ابهامات پیرامون بیت کوین


ابهامات پیرامون بیت کوین


بیت کوین یک ارز دیجیتالی است که در ژانویه 2009 ایجاد شد. این ایده در یک وایت پیپر توسط ساتوشی ناکاموتوSatoshi Nakamoto  بیان شد که هویت شخص یا افرادی که این فناوری را ایجاد کرده اند هنوز یک معما است. بیت کوین نوید هزینه های معامله کمتری را نسبت به سازوکارهای پرداخت آنلاین بصورت سنتی ارائه می دهد و برخلاف ارزهای صادرشده توسط دولت، توسط یک مرجع غیرمتمرکز اداره می شود.

آیا بیت کوین یک طرح هرمی است؟

یک سرمایه گذار میلیاردر هوارد مارکس (Howard Marks) اخیراً اظهار داشته است که ارزهای دیجیتال چیزی جز یک برنامه هرمی نیستند. وی با بیان اینکه موفقیت فعلی ارزهای دیجیتال بر اساس چیزی نیست جز تمایل به نسبت دادن ارزش به چیزی است که در واقع هیچ ارزشی فراتر از آنچه مردم برای آن پرداخت می کنند ، ندارد.

کسانی که در یک طرح هرمی سرمایه گذاری می کنند، بازده خود را از پول خود یا از سرمایه گذاران بعدی دریافت می کنند، به جای سود حاصل از اشخاصی که کسب و کار را اداره می کنند. اما وقتی صحبت از بیت کوین می شود سود و ارزش آن از عرضه محدود کوین حاصل می شود. هرچه تعداد بیشتری از مردم کوین ها را بدست آورند، عرضه آنها نادرتر می شود، بنابراین ارزش هر کوین بیشتر و بیشتر می شود. بیت کوین به سادگی هیچ وجه اشتراکی با یک طرح هرمی استاندارد ندارد.

آیا بیت کوین یک حباب است؟

رابرت شیلر ، اقتصاددان برنده جایزه نوبل ، لیستی از چک لیست ارائه داد که به شما کمک می کند حباب بودن چیزی را تعیین کنید. این لیست شامل افزایش چشمگیر قیمت یک دارایی، هیجان عمومی زیاد، شور رسانه ها ، داستان های ثروتمند شدن افراد و افزایش علاقه به دارایی در بین عموم مردم است.

بنابراین بیت کوین به نوعی یک حباب است و قبلاً ترکیده است. پس از بسته شدن ضصرافی Mt.Gox چینی که بیش از 70 درصد معاملات بیت کوین را در سراسر جهان انجام می داد، قیمت بیت کوین حدود یک سال و نیم در حال سقوط بود. بهبود قیمت دقیقاً 3 سال طول کشید. البته پیش بینی اتفاقاتی که در آینده رخ خواهد داد دشوار است و احتمال سقوط مجدد قیمت بیت کوین وجود دارد. با این حال، بیت کوین قبلا بهبود یافته است و در حال حاضر قویتر از هر زمان دیگری است.

تفاوت بیت کوین با ارزهای سنتی

غیرمتمرکز بودن بیت کوین

تمرکززدایی هر ارز در جهان ، به غیر از ارزهای رمزپایه ، با نوعی قدرت مرکزی اداره می شود. هر معامله ای از طریق بانکی انجام می شود که در آن هزینه های کارمزد زیادی از مردم گرفته می شود و به طور معمول زمان زیادی طول می کشد تا پول به دست گیرنده برسد. از طرف دیگر، بیت کوین توسط هیچ کس کنترل نمی شود. این یک شبکه غیرمتمرکز است و بر اساس همکاری و ارتباط همه افرادی که در آن شرکت می کنند ساخته شده است. به همین دلیل ، حتی اگر بخشی از شبکه آفلاین شود ، معاملات همچنان انجام می شوند.

عدم امکان جعل بیت کوین

 بیت کوین به عنوان ارزی طراحی شده است که می تواند در برابر تلاش های جعل و تقلب مقاومت کند. مشروعیت بیت کوین توسط فناوری بلاک چین و همچنین مکانیزم های دفاعی مختلفی که در هر الگوریتم تعبیه شده اند تضمین می شود. اکثر ارزهای سنتی دیگر بسیار مستعد جعل هستند و به نظر می رسد کسانی که آنها را کنترل می کنند تقریباً هیچ کاری برای رفع آن انجام نمی دهند. بنابراین امکان جعل در بیت کوین وجود ندارد.

دوام بیت کوین

 بیت کوین به صورت فیزیکی وجود ندارد، به این معنی که نمی تواند آسیب ببیند. برخلاف پول کاغذی یا سکه، هر بیت کوین اساساً ابدی است.

پس از ارسال ارزهای رمزپایه قابل برگشت نیستند

 اگر کسی اشتباه کند و پول را به کیف پول اشتباهی بفرستد و بخواهد آن را پس بگیرد، نمی تواند. مانند بسیاری دیگر از ویژگی های بیت کوین، این امر به منظور جلوگیری از تقلب انجام شده است. متأسفانه، وقتی صحبت از ارزهای سنتی می شود، بیشتر معاملات را می توان به یاد آورد، فقط کافی است یک تماس تلفنی باشد

انعطاف پذیری

 در حالی که ارزهای سنتی مانند دلار و یورو وجود دارد که در چندین کشور پذیرفته می شوند، اکثر ارزهای جهان فقط در مرزهای جغرافیایی کشور مبدا خود فعالیت می کنند. در مقابل ، بیت کوین یک ارز آنلاین است، به این معنی که محیط کار مجاز آن در سراسر جهان است.

چگونه از بیت کوین مالیات گرفته می شود؟

بیت کوین هنوز در بسیاری از حوزه های قضایی وضعیت قانونی کسب نکرده است، اما برخی از مقامات مالیاتی اهمیت آن را تأیید کرده و مقررات خاصی را پیشنهاد کرده اند. این مقررات از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

برای مثال، سازمان مالیات ایالات متحده آمریکا، با بیت کوین و تمام رمزارزهای برجسته به عنوان یک دارایی رفتار می‌کند، نه ارز. هر مالیات دهنده ای که برای بیت کوین کالا و خدمات می فروشد، باید ارزش بیت کوین دریافتی را در اظهارنامه مالیاتی سالانه خود لحاظ کند. ماینرها نیز مشمول مالیات ایالات متحده هستند اما تنها در صورت موفقیت در ماینینگ .  

طبق دادگستری اروپا ، بیت کوین یک ارز است ، نه یک دارایی. اگرچه از مالیات بر ارزش افزوده معاف است اما همچنان می‌تواند مشمول مالیات‌های دیگر شود. مقامات مالیاتی انگلستان با بیت کوین به عنوان یک ارز خارجی رفتار می کنند ، و هر مورد مربوط به بیت کوین بر اساس واقعیات و شرایط فردی خود در نظر گرفته می شود.

از جولای 2017، فروش بیت‌کوین در ژاپن، در مکان‌هایی که به عنوان یک شیوه ی پرداخت شناخته می‌شود، از مالیات مصرف معاف شده است.

بنابراین ، از آنجایی که بیت کوین ارز نسبتاً جدیدی است، چارچوب مقررات مربوط به مالیات آن بسته به کشور به طور قابل توجهی متفاوت است. علاوه بر این، در بسیاری از حوزه های قضایی هیچ قانون یا مقررات خاصی در مورد این ارز وجود ندارد.

صرافی Bitex24 یکی از سایت‌های معتبر خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

منبع:Cointelegraph

بیتکس 24 پلتفرم حرفه ای خرید و فروش ارز دیجیتال

برای خرید بیت کوین به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.