite24 مراجعه کنید.